Справа 22-4297/2011 Головуючий у 1 інстанції Трінька О.В.
категорія Доповідач Ювченко Л.П.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2011 року апеляційний суд Донецької області у складі суддів:
Головуючої: Ювченко Л.П.
Суддів: Постолової В.Г., Папоян В.В.
При секретарі: Стібі Г.С.
Розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Донецьку апеляційні скарги прокурора Петровського району м.Донецька та ОСОБА_1 на рішення Петровського районного суду м.Донецька Донецької області від 24 березня 2011 року у справі за позовом прокурора Петровського району м.Донецька в інтересах ОСОБА_1 до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення матеріальної та моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
У червні 2010 року прокурор Петровського району м.Донецька звернувся до суду з позовом в інтересах ОСОБА_1 до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», третя особа- Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Петровському районі м.Донецька про стягнення матеріальної та моральної шкоди.
Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 під час роботи на ОП «Ш/у «Трудівське» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» отримав травму на виробництві. Висновком МСЕК від 11.11.1994р. йому встановлено 40% втрати працездатності. З 01.12.2000р. ОСОБА_1 встановлено 60% втрати працездатності.
З врахуванням підвищення тарифних ставок, розмір відшкодування шкоди ОСОБА_1 з 01.01.2001року мав складати 462,9 грн і повинен був переданий до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві для нарахування подальших виплат сум в відшкодування шкоди. В дійсності відповідачем до Фонду передано суму відшкодування шкоди 302,35 грн. Неправомірними діями відповідача, які полягали в заниженні нарахування відшкодування спричиненої шкоди, ОСОБА_1 завдана моральна шкода.
Прокурор просив стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія на користь ОСОБА_1 суму заборгованості з врахуванням належних виплат та моральну шкоду 10 000грн.
Зобов»язати Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Петровському районі м.Донецька провести перерахунок виплат ОСОБА_1 та покласти судові витрати на відповідача.
Рішенням Петровського районного суду м.Донецька від 24 березня 2011 року відмовлено у задоволенні позову. В апеляційних скаргах прокурора Петровського району та ОСОБА_1 ставиться питання про скасування рішення суду та ухвалення по справі нового рішення про задоволення позову.
У судовому засіданні апеляційного суду позивач ОСОБА_1 та прокурор Петровського району підтримали доводи апеляційних скарг.
Представник ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» просив в позові відмовити у зв»язку з тим, що позов заявлено до неналежного відповідача.
Представник Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Петровському районі м.Донецька проти позову заперечував, вважає, що нарахування відшкодування шкоди ОСОБА_1 проводяться відповідно до законодавства.
Заслухавши суддю-доповідача,пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, апеляційний суд вважає, що скарги підлягають частковому задоволенню, а рішення суду скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в позові.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 309 ЦПК України. підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення – є порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 303 ЦПК України, під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Судом встановлено, що з 1980 року ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з адміністрацією шахти «Трудівська». У жовтні 1994 року за висновком МСЕК він був визнаний інвалідом 3 групи і йому встановлено 40% стійкої втрати професійної працездатності у зв»язку з профзахворюванням( хронічний обструктивний бронхіт).
До 1996 року виплати по відшкодуванню шкоди ОСОБА_1 проводились на підставі Галузевої угоди-суми виплат нараховувалися виходячи з середнього заробітку працюючих на шахті за професією потерпілого за той місяць,за який нараховувались виплати, що відповідало вимогам ст. 91 КЗпП України. Наказом по виробничому об»єднанню «Донецьквугілля» №25 від 1 березня 1996р. зобов»язано шахти проводити нарахування відшкодування шкоди відповідно до Правил відшкодування шкоди.
З 1 вересня 1997 року шахта «Трудівська» знову стала нараховувати відшкодування шкоди відповідно до п.12.27 Галузевої угоди на підставі вказівок Міністерства вугільної промисловості від 19.09.1997р.
З 1червня 1998 року перерахунок було зроблено відповідно до змін до Галузевої тарифної угоди та діючого на той період законодавства.
Суд першої інстанції перевірив порядок нарахування ОСОБА_1 сум в порядку відшкодування шкоди і дійшов висновку, що суми відшкодування шкоди були нараховані правильно.
При ухваленні рішення, судом першої інстанції допущені порушення процесуального законодавства.
Професійне захворювання ОСОБА_1 отримав на шахті «Трудівська», яка з 1 січня 1972 року входила до складу виробничого об»єднання «Донецьквугілля».
Наказом Міністра вугільної промисловості № 309-а,від 18 червня 1996р. з 17 квітня 1997р. шахта «Трудівська» була перейменована в Державне відкрите акціонерне товариство «Шахта Трудівська» - дочірнє підприємство державної холдингової компанії.
12 травня 2003 року Державне відкрите акціонерне товариство «Шахта Трудівська»- дочірнє підприємство державної холдингової компанії перейменовано у відокремлений підрозділ «Шахта Трудівська» державного підприємства «Донецьквугілля».
1 серпня 2003 року утворено відокремлений підрозділ «Шахтоуправління «Трудівське» ДП «Донецьквугілля» у зв»язку з об»єднанням ВП «Шахта Трудівська» і ВП «Шахта Куйбишевська» ( наказ №74 від 24 липня 2003р. ДП «Донецьквугілля»).
28 грудня 2004 роу відокремлений підрозділ «Шахтоуправління «Трудівське» ДП «Шахта «Куйбишевська» перейменовано у відокремлений підрозділ «Шахтоуправління «Трудівське» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія»).
Згідно витягів з ЄДРПОУ станом на 20 червня 2011 року Донецьке виробниче об»єднання по видобутку вугілля «Донецьквугілля» ( дата реєстрації- 25 липня 2001р.), Відкрите акціонерне товариство Державна холдингова компанія «Донвугілля» (дата реєстрації – 25 квітня-6 березня 1992року) державне підприємство «Донецьквугілля» (дата реєстрації – 25 квітня 2003р.), Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» ( дата реєстрації – 2 вереня 2004року), Державне відкрите акціонерне товариство шахта «Трудівська» - дочірнє підприємство Державної холдингової компанії «Донвугілля»( дата реєстрації- 16 квітня 1997р) є самостійними юридичними особами і не виключені з реєстру.
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України № 58 від 7 лютого 2003року «Про реорганізацію ДКХ «Донвугілля» ВО «Донецьквугілля», ДП «Шахта «Петровська», та ДВАТ «Шахта Південнодонбаська №1» ім. Героїв 9-ї стрілецької дивізії», ДВАТ «Шахта Південнодонбаська №3» правонаступником ДКХ «Донвугілля», державних відкритих акціонерних товариств – дочірніх підприємств ДКХ «Донвугілля», «Шахта Трудівська» - є Державне підприємство «Донецьквугілля».
Пунктом 1 наказу Міністерства палива та енергетики України №492 від 18 серпня 2004р. «Про створення ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» створено державне підприємство – ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», а відповідно до п.12 припиняється діяльність ДП «Донецьквугілля» шляхом реорганізації: приєднання до ДП «Донецька вугільна енергетична компанія».
Пунктом 24 цього ж наказу встановлено, що ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» після завершення процедури припинення діяльності юридичних осіб зазначених у п. 7,9,12 і 14 наказу, та приєднання їх до складу ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» є правонаступником усіх прав та обов»язків у повному обсязі відповідно до передавальних балансів ДП «Донецьквугілля».
Але з витягів ЄДРПОУ, державне підприємство «Донецьквугілля» не виключено з реєстру і процедура припинення його діяльності ще не завершена.
Отже прокурором Петровського району м.Донецька в інтересах ОСОБА_1 заявлено позов до неналежного відповідача, то в задоволенні позову слід відмовити.
Крім того, Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Петровському районі м.Донецька є по справі третьою особою, не пред»явлено до нього позов в якості відповідача, а тому не підлягають задоволенню вимоги про його зобов»язання провести перерахунок виплат ОСОБА_1
Суд першої інстанції не з»ясував зазначені обставини справи, а тому відповідно до вимог ст. 309 ч.1 п.4 ЦПК України рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, як ухвалене з порушенням норм процесуального права. З ухваленням по справі нового рішення про відмову у задоволенні позову прокурора заявленого в інтересах ОСОБА_1
Апеляційні скарги прокурора та ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 307, 309, 314, 316 ЦПК України, суд апеляційної інстанції,-
В И Р І Ш И В:
Апеляційні скарги прокурора Петровського району м.Донецька та ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Петровського районного суду м.Донецька Донецької області від 24 березня 2011 року скасувати.
У задоволенні позовних вимог прокурора Петровського району м.Донецька в інтересах ОСОБА_1 до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення матеріальної та моральної шкоди, третя особа – відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Петровському районі м.Донецька, відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржене протягом двадцяти днів до суду касаційної інстанції.
СУДДІ: