- відповідач: Територіальна громада в особі Хорошівської селищноі ради
- позивач: Новак Ніна Юріївна
- яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору: Доброльожа Віктор Віталійович-приватний нотаріус Житомирського районного нотаріального округу
- Представник позивача: Козлов Андрій Іванович-адвокат
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 276/2282/24
Провадження по справі №2/276/850/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2024 року смт. Хорошів
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Бобра Д.О.,
за участю секретаря судового засідання Свиридок А.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 доТериторіальної громадив особіХорошівської селищноїради,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог напредмет спору:приватний нотаріусЖитомирського районногонотаріального округуДоброльожа ВікторВіталійович про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В :
Представник ОСОБА_1 адвокат Козлов А.І. звернувся до суду із зазначеним позовом, вказуючи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер брат позивача ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина, до складу якої входить: житловий будинок АДРЕСА_1 , (одну другу) ідеальної частки якого ОСОБА_2 успадкував, але не оформив своїх спадкових прав після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 своєї матері ОСОБА_3 , а (одну другу) ідеальної частки якого ОСОБА_2 успадкував, але не оформив своїх спадкових прав після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 свого брага ОСОБА_4 , який у свою чергу спадщину прийняв, але не оформив своїх спадкових прав після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 своєї матері ОСОБА_3 . Представник позивача зазначає, що позивач є спадкоємцем за законом ІІ черги після смерті брата ОСОБА_2 , проте під час звернення до приватного нотаріуса за оформленням спадщини після смерті брата, нотаріусом їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини. Зазначає, що у встановлений законом строк позивач не звернулась до нотаріуса, так як вважала, що оскільки спадкодавець за життя заповіту на будь-яких осіб не складав, спадкового договору або договору довічного утримання не укладав, то отримати свідоцтво вона зможе у будь-який час і встановлений шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини на неї не розповсюджується. Крім того, тривалий час позивач має ряд хронічних захворювань і перебуває на «Д» обліку у сімейного лікаря, невропатолога та хірурга, внаслідок чого вона обмежена у повсякденному самостійному пересуванні, а тому вважає, що причини пропуску строку для прийняття спадщини є поважними, оскільки пов`язані з непереборними та незалежними від неї обставинами.
Представник позивача просить суд визначити ОСОБА_1 додатковий строк терміном два місяці для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 її рідного брата ОСОБА_2 .
В судове засідання позивач та її представник не прибули. Представник позивача - адвокат КозловА.І.направив до суду заяву, в якій просить розглядати справу без участі позивача та її представника, зазначив, що позов підтримує та просить задовольнити, враховуючи, що позивач пропустила встановлений строк для прийняття спадщини також тому, що 12.03.2020 до 30.06.2023 на всій території України було встановлено карантин, внаслідок чого були встановлені суворі обмеження в роботі підприємств та установ, а так як позивач має похилий вік та ряд хронічних захворювань, то існувала висока загроза невідворотного ушкодження її здоров`я. Крім того, у зв`язку із запровадженням 24.02.2022 року на території України воєнного стану, мало місце обмеження доступу до органів нотаріату, так як існувала загроза для життя та здоров`я через активні бойові дії.
Представник відповідача Хорошівської селищної ради в судове засідання не з`явився.Селищний голова подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника селищної ради, зазначив, що позов визнають.
Третя особа: приватний нотаріус Житомирського районного нотаріального округу Доброльожа В.В. в судове засідання не з`явився, до суду направив заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує.
Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно з ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно дост.1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст.1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Із ч.1ст.1269ЦК України слідує, щоспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Частина 1ст.1270ЦК України передбачає, щодля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ч.3ст.1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 N7 «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина другастатті 1272ЦК України), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер брат ОСОБА_1 ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина, до складу якої входить: житловий будинок АДРЕСА_1 , (одну другу) ідеальної частки якого ОСОБА_2 успадкував, але не оформив своїх спадкових прав після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 своєї матері ОСОБА_3 , а (одну другу) ідеальної частки якого ОСОБА_2 успадкував, але не оформив своїх спадкових прав після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 свого брага ОСОБА_4 , який у свою чергу спадщину прийняв, але не оформив своїх спадкових прав після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 своєї матері ОСОБА_3 . Вказане слідує з матеріалів спадкової справи № 167/2024, заведеної до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (а.с. 48-58).
Із копії постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 19.08.2024 за вих.№538/02-01 слідує, що ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок АДРЕСА_1 , (одну другу) ідеальної частки якого ОСОБА_2 успадкував, але не оформив своїх спадкових прав після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 своєї матері ОСОБА_3 , а (одну другу) ідеальної частки якого ОСОБА_2 успадкував, але не оформив своїх спадкових прав після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 свого брага ОСОБА_4 , який у свою чергу спадщину прийняв, але не оформив своїх спадкових прав після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 своєї матері ОСОБА_3 , у зв`язку з неподанням нею у встановлений строк заяви про прийняття спадщини.
Згідно листа приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області Доброльожи В.В. від 19.08.2024 року за вих.№539/02-14 спадкоємцем за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , 1956 р.н., є його сестра ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка спадщину не прийняла. Інформація щодо інших спадкоємців померлого в спадковій справі №167/2024 відсутня.
За змістом позовної заяви слідує, що позивач пропустила встановлений законом строк для прийняття спадщини через об`єктивні та непереборні обставини, зокрема, так як вважала, що встановлений шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини на неї не розповсюджується, тривалий час мала ряд хронічних захворювань і перебуває на «Д» обліку у сімейного лікаря, невропатолога та хірурга, внаслідок чого вона обмежена у повсякденному самостійному пересуванні, а встановлені обмеження в роботі підприємств та установ через запровадження з 12.03.2020 по 30.06.2023 на всій території України карантину, пов`язаного з Covid, через її похилий вік та ряд хронічних захворювань створювали загрозу для її здоров`я. Крім того, у зв`язку із запровадженням 24.02.2022 року на території України воєнного стану, існувала загроза для життя та здоров`я через активні бойові дії, тому мало місце обмеження доступу до органів нотаріату. Зважаючи на вказане, вважає, що причини пропуску строку для прийняття спадщини є поважними, оскільки пов`язані з непереборними та незалежними від неї обставинами.
Згідно копії довідки від 19.09.204 року, виданої сімейним лікарем ОСОБА_5 , ОСОБА_1 дійсно перебуває на «Д» обліку у сімейного лікаря, невропатолога та хірурга, має ряд хронічних захворювань, у тому числі серцево-суддиних та пов`язаних з опорно-руховим апаратом, їй проводились операції та позивач постійно приймає медикаментозне лікування (а.с. 18).
Крім того, суд враховує, що 6-місячний строк для прийняття спадщини після померлого брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 сплив 28 березня 2022 року, тобто в період маштабних дій збройної агресії Російської Федерації відносно України, пов`язаних з проривом державного кордону, ракетними обстрілами та авіаційними ударами, у тому числі на території Житомирської області, що об`єктивно перешкоджало позивачу своєчасно звернутися до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини для подачі відповідної заяви, оскільки могло створити загрозу для життя і здоров`я позивача, першочерговим завданням для якого є забезпечення власної безпеки та перебування в укритті.
Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 26 вересня 2012 року розглянув справу № 6-85цс12, предметом якої був спір про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. При розгляді цієї справи Верховний Суд України зробив правовий висновок про те, що право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Правила ч.3 ст.1272ЦК України пронадання додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини можутьбути застосовані,якщо:у спадкоємцябули перешкодидля поданнятакої заяви;ці обставинивизнані судомповажними.Якщо ж у спадкоємця перешкод не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про спадкову масу, то положення ч.3 ст.1272ЦК України не застосовуються.
Згідно ст.206 ч.4 ЦПК України якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Визнання позову відповідачем, відсутність інших спадкоємців за матеріалами спадкової справи, свідчить про те, що права, свободи та інтереси інших осіб не будуть порушені. Позивач в іншому порядку, ніж судовий, не може захистити свої права з метою прийняття спадщини, а завданням судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд та вирішення цивільної справи з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб. Постановлення рішення про задоволення позову є забезпеченням права позивача на справедливий суд відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, при визначенні цивільних прав і обов`язків особи.
Враховуючи, що після смерті ОСОБА_2 позивач є спадкоємицею за законом ІІ черги, інші спадкоємці заяв про прийняття спадщини в нотаріальну контору не подавали, позивач вчасно не звернулася до нотаріальної контори для подачі заяви про прийняття спадщини через непереборні, об`єктивні та незалежні обставини, беручи до уваги, що відповідач позов визнає, а тому пропущений строк для прийняття спадщини позивачем суд визнає поважним. Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 200, 206, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст.1218, 1262, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 доТериторіальної громадив особіХорошівської селищноїради,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог напредмет спору:приватний нотаріусЖитомирського районногонотаріального округуДоброльожа ВікторВіталійович про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , додатковий строк терміном 2 (два) місяці після набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті брата ОСОБА_2 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Відповідач:Хорошівська селищнарада Житомирськогорайону Житомирської області, місце знаходження: смт.Хорошів, вул.Героїв України, 13а, Житомирський район, Житомирська область, код ЄДРПОУ: 04344587.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: приватний нотаріус Житомирського районного нотаріального округу Доброльожа Віктор Віталійович, місцезнаходження: м. Житомир, вул. Київська, 50.
Головуючий суддя: Д.О. Бобер
- Номер: 2/276/850/24
- Опис: визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 276/2282/24
- Суд: Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Бобер Д.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.10.2024
- Дата етапу: 02.10.2024
- Номер: 2/276/850/24
- Опис: визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 276/2282/24
- Суд: Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Бобер Д.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.10.2024
- Дата етапу: 17.10.2024
- Номер: 2/276/850/24
- Опис: визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 276/2282/24
- Суд: Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Бобер Д.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.10.2024
- Дата етапу: 26.12.2024
- Номер: 2/276/850/24
- Опис: визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 276/2282/24
- Суд: Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Бобер Д.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.10.2024
- Дата етапу: 26.12.2024