Судове рішення #18296906

Справа № 2-А-3289/2009/1231

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2009р. Стахановський міський суд Луганської області у складі: головуючого судді

Юрченко І.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом

ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України у м. Стаханові про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень незаконною, стягнення підвищення до пенсії за віком,

ВСТАНОВИВ:

19.08.09р. позивач звернувся з позовом до суду, зазначивши, що мас статус дитини війни, оскільки народився у 1943р. Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.07р. пенсія йому має бути підвищена на суму, що становить 30 % мінімального розміру пенсії за віком. Однак УПФ України у м. Стаханові таке підвищення не призначає і не виплачує.

Відповідачем надано письмові заперечення за позовом, у яких зазначено, що ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни", який набрав чинності з 01.01.06р. передбачає підвищення пенсії (щомісячного довічного грошового утримання, державної соціальної допомоги) на 30 % мінімальної пенсії за віком за рахунок Державного бюджету України. Статтею 7 того ж Закону визначено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок Державного бюджету України. Відповідно до ч.2 ст.95 Конституції України будь-які видатки Держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом України про Державний бюджет. Законом „Про Державний бюджет України на 2006р" дію ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" на 2006р. зупинено. Законом України „Про Державний бюджет України на 2007" та, аналогічно, Законами України „Про державний бюджет України на 2008рік", „Про державний бюджет України на 2009рік" дію ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" зупинено та визначено, що підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України, JIpo соціальний захист дітей війни" особам, які є інвалідами (крім тих, на кого поширюється дія Закону, JIpo статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") проводиться у розмірі 50 % надбавки, встановленої для учасників війни. Крім того, норми, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення відповідного Рішення Конституційним Судом України. Позивач у справі пропустив визначений ст.99 КАС України річний строк для звернення до суду.

Позивачем та представником відповідача надано заяви про розгляд справи за їхньої відсутності, у зв’язку з чим, відповідно до ч.З ст.122 КАС України справу розглянуто судом в порядку письмового провадження. Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Посвідченням пенсіонера та паспортом (ар.с.3-7) підтверджено, що позивач відноситься до категорії осіб, які мають статус «дитина війни». Позивач звертався до Управління Пенсійного фонду України в м.Стаханові Луганської області з заявою про перерахунок доплати до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни (ар.с.8-9) і йому було у цьому відмовлено.

Правовідносини, що склалися між сторонами, врегульовано Законом України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004р., що набрав чинності 01.01.06р., Законами України „Про державний бюджет України на 2006рік", „Про державний бюджет України на 2007рік", „Про державний бюджет України на 2008рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", Рішеннями Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, та № 10-рп/2008 від 22.05.2008р., Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком. Дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 2006р. зупинено Законом України „Про державний бюджет України на 2006р." №3235-ІУ від 20.12.05р. Згідно ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок — 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006р., що набрав чинності з 1 січня 2007 р. затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність - з 1 січня 380 грн., з 1 квітня 406 грн. Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було зупинено. Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. № 6-рп/2007 положення статті 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнанні такими, що не відповідають Конституції України. Статтею 41 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» були внесені зміни до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», текст статті було викладено в наступній редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону

"України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни». Відповідно до статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншим учасникам війни — на 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 положення статті 41 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», яким була змінена стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» втратило чинність, як таке, що є неконституційним. Статтею 152 Конституції України визначено, що закони та інші правові акти визнаються неконституційними повністю або в окремій частині за рішенням Конституційного Суду України. Закони, інші правові акти або окремі їх положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішення щодо конституційності відповідної норми Закону, JIpo державний бюджет України на 2006р." Конституційним Судом України не приймалося.

Таким чином, суд вважає, що на увагу заслуговують доводи позивача про те, що відповідач зобов’язаний був сплачувати позивачеві підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008р. по 31.12.08р.

Однак, суд враховує, що ст.99, 100 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо законом встановлена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то обчислення строку звернення до суду починається з дня, коли позивач дізнався про рішення суб’єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб’єкта владних повноважень. Пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін, якщо суд не визнає причину пропуску строку поважною. Досудовий порядок врегулювання спору (звернення до вищестоящої по відношенню до відповідача установи зі скаргою) позивач у справі не використовував. Оскільки платежі є періодичними: щомісячними, то річний строк (з місяця останнього платежу перед зверненням до суду) обмежується липнем 2008р. Позивач поновити пропущений строк не просить. Відповідач у справі наполягає на відмові у позові саме з причини пропуску строку. Тому суд вважає, що вимоги підлягають задоволенню лише за період з липня по грудень 2008р. включно

Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 99, 100, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни», Законами України „Про державний бюджет України на 2006рік", „Про державний бюджет України на 2007рік", , JIpo державний бюджет України на 2008рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, від 22.05.2008р. №10-рп/2008, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду у м. Стаханові щодо не сплати ОСОБА_2 підвищення до пенсії за період з 01.07.08р. по 31.12.08р. у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до Закону України „Про соціальний захист дітей війни", незаконною.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області нарахувати на користь ОСОБА_2 підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 01.07.2008р. по 31.12.08р. У іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в Донецький апеляційний адміністративний суд через Стахановський міський суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції, протягом 10 днів та протягом 20 днів потому апеляційної скарги.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація