Справа 22а-13845 Головуючий у 1 інстанції Чудопалова С.В.
Категорія 10.2.4 Доповідач Ткачук С.С.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2011 року м. Донецьк
Апеляційний суд Донецької області в складі:
Головуючого Новосядлої В.М.,суддів Ткачук С.С., Шигірт Ф.С. , розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в м.Селидове, Донецької області на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 31 березня 2010 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в м.Селидове, Донецької області про визнання дій протиправними та перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В:
Постановою Селидівського міського суду Донецької області від 31 березня 2010 року позов ОСОБА_1 задоволено: дії управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області ( далі управління) про відмову у перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати працівників на одну особу в цілому по Україні за 2008 рік визнано протиправними і зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2009 року, виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників на одну особу в цілому по Україні за 2008 рік.
В апеляційній скарзі управління просить постанову суду скасувати, відмовити у задоволенні позовних вимог з тих підстав, що судом першої інстанції порушено вимоги матеріального права.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач знаходиться на обліку у відповідача та одержує пенсію за віком. 08 січня 2009 року він звернувся з вимогою про перерахунок пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який був зроблений із застосуванням середньої заробітної плати за 2007 рік. 10.06.2009 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників на одну особу в цілому по Україні за 2008 рік (а.с.4).
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
На підставі Закону України "Про внесення змін до розділу XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами" справа розглядається за правилами КАС України.
Вирішуючи спір і задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинен був діяти відповідно до вимог ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
На час подання заяви про перерахунок пенсії у січні 2009 року частина 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» діяла в редакції до внесення змін на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», які втратили чинність після визнання їх такими, що не відповідають Конституції України за рішенням Конституційного Суду від 22.05.2008 № 10-рп.
Суд першої інстанції прийшов до правильного висновку щодо права позивача на перерахунок пенсії в порядку ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у такій редакція статті, яка діяла на час звернення позивача і не прийняв до уваги заперечення управління щодо застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення тільки при призначенні пенсії, бо у абзаці 3 ч.4 ст. 42 цього закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється у порядку передбаченому в ч.1ст.40 даного Закону. Частинами 1 і 2 ст.40 даного Закону визначено порядок обчислення пенсії та формулу розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії, в якій однією із складових є показник середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Вказана формула є однаковою як для призначення, так і для перерахунку пенсії, а тому підлягає застосуванню, що не оспорює відповідач.
Зазначений висновок відповідає вимогам закону та наданим доказам по справі.
Однак, всупереч вимогам цього закону, відповідач застосував показник середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік в розмірі 1197.91 грн., а ні за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, посилаючись на п.п3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
За положенням п.п.2. п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» для обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 40 Закону використовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з Державним комітетом статистики, Міністерством економіки, Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством фінансів. Підпунктом 3 пункту 11 цієї постанови передбачено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Тобто, норми Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та постанови КМУ № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» не встановлюються застосування показника середньої заробітної плати за 2007 рік.
Доводи апеляційної скарги управління необґрунтовані і не спростовують висновків суду.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд першої інстанції дав належну правову оцінку спільному листу Пенсійного Фонду України та Міністерства праці і соціальній політики України від 11.03.2009 за №20/0/18-09/039 та №4096/02-01, у якому зазначено, що при призначені пенсії у 2009 році застосовується показник заробітної плати ( доходу ) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік ( 1573.99грн.), як це визначено п.п.2 п.11 постанови КМУ від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Але цим листом повідомляється, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати ( доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п.п.3 п.11 вказаної постанови КМУ, провадяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1191,91грн.).
Таким чином суд прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01 січня 2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує перерахунку пенсії, тобто за 2008 рік.
При ухвалені постанови судом правильно застосовано норми матеріального права.
Доводи апеляційної скарги необґрунтовані і не спростовують висновків суду.
У відповідності до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст.197,198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове, Донецької області залишити без задоволення.
Постанову Селидівського міського суду Донецької області від 31 березня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Касаційна скарга може бути подана безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили цією ухвалою.
Головуючий :
Судді: