Судове рішення #1841614880

Україна

 Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі



          14 січня 2025 року                                                  Справа №200/8954/24  

 



 Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бабіч С.І., дослідивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди,


                                                      У С Т А Н О В И В :


ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), відповідно до якої просить:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 стосовно невиплати ОСОБА_1 належних сум середнього розміру грошового забезпечення за час вимушеного прогулу за період з 02.05.2023 року (день звільнення) по серпень 2024 року (поновлення на посаді);

- зобов`язати командира Військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за весь час вимушеного прогулу грошове забезпечення за період з 02.05.2023 року (день звільнення) по серпень 2024 року (поновлення на посаді);

- стягнути з Військової частини НОМЕР_1 моральну шкоду в сумі 10000,00 грн.

Заявлені позивачем вимоги стосуються нарахування і виплати заробітної плати (якою є також середній заробіток (грошове забезпечення) за час вимушеного прогулу) за період з 02.05.2023 року по серпень 2024 року, при цьому позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду з даним позовом.

Згідно з частиною 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у випадку подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею в заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Ухвалою суду від 30.12.2024 року позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху, надано строк на усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня отримання копії цієї ухвали, шляхом надання до суду:

- обґрунтованої заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з цим позовом (із зазначенням причин пропуску строку та підстав, з яких позивач вважає ці причини пропуску строку поважними).

На виконання вимог вказаної ухвали суду позивачем подано заяву, в якій він просить поновити строк звернення до суду з цим позовом.

Подана заява обґрунтована, серед іншого, тим, що позивача було поновлено на посаді 26.08.2024 року, однак з 03.09.2024 року по 13.10.2024 року позивач був направлений на виконання бойового завдання для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, що підтверджується відповідною довідкою Військової частини НОМЕР_1 .

Відтак, як зазначається у цій заяві, позивач, після поновлення на посаді, не знав про те, що йому не було своєчасно нараховано та виплачено суму середнього розміру грошового забезпечення за час вимушеного прогулу за період з 02.05.2023 року по серпень 2024 року, і лише у листопаді 2024 року отримав від відповідача документи про нараховані суми.

На підтвердження вищевказаних обставин позивачем надано суду довідки Військової частини НОМЕР_1 від 05.11.2024 року № 2583 та від 02.01.2025 року № 11.

Згідно з частиною 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до частини 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з положеннями частини 1 статті 121 КАС України визначено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Положення КАС України не містять вичерпного переліку підстав, які вважаються поважними для вирішення питання щодо поновлення процесуального строку для подання позову до адміністративного суду, який було пропущено. Ці причини визначаються у кожному конкретному випадку, з огляду на конкретні обставини справи.

На підставі статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

У справі "Delcourt v. Belgium" Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) вказав, що у демократичному суспільстві у світлі розуміння Конвенції, право на справедливий суд посідає настільки значне місце, що обмежувальне тлумачення статті 6 не відповідало б меті та призначенню цього положення.

У справі "Bellet v. France" ЄСПЛ зазначив, що стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права.

В той же час, рішенням ЄСПЛ у справі "Іліан проти Туреччини" визначено, що правило встановлення обмежень звернення до суду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду, повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.

Отже, як зазначає ЄСПЛ у багатьох справах, основною складовою права на суд є право на доступу до суду, в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинити правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.

З огляду на вищевказані норми, враховуючи практику ЄСПЛ, наведені у заяві доводи позивача і надані ним докази, суд вважає за можливе визнати поважними причини пропуску позивачем строку звернення до суду з цим позовом та поновити його.

Дана позовна заява підсудна Донецькому окружному адміністративному суду, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, та (з урахуванням поновлення строку звернення до суду з позовом) відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України.

Позовну заяву належить розглядати у порядку адміністративного судочинства.

Встановлених КАС України підстав для повернення позовної заяви або для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі - немає.

У позовній заяві позивач вказує, що на підставі Закону України "Про судовий збір" він звільнений від сплати судового збору за подання позову.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 5 Закону України від 08.07.2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати.

Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.

Отже, враховуючи наведене та приймаючи до уваги предмет даного позову, позивач звільнений від сплати судового збору за даною позовною заявою.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 12 КАС України передбачено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Частиною 5 статті 262 КАС України визначено, що за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Приймаючи до уваги викладене, вважаю за необхідне провести розгляд даної справи у порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та без повідомлення (виклику) учасників справи.

У прохальній частині позовної заяви позивачем вказано період вимушеного прогулу з 02.05.2023 року (день звільнення) по серпень 2024 року (поновлення на посаді) (тобто, без зазначення конкретної дати).

Водночас, у наданих до суду додаткових поясненнях позивач зазначає інший період, а саме - з 02.05.2023 року (день звільнення) по 30.08.2024 року (поновлення на посаді).

При цьому в заяві поновлення строку звернення до суду з позовом позивач вказує, що його було поновлено на посаді 26.08.2024 року.

До суду позивачем надано, серед іншого, копію наказу від 26.08.2024 року № 357, за яким позивач вважається таким, що прибув до Військової частини НОМЕР_1 , та копію наказу від 30.08.2024 року № 363, згідно з яким позивача поновлено на військовій службі.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне запропонувати позивачу уточнити свої позовні вимоги в частині періоду вимушеного прогулу.

Керуючись положеннями статей 5, 12, 121, 122, 123, 160, 161, 171, 172, 248, 256, 257, 262 КАС України, суд


                                                           У Х В А Л И В :


Заяву ОСОБА_1 щодо поновлення строку звернення до суду з цим адміністративним позовом - задовольнити.

Визнати поважними причини пропуску позивачем строку звернення до суду з позовом та поновити пропущений ним строк звернення до адміністративного суду з даним позовом.

Прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії та про стягнення моральної шкоди та відкрити провадження у справі № 200/8954/24.

Призначити дану справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Запропонувати ОСОБА_1 уточнити свої позовні вимоги в частині конкретного періоду вимушеного прогулу.

Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позов та витребуваних доказів - п`ятнадцять днів з дня вручення даної ухвали.

Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

До відзиву додаються:

1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем;

2) документи, що підтверджують надсилання (надання) відзиву і усіх доданих до нього доказів іншим учасникам справи (частини 3 та 4 статті 162 КАС України).

Витребувати у Військової частини НОМЕР_1 :

- довідку про розмір середньоденного та середньомісячного грошового забезпечення позивача і розрахунок суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу, оформлені відповідно до вимог Порядку обчислення середньої заробітної плати, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року № 100;

- інші наявні документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Усі відповідні заяви, клопотання та докази сторони у даній справі мають направити через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або на електронну адресу адміністративного суду: inbox@adm.dn.court.gov.ua (з використанням електронного цифрового підпису).

Позивач має право подати до суду відповідь на відзив протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву, а відповідачі мають право подати до суду заперечення протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив. До відповіді на відзив та заперечень застосовуються правила, встановлені частинами 2-4 статті 162 КАС України.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному вебпорталі Судової влади України в мережі інтернет за вебадресою: http://adm.dn.court.gov.ua/sud0570/.

Ухвала складена та підписана 14 січня 2025 року.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання.  



          Суддя                                                                                   С.І. Бабіч


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація