- Позивач (Заявник): Адміністрація Державної спеціальної служби транспорту
- Представник відповідача: Білевич Христина Орестівна
- Заявник апеляційної інстанції: Плакса Дмитро Вікторович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2025 року Справа№200/8268/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Духневича О.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту (адреса: 03150, м. Київ, вул. Червоноармійська, буд. 50, код ЄДРПОУ 33145904) до ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про відшкодування витрат пов`язаних з утриманням у вищому навчальному закладі,-
ВСТАНОВИВ:
27 листопада 2024 року через систему "Електронний суд" до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту, в якій позивач просить суд:
- зобов`язати відповідача сплатити витрати, пов`язані з його навчанням та утриманням у вищому військовому навчальному закладі на загальну суму 365523,17 грн. на користь ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ 33145904, номер банківського рахунку за стандартом IBAN: НОМЕР_2 ), за період навчання.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що наказом начальника кафедри (по стройовій частині) від 30.08.2023 № 166 молодшого сержанта ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу кафедри, посталено на всі види забезпечення та призначено на посаду курсанта. Наказом ректора Українського державного університету науки і технологій від 30.08.2024 № 1036ст курсанта УВ2311 (419) навчальної групи першого навчального курсу денної форми навчання ОСОБА_1 відраховано з університету через невиконання індивідуального навчального плану. 12.11.2024 ОСОБА_1 вручено повідомлення (в порядку досудового врегулювання спору) від 09.11.2024 № 17/551 про відшкодування витрат пов`язаних з утриманням у вищому навчальному закладі на загальну суму 365523,17 грн.
У зв`язку з тим, що відповідач не сплатив визначену суму відшкодування витрат пов`язаних з утриманням у вищому навчальному закладі на загальну суму 365523,17 грн., позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.11.2024, зазначена вище справа була розподілена та передана судді Духневичу О.С.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 262 КАС України. Роз`яснено відповідачу його право на подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу, протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідно до ст. 130 КАС України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання.
З метою інформування відповідача про надходження позовної заяви до суду та про його право на подання заяв по суті справи, оголошення про розгляд справи опубліковано на офіційному веб-порталі судової влади України.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав, а тому суд керуючись нормою ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Наказом начальника кафедри військової підготовки спеціалістів Державної спеціальної служби транспорту Українського державного університету науки і технологій від 30.08.2023 № 166 молодшого сержанта ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу кафедри, посталено на всі види забезпечення та призначено на посаду курсанта.
Відповідно до витягу з наказу в.о. ректора Українського державного університету науки і технологій від 30.08.2024 № 1036ст, курсанта УВ2311 (419) навчальної групи першого навчального курсу денної форми навчання ОСОБА_1 відраховано з університету через невиконання індивідуального навчального плану.
Згідно витягу з наказу начальника кафедри військової підготовки спеціалістів Державної спеціальної служби транспорту Українського державного університету науки і технологій від 04.09.2024 № 200, з молодшим сержантом ОСОБА_1 розірвано контракт про проходження військової служби (навчання) у Державній спеціальній службі транспорту та з 04.09.2024 вважати таким, що проходить військову службу за призовом, зарахувавши у розпорядження начальника кафедри військової підготовки спеціалістів Державної спеціальної служби транспорту Українського державного університету науки і технологій.
Відповідно до витягу з наказу начальника кафедри військової підготовки спеціалістів Державної спеціальної служби транспорту Українського державного університету науки і технологій від 04.10.2024 № 224, молодший сержант ОСОБА_1 вважається таким, що 08.10.2024 вибув до нового місця служби в розпорядження командира НОМЕР_3 окремої бригади Державної спеціальної служби транспорту. Також зазначено, що сума до відшкодування, пов`язана з утриманням курсантів у закладах вищої освіти складає 365523,17 грн.
12.11.2024 ОСОБА_1 вручено повідомлення (в порядку досудового врегулювання спору) від 09.11.2024 № 17/551 про відшкодування витрат пов`язаних з утриманням у вищому навчальному закладі на загальну суму 365523,17 грн., про що свідчить підпис ОСОБА_1 .
Відповідач в добровільному порядку не відшкодував витрат пов`язаних з утриманням у вищому навчальному закладі, у зв`язку із чим позивач звернувся до суду із позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із п. 3 ч. 1, ч. 3 ст. 24 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.92 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) визначено, що початком проходження військової служби вважається день призначення на посаду курсанта закладу фахової передвищої військової освіти, вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти - для громадян, які не проходили військову службу, та військовозобов`язаних. Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону № 2232-XII підготовка громадян України для проходження військової служби на посадах осіб сержантського, старшинського та офіцерського складу проводиться у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти. У них здійснюється навчання курсантів, слухачів, студентів, ад`юнктів і докторантів.
Підготовка громадян України, прийнятих на військову службу за контрактом, може здійснюватися у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах, навчальних частинах (центрах), військових частинах шляхом навчання на спеціальних курсах підготовки. Порядок та умови направлення, проходження військової служби громадянами України під час такої підготовки визначаються положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Згідно ч. 3 ст. 25 Закону № 2232-XII зарахування громадян України до закладів фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти проводиться на добровільних засадах відповідно до особистих заяв після успішного складення вступних іспитів та відповідних випробувань.
З громадянами України - курсантами закладу фахової передвищої військової освіти, вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти укладається контракт про проходження військової служби (навчання) на строки, передбачені абзацом четвертим частини другої статті 23 цього Закону (ч. 5 ст. 25 Закону № 2232-XII).
Курсанти в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість, систематичне невиконання умов контракту військовослужбовцем, невиконання освітньої програми (індивідуального навчального плану - за його наявності), в інших випадках, передбачених законом, та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб сержантського, старшинського або офіцерського складу після закінчення відповідно закладу фахової передвищої військової освіти, вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти, а також особи офіцерського складу, які звільняються з військової служби протягом п`яти років (десяти років - для осіб офіцерського складу, які оволоділи спеціальностями льотного складу авіації) після закінчення вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу закладу вищої освіти відповідно до підпунктів "д", "е", "з", "и" пункту 1, підпунктів "д", "е", "ж", "з" пункту 2 та підпункту "в" пункту 3 частини п`ятої статті 26 цього Закону, відшкодовують Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, яким підпорядковані ці заклади освіти, витрати, пов`язані з їх утриманням у закладі фахової передвищої військової освіти, вищому військовому навчальному закладі, військовому навчальному підрозділі закладу вищої освіти, відповідно до порядку та умов, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється в судовому порядку (ч. 10 ст. 25 Закону № 2232-XII).
Механізм відшкодування курсантами в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу після закінчення вищого навчального закладу витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищому навчальному закладі визначає Порядок відшкодування курсантами та особами офіцерського складу витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 № 964 (далі - Порядок № 964).
Відповідно до п. 3 Порядку № 964 встановлено, що відшкодування здійснюється у розмірі фактичних витрат, пов`язаних з: грошовим, продовольчим, речовим, медичним забезпеченням; перевезенням до місця проведення щорічної основної та канікулярної відпустки та у зворотному напрямку; оплатою комунальних послуг і вартості спожитих енергоносіїв. Порядок розрахунку витрат установлюється Міноборони разом з Мінфіном, МВС, Адміністрацією Держприкордонслужби, Управлінням державної охорони, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Держспецтрансслужбою.
Згідно з п. 4 Порядку № 964 розрахунок фактичних витрат здійснюється вищим навчальним закладом згідно з нормами утримання курсантів.
В силу вимог п. 8 Порядку № 964 сума відшкодованих витрат зараховується до спеціального фонду державного бюджету і використовується відповідно до кошторису Міноборони, МВС, Адміністрації Держприкордонслужби, Управління державної охорони, СБУ та Служби зовнішньої розвідки.
Наказом Міністерства оборони України, Міністерства фінансів України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Служби безпеки України від 16.07.2007 № 419/831/240/605/537/219/534 затверджено Порядок розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах.
Пунктом 1.2. Порядку № 419/831/240/605/537/219/534 визначено, що зобов`язання про добровільне відшкодування курсантом витрат, пов`язаних з його утриманням, зазначається в контракті під час його укладання.
Відповідно до п. 2.1 Порядку № 419/831/240/605/537/219/534 відшкодування здійснюється в розмірі фактичних витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у вищому навчальному закладі, а саме витрат на: грошове забезпечення, продовольче забезпечення, речове забезпечення, медичне забезпечення, перевезення до місця проведення щорічної основної та канікулярної відпустки та назад, оплату комунальних послуг та спожитих енергоносіїв.
Згідно п. 2.1.1 Порядку № 419/831/240/605/537/219/534, витратами на грошове забезпечення є отримане курсантом щомісячне грошове забезпечення за весь період навчання, яке визначається з посадового окладу та додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу та надбавки), передбачених чинним законодавством для цієї категорії військовослужбовців. Фактичні дані беруться з розрахункових відомостей та інших передбачених документів, що підтверджують виплату щомісячного грошового забезпечення курсанту.
Відповідно до п. 2.1.2 Порядку № 419/831/240/605/537/219/534, витратами на продовольче забезпечення є витрати, пов`язані із забезпеченням курсанта продовольством згідно з нормами харчування.
Згідно п. 2.1.3 Порядку № 419/831/240/605/537/219/534, витратами на речове забезпечення є витрати, пов`язані із забезпеченням курсанта речовим майном згідно з нормами забезпечення та лазне-пральними послугами
За змістом п. 2.1.4 Порядку № 419/831/240/605/537/219/534, витратами на медичне забезпечення є витрати, пов`язані з наданням медичної допомоги, у тому числі стоматологічної, безпосередньо у ВНЗ, та вартість лікування у військових госпіталях.
Приписами п. 2.1.5 Порядку № 419/831/240/605/537/219/534 встановлено, що витрати на перевезення до місця проведення щорічної основної та канікулярної відпустки та назад визначаються виходячи з фактичних витрат, пов`язаних з оплатою транспортних послуг (вартість квитків, зборів та платежів, постільної білизни тощо).
Відповідно до п. 2.1.6 Порядку № 419/831/240/605/537/219/534, до спожитих курсантом ВНЗ комунальних послуг та енергоносіїв належать тепло, гаряча та холодна вода, водовідведення та електроенергія.
Згідно п. 2.3 Порядку № 419/831/240/605/537/219/534 у разі дострокового розірвання контракту відповідні служби (підрозділи) забезпечення навчального процесу здійснюють остаточний розрахунок фактичних витрат за відповідними видами забезпечення, складають довідки-розрахунки та подають їх до кадрового підрозділу ВНЗ.
Період навчання, за який здійснюється відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням, визначається з дня зарахування по день виключення курсанта зі списків особового складу ВНЗ.
Системний аналіз викладених правових норм дозволяє стверджувати, що законодавством передбачено обов`язок курсантів вищих військових навчальних закладів відшкодувати витрати, пов`язані з їх утриманням, у разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання.
При цьому до таких витрат входять, зокрема витрати на грошове, продовольче, речове, медичне забезпечення під час навчання.
Подані позивачем довідки-розрахунки витрат, пов`язаних з утриманням відповідача в Державної спеціальної служби транспорту, зокрема довідка про суму нарахованого грошового забезпечення від 08.10.2024 № 259, довідка-розрахунок витрат на забезпечення речовим майном № 61, розрахунок витрат на медичне забезпечення, довідка-розрахунок витрат на харчування та розрахунок комунальних послуг № 331/68 від 11.09.2024 відповідають Порядку № 964 та Порядку № 419/831/240/605/537/219/534. При цьому вказані розрахунки підписані відповідачем без зауважень.
Суд звертає увагу, що укладаючи 28.08.2023 контракт про проходження військової служби (навчання) в Державної спеціальної служби транспорту курсантами вищого військового навчального закладу, відповідач взяв на себе зобов`язання відшкодувати Міністерству оборони України витрати, пов`язані з його утриманням у ВНЗ у разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або недисциплінованість.
Повідомлення (в порядку досудового врегулювання) від 09.11.2024 № 17/551 про відшкодування витрат пов`язаних з утриманням у вищому навчальному закладі на загальну суму 365523,17 грн. вручено відповідачу, про що свідчить підпис ОСОБА_1 .
Суд зазначає, що відповідач не оскаржив наказ начальника кафедри військової підготовки спеціалістів Державної спеціальної служби транспорту Українського державного університету науки і технологій від 04.10.2024 № 224 в частині зобов`язання його відшкодувати витрати в сумі 365523,17 грн. пов`язані з його утриманням у закладі вищої освіти.
Пунктом 7 Порядку № 964 передбачено, що у разі відмови курсанта або особи офіцерського складу добровільно відшкодувати витрати стягнення їх сум здійснюється у судовому порядку.
Таким чином, враховуючи вищенаведені норми та зважаючи на відсутність доказів відшкодування витрат відповідачем, перевіривши обґрунтованість доводів позивача та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна вимога є такою що підлягає задоволенню у спосіб стягнення з відповідача витрат, пов`язаних з його навчанням та утриманням у вищому військовому навчальному закладі на загальну суму 365523,17 грн. на користь Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту, оскільки вимога про зобов`язання сплатити зазначену суму відповідачем не є належним та ефективним способом захисту прав позивача у цій справі, що забезпечить реальне виконання судового рішення.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. В той же час, суд зазначає про відсутність таких витрат у цій справі.
Керуючись ст. 2, 72-77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту до ОСОБА_1 про відшкодування витрат пов`язаних з утриманням у вищому навчальному закладі - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати, пов`язані з його навчанням та утриманням у вищому військовому навчальному закладі на загальну суму 365523,17 гривень (триста шістдесят п`ять тисяч п`ятсот двадцять три гривні 17 копійок) на користь Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту (ЄДРПОУ 33145904, номер банківського рахунку за стандартом IBAN: НОМЕР_2 ), за період навчання.
В решті позовних вимог - відмовити.
Розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя О.С. Духневич
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 200/8268/24
- Суд: Донецький окружний адміністративний суд
- Суддя: Духневич О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.11.2024
- Дата етапу: 27.11.2024
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 200/8268/24
- Суд: Донецький окружний адміністративний суд
- Суддя: Духневич О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.11.2024
- Дата етапу: 02.12.2024
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 200/8268/24
- Суд: Донецький окружний адміністративний суд
- Суддя: Духневич О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.11.2024
- Дата етапу: 30.01.2025
- Номер: 850/1659/25
- Опис: відшкодування витрат пов'язаних з утриманням у вищому навчальному закладі
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 200/8268/24
- Суд: Перший апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Духневич О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.03.2025
- Дата етапу: 04.03.2025
- Номер: 850/1659/25
- Опис: відшкодування витрат пов'язаних з утриманням у вищому навчальному закладі
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 200/8268/24
- Суд: Перший апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Духневич О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.03.2025
- Дата етапу: 05.03.2025
- Номер: 850/1659/25
- Опис: відшкодування витрат пов'язаних з утриманням у вищому навчальному закладі
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 200/8268/24
- Суд: Перший апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Духневич О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.03.2025
- Дата етапу: 11.03.2025
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 200/8268/24
- Суд: Донецький окружний адміністративний суд
- Суддя: Духневич О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.11.2024
- Дата етапу: 20.03.2025
- Номер: 850/1659/25
- Опис: відшкодування витрат пов'язаних з утриманням у вищому навчальному закладі
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 200/8268/24
- Суд: Перший апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Духневич О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.03.2025
- Дата етапу: 17.04.2025
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 200/8268/24
- Суд: Донецький окружний адміністративний суд
- Суддя: Духневич О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.11.2024
- Дата етапу: 17.04.2025