АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-а-71/11Головуючий у 1-й інстанції Запорожець Л.М.
Категорія - 57Доповідач - Бахметова В.Х.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2011 р. колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області в складі:
головуючого - Бахметової В.Х.
Суддів:-Гірського Б.О., Ткач О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі на рішення Чортківського районного суду від 16 вересня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії, стягнення боргу в зв'язку з цим перерахуванням та зобов'язання провести нарахування і виплату пенсії,-
ВСТАНОВИЛА:
В вересні 2010 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі, в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй як особі, яка має правовий статус особи, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії та є інвалідом 3 групи перерахунку державної та додаткової пенсії у відповідності до вимог Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-XII, у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та 50 відсотків мінімальної пенсії за віком з вересня 2007 року та зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі здійснювати вказаний перерахунок в майбутньому.
Рішенням Чортківського районного суду від 16 вересня 2010 року позов задоволено частково.
Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі здійснити ОСОБА_3 перерахунок основної пенсії в розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком за період з 07 вересня 2007 року по 07 вересня 2010 року як інваліду третьої групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи. В решті позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі просить рішення суду скасувати і ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права.
Апелянт зазначає, що мінімальна пенсія за віком Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»не встановлена. Мінімальний розмір пенсії за віком визначений ч.3 ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” і застосовується виключно для визначення розмірів пенсій призначених за цим Законом. Позивачу пенсія призначена згідно ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та визначена з урахуванням положень Постанови КМУ “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян” від 16.07.2008 року №654 (з наступними змінами), а тому визначений у Законі України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” розмір мінімальної пенсії не може поширюватись на правовідносини, що виникли на підставі інших законів.
Крім цього, фінансування витрат, пов’язаних з реалізацією Закону здійснюється за рахунок державного бюджету, а управління ПФУ виступає лише як розпорядник коштів державного бюджету і отримавши асигнування, виплачує їх за цільовим призначенням.
Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги та межах позовних вимог, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що апеляційну скаргу слід відхилити, а рішення суду залишити без змін.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до вимог ст. ст. 54, 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-XII (надалі - Закон №796-XII) позивачка має право на одержання пенсії, не нижчої шести мінімальних пенсій за віком, і додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, а тому відповідач повинен був діяти у відповідності з даними вимогами Закону та здійснити ОСОБА_3 відповідні нарахування та виплату пенсії, однак таких дій не вчинив, чим порушив права позивача, які підлягають захисту шляхом задоволення позову.
З таким висновком суду першої інстанції погоджується суд апеляційної інстанції, оскільки він відповідає вимогам закону та ґрунтується на матеріалах справи.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 є потерпілою внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, що стверджується вкладкою № НОМЕР_1 с до посвідчення серії А№НОМЕР_2 особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що видані 03.07.2007 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, та інвалідом третьої групи внаслідок захворювання, пов’язаного з наслідками аварії на ЧАЕС, про що свідчить експертний висновок Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії на засіданні №05 від 24 травня 2007 року та виписка із акта огляду МСЕК до довідки серії ТЕР № 132208 та серії ТЕР №0189428.
Позивачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду в Чортківському районі і отримує пенсію по інвалідності з вересня 2007 року, що підтверджується довідкою управління Пенсійного фонду від 3 вересня 2010 року.
Згідно ст. 49 Закону №796-XII “Пенсії особам, віднесених до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді : державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.”
Згідно з ч. 4 ст. 54 Закону №796-XII в редакції від 06.06.96 pоку № 230 96-ВР “В усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.”
Згідно вимог ст. 50 зазначеного Закону №796-XII в редакції від 06.06.96 pоку № 230/96-ВР “Особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.”
Згідно ч.1,2 ст.8 Конституції України “Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.”
Згідно ст. 22 Конституції України “При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.”
Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку, що управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі повинно було здійснити нарахування державної та додаткової пенсії позивачці керуючись статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.96 р. № 230/96-ВР. Відповідно відмова управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі в такому нарахуванні та виплаті є протиправною бездіяльністю.
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає, що судове рішення постановлене з додержанням норм матеріального та процесуального права і не вбачає підстав для його скасування з мотивів, викладених в апеляційній скарзі.
Справа розглянута в межах та в порядку діючого на час її розгляду законодавства.
Керуючись ст. ст. 197, 200, 206 КАСУ України, абз. 11 п. 1 розділу ХІІ “Прикінцеві положення” Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, суд апеляційної інстанції,-
УхвалиВ:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі відхилити.
Рішення Чортківського районного суду від 16 вересня 2010 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий - підпис
Судді - два підписи
З оригіналом згідно:
Суддя апеляційного суду
Тернопільської області В.Х. Бахметова