Судове рішення #18204445

           

Справа № 2-а-705/11

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ

"01" липня 2011 р.                                                            смт. Іванівка


Іванівський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді –Погорєлова І.В.,

розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом  ОСОБА_1  до управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії  та про зобов’язання утриматися від вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1  звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача, при нарахуванні та виплаті позивачу пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в частині застосування в період з  01 січня 2011 року  відповідно до  статей 50 та 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в  редакції Закону N 107-VI від 28.12.2007 року.

Позивач просить зобов'язати відповідача провести йому перерахунок пенсії, як інваліду 2-ої групи та постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1-ої категорії, з урахуванням його права на пенсію по інвалідності у розмірі не нижче восьми мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, за період з  01.01.2011 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, встановленого Законом  України  «Про Державний бюджет України на 2011 рік, з виплатою різниці між перерахованим розміром пенсії та фактично отриманим.

Також, позивач просить зобов'язати відповідача, при розрахунку пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, керуватися розміром мінімальної пенсії за віком, що встановлюється виключно законами України, та сплачувати йому, як інваліду 2-ої групи та постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1-ої категорії, пенсію по інвалідності, яка у всіх випадках не може бути нижчою восьми мінімальних пенсій за віком, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідачем  по справі отримано ухвалу про відкриття провадження по справі але у встановлений законом строк заперечення не надійшли, тому суд розглядає справу за наявними в матеріалах справи доказами, оскільки відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення , дії чи бездіяльності  покладається на відповідача , якщо він заперечує проти позовних вимог.

          У відповідності до ст. 183-2 КАС України суд вважає можливим розглянути справу у порядку скороченого провадження за відсутності сторін на підставі наявних доказів, оскільки у справі мається достатньо матеріалів про їх права та правовідносини.

Дослідивши матеріали справи, зваживши доводи, викладені в позовній заяві,   суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1  , як потерпілому унаслідок Чорнобильської катастрофи і інваліду 2-ої групи, видано відповідне посвідчення на пільги, передбачені законодавством України для інвалідів та ветеранів війни.

Як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Одеською обласною державною адміністрацією позивачу надано статус постраждалого унаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ої категорії та видано відповідне посвідчення.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.

Умови і порядок призначення пенсій інвалідам і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, регулюється Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих унаслідок  аварії на Чорнобильській АЕС».

Зокрема, ч.4 ст.54 Закону встановлено, що інвалідам 2-ої групи, яким надано статус постраждалого унаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ої категорії, призначається пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», проте у будь-якому випадку розмір пенсії повинен бути не менше восьми мінімальних пенсій за віком.

Згідно ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист…»пенсія особам, віднесеним до учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1-й категорії, встановлюється у вигляді:

а) державної пенсії;

б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ст.50 Закону, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю для інвалідів 2-ї групи учасників ліквідації 1-й категорії встановлюється у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору. Крім того, це право гарантується ч. 2 ст. 46 Конституції України.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, до яких відносяться і пенсії, визначаються Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Відповідно до ст.ст. 17, 19 зазначеного Закону мінімальний розмір пенсії за віком, як основна державна соціальна гарантія, встановлюється законами.

Встановлення розміру мінімальної пенсії за віком постановами Кабінету Міністрів України суперечить наведеним нормам закону.

На підставі ч. 3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Із врахуванням наведеної конституційної норми, розмір мінімальної пенсії за віком, позивачу має нараховуватись пенсія та додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю, як інваліду 2-ї групи учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, не може бути нижчим від прожиткового мінімуму, встановленого законом на відповідний рік.

Аналогічне положення щодо визначення розміру мінімальної пенсії за віком міститься в ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності з 01 січня 2004 року.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 28 названого Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Будь-якими іншими діючими законодавчими актами розмір мінімальної пенсії за віком не встановлюється.

Із врахуванням викладеного, суд приходить до висновку щодо не взяття до уваги положень ч. 3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, як інваліду 2-ї групи учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

З 1 січня 2008 року Закон України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»був змінений Законом України N 107-VI від 28.12.2007 року.

Згідно нової редакції статті 50 вказаного Закону, додаткова  пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю для інвалідів 2-ї групи учасників ліквідації наслідків аварії 1-ї категорії встановлено в розмірі 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що становитиме 94 грн. (20% від 470 грн.);

Згідно нової редакції статті 54 вказаного Закону, пенсію інвалідам 2-ї групи учасникам ліквідації наслідків аварії 1-ї категорії встановлено у розмірі 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що становитиме 940 грн. (200% від 470 грн.).

Однак, Рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22.05.2008 року зміну тексту  статей  50, 54 в редакції Закону N 107-VI від 28.12.2007 року визнано неконституційною і за таких обставин, з 1 січня 2008 року та по 01 липня 2011 року є діючими та підлягаючими виконанню норми статей 50 та 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в редакції, що діяла за станом на 31 грудня 2007 року.

А тому, з 01.01.2011 року та по 01 липня 2011 року розрахунок пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, позивачу повинен був здійснюватись відповідно до редакції статей 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка діяла за станом на 31 грудня 2007 року, тобто призначена позивачу пенсія по інвалідності повинна сплачуватись в розмірі не нижчому восьми мінімальних пенсій за віком та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, –в розмірі 75 процентів від мінімальної пенсії за віко

Враховуючи вищевикладене та той факт, що позивач перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеській області, суд вважає, що є передбачені законодавством підстави для визнання незаконними дій відповідача, при нарахуванні та виплаті позивачу пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, в період з 01.01.2011 року до 01 липня 2011 року  в частині застосування Закону України N 107-VI від 28.12.2007 року, положення якого, щодо зміни тексту ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, визнано неконституційними.

Що стосується вимоги позивача, щодо зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області, при розрахунку пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, керуватися розміром мінімальної пенсії за віком, що встановлюється виключно законами України, та сплачувати позивачу, як інваліду 2-ої групи та постраждалої внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1-ої категорії, пенсію по інвалідності, яка у всіх випадках не може бути нижчою восьми мінімальних пенсій за віком, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, то оскільки предметом судового захисту можуть бути тільки порушені, невизнані чи оспорювані права, а на момент розгляду справи факт порушення права позивача в майбутньому відсутній, то підстав для зобов’язання відповідача утриматися від порушення права позивача в подальшому  на отримання  пенсії у   визначеному   розмірі - немає.

 Відповідно до п.1 ч.1 ст..256 КАС України негайно виконуються постанови суду про: 1) присудження  виплати пенсій,  інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів -  у  межах суми стягнення за один місяць;  

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 122, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1  до управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області задовольнити частково.

Визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області, при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1  , як інваліду 2-ої групи та постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1-ої категорії, пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, з 01 січня 2011 року статей 50 та 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в  редакції Закону N 107-VI від 28.12.2007 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1  , як інваліду 2-ої групи та постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1-ої категорії, з урахуванням його права на пенсію по інвалідності у розмірі не нижче восьми мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, за період з 01.01.2011 по день винесення рішення –01.07.2011 року, виходячи з розміру  прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, встановленого законами України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати»від 20.10.2009 року та «Про Державний бюджет України на 2011 рік, з виплатою різниці між перерахованим розміром пенсії та фактично отриманим.

В решті позовних вимог відмовити.

Допустити негайне виконання постанови суду в частині стягнення невиплаченої частини пенсії у межах суми стягнення за один місяць .

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Іванівського районного суду Одеської області апеляційної скарги протягом десяти днів з  дня  отримання  копії постанови.


Суддя:І. В. Погорєлов


  • Номер:
  • Опис: про визнання протиправними дії та про зобов'язання вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-705/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Погорєлов І. В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.05.2011
  • Дата етапу: 27.10.2014
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-705/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Погорєлов І. В.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.02.2011
  • Дата етапу: 06.09.2012
  • Номер: 2-а-705/11
  • Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та стягнення з органу владних повноважень-УПФУ в Талалаївському районі не отриманої щомісячної державної соціалььної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-705/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Погорєлов І. В.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 10.03.2011
  • Дата етапу: 25.03.2011
  • Номер: 2-а-705/2011
  • Опис: зобов’язання перерахувати та виплатити щомісячну надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-705/11
  • Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Погорєлов І. В.
  • Результати справи: Винесено ухвалу про залишення ухвали (постанови) першої інстанції без змін, а апеляції - без задоволення
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.04.2011
  • Дата етапу: 18.11.2013
  • Номер: 2-а/1714/784/11
  • Опис: визнання діяньпротиправними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену 30 % надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-705/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Погорєлов І. В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.08.2011
  • Дата етапу: 29.09.2011
  • Номер:
  • Опис: Визнання протиправною бездіяльність УПФ України в Крижопільському районі та зобовязання нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-705/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Погорєлов І. В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.02.2011
  • Дата етапу: 20.07.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація