Судове рішення #18120754

    

донецький апеляційний господарський суд

 

Постанова

Іменем України

16.08.2011 р.           справа №17/5009/3457/11

Донецький          апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:


головуючого:Алєєвої І.В.

суддів:Величко Н.Л., Склярук О.І.

за участю представників сторін:

від прокурора:
не з'явились

від позивача:не з'явились

від відповідача:

від 3 особи:не з'явились

не з'явились

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу:Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 Запорізька область, Приморський

район, с.Коларівка

на рішення господарського суду: Запорізької області

від:від 07.07.2011р. (складене 12.07.2011р.)

по справі:№17/5009/3457/11

за позовом:Прокурора Приморського району Запорізької області

в інтересах держави в особі Приморської районної

державної адміністрації

до:


3 особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:

про:Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 Запорізька область, Приморський

район, с.Коларівка

Коларівська сільська рада


                                     В С Т А Н О В И В:

Прокурор Приморського району Запорізької області в інтересах держави в особі Приморської районної державної адміністрації до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 Запорізька область, Приморський район, с.Коларівка, 3 особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача –Коларівська сільська рада (залучена до участі у справі ухвалою від 20.06.2011р.) про стягнення з відповідача 29 101,15 грн. - шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.

Рішенням від 07.07.2011р. (складеним 12.07.2011р.) у справі №17/5009/3457/11 господарський суд Запорізької області (суддя: Корсун В.Л.) позовні вимоги задовольнив в повному обсязі.

Рішення місцевого господарського суду мотивоване положеннями ст.116, ст.123, ст.125, ст.126, ч.2 ст.152 Земельного кодексу України; тим, що факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки підтверджується матеріалами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, здійсненої Відділом Держкомзему у Приморському районі Запорізької області, протоколом про адміністративне правопорушення віл 18.04.2001р., постановою про накладення адміністративного стягнення від 18.04.201р., актом обстеження земельної ділянки від 18.04.2011р.

Місцевий господарський суд зазначив, що  серед переліку прізвищ осіб, яким була надана згода на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства з подальшою передачею їх у власність із земель запасу Коларівської сільської ради Приморського району Запорізької області, відсутнє прізвище відповідача; що відсутнє прізвище відповідача і  в рішенні Коларівської сільської ради від 25.12.98 № 3 “Про виділення додаткових земельних ділянок громадянам для ведення особистого підсобного господарства”; що відсутні докази виготовлення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки площею 28,37 га, його погодження відповідним органом, а також тим, що рішення органів виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у користування відповідача в матеріалах справи  також відсутні.

При прийнятті рішення господарський суд першої інстанції також виходив з того, що відповідачем в ході розгляду справи не надано суду доказів укладення між ним та користувачами земельних ділянок, розташованих на території Коларівської сільської ради Приморського району Запорізької області цивільно-правових угод (у т.ч. договорів підряду), на підставі яких восени 2010 року ним здійснювались посівні та збиральні роботи; що на час подання позову до суду та розгляду справи № 17/5009/3457/11 в місцевому господарському суді у відповідача відсутні правові підстави для використання земельних ділянок, а саме: відповідне рішення органів виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність або надання у користування (оренду) або ж належним чином укладений і зареєстрований у відповідному органі договір оренди, як того вимагають норми чинного законодавства.

Відповідач, фізична особа-підприємець ОСОБА_4 Запорізька область, Приморський район, с.Коларівка, з прийнятим рішенням місцевого господарського суду від 07.07.2011р. (складеним 12.07.2011р.) у справі №17/5009/3457/11 не погодився та подав апеляційну скаргу, посилаючись в обгрунтування вимог про скасування на те, що місцевим господарським судом не враховано, що спірна земельна ділянка виділена громадянам для ведення особистого підсобного господарства на підставі рішення Коларівської сільської ради від 25.02.1998р. №3 “Про виділення додаткових земельних ділянок громадянам для ведення особистого підсобного господарства; на те, що рішення уповноваженого на момент прийняття рішення органу –Коларівської сільської ради є чинним та є підставою для оформлення громадянами, які користуються земельною ділянкою з 1998р. та їх спадкоємцями правовстановлюючих документів –державних актів на право власності на землю; на те, що згідно довідки Коларівської сільської ради від 01.07.2011р. №212 земельний податок за користування земельними ділянками громадянами сплачується; на те, що громадяни не позбавлені права на реалізацію всіх своїх прав щодо спірної земельної ділянки; на те, що позивачем не надано відомостей, що спірна земельна ділянка, яка розподілена між громадянами, не витребувана та не використовується.особами, яким вона виділена, а знаходиться у користуванні відповідача.

Заявник в обгрунтування вимог про скасування посилається на те, що площа земельної ділянки на схемі має орієнтовний характер; на те, що позивачем не доведено самовільне використання спірної земельної ділянки; на те, що господарським судом першої інстанції помилково визначено характер правовідносин та застосовано до цих правовідносин норми ст.1 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” від 19.06.2003р. №963-ІV (в редакції, чинній на момент спірних правовідносин).

Вивчивши матеріали справи, вимоги апеляційної скарги, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду встановила:

За матеріалами справи, Відділом Держкомзему у Приморському районі Запорізької області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4, за результатами якої складено акт від 08.04.2011р., яким встановлено факт використання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 земельної ділянки із земель запасу Коларівської сільської ради площею 28,37 га для вирощування сільськогосподарських культур без правовстановлюючих документів, що є порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України. В акті перевіряючими зазначено, що на час перевірки та складення акту зазначена земельна ділянка засіяна озимою пшеницею, правовстановлюючі документи на право користування не виготовлені. 16.03.2006р. розпорядженням Приморської районної державної адміністрації за №208 на земельну ділянку надано згоду на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам для введення особистого селянського господарства з подальшою передачею їх у власність із земель запасу Коларівської сільської ради, але акт відведення відсутній як і правовстановлюючі документи.

18.04.2011р. Відділом Держкомзему у Приморському районі Запорізької області винесено припис №0066 про усунення порушень земельного законодавства.

18.04.2011р. Відділом Держкомзему у Приморському районі Запорізької області складено протокол №0025 про адміністративне правопорушення.

18.04.2011р. Відділом Держкомзему у Приморському районі Запорізької області винесено постанову №0022 про накладення адміністративного стягнення.

Висновки перевіряючих щодо наявності факту адміністративного правопорушення в спірних правовідносинах не спростовані відповідачем, не оскаржені в установленому порядку. В зв’язку з цим не приймаються до уваги судовою колегією і доводи заявника апеляційної скарги щодо орієнтованого визначення меж земельної ділянки на план-схемі в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 18.04.2011р.

З матеріалів справи вбачається, що 25.02.1998р. Коларівською сільською радою прийняте рішення №3 про виділення додаткових земельних ділянок громадянам для ведення особистого підсобного господарства згідно поданих заяв відповідно до переліку.

Згідно довідки від 01.07.2011р. № 212 розпорядженнями Приморської районної державної адміністрації Запорізької області від 16.03.2006р. № 208 та від 19.06.2007р. № 509 було надано згоду на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства з подальшою передачею їх у власність із земель запасу Коларівської сільської ради Приморського району Запорізької області згідно додатку із 42 пунктів.

Жодних доказів наявності у відповідача документів, з якими закон пов'язує виникнення права власності чи користування спірною земельною ділянкою (державного акту на право користування землею, договору оренди, тощо), суду надано не було. Не було подано таких доказів і суду апеляційної інстанції.

Вищезазначене рішення та розпорядження, на які посилається відповідач,  не породжує у нього права власності чи користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 22 Земельного кодексу України від 18.12.1990р. №561-XIІ право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.

Приступати до використання земельної ділянки, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право власності або право користування землею, забороняється.

Згідно зі ст. 23 Земельного кодексу України від 18.12.1990р. №561-XIІ право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.

Судова колегія зазначає, що дії особи, які спрямовані на набуття будь-яких прав щодо земельної ділянки (в т. ч. початок користування нею), з недодержанням в момент чинення таких дій положень ст. 7 та ст. 22 ЗК України від 1990 р., є незаконними, а отже не створюють юридичних наслідків для даної особи по відношенню до відповідної земельної ділянки, тобто, така особа не може вважатись законним (належним) землекористувачем земельної ділянки по відношенню до якої вона вчиняє дії щодо користування нею. Майнові права відносно конкретно визначеної земельної ділянки виникають у будь-якої особи лише з моменту вчинення повноважним органом дій щодо визначення такої земельної ділянки в натурі і посвідчуються певним правоустановчим документом, що має законодавчо встановлену назву, форму та зміст.

Як вбачається з матеріалів справи, і цей факт не заперечується фізичною особою –підприємцем ОСОБА_4, акт на право постійного користування земельною ділянкою йому не видавався.

На теперішній час спірні правовідносини регулюються Земельним кодексом України від 25.10.2001р. №2768-ІІІ (зі змінами та доповненнями).

Пунктом 1 ст.125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності  та  право  постійного  користування  на земельну  ділянку  виникає  після  одержання  її   власником   або користувачем  документа,  що  посвідчує  право  власності чи право постійного користування  земельною  ділянкою,  та  його  державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Право    оренди   землі   оформляється   договором,   який реєструється відповідно до закону.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється

Відповідно до ст.126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст.1 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” від 19.06.2003р. №963-ІV (в редакції, чинній на момент спірних правовідносин) самовільне зайняття земельних ділянок - будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.

Господарським судом першої інстанції правомірно зазначено, що відповідач в установленому земельним законодавством порядку не оформив право користування спірною земельною ділянкою, в зв’язку з чим у спірних правовідносинах відповідно до положень ст.1 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” від 19.06.2003р. №963-ІV (зі змінами та доповненнями) має місце факт самовільного зайняття земельної ділянки.

З огляду на вищезазначене, вимоги апеляційної скарги фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 Запорізька область, Приморський район, с.Коларівка не підлягають задоволенню, оскільки рішення господарського суду Запорізької області від 07.07.2011р. (складене 12.07.2011р.) у справі №17/5009/3457/11 відповідає фактичним обставинам, нормам матеріального та процесуального права і з заявлених підстав не підлягає скасуванню.

Результати апеляційного провадження у справі №17/5009/3457/11 оголошені в судовому засіданні.

Беручи до уваги викладене, керуючись  ст.33, ст.34, ст.50-51, ст.85, ст.91, ст.92, ст.93, ст.99, ст.101, ст.102, ст.103, ст.105 ГПК України, Донецький апеляційний господарський суд

                                             П О С Т А Н О В И В:

Рішення  господарського суду Запорізької області від 07.07.2011р. (складене 12.07.2011р.) у справі №17/5009/3457/11 - залишити без зміни.

Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на рішення господарського суду Запорізької області від 07.07.2011р. (складене 12.07.2011р.) у справі №17/5009/3457/11 - залишити без задоволення.

Головуючий:          І.В.  Алєєва

Судді:          Н.Л.Величко

                                                                                                     О.І. Склярук

Повний текст постанови складений 18.08.2011р.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація