Справа № 2a-344/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2009 р. Кіровський районний суд м. Донецька
у складі: головуючої судді Юр’євої Т.І.
при секретарі Власенко Н.М.
за участю позивачці ОСОБА_1
та представника відповідача Міхеєвої Наталії Іванівни
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної в м. Донецьку Ради, про визнання незаконними дій суб’єкту владних повноважень та стягнення державної допомоги, суд
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду а адміністративним позовом, в якому вказує, що вона є матір’ю малолітньої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та вона знаходиться на обліку в УПСЗН Кіровського району м. Донецька.
У 2008 р. її стало відомо, що 9.07.2007 р. Конституційним судом прийнято рішення, згідно якого допомога при народженні дитини повинна була надаватися у сумі кратній 22, 6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини, а допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму на дітей до 6 років.
Виплати, яки вона отримала після народження дитини були значно меншими, тому вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок розміру державної допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та сплатити заборгованість по цім виплатам. Однак, відповідач у перерахунку вищевказаних сум відмовив.
Вона вважає, що відмова відповідача є незаконною. З 9.07.2007 р. після оприлюднення Рішення Конституційного суду України №6-рп/2007, з урахуванням змін в законодавстві відповідач повинен був визначати розмір державної допомоги при народженні дитини у сумі кратній 22, 6 прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Позивачка просить зобов’язати відповідача зробити перерахунок розміру цього виду допомоги і доплатити різницю.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідачем у 2007 р. також сплачувалась невірно.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3- річного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ті років.
Позивачка вказує, що у 2008 році розмір сплачуваної її допомоги не відповідає Законам України, та вона просить зобов’язати відповідача зробити перерахунок сум по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку, починаючи з 28 травня 2008 р. Вона просить зобов’язати відповідача перерахувати та сплатити на її користь недоплату по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку за період з 28.05.2008 р. і по наступний час й розмірі прожиткового мінімуму на дітей до 6 років.
В судовому засіданні позивачка підтримала свій позов, та надала суду пояснення, аналогічні вищевказаному.
Представник відповідача позов не визнала, суду пояснила, що позивачці була призначена державна допомога при народженні дитини у розмірі, передбаченим законодавством, державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку призначена та сплачується з 26 травня 2008 р. у розмірі 130 гр. щомісяця згідно до Порядку призначення виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 р. № 13 (далі Порядок). Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та Закону України « Про загальне обов’язкове державне соціальне страхування в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці сплачена у повному обсязі. Представник відповідача просить відмовити у позові в повному обсязі.
Суд, вислухав пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Позивачка є матір’ю малолітньої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджено свідоцтвом про народження дитини, виданого Кіровським РАЦСом м. Донецька 10.04.2008 p., актовий запис № 417.
На обліку в УПСЗН Кіровського району м. Донецька позивачка перебуває з 26 травня 2008 року, що підтверджується довідкою відповідача.
Згідно довідки відповідача, позивачка отримала державну допомогу при народженні дитини у загальної сцмі 12240 гр., одноразово при народженні отримала 4800 гр., решта протягом 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Крім того, у 2008 році, позивачці сплачені соціальні виплати на дитину до досягнення нею трирічного віку у розмірі: у червні 2008 р. - 146, 77 гр.(у т.ч. за травень 2008 р. - 16, 77 гр.), з серпня по грудень 2008 р. по 130 гр. щомісячно, що визнано в судовому засіданні позивачкою і представником відповідача.
Ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року, встановлено, що громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках, та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Ст. 95 Конституції України визначено, що виключно Законом України «Про Державний бюджет України» визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
У ст. 4 Бюджетного кодексу України передбачено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням цього Кодексу та Законам України «Про Державний бюджет України».
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» встановлені розміри державної грошової допомоги сім’ям з дітьми, що підлягає виплаті за рахунок коштів Державного бюджету, він на теперішній час не визнаний не конституційним.
За таких обставин, відповідно до принципу дії нормативно-правових актів у часі, враховуючи правила застосування норм матеріального права, суд дійшов висновку, що Заков «Про Державний бюджет України на 2008 рік» до спірних цивільно-правових відносин має перевагу в застосуванні.
Таким чином, при виплаті позивачці державної допомоги при народженні дитини а також на дитину до досягнення нею трирічного віку у 2008 році права позивачки порушені не були, в тому числі службовими особами районного управління соціального захисту населення.
За таких обставин позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі вкладеного та керуючись ст. ст. 10, 11, 86, 159-163 КАС України, Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 p., Бюджетним кодексом України, Законом України «Про державний бюджет України на 2008 р.» суд,
ПОСТАНОВИВ:
У позові ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної в м. Донецьку Ради, про визнання незаконними дій суб’єкту владних повноважень та стягнення державної допомоги відмовити.
Заява про подачу апеляційної скарги може бути подана протягом 10 днів від дня оголошення постанови. Апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду.