Судове рішення #1844092571

Єдиний унікальний номер № 181/187/25

Провадження №1-кс/181/9/25


У Х В А Л А


23 січня 2025 рокус-ще Межова

Слідчий суддя Межівського районного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 , розглянувши скаргу ОСОБА_2 на бездіяльність працівників національної поліції,

В С Т А Н О В И В:


23.01.2025 до Межівського районного суду Дніпропетровської області надійшла скарга  ОСОБА_2 на бездіяльність працівників національної поліції.

В обґрунтування скарги зазначено, що 07.10.2024 ОСОБА_2 засобами поштового зв`язку надав до ВП № 4 Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області заяву про вчинення кримінального правопорушення посадовою особою приватного підприємства «Октан-Плюс», яка полягає у підробленні його підпису у двосторонній угоді від 18.08.2024 про поновлення договору оренди земельної ділянки кадастровий номер: 1223882000:01:001:0074, яка розташована на території Петропавлівської селищної ради та належить йому на праві приватної власності, із визначенням обставин, які підтверджують склад вчиненого кримінального правопорушення.

На початку грудня 2024 він отримав лист від ВП № 2 Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області, в якому визначено, що матеріали ЄО № 4278 від 24.10.2024 розглянуто у повному обсязі, підстав для внесення відомостей в ЄРДР немає.

09.12.2024 він прибув до приміщення ВП № 2 Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області, де отримав довідку за результатами розгляду матеріалу ЄО № 4278 від 24.10.2024.

Копію довідки про прийняте рішення щодо його заяви про вчинення кримінального правопорушення отримано ним у приміщенні ВП № 2 Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області 09.12.2024, а отже строк для оскарження термінується до 19.12.2024, що ним витримано.

ОСОБА_2 просить зобов`язати уповноваженого (чергового) ВП №2 Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області внести по його заяві від 07.10.2024 про вчинення кримінального правопорушення, відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Слідчий суддя вважає, що скаргу слід повернути, оскільки згідно зі ст.304 КПК України:

«1. Скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого, дізнавача чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.

2. Скарга повертається, якщо:

1) скаргу подала особа, яка не має права подавати скаргу;

2) скарга не підлягає розгляду в цьому суді;

3) скарга подана після закінчення строку, передбаченого частиною першою цієї статті, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або слідчий суддя за заявою особи не знайде підстав для його поновлення.

3. Копія ухвали про повернення скарги невідкладно надсилається особі, яка її подала, разом із скаргою та усіма доданими до неї матеріалами.

4. Слідчий суддя, суд відмовляє у відкритті провадження лише у разі, якщо скарга подана на рішення, дію чи бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, що не підлягає оскарженню.

5. Копія ухвали про відмову у відкритті провадження невідкладно надсилається особі, яка подала скаргу, разом із скаргою та усіма доданими до неї матеріалами.

6. Ухвала про повернення скарги або відмову у відкритті провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку.

7. Повернення скарги не позбавляє права повторного звернення до слідчого судді, суду в порядку, передбаченому цим Кодексом».

Як вбачається із змісту скарги із заявою про вчинене кримінальне правопорушення скаржник звернувся до поліції ще 07.10.2024.

Відповідно до ч.1 ст. 214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.

Згідно з ч.1 ст. 304 КПК України, скарги на бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені ч.1 ст. 303 КПК України, зокрема на бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дій або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.

При цьому слідчий суддя зазначає, що рішення слідчого чи прокурора про внесення відомостей до ЄРДР постановою не оформлюється. Тому строк на оскарження в даному випадку обчислюється з моменту вчинення бездіяльності, а не з моменту, коли особі стало відомо про це.

Як роз`яснено в Узагальненнях від 12.01.2017 "Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування", затверджених зборами суддів Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ, беручи до уваги положення ч.1 ст. 214 КПК, згідно з якою внесення відомостей до ЄРДР здійснюється не пізніше 24 годин після подання заяви, а також положення ч.5 ст. 115 КПК, відповідно до якої при обчисленні строків днями не береться до уваги той день, від якого починається строк, 10-денний строк для подання скарги на оскаржуваний вид бездіяльності починається з дня, наступного за тим, в який закінчився перебіг 24-годинного строку для реєстрації відомостей. Наприклад, якщо такий 24-годинний строк завершився о 20:00 7 жовтня, то перебіг строку оскарження починається з 8 жовтня.

Таким чином, строк здійснення дій, які за заявою ОСОБА_2 повинен був вчинити орган досудового розслідування згідно з ч.1 ст.214 КПК України, становить 24 години, після спливу яких 25 жовтня 2024 року, у разі невнесення відомостей до ЄРДР, починає обчислюватись строк оскарження (10 днів), і цей строк за приписами ст.115 КПК України сплинув 05 листопада 2024 року, оскільки із заявою про вчинене кримінальне правопорушення ОСОБА_2 звернувся ще 07 жовтня 2024 року засобами поштового зв`язку, дана заява була отримана 24 жовтня 2024 року та зареєстрована в ЄО за № 4278.

Скарга подана до суду 23.01.2025 та складена скаржником 19.01.2025, про що вказано в кінці скарги.

Пунктом 3 ч.2 ст. 304 КПК України визначено, що скарга повертається, якщо подана після закінчення строку, передбаченого частиною першою цієї статті, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або слідчий суддя за заявою особи не знайде підстав для його поновлення.

ОСОБА_2 до скарги додав клопотання про поновлення строку для подання скарги на бездіяльність працівників поліції, при цьому жодним чином не обґрунтовує причини, з яких вказаний строк був пропущений.

Слідчий суддя зауважує, що поняття поважних причин пропуску процесуальних строків є оціночним, а його вирішення покладається на розсуд слідчого судді, суду. Поважними причинами пропуску процесуального строку визнаються обставини, які не залежать від волі заінтересованої особи і перешкоджали їй виконати процесуальні дії в межах установленого, у даному випадку законом, проміжку часу. До них належать: обставини непереборної сили, відсутність особи в місці проживання, відрядження, хвороба або перебування в закладі охорони здоров`я у зв`язку із лікуванням і за умови неможливості тимчасово залишити цей заклад, смерть близьких родичів або серйозна загроза їхньому життю, а також інші обставини, які об`єктивно унеможливлювали вчинення процесуальної дії у встановлений строк. Вказані обставини підлягають підтвердженню поданням відповідних документів.

Відповідно до п.3 ч.2 ст. 304 КПК України скарга повертається, якщо подана після закінчення строку, передбаченого частиною першою цієї статті, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або слідчий суддя за заявою особи не знайде підстав для його поновлення.

Оскільки слідчий суддя не знайшов підстав для поновлення особі, яка звернулась зі скаргою, пропущеного процесуального строку для звернення зі скаргою, вважаю, що вона подала скаргу після закінчення встановленого строку, передбаченого на оскарження, у зв`язку із чим скарга підлягає поверненню.

Одночасно заявнику роз`яснюються вимоги ч.7 ст. 304 КПК України, відповідно до якої повернення скарги не позбавляє права повторного звернення до слідчого судді, суду в порядку, передбаченому КПК України.

Керуючись ст.303, ст.304, 336, 372 КПК України, слідчий суддя, -


П О С Т А Н О В И В:


СкаргуОСОБА_2  на бездіяльність працівників національної поліції, - повернути заявнику з усіма додатками.

Повернення скарги не позбавляє права повторного звернення до слідчого судді в порядку, передбаченому КПК України.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня отримання її копії.




Слідчий суддя:                                                                 ОСОБА_1



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація