Справа № 2-5508 2008 p.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2008 року
Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області в складі:
головуючого судді Мірошниченка М.А.
при секретарі Васильєвої Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Макіївки цивільну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» в особі Структурної одиниці «Макіївський об’єднаний район електричних мереж» до ОСОБА_1 про стягнення збитків, по акту про порушення правил користування електричною енергією для населення,
ВСТАНОВИВ:
ВАТ «Донецькобленерго» в особі Структурної одиниці «Макіївський об’єднаний район електричних мереж» звернувся % суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення збитків, по акту про порушення правил користування електричною енергією для населення, зазначивши, що відповідач є споживачем електроенергії за адресою: АДРЕСА_1, згідно особового рахунка № НОМЕР_1.
Відповідно до п. 53 «Правил користування електричною енергією для населення» затверджених постановою КМУ від 26.07.1999р. № 1357 у випадку виявлення представником енергопостачальника порушень споживачем правил користування електроенергією, факти розкрадання електроенергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника і споживачем. Один екземпляр акту вручається споживачу, інший залишається в енергопостачальника. Споживач має право внести в акт свої зауваження. У випадку відмови, споживача від підпису, в акті робиться запис про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника. На підставі, акта енергопостачальника має право відключити споживача від електропостачання /у випадках передбачених п.35 ПКЕЕН/, а також визначити величину збитків, заподіяних йому протиправними діями споживача. Розмір заподіяних енергопостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акта про виявлене порушення по добовій величині розрахункового споживання електроенергії по кількості днів із дня останнього контрольного знімання представником енергопостачальника показань чи технічної перевірки приладу обліку до моменту усунення порушення по тарифах./цінам/ для населення, що діяли в період, за який нараховується розмір збитків.
04.05.2006 р. при перевірці представниками МОРЕМ ВАТ «Донецькобленерго» електроустановки і приладу обліку електроенергії у відповідача було виявлено наступне порушення «Правил користування електричною енергією для населення», затверджених постановою КМУ від 26.07.1999 р. № 1357, про що складений акт від 04.05.2006 р. № 068224, а саме: без облікове споживання електричної енергії, шляхом без облікової розетки окрім електричного лічильника з правої сторони біля лутки двері. Нарахування по акту, відповідно до ПКЕЕН і Методики складає у розмірі - 8130 грн. 34 коп.
У судовому засіданні представник позивача Шульга Ю.В. позов підтримала, навівши ті ж обставини, що і в позовній заяві.
Представник відповідачки ОСОБА_4 позов визнала частково та просила стягнути суми збитку у розмірі - 4000 грн., оскільки відповідачка є людиною похилого віку та має статус ветерана війни.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача Шульга Ю.В., представника відповідачки, вивчивши матеріали справи і вважає, що позов задовольнити частково.
Судом установлені наступні факти й відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що згідно акту про порушення «Правил користування електричною енергією для населення» від 04.05.2006 р. при перевірці представниками МОРЕМ ВАТ «Донецькобленерго» електроустановки і приладу обліку електроенергії у відповідача було виявлено порушення «Правил користування електричною енергією для населення», затверджених постановою КМУ від 26.07.1999 р. № 1357, про що складений акт від 04.05.2006 р. № 068224, а саме: без облікове споживання електричної енергії, шляхом без облікової розетки окрім електричного лічильника з правої сторони біля лутки двері /а.с.5/.
Ні підставі розрахунку по акту № 068224 від 04.05.2006 р. розмір заподіяних енергопостачальнику збитків, по акту про порушення правил користування електричною енергією для населення складає у сумі - 8130 грн. 34 коп. /а.с.6/.
На підставі до ст. 25, 26 Закону України «Про електроенергетику»: Споживачі електричної енергії мають право на: підключення до електричної мережі у разі виконання правил користування електричною енергією; вибір постачальника електричної енергії; отримання інформації щодо якості електричної енергії, цін, порядку оплати, умов та режимів її споживання; отримання електричної енергії, якісні характеристики якої визначені державними стандартами; відшкодування збитків, заподіяних внаслідок порушення його прав, згідно з законодавством.
Споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Споживач енергії зобов’язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.
Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач.
Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
За умови неповної оплати за спожиту електричну енергію споживач зобов’язаний обмежити власне електроспоживання до рівня екологічної броні або повністю його припинити в разі відсутності такої.
Споживач забезпечує безперешкодний доступ відповідальних представників енергопостачальника, підприємства, що здійснює передачу електричної енергії, до власних електричних установок для контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого порядку. В разі перешкоди у доступі зазначених представників.до електричних установок споживача посадові особи такого споживача несуть відповідальність відповідно до закону».
Відповідно ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»:
«Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Правопорушеннями в електроенергетиці є:
крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об’єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку;
пошкодження приладів обліку;
розкомплектування та пошкодження об’єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об’єктів;
створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов’язаних з обслуговуванням об’єктів електроенергетики;
порушення правил охорони електричних мереж;
порушення правил користування енергією;
насильницькі дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об’єктів електроенергетики виконувати свої службові обов’язки;
незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов’язків перед енергопостачальниками.
Суб’єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:
за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об’єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, — штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій — штраф у розмірі до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб’єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.
Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Санкції, передбачені частиною восьмою статті 24, частинами третьою, четвертою і п’ятою статті 26 та частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.
Законодавством України може бути встановлена відповідальність і за інші види правопорушень в електроенергетиці.
Використання об’єктів електроенергетики з метою, що суперечить інтересам безпеки людини і держави, порушує громадський порядок, забороняється. У разі порушення цих умов підприємства, установи та організації електроенергетики мають право в установленому порядку зупинити користування послугами об’єктів електроенергетики...».
Також розмір понесених позивачем судових витрат, а саме: судовий збір у розмірі - 81 грн. 30 коп., витрати за інформаційно-технічне забезпечення у сумі - 30 грн. підтверджується наявними у справі платіжними дорученнями № 149 від 29.10.2008 p., № 169 від 29.І0.2008 р./а.с.1-2/.
Відповідно до ст.88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені витрати.
У зв’язку з наведеним вище та з урахуванням того, що відповідачка є людиною похилого віку та має статус ветерана війни /а.с. 19/ суд приходить до висновку про те, що варто стягнути з відповідачки на користь позивача збитки, по акту від 04.05.2006 р. № 068224, про порушення правил користування електричною енергією для населення у сумі - 4000 грн., судовий збір у розмірі -81 грн. 30 коп. та витрати за інформаційно-технічне забезпечення у сумі - 30 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 15, 15-1, 25, 26, 27 Закону України «Про електроенергетику», ст.ст. 257, 526 ЦК України, п.п. 35, 42, 48, 53 «Правил користування електричною енергією для населення», затверджених постановою КМУ від 26.07.1999 р. № 1357, ст.ст. 10, 11, 88, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» в особі Структурної одиниці «Макіївський об’єднаний район електричних мереж» до ОСОБА_1 про стягнення збитків, по акту про порушення правил користування електричною енергією для населення — задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 користь Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» в особі Структурної одиниці «Макіївський об’єднаний район електричних мереж» збитки, по акту від 04.05.2006 р. № 068224, про порушення правил користування електричною енергією для населення у сумі - 4000 грн., кошти перерахувати на рахунок № 260363011372 ДОУ ВАТ Держ.Ощадбанк України, МФО 335106, код ОК110 35151993.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» в особі Структурної одиниці «Макіївський об’єднаний район електричних мереж» судовий збір у сумі - 81 грн. 30 коп. та витрати за інформаційно-технічне забезпечення у розмірі - 30 грн., кошти перерахувати на рахунок № 26000141018400 АКИБ «УкрСиббанк», МФО 351005, код ОК110 35151993.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, в порядку ч. 4 ст.295 ЦПК України.