Судове рішення #1841612423


       


Справа № 703/198/25

1-кс/703/72/25


                                       

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів,

які містять охоронювану законом таємницю


16 січня 2025 року м. Сміла


Слідчий суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла Черкаської області, клопотання прокурора Смілянської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про надання тимчасового доступу до документів, подане під час проведення досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25 травня 2024 року за № 12024046650000306, за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, -

установив:

Прокурор Смілянської окружної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання тимчасового доступу до документів, що містять банківську таємницю та перебувають у володінні АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », юридична адреса: АДРЕСА_1 (адреса для кореспонденції: АДРЕСА_2 ), чи службових осіб Черкаського регіонального підрозділу центрального макрорегіонального управління АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », з можливістю отримання їх належним чином засвідчених копій та вилучення:

-  роздруківки руху коштів по картковому рахунку № НОМЕР_1 , відкритому в АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 20.05.2024 року по 25.05.2024 року, із зазначенням дати та часу проведення операцій, з розшифровками призначення платежів, їх суми та із зазначенням контрагентів (їх кодів, та банківських рахунків);

- інформації про IP-адреси, з яких проводились транзакції в системі по банківській картці № НОМЕР_1 та контактні дані користувачів.

Клопотання обґрунтовує тим, що в провадженні сектору дізнання відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області перебуває кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25 травня 2024 року за № 12024046650000306, за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, як шахрайство.

В ході проведення досудового розслідування встановлено, що до ВП № 5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області надійшла заява від гр. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка просить прийняти заходи до невстановленої особи, яка 21.05.2024 року, діючи умисно з корисливих мотивів зловживаючи довірою заявника, шахрайським шляхом, телефонуючи з номеру НОМЕР_2 та представившись співробітником « ІНФОРМАЦІЯ_3 » заволоділа грошовими коштами заявниці у сумі 62250 грн, грошові кошти заявниці не повернуті.

Будучи допитаною в якості потерпілої ОСОБА_4 показала, що 21.05.2024 року їй зателефонував незнайомий чоловік з номеру телефону НОМЕР_2 , який представився працівником « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та повідомив, що з її пенсійної карти НОМЕР_3 знято кошти в сумі 3000 грн. В подальшому під керівництвом останнього, вона з банкомату за адресою АДРЕСА_3 , зі своєї універсальної карти НОМЕР_1 зняла кошти в сумі 62 259,50 грн. та перерахувала вказані кошти різними сумами на номера вказані невідомою особою, зокрема, на картковий рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Пізніше у відділенні « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вона дізналася, що з її універсальної карти було знято кошти в сумі 62 259,50 грн., з пенсійної карти знято кошти в сумі 3000 грн., а також з пенсійної карти три рази поповнювався рахунок мобільного номеру НОМЕР_4 . 

Станом на 06.01.2025 року особа, яка вчинила даний кримінальний проступок не встановлена.

У зв`язку із вище викладеним, з метою розкриття вказаного кримінального проступку, встановлення осіб, причетних до його скоєння, органу досудового розслідування необхідно отримати документи та інформацію, що перебувають у володінні АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які містять інформацію, що відноситься до охоронюваної законом таємниці, та які мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, а саме: до руху коштів по номеру банківської картки АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № НОМЕР_1 , власником якої являється невідома особа, зокрема роздруківок руху коштів з 20.05.2024 по 25.05.2024 року із зазначенням вхідного та вихідного залишків коштів, прибуткової та видаткової частини, призначення платежів, дати та часу (години, хвилини та секунди) надходження коштів на рахунок та перерахування з нього, документів, на підставі яких проведені операції, повних назв контрагентів, які перерахували та яким перераховані кошти, їхні коди ЄДРПОУ, МФО й номери рахунків контрагентів, з якими проведені операції на паперовому носії, з можливістю вилучення їх копій на електронному та паперовому носіях.

З метою повноти та об`єктивності проведення досудового розслідування, та враховуючи, що в матеріалах справи вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин кримінального провадження, отримати дану інформацію іншим способом, окрім як подання відповідного клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів - неможливо, прокурор звернувся до слідчого судді з даним клопотанням.

Прокурор клопотання підтримав, просив його задовольнити, про що зазначив в клопотанні, в якому одночасно просив розглянути дане клопотання у його відсутність та без повідомлення представників АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

З врахуванням положення ч.2 ст.163 КПК України, слідчий суддя вважає за можливе розгляд клопотання здійснювати без участі прокурора та представника АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

У відповідності до ч.4 ст.107 КПК України, розгляд клопотання здійснюється без фіксування за допомогою технічних засобів.

Слідчий суддя, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, дійшов такого висновку.

Згідно витягу з ЄРДР від 24 травня 2024 року, відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України у кримінальному провадженні № 12024046650000306 внесені до вказаного реєстру за фабулою зазначеною прокурором у клопотанні.

Відповідно до диспозиції ч. 1 ст.190 КК України кримінальна відповідальність за даною частиною статті настає у разі заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) та карається штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від двохсот до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або пробаційним наглядом на строк до трьох років, або обмеженням волі на той самий строк.

Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх.

Згідно п.5 ч.1 ст.162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.

Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають істотне значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно ч.6 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання, як доказів, відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Доступ особи до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом.

Згідно ст.60 Закону України «Про банки та банківську діяльність», зазначені прокурором відомості, доступ до яких необхідно отримати, становлять банківську таємницю.

Як вбачається з протоколу допиту потерпілої ОСОБА_4 від 25 травня 2025 року остання пояснила, що 21 травня 2024 року їй зателефонував незнайомий чоловік з номеру телефону НОМЕР_2 , який представився працівником « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та повідомив, що з її пенсійної карти знято кошти в сумі 3000 грн. В подальшому під керівництвом останнього, вона з банкомату за адресою АДРЕСА_3 , зі своєї універсальної карти зняла кошти в сумі 62 259,50 грн. та перерахувала вказані кошти різними сумами на номера вказані невідомою особою. Пізніше у відділенні « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вона дізналася, що з її універсальної карти було знято кошти в сумі 62 259,50 грн., з пенсійної карти знято кошти в сумі 3000 грн., а також з пенсійної карти три рази поповнювався рахунок мобільного номеру НОМЕР_4 .

Факт зняття коштів у вказаних вище розмірах з рахунків, відкритих у АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на ім`я ОСОБА_4 об`єктивно підтверджується виписками по її рахунках.

З метою всебічного, повного та об`єктивного дослідження всіх обставин справи, враховуючи необхідність використання відомостей, які містяться у інформації, до якої прокурор просить надати тимчасовий доступ, як доказів у кримінальному провадженні, а також враховуючи, що в інший спосіб їх отримати неможливо, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання прокурора підлягає задоволенню.

Водночас, п. 19 ч.1 ст.3 КПК України визначено, що стороною кримінального провадження з боку обвинувачення є слідчий, керівник органу досудового розслідування, прокурор, а також потерпілий у встановлених законом випадках.

Згідно ч. 1 ч. 3 ст. 40-1 КПК України дізнавач при здійсненні дізнання наділяється повноваженнями слідчого. Також дізнавач уповноважений звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотанням про застосування заходів забезпечення кримінального провадження.

Проте, матеріали клопотання, в тому числі і витяг з кримінального провадження № 12024046650000306 не містить  належного підтвердження повноважень дізнавача ОСОБА_5 ВП №2 ЧРУП ГУНП в Черкаській області в рамках вказаного кримінального провадження, тому немає достатніх правових підстав для надання права вказаній посадовій особі у тимчасовому доступі до речей і документів, в зв`язку з чим у задоволенні клопотання в цій частині слід відмовити.

Керуючись ст.159, 163, 372  КПК України,

постановив:

Клопотання задовольнити частково.

Надати, в межах кримінального провадження № 12024046650000306 від 25 травня 2024 року за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, т.в.о. дізнавача сектору дізнання відділу поліції № 2 Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області ОСОБА_6 , дізнавачу ОСОБА_7 та оперуповноваженим сектору кримінальної поліції відділу поліції №2 Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області ОСОБА_8 , ОСОБА_9 тимчасовий доступ до речей і документів, що містять банківську таємницю та знаходяться у володінні АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », юридична адреса: АДРЕСА_1 (адреса для кореспонденції: АДРЕСА_2 ), чи службових осіб Черкаського регіонального підрозділу центрального макрорегіонального управління АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », з можливістю отримання їх належним чином засвідчених копій та вилучення:


-  роздруківки руху коштів по картковому рахунку № НОМЕР_1 , відкритому в АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 20.05.2024 року по 25.05.2024 року, із зазначенням дати та часу проведення операцій, з розшифровками призначення платежів, їх суми та із зазначенням контрагентів (їх кодів, та банківських рахунків);

- інформації про IP-адреси, з яких проводились транзакції в системі по банківській картці № НОМЕР_1 та контактні дані користувачів.

В решті клопотання – відмовити.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до документів, відповідно до ст. 166 КПК України, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до документів, може бути постановлена ухвала про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених документів.     

Визначити строк дії ухвали – 30 (тридцять) днів, який відраховується з дня її проголошення.

Ухвала оскарженню не підлягає.


Слідчий суддя                                 ОСОБА_1



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація