РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" жовтня 2006 р. |
Справа № 3/284-3667 |
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Турецького І.М.
Розглянув справу
за позовом Акціонерного поштово-пенсійного банку "Аваль" вул. Лєскова, 9,Київ 1,01001 в особі Тернопільської обласної дирекції АППБ "Аваль" вул. Кардинала Й. Сліпого, 8,Тернопіль,46001
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1
про стягнення заборгованості.
За участю представників сторін:
від позивача: Борис О.Я. представник по довіреності
від відповідача: не явився
Суть справи: До господарського суду Тернопільської області поступила позовна заява Акціонерного поштово -пенсійного банку „Аваль” в особі Тернопільської обласної дирекції АППБ „Аваль” м. Тернопіль вул. Й.Сліпого,8 до Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (ідент. код НОМЕР_1) АДРЕСА_1, в якій позивач просить:
- стягнути з відповідача 38 379 грн. 38 коп. ,в тому числі 37 500 грн. боргу по поверненню кредиту , 879 грн. 39 коп. пені за порушення термінів повернення кредиту, згідно кредитного договору НОМЕР_2 заключеного між сторонами;
- судові витрати покласти на відповідача.
Відповідач своїм конституційним правом на захист не скористався,явку в судове засідання свого представника не забезпечив, не дивлячись на те, що належним чином був повідомлений про час та місце проведення судового засідання, свого письмового відзиву на позов суду не надав, а тому спір вирішено в порядку ст.75 Господарсько -процесуального кодексу України, по наявних у справі документах.
В порядку ст.20,22,81-1 ГПК України в розпочатому судовому засіданні роз'яснено права представників сторін .
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши обставини справи, та вислухавши доводи представника позивача, суд встановив наступне:
На виконання кредитного договору НОМЕР_2 заключеного між сторонами по справі, позивач надав відповідачу кредит в сумі 130 000 грн. із оплатою 18% річних за користування кредитом для закупівлі сільськогосподарської продукції(зерна пшениці, ячменю ,вівса) строком до 01 грудня 2006 року.
Станом на день подачі позову відповідач допустив заборгованість по сплаті кредиту в сумі 37 500 грн. ,які на день слухання справи позивачу не сплачені.
Зобов'язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію(передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості, (ст.509 ЦК України). Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. (ст. 525 ЦК України)
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог-відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.(ст.526 ЦК України).
За кредитним договором банк або інша фінансова установа(кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит позичальникові у розмірі та на умовах встановлених договором ,а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.(ст.1054 ЦК України).
Оцінивши представлені документальні докази, господарський суд Тернопільської області прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення 37 500 грн. документально обґрунтовані і підлягають задоволенню.
У відповідності умов кредитного договору НОМЕР_2 (пункт 10.2) за порушення строків повернення кредиту позичальник сплачує пеню від суми простроченого платежу в розмірі подвійної облікової ставки НБУ ,що діяла на час виникнення заборгованості ,за кожен день прострочення.
На день подання позову, позивач за несвоєчасне повернення кредиту в сумі 37500 грн. нарахував відповідачу пеню в сумі 879 грн. 38 коп. ,які на день слухання справи позивачу не сплачені.
Неустойкою (штрафом пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка ,що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.(ст.549 ЦК України)
Право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків ,завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання.
Проценти на неустойку не нараховуються.
Кредитор не має права на неустойку в разі, якщо боржник не відповідає за порушення зобов'язання,(ст.550 ЦК України).
Оцінивши представлені документальні докази ,господарський суд Тернопільської області прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача в частині стягнення пені документально обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Судові витрати в порядку ст.49 ГПК України , покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 43, 82-86 ГПК України , 509,526,527,530,549,550 ,1054 ЦК України , суд
ВИРІШИВ:
1 .Позов задовольнити.
2.Стягнути з Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (ідент. код НОМЕР_1) АДРЕСА_1 в користь Акціонерного поштово -пенсійного банку „Аваль” в особі Тернопільської обласної дирекції АППБ „Аваль” м. Тернопіль вул. Й.Сліпого,8 - 37 500 грн. боргу ,879 грн. 38 коп. пені, 383 грн. 79 коп. в повернення витрат по оплаті державного мита,118 грн. в повернення витрат по оплаті інформаційно- технічних послуг. Видати наказ.
3.На дане рішення, яке не вступило в законну силу сторонами по справі може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного господарського суду на протязі десяти днів з дня його підписання , 16.10.2006 року, через місцевий господарський суд Тернопільської області .
4.Рішення направити сторонам по справі.
Суддя І.М. Турецький