Судове рішення #1848712
Справа № 2-223/08

Справа № 2-223/08

 

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

 

 

            м. Ковель                                                                                                06 лютого 2008 року

 

           Ковельський міськрайонний суд Волинської області

під головуванням  судді Денісова В.П.,

за участю секретаря       Матвійчук Т.Е.,

позивача                           ОСОБА_1,

представника позивача   ОСОБА_2,

відповідачів                      ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні при попередньому розгляді в м. Ковелі в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3  про визнання права власності на ½ частину будинку в порядку успадкування, -

в с т а н о в и в :

 

            ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку успадкування на ½ частину житлового будинку АДРЕСА_1, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_5

 

На обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказує на те, що у 20.08.1967 року вступила в юридичний шлюб з ОСОБА_5, та від спільного шлюбу у них родилось двоє дітей : ОСОБА_4 та ОСОБА_3, відповідачі по справі. Позивач вказує, що на праві приватної власності у них знаходився будинок АДРЕСА_1. Пояснила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловік ОСОБА_5 помирає і після його смерті відкривається спадщина на все належне останньому майно, в тому числі й на належну йому ½ частину житлового будинку, який розташований в АДРЕСА_1. Позивач вказує, що право на спадщину за законом виникло у неї, як дружини померлого та у її дітей - відповідачів по справі - ОСОБА_3, ОСОБА_4. Пояснила, що через незнання діючого законодавства вчасно не звернулась до нотаріальної контори, оскільки вважала, що фактичними діями прийняла спадщину, проте на даний час виникла необхідність в переоформленні будинку, і їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на вказаний будинок, оскільки не визначені частки співвласників зазначеного будинку, є інші спадкоємці за законом та пропущені встановлені законодавством строки для прийняття спадщини, в зв'язку із чим позивач ставить питання про визнання за нею права власності на ½ частину будинку АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5.

 

             У судовому засіданні при попередньому розгляді справи позивач позовні вимоги змінив, та просить суд визнати за нею право на грошові вклади рахунок № НОМЕР_1, НОМЕР_2 Ощадкаси № 6303/024 с. Старі Кошари, які при житті належали її чоловіку ОСОБА_5 право на які, як на спадщину, відкрилось ІНФОРМАЦІЯ_1 в результаті смерті останнього. Враховуючи вищевикладене просить змінені позовні вимоги задовольнити повністю та визнати за нею право власності на ½ частину житлового будинку АДРЕСА_1 та право грошові вклади на рахунках № НОМЕР_1, НОМЕР_2 ощадкаси № 6303/024 с. Старі Кошари за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_5. Судові витрати прохає залишити за нею.

 

Представник позивача ОСОБА_2 змінені позовні вимоги підтримав повністю, вказав, що позивачем було виявлено дві ощадні книжки по грошових вкладах на рахунках № НОМЕР_1, НОМЕР_2 Ощадкаси № 6303/024 с. Старі Кошари, виданих на ім'я ОСОБА_5, які просить зарахувати до спадщини, яка відкрилась після смерті чоловіка позивача, та враховуючи вищенаведене просить суд визнати за позивачем ОСОБА_1 право власності на ½ частину житлового будинку АДРЕСА_1 та право грошові вклади на рахунках № НОМЕР_1, НОМЕР_2 ощадкаси № 6303/024 с. Старі Кошари за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_5.

 

Відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_4 у судовому засіданні при попередньому розгляді справи позов визнали, підтвердили свою відмову від спадщини на користь матері - ОСОБА_1 та не заперечують проти його задоволення та визнання право власності на ½ частину житлового будинку АДРЕСА_1 та право грошові вклади на рахунках № НОМЕР_1, НОМЕР_2 ощадкаси № 6303/024 с. Старі Кошари за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_5 за матір'ю, позивачем по справі - ОСОБА_1. 

           

Відповідно до ч. 4 ст. 130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 174 ЦПК України. Згідно ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання  відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

 

          Заслухавши пояснення позивача, доводи відповідачів та дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.

 

           Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

          

З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3, виданого 30.01.2000 року Старокошарівською сільською радою Ковельського р-ну, вбачається, що ОСОБА_5  помер ІНФОРМАЦІЯ_2 / а.с. 7 /.

 

 Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина на все належне останньому майно, в тому числі й на належну йому ½ частину житлового будинку АДРЕСА_1 та право грошові вклади на рахунках № НОМЕР_1, НОМЕР_2 ощадкаси № 6303/024 с. Старі Кошари.

 

Як стверджено сторонами у справі заповіт ОСОБА_5 не укладався, а право на спадщину за законом виникло у спадкоємців першої черги - дружини померлого, позивачки по справі ОСОБА_1 та дітей померлого, відповідачів по справі - ОСОБА_3, ОСОБА_4. Вказані обставини стверджуються письмовими доказами у справі / а.с. 4, 6, 8 / та відповідачами не заперечені.

 

З копії технічного паспорта / а.с. 10 / на будинок АДРЕСА_1, вбачається, що вказаний будинок дійсно належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_5 та ОСОБА_1. Частки спільної сумісної власності не відображені.

           

Зі змісту ч. 2 ст. 370 та ч. 2 ст. 372 ЦК України вбачається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.

 

            З огляду на вище вказану норму закону, слід вважати, що частки кожного із співвласників будинку АДРЕСА_1 є рівними, тобто, кожному із співвласників належить по ½ частині квартири.

           

З копій ощадних книжок серій НОМЕР_4, НОМЕР_5, вбачається, що рахунки № № НОМЕР_2, НОМЕР_1 ощадкаси № 6303/024 с. Старі Кошари належать ОСОБА_5 / а.с. 20, 21 /.

 

            Таким чином, спадкове майно після померлого ОСОБА_5 складає належна йому за життя ½ частина будинку АДРЕСА_1 та грошові вклади на рахунках № НОМЕР_1, НОМЕР_2 ощадкаси № 6303/024 с. Старі Кошари

           

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків / спадщини / від фізичної особи, яка померла / спадкодавця /, до інших осіб / спадкоємців /.

 

Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом, а з аналізу змісту ст. ст. 1222, 1241 ЦК України вбачається, що спадкування за законом має місце лише тоді і в тому обсязі, в якому воно не змінено заповітом, крім випадків права на обов'язкову частку у спадщині, незалежно від заповіту.

 

Сторонами стверджено, що заповіт ОСОБА_5 не укладався.

 

Відповідно до ст. 1261 ЦК України позивач ОСОБА_1 має право першої черги спадкування за законом після померлого ОСОБА_5, як його дружина, що стверджується копією свідоцтва про одруження / а.с. 4/. Право на спадщину за законом після померлого ОСОБА_5 також мають діти останнього, відповідачі по справі - ОСОБА_3, ОСОБА_4. Сторонами стверджено, що інших спадкоємців за законом після померлого немає.

 

За змістом ст. 1226 ЦК України частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах.

 

Відповідно до ч. 2 ст. 1228 ЦК України, право на вклад входить до складу спадщини незалежно від способу розпорядження ним.

 

Статтею 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

 

Відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого законом шестимісячного строку для прийняття спадщини він не заявив про відмову від неї.

 

На момент відкриття спадщини позивач - ОСОБА_1 проживала разом із спадкодавцем; про відмову від спадщини не заявляла та, напроти звернулася до нотаріального органу для оформлення спадкового майна; інші спадкоємці за законом - відповідачі по справі ОСОБА_3, ОСОБА_4 у відкритому судовому засіданні при попередньому розгляді відмовились від прийняття спадщини, та не заперечили проти прийняття спадщини в повному обсязі позивачем по справі.

 

Таким чином визнання відповідачами пред'явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

 

            Враховуючи встановлені факти та відповідні їм правовідносини, суд приходить до висновку про підставність вимог позивача про визнання за нею права власності на ½   частину будинку АДРЕСА_1, та права на грошові вклади на рахунках № НОМЕР_1, НОМЕР_2 ощадкаси № 6303/024 с. Старі Кошари за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_5.

           

Судові витрати віднести за рахунок позивача за її клопотанням.

 

            На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 174, 209, 212, 214-215 ЦПК України  ст. ст. 370, 372, 1216, 1217, 1218, 1222, 1228, 1241, 1261, 1268 ЦК України, -

 

в и р і ш и в :

 

            Позов задовольнити повністю.

             

Визнати за ОСОБА_1 право власності на ½ частину будинку АДРЕСА_1, та права на грошові вклади на рахунках № НОМЕР_1, НОМЕР_2 ощадкаси № 6303/024 с. Старі Кошари за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_5.

 

            Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області через Ковельський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня його проголошення та поданням апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або шляхом подачі апеляційної скарги без попереднього подання заяви - протягом строку, встановленого для подання заяви про апеляційне оскарження.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 цього Кодексу, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

 

 

Головуючий :                                                                                                              В.П. Денісов

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація