Судове рішення #18197029

                            Справа № 2-а-2251/11

                                                           П О С Т А Н О В А

                                                   І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

 

28 вересня 2011 року                                         смт.Шишаки

Шишацький районний суд Полтавської області в складі головуючої  - судді Гусак Н.В., розглянувши в порядку скороченого провадження  адміністративну  справу за  позовом ОСОБА_1  до   управління Пенсійного фонду  України  в  Шишацькому  районі про поновлення  строку  звернення  до суду, визнання  дій  неправомірними,  зобов’язання  перерахувати та  виплатити  пенсію по  інвалідності, що настала  у зв’язку з   каліцтвом  внаслідок  аварії на Чорнобильській  атомній електростанції, -

                                                                    в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1, вказуючи на те, що вона, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській  атомній електростанції /далі –Чорнобильська  АЕС/, віднесена до третьої категорії осіб, що постраждали внаслідок цієї аварії, тому відповідно до положень ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 25 відсотків прожиткового  мінімуму для осіб,  що втратили  працездатність, які  відповідачем  нараховуються у значно меншому розмірі, ніж це передбачено Законом. Тому, звернулася до суду з адміністративним  позовом, в  якому просить поновити  строк  звернення  до суду,  визнати дії відповідача неправомірними та зобов’язати його здійснити відповідні перерахунки  з 01 квітня 2008 року з подальшим їх перерахунком.

Ухвалою суду від  16 вересня  2011 року ОСОБА_1 відмовлено у  задоволенні   її клопотання   про  поновлення  строку  звернення  до  суду, у  зв’язку з  чим позовні  вимоги  про  визнання  дій  відповідача  неправомірними і  зобов’язання  вчинити певні  дії з  01 квітня 2008 року по 13 березня  2011 року залишенні  без розгляду.    

  

У своїх письмових  запереченнях  відповідач  позов  не  визнав  та  просив  відмовити в  його задоволенні  з огляду  на правомірність своїх  дій.

Розглядаючи  справу  у  відповідності  з вимогами  статті  183 І Кодексу  адміністративного  судочинства  України  / далі  КАС  України / в  порядку  скороченого  провадження  без  проведення  судового засідання та  виклику  осіб, які  беруть участь  у  справі,   оцінивши  повідомлені  позивачем та  відповідачем  обставини,  суд прийшов висновку  про  часткове задоволення  позову,  виходячи з наступного.

Як  встановлено  судом позивач є потерпілою   від  Чорнобильської  катастрофи  третьої категорії та отримує пенсію  за віком.

Пенсійна справа позивача знаходиться в  провадженні управління  Пенсійного фонду  України  в  Шишацькому  районі  Полтавської області.  

Відповідно до  частини  першої  статті  46 Конституції України   громадяни  мають право на соціальний  захист, що включає  право на  забезпечення  їх у разі  повної,  часткової  або тимчасової   втрати  працездатності,  втрати  годувальника,  безробіття  з  незалежних  від  них обставин, а  також у  старості  та в  інших  випадках,  передбачених  законом.

Основні положення  щодо реалізації  конституційного права   громадян,  які постраждали   внаслідок Чорнобильської  катастрофи,  на  охорону  їхнього життя  і здоров’я,  створення  єдиного порядку   визначення  категорій  зон  радіоактивно забруднених  територій,  умов проживання і  трудової   діяльності на них,  соціального захисту  потерпілого населення,  визначені та   закріплені в  Законі  України № 796- XII « Про  статус  і  соціальний  захист громадян,  які постраждали  внаслідок  Чорнобильської  катастрофи »  від  28 лютого  1991 року.

У  відповідності  з вимогами  ч. 2 ст. 51  цього  Закону  особам,  віднесеним до  третьої категорії призначається  щомісячна  додаткова  пенсія  за  шкоду,  заподіяну  здоров’ю, в  розмірі 25  відсотків  прожиткового мінімуму для осіб, які  втратили  працездатність.  

За таких  обставин, суд вважає доведеним факт наділення позивача правом на  призначення   щомісячної  додаткової  пенсії за  шкоду,  заподіяну  здоров’ю,  у розмірі  25  відсотків  прожиткового мінімуму  для осіб, які  втратили  працездатність.  

Наявність такого права  у позивача є   визначальним для вирішення  вказаного спору. Більше того, що це  право  гарантується  ч. 2 ст.  46 Конституцією  України.

Відповідно до  ч. 2 ст. 19 Конституції  України  органи державної   влади та  місцевого самоврядування,  їх посадові особи  зобов’язані  діяти  лише на  підставах,  в межах повноважень та у  спосіб,  що  передбачені Конституцією та  законами  України.

Згідно з положеннями   ч. 4 ст. 9 КАС  України у разі  невідповідності  нормативно -  правового акта  Конституції України,  закону  України,   міжнародному  договору,  згода на  обов’язковість  якого надана Верховною  Радою України, або  іншому   правовому  акту  суд  застосовує  правовий  акт,  який  має  вищу  юридичну  силу.

Таким  чином, за  конституційними нормами,   виходячи з пріоритетності  законів над  підзаконними  актами,  суд  дійшов  висновку, що при  визначенні  розміру належної  позивачеві  пенсії  застосуванню підлягають  норми  ч. 2 ст.  51 Закону  України  « Про  статус  і  соціальний  захист громадян,  які постраждали  внаслідок  Чорнобильської  катастрофи »,  а не  Постанова  Кабінету  Міністрів  України,  на  яку  посилався відповідач  в  запереченнях проти  позову, положення якої істотно  звужують  обсяг  встановлених  законом  прав.

Із змісту  статей  50  та  54 Закону   випливає,  що  під час  визначення  розміру щомісячної  додаткової  пенсії  за  шкоду,  заподіяну  здоров’ю,  за основу  їх нарахування  береться   мінімальна   пенсія  за віком.

За  чинним  законодавством  розмір мінімальної пенсії за   віком  визначається лише за  правилами, передбаченими  частиною  першою статті  28  Закону  України « Про   загальнообов’язкове  державне  пенсійне  страхування ». Іншого  нормативно – правового акта, який би  визначав  цей  розмір або  встановлював  інший розмір, немає.

Відповідно до частини  третьої  статті  67 Закону  України « Про  статус  і  соціальний  захист громадян,  які постраждали  внаслідок  Чорнобильської  катастрофи » у  разі  збільшення  розміру  прожиткового мінімуму для  осіб, які  втратили  працездатність,  визначеного  законом,  підвищується розмір  пенсії, визначений  відповідно до  статті  54  цього  Закону,  а також розмір  додаткової пенсії  за   шкоду, заподіяну  здоров’ю особам,  віднесених до   першої, другої,  третьої та  четвертої  категорій та розмір  щомісячної   компенсації  сім’ям за  втрату годувальника  внаслідок  Чорнобильської  катастрофи.  Перерахунок   пенсії  здійснюється з дня встановлення нового  розміру   прожиткового   мінімуму.

Аналіз  зазначеної  норми  Закону,  яка є  імперативною,  свідчить, що   підставою для  перерахунку   пенсії є  встановлення нового розміру   прожиткового  мінімуму, і  цей  перерахунок  здійснюється  з дня   встановлення  цього  мінімуму.

Згідно з  вимогами  частини  першої  статті  28 Закону  України « Про   загальнообов’язкове   державне пенсійне  страхування »  мінімальний розмір  пенсії  за  віком  встановлюється  в   розмірі   прожиткового  мінімуму  для  осіб, які втратили  працездатність,  визначеного  законом.

Таким  чином,  новий   мінімальний  розмір   пенсії за віком  залежить   від  нового  прожиткового  мінімуму.

Оскільки  позивачеві  необхідно  визначати  пенсію,  виходячи з   розміру  мінімальної пенсії за  віком, який  встановлюється  в  розмірі  прожиткового  мінімуму для  осіб, які   втратили  працездатність, то в  разі   збільшення  розміру  цього  мінімуму перерахунок додаткової пенсії   останній  повинен  проводитися,  виходячи з нового розміру   мінімальної пенсії за  віком.

За таких  обставин, суд вважає, що вимоги позивача в частині  визнання дій  неправомірними,  зобов’язання  перерахувати та  виплатити додаткову пенсію за шкоду,  заподіяну  здоров’ю, внаслідок  аварії на Чорнобильській  атомній електростанції, відповідно до вимог вище вказаного Закону з 14 березня по 18 червня 2011 року включно є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Що стосується позовних вимог про зобов’язання відповідача після 18 червня 2011 року вчиняти   такі дії, то вони задоволенню не підлягають, так як  з  19  червня  2011 року  набрав  чинності Закон України від 14 червня 2011 року № 3491-6 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», відповідно до якого у 2011 році норми і положення статей 39,50,51,52,54 Закону України  « Про  статус і  соціальний  захист  громадян, які  постраждали  внаслідок Чорнобильської   катастрофи » застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На підставі  викладеного та  керуючись  статтями 16, 19, 46 Конституції України,  статтями  50-54, 67 Закону  України « Про   статус і  соціальний  захист  громадян,  які  постраждали  внаслідок  Чорнобильської   катастрофи », статтею  28  Закону  України « Про  загальнообов’язкове  державне  пенсійне   страхування », Законом України  від  14  червня  2011 року № 3491-6 « Про  внесення  змін до  Закону України « Про  державний  бюджет на  2011 рік » статтями 7-11, 71, 159-163, 183 І КАС  України, суд,  -

                                                                 П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати  бездіяльність  управління  Пенсійного фонду  України в  Шишацькому  районі Полтавської області  у здійсненні  перерахунку та  виплаті ОСОБА_1  додаткової пенсії  за шкоду,  заподіяну  здоров’ю у розмірах,  передбачених  Законом  України « Про  статус  і  соціальний  захист  громадян,  які постраждали  внаслідок  Чорнобильської  катастрофи » та  статтею  28  Закону  України  « Про  загальнообов’язкове  державне  пенсійне  страхування » з 14 березня 2011 року по 18 червня  2011 року  включно протиправною.

Зобов’язати  управління  Пенсійного фонду  України в Шишацкому  районі Полтавської області здійснити  перерахунок  додаткової  пенсії  за  шкоду,  заподіяну  здоров’ю,  ОСОБА_1 відповідно до положень Закону  України  « Про  статус і  соціальний захист  громадян, які постраждали   внаслідок  Чорнобильської катастрофи » з  виконанням  приписів  статті  67 цього ж Закону  у  розмірі  25 відсотків  мінімальної  пенсії  за  віком з 14 березня 2011 року  по 18 червня  2011 року, виходячи  із  розрахунку  мінімальної пенсії  за віком, визначеного  положеннями статті  28 Закону  України  « Про  загальнообов’язкове  пенсійне  страхування »  і  провести   виплату  недоплаченої  пенсії з  урахуванням  проведених  виплат.

У задоволенні іншої частини  позовних   вимог  відмовити.

             

Судові витрати по справі віднести на рахунок держави.               

Постанова  суду, винесена в порядку  скороченого провадження, підлягає негайному  виконанню в повному обсязі.

Постанова за  результатами  скороченого провадження   може бути  оскаржена  сторонами в  апеляційному  порядку  через  Шишацький  районний  суд  Полтавської області  шляхом  подання  апеляційної  скарги  в десятиденний  строк  з  моменту  отримання копії постанови.

Постанова,  прийнята у  скороченому  провадженні,  крім   випадків  її оскарження в  апеляційному  порядку, є  остаточною.

Головуюча:


  • Номер: 2-а/2303/3398/11
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2251/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Гусак Н.В.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.04.2011
  • Дата етапу: 21.09.2012
  • Номер: 2-а/2522/1656/11
  • Опис: про стягнення з органу владних повноважень УПФУ в Талалаївському районі неотриманої щомісячної державної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2251/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Гусак Н.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.09.2011
  • Дата етапу: 21.09.2012
  • Номер:
  • Опис: про визнання дій УПФУ у Шаргородському районі незаконними та про зобов"язання вчинити дії по нарахуванню та виплаті недоотриманої щомісячної суми до пенсії відповідно до ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2251/11
  • Суд: Шаргородський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Гусак Н.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.05.2011
  • Дата етапу: 06.06.2011
  • Номер: 2-а/1511/6881/11
  • Опис: про визнання відмови дача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни безпідставноюпро визнання відмови дача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни безпідставною
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2251/11
  • Суд: Іллічівський міський суд Одеської області
  • Суддя: Гусак Н.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.04.2011
  • Дата етапу: 05.10.2011
  • Номер: 2-а/701/2530/11
  • Опис: про визнанн бездіяльність УПФУ у Берегівському раноні протиправною та зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2251/11
  • Суд: Берегівський районний суд Закарпатської області
  • Суддя: Гусак Н.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Зареєстровано
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.08.2011
  • Дата етапу: 16.08.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація