Справа № 2-4705/11
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
"08" квітня 2011 р.
Шевченківський районний суд м. Києва
в складі:
головуючого –судді: Кондратенко О.О..
при секретарі: Куліш М.В., Паламарчук А.О.
розглянула позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: відділ реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві про оспорювання батьківства
В С Т А Н О В И В :
В жовтні 2010 року ОСОБА_1 пред’явив позов до ОСОБА_2 про оспорювання батьківства. Крім того, просив виключити з актового запису про народження ОСОБА_3 за № 1601 від 22.08.2009 року запис про батька: ОСОБА_1. Вимоги обґрунтовує тим, що у 2006 році він познайомився з відповідачкою та деякий час підтримував інтимні стосунки; на початку 2009 року відповідачка повідомила йому про очікування від нього дитини, а ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила доньку, батьком якої в актовому записі про народження № 1601 від 22.08.2009 року був записаний позивач за його згоди. З 2008 року він проживає однією сім’єю з ОСОБА_4 і вони намагалися зачати дитину, однак, бажаного результату не досягли, після чого він звернувся до Інституту урології АМН України, де після обстеження та отримання результатів аналізу еякуляту, йому стало відомо, що він взагалі не можу мати дітей.
Відповідачка в судове засідання не з’явилася; про час та місце розгляду справи повідомлена у встановленому законом порядку; причину неявки суду не сповістила; заперечень на позов не надіслала; по справі зібрано достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін; судом проведено заочний розгляд справи.
Представник відділу реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві в судове засідання не з’явився, направив письмові пояснення на позов та просив проводити розгляд справи за його відсутності.
Суд, заслухавши пояснення позивача та його представників, дослідив надані докази, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень, тобто обов’язок доказування.
Особа, яка записана батьком дитини має право оспорити своє батьківство, пред’явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини ( ч.1 ст. 136 СК України ).
Як роз’яснив Пленум Верховного Суду України в п. 10 своєї Постанови ” Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів ” за № 3 від 15.05.2006 року, що в судовому порядку батьківство може бути оспорено як у випадках, коли в Книзі реєстрації народжень батьками дитини записано осіб, які перебували у шлюбі між собою ( статті 122, 124 СК України ), так і тоді, коли при реєстрації народження дитини її батьком на підставі спільної заяви батьків або заяви чоловіка, котрий визнавав себе батьком, записано особу, яка не перебувала у шлюбі з матір’ю дитини ( статті 126, 127 СК України ).
Як вбачається із матеріалів справи і це встановлено судом, що у позивача з матір’ю дитини ( відповідачкою ) народилася донька ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року, про що 22.08.2009 в Книзі реєстрації народжень Відділу реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві зроблено запис № 1601, в якому позивач був записаний батьком дитини.
Відповідно до абз. 2, 3 п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України ” Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів ” за № 3 від 15.05.2006 року, оспорити батьківство мають право особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень ( ст. 136 СК України ), - шляхом пред’явлення позову про виключення відомостей про неї як батька з актового запису про народження дитини, а також жінка, котра народила дитину в шлюбі ( ст. 138 СК України ), - звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини.
Предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини.
За заявою представника позивача, судом для вирішення експертом питання про наявність кровного споріднення між ОСОБА_1 та дитиною 13.01.2011 року та 11.02.2011 року призначалася судово –медична генетично – ідентифікаційна експертиза. Як вбачається із матеріалів справи ОСОБА_2 про час та місце проведення експертизи була повідомлена належним чином, натомість на експертизу не з’являлась; причини неявки не повідомляла; будь-яких заяв чи клопотань про відкладення проведення експертизи експерту чи суду не надавала; проведення експертизи виявилося неможливим із-за неявки відповідачки ОСОБА_2 із малолітньою донькою та неможливості отримання експертом необхідних для проведення експертизи матеріалів.
Відповідно до ч.1 ст.146 ЦПК України, у разі ухилення особи, яка бере участь у справі, від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливом, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з’ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
За таких обставин, суд вважає можливим визнати факт, що ОСОБА_1 не є біологічним батьком дитини –ОСОБА_3.
У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження ( до ч. 2 ст. 136 СК України ).
З рахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та законними, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10, 60, 146, 169, 209, 212-215, 224, 226, 233 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: відділ реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві про оспорювання батьківства задовольнити.
Виключити з актового запису про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, актовий запис № 1601 від 22 серпня 2009 року запис про батька: ОСОБА_1.
Зобов’язати Відділ реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві видати нове свідоцтво про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано до Шевченківського районного суду м. Києва протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва через Шевченківський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя:
- Номер:
- Опис: про визначення місця проживання дитини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-4705/11
- Суд: Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Кондратенко О.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.03.2010
- Дата етапу: 24.02.2011
- Номер: 2/2488/11
- Опис: надання дозволу на виїзд неповнолітнього громадянина України за кордон та тимчасове проживання за кордон без згоди батька
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-4705/11
- Суд: Луцький міськрайонний суд Волинської області
- Суддя: Кондратенко О.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.06.2011
- Дата етапу: 25.07.2011