Судове рішення #1839862007

Справа № 225/5928/15-к

Провадження № 1-кс/206/1332/24

УХВАЛА


25 грудня 2024 року в залі суду в м. Дніпро слідчий суддя Самарського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ,


за участю секретаря ОСОБА_2 ,

розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СВ ВП №1 Бахмутського РВП ГУНП в Донецькій області майора поліції ОСОБА_3 про надання дозволу на затримання підозрюваного ОСОБА_4 з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою по кримінальному провадженню, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12015220320001311 від 24.06.2015, виділеного з кримінального провадження № 12014220000000572 від 14.07.2014, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.260 КК України,


за участю прокурора ОСОБА_5

ВСТАНОВИВ:


24.12.2024 до Самарського районного суду м. Дніпропетровська від старшого слідчого СВ ВП №1 Бахмутського РВП ГУНП в Донецькій області майора поліції ОСОБА_3 надійшло вищезазначене клопотання.

Вимоги клопотання обґрунтовані тим, що 14.07.2014 до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №12014220000000572 внесені відомості за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 260 КК України.

12.01.2015 за результатами проведення досудового розслідування по кримінальному провадженню №12014220000000572 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Дзержинська Донецької області, громадянина України, раніше не судимого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , складено повідомлення про підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 260 КК України, однак останньому повідомлення про підозру особисто не вручено внаслідок не встановлення місцезнаходження підозрюваного на території будь-якого населеного пункту, де органи державної влади повністю здійснюють свої повноваження, таким чином встановлено, що він переховується від органів досудового слідства.

12.01.2015 підозрюваного ОСОБА_4 в межах кримінального провадження №12014220000000572 оголошено у розшук, оскільки досудовим розслідуванням встановлено, що він ухиляється від явки до органу досудового розслідування, що перешкоджає проведенню з ним слідчих й процесуальних дій та унеможливлює своєчасне прийняття законного процесуального рішення по даному кримінальному провадженню у розумні строки.

В ході проведення досудового розслідування по кримінальному провадженню №12014220000000572 постановою прокурора Ізюмської міжрайонної прокуратури Харківської області від 24.06.2015 виділені матеріали відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за підозрою у вчиненні останнім кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 260 КК України, відомості про що внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015220320001311.

Постановою прокурора Ізюмської міжрайонної прокуратури Харківської області від 24.06.2015 визначено підслідність кримінального провадження за СВ Дзержинського МВ ГУМВС України в Донецькій області.

01.11.2022 за результатами проведення досудового розслідування по кримінальному провадженню №12015220320001311 від 24.06.2015 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено повідомлення про підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 260 КК України.

ОСОБА_4 підозрюється в участі у не передбаченому законами України збройному формуванні, що призвело до загибелі людей чи інших тяжких наслідків, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.260 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що на початку квітня 2014 року, на території Донецької області України, невстановленими досудовим розслідуванням особами для насильницького підтримання влади незаконної самопроголошеної так званої «Донецької народної республіки» було створено непередбачене законами України збройне формування, яке мало організовану структуру військового типу, а саме єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, були озброєні вогнепальною зброєю, вибухівкою а також мали тяжке військове озброєння та військову техніку. Крім того в зазначеному формуванні було визначено механізм вступу до нього, порядок проходження служби, в кожному структурному підрозділі ставились завдання щоденної діяльності, яка полягала в здійсненні методами військових операцій силової підтримки незаконно створених структур так званої «ДНР», придушення організованого опору населення на окупованій території, депортації населення Донецької області, встановлення режиму військового стану, протистояння правоохоронним органам державної виконавчої влади України, знищення їх живої сили і матеріальних засобів, а також скоєння інших тяжких і особливо тяжких кримінальних правопорушень. Вказані формування дислокувались в різних населених пунктах та місцевостях Донецької області та мали загальну координацію керівництва.

В травні 2014 року, ОСОБА_4 , діючи з прямим умислом, перебуваючи в місті Дзержинськ (з 2016 року - м. Торецьк), вступив до незаконного збройного військового формування самопроголошеної так званої ДНР. Ознайомившись з встановленими правилами поведінки з правами та обов`язками члена вказаного збройного формування, ОСОБА_4 дав свою згоду на їх дотримання та виконання, тим самим підтвердив свої наміри на участь у вищевказаному незаконному збройному формуванні та виконанню його цілей і завдань. Для подальшої участі у незаконному збройному формуванні, невстановленою особою на початку травня 2014 року, ОСОБА_4 використовуючи автоматичну вогнепальну зброю, набої до неї, формений одяг та військове спорядження здійснював охорону міського виконавчого комітету та можливо блокпостів в м. Дзержинськ (з 2016 року - м. Торецьк).

Продовжуючи протиправну діяльність, у період з травня 2014 року і по невстановлений досудовим розслідуванням час, ОСОБА_4 здійснюючи свої умисні протиправні дії у складі непередбаченого законами України збройного формування, систематично виконував накази свого керівництва, по здійсненню окупації м. Дзержинськ (з 2016 року - м. Торецьк),, здійснював функції по забезпеченню діяльності незаконного військового формування, а також виконує інші протиправні накази направлені проти представників влади із застосуванням автоматичної вогнепальної зброї, яку отримував від своїх керівників з числа незаконного збройного формування самопроголошеної так званої «ДНР».

Таким чином дії ОСОБА_4 та невстановлених осіб носили тривалий характер, а саме в період з травня 2014 року по теперішній час, та виразилися у активній участі в діяльності непередбаченого законами України збройного формування, що супроводжувались вчиненням опору представникам влади із застосуванням автоматичної вогнепальної зброї.

В результаті діяльності зазначеного непередбаченого Законами України збройного формування на території Донецької області було спричинено масову загибель людей, а також зруйновано та пошкоджено велику кількість адміністративних приватних будівель і споруд, що є тяжкими наслідками.

На підставі викладеного, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 260 КК України, тобто в участі у діяльності не передбачених законами України збройних формуваннях, що призвело до загибелі людей чи інших тяжких наслідків.

24.11.2022 копію повідомлення про підозру у кримінальному провадженні №12015220320001311 від 24.06.2015 за ч. 5 ст. 260 КК України вручено під розписку директору КП «Торецьк комсервіс» ОСОБА_6 для передачі підозрюваному ОСОБА_4 .

Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами - показаннями свідків, які підтвердили участь ОСОБА_4 в діяльності терористичної організації «ДНР».

ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, який відповідно до ч. 5 ст.260 КК України карається позбавленням волі на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.

Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених у п.п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 України, і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_4 є запобігання спробам останнього переховуватися від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати будь-яку із речей, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків, потерпілих у цьому кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, у зв?язку з тим, що підозрюваний вчинив тяжкий злочин, не працює, підтримує відносини з особами схильними до вчинення злочинів, а також продовжує підтримувати зв?язки з членами не передбаченого законом збройного формування «ДНР», все це свідчить про відсутність у нього стійких соціальних зв?язків, що підтверджує матеріалами кримінального провадження, є підстави вважати, що інші запобіжні заходи пов`язані з позбавленням волі, не забезпечать належної поведінки підозрюваного та цього може бути достатнім для запобігання зазначених ризиків.

Підставами вважати, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування є те, що останній достовірно розуміє, що у разі доведення судом його провини у скоєнні вказаного злочину, йому може бути призначене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від десяти до п`ятнадцяти років. Також, підставами вважати, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування і суду є те, що ОСОБА_4 не має міцних соціальних зв?язків і йому ніщо не перешкоджає залишити своє місце проживання та переховуватися від органів досудового розслідування та суду за межами території Донецької області або за межами України.

Підставами вважати, що підозрюваний може знищити, сховати, спотворити речі що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення є те, що ОСОБА_4 під час здійснення злочинної діяльності мав у розпорядженні вогнепальну зброю та боєприпаси до неї, міг бути причетний до дій щодо їх незаконного придбання, перевезення та переховування. На даний час зброя і боєприпаси не вилучені в повному обсязі і є підстави вважати що перебуваючи на свободі підозрюваний зможе їх знищити, переховувати, передати іншим особам чи використати для продовження злочинної діяльності.

Підставами вважати, що підозрюваний може незаконно впливати на свідків та на інших учасників кримінального провадження є те, що перебуваючи на свободі ОСОБА_4 з метою уникнення покарання, може незаконно впливати на свідків та інших осіб пов`язаних досудовим слідством у справі загрожуючи їхньому життю та здоров?ю.

Підставами вважати, що підозрюваний може вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, є те, що ОСОБА_4 є особою, яка приймає участь у діяльності незаконного збройного формування, яке на даний час є діючим, а інші його члени, в тому числі і ті, з якими підтримує зв`язок підозрюваний, ведуть озброєну боротьбу, направлену на повалення державної влади України та порушення її територіальної цілісності, а також вчиняють інші протиправні діяння, а тому є підстави вважати, що перебуваючи на свободі, підозрюваний, усвідомивши можливість отримання кримінального покарання у вигляді позбавлення волі на тривалий термін, може продовжити протиправну діяльність направлену на повалення державної влади в Україні та порушення її територіальної цілісності, крім того, також може продовжити підтримувати зв?язки з іншими членами незаконного збройного формування, повідомляючи їм відомості, які можуть стати йому відомі в ході слідчих дій по даному провадженню, а також інші важливі відомості, як то місця дислокації сил антитерористичної операції, їх чисельність, склад, озброєння, що може створювати перешкоди для подальшої боротьби з незаконних збройними формуваннями організації «ДНР», значна кількість членів якого ще не встановлені, кінцевою метою даного кримінального провадження є притягнення всіх винних осіб до кримінальної відповідальності.

У разі застосування більш м?якого запобіжного заходу, запобігання вказаним ризикам неможливе, у тому числі із визначенням розміру застави, оскільки ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, реалізація якого супроводжувалась застосуванням насильства відносно громадян, представників влади та правоохоронних органів, захопленням адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, низкою терористичних актів, пов`язаних з нападами на військовослужбовців ЗСУ та членів інших військових формувань України, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операцій на території Донецької та Луганської областей, що призвело до дестабілізації суспільно-політичної ситуації у державі.

24 червня 2024 року ухвалою слідчого судді Дзержинського міського суду Донецької області надано дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_4 з метою його приводу для участі у розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, строк дії якої сплинув.

Враховуючи вищевикладене, доцільно затримати підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою його приводу до Самарського районного суду м. Дніпропетровська, для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі з обставин викладених у ньому.

Слідчий суддя встановив, що 14.07.2014 до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №12014220000000572, з якого 24.06.2015 виділено провадження № 12015220320001311, внесені відомості за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 260 КК України. На початку квітня 2014 року, на території Донецької області України, невстановленими досудовим розслідуванням особами для насильницького підтримання влади незаконної самопроголошеної так званої «Донецької народної республіки» було створено непередбачене законами України збройне формування, яке мало організовану структуру військового типу, а саме єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, були озброєні вогнепальною зброєю, вибухівкою а також мали тяжке військове озброєння та військову техніку. В травні 2014 року, ОСОБА_4 , діючи з прямим умислом, перебуваючи в місті Дзержинськ (з 2016 року - м. Торецьк), вступив до незаконного збройного військового формування самопроголошеної так званої ДНР. Ознайомившись з встановленими правилами поведінки з правами та обов`язками члена вказаного збройного формування, ОСОБА_4 дав свою згоду на їх дотримання та виконання, тим самим підтвердив свої наміри на участь у вищевказаному незаконному збройному формуванні та виконанню його цілей і завдань. Для подальшої участі у незаконному збройному формуванні, невстановленою особою на початку травня 2014 року, ОСОБА_4 використовуючи автоматичну вогнепальну зброю, набої до неї, формений одяг та військове спорядження здійснював охорону міського виконавчого комітету та можливо блокпостів в м. Дзержинськ (з 2016 року - м. Торецьк). Дії ОСОБА_4 та невстановлених осіб носили тривалий характер, а саме в період з травня 2014 року по теперішній час, та виразилися у активній участі в діяльності непередбаченого законами України збройного формування, що супроводжувались вчиненням опору представникам влади із застосуванням автоматичної вогнепальної зброї.

В результаті діяльності зазначеного непередбаченого Законами України збройного формування на території Донецької області було спричинено масову загибель людей, а також зруйновано та пошкоджено велику кількість адміністративних приватних будівель і споруд, що є тяжкими наслідками.

Судом оглянуто копії витягу з ЄРДР № 12015220320001311 від 24.06.2015, повідомлення про підозру від 01.11.2022, розписку про отримання повідомлення ОСОБА_6 24.11.2022, протоколу допиту свідка ОСОБА_7 , який повідомив, що бачив ОСОБА_4 біля міськвиконкому, а познайомився з ним у штабі, він був одягнений у цивільний одяг та озброєний автоматом «Калашникова», протоколу допиту свідка ОСОБА_8 , який пояснив, що біля приміщення, серед озброєних людей бачив ОСОБА_4 , який був озброєний автоматом «Калашникова» та також здійснював охорону «Штабу ДНР».

З метою запобігання спробам останнього переховуватися від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати будь-яку із речей, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків, потерпілих у цьому кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, у зв?язку з тим, що підозрюваний вчинив тяжкий злочин, не працює, підтримує відносини з особами схильними до вчинення злочинів, а також продовжує підтримувати зв?язки з членами не передбаченого законом збройного формування «ДНР», все це свідчить про відсутність у нього стійких соціальних зв?язків, що підтверджує матеріалами кримінального провадження, є підстави вважати, що інші запобіжні заходи пов`язані з позбавленням волі, не забезпечать належної поведінки підозрюваного та цього може бути достатнім для запобігання зазначених ризиків. Крім того тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується у разі якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.

Дослідивши подані матеріали, приходжу до висновку про необхідність задовольнити клопотання.

Згідно з ч. 1 ст. 188 КПК України, прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися із клопотанням про дозвіл на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Відповідно до ч. 2 ст. 189 КПК України клопотання про дозвіл на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою приводу розглядається слідчим суддею, судом негайно після одержання цього клопотання.

У відповідності до ч. 1 ст. 189 КПК України, слідчий суддя, суд не має права відмовити в розгляді клопотання про дозвіл на затримання з метою приводу підозрюваного, обвинуваченого, навіть якщо існують підстави для затримання без ухвали суду про затримання з метою приводу.

Ухвала про дозвіл на затримання з метою приводу втрачає законну силу з моменту:

1) приводу підозрюваного, обвинуваченого до суду;

2) закінчення строку дії ухвали, зазначеного в ній, або закінчення шести місяців із дати постановлення ухвали, у якій не зазначено строку її дії;

3) відкликання ухвали прокурором (ч. 1 ст. 190 КПК України).

Статтею 191 КПК України передбачено, що затримана на підставі ухвали слідчого судді, суду особа не пізніше тридцяти шести годин з моменту затримання повинна бути звільнена або доставлена до слідчого судді, суду, який постановив ухвалу про дозвіл на затримання з метою приводу. Службова особа, яка на підставі ухвали слідчого судді, суду про дозвіл на затримання затримала особу, зобов`язана негайно вручити їй копію зазначеної ухвали. Уповноважена службова особа (особа, якій законом надане право здійснювати затримання), яка затримала особу на підставі ухвали слідчого судді, суду про дозвіл на затримання або у якої під вартою тримається особа, щодо якої діє ухвала про дозвіл на затримання, негайно повідомляє про це слідчого, прокурора, зазначеного в ухвалі.

Слідчий суддя вважає доведеним, що у кримінальному провадженні наявні ризики того, що у разі не обрання стосовно підозрюваного запобіжного заходу, останній може: переховуватися від органів досудового розслідування; вчинити інше кримінальне правопорушення та продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.

Врахувавши дійсні обставини справи, що підозрюваний ОСОБА_4 з метою уникнення притягнення до кримінальної відповідальності переховується від органів досудового розслідування, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання слідчого про дозвіл на затримання підозрюваної з метою його приводу для участі у розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є обгрунтованим та підлягає задоволенню.

Вважаю за доцільне встановити термін дії даної ухвали на строк шість місяців.

Також суд на виконання вимог ч. 2 ст. 190 КПК України зазначає контактні дані старшого слідчого СВ ВП № 1 Бахмутського РВП ГУНП в Донецькій області майора поліції ОСОБА_3 : контактний телефон НОМЕР_1 .

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 188-190, 307, 309, 369-372, 376 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя,


УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого СВ ВП №1 Бахмутського РВП ГУНП в Донецькій області майора поліції ОСОБА_3 про надання дозволу на затримання підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою по кримінальному провадженню, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12015220320001311 від 24.06.2015, виділеного з кримінального провадження № 12014220000000572 від 14.07.2014, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.260 КК України, - задовольнити.

Надати дозвіл на затримання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Дзержинська Донецької області, громадянина України, раніше не судимого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , з метою його приводу для участі у судовому розгляді клопотання про застосування відносно нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Дана ухвала про дозвіл на затримання втрачає законну силу з моменту приводу підозрюваного до суду; добровільного з`явлення підозрюваного до слідчого судді; або закінчення строку дії ухвали (25 червня 2025 року) або відкликання ухвали прокурором.

Ухвала слідчого судді про надання дозволу на затримання оскарженню не підлягає і заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Повний текст ухвали складено 25.12.2024 року.


Слідчий суддя ОСОБА_1





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація