- Відповідач (Боржник): Державна податкова служба України
- Відповідач (Боржник): Головне управління ДПС у Київській області
- Позивач (Заявник): Товариство з обмеженою відповідальністю «КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ»
- Представник позивача: Гришин Віталій Вікторович
- Відповідач (Боржник): Головне управління Державної податкової служби у Київській області
- Заявник апеляційної інстанції: Головне управління ДПС у Київській області
- Представник відповідача: Гордієнко Костянтин Віталійович
- Позивач (Заявник): Товариство з обмеженою відповідальністю "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ"
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2025 року Справа№200/8815/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Духневича О.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" (адреса: 84318, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Софіївська, буд. 103, код ЄДРПОУ 42163452) до Головного управління ДПС у Київській області (адреса: 03151, м. Київ, вул. Святослава Хороброго, 5А, код ЄДРПОУ 44096797), Державної податкової служби України (адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
17 грудня 2024 року через систему "Електронний суд" до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ", в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Київській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: від 17.09.2024 №11781537/42163452;
- зобов`язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ» від 16.09.2023 № 7 датою її фактичного подання.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 16.09.2023 ним було складено податкову накладну та надіслано її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Електронною квитанцією від 18.10.2023 повідомлено, що податкову накладну від 16.08.2023 № 1 прийнято, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: Обсяг постачання товару/послуги 09.90, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково повідомлено: показник "D"=.6514%, "P"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем 13.09.2024 на виконання вимог, які вказані в квитанції від 18.10.2023 надано пояснення та копії документів.
Однак, рішенням комісії від 17.09.2024 №11781537/42163452 відмовлено у реєстрації податкових накладних від 16.08.2023 № 1 та від 08.09.2023 № 1 у зв`язку із надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додатково зазначено конкретні документи: Первинні документи. Крім того, платнику встановлено відповідність п.8 критеріїв ризиковості платника податку згідно з Додатком 1 до Порядку зупинення.
У позові позивач зазначив, що ним надано усі документи достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, а тому вважаючи рішення про відмову у реєстрації податкової накладної протиправним, з метою його скасування та зобов`язання зареєструвати податкову накладну від 16.09.2023 № 7 платник податку звернувся до суду із цим адміністративним позовом.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.12.2024, зазначена вище справа була розподілена та передана судді Духневичу О.С.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.12.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 262 КАС України. Зобов`язано Головне управління ДПС у Київській області подати до суду у строк до 06.01.2025: належним чином засвідчені копії документів, які були подані ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" щодо реєстрації податкової накладної № 7 від 16.09.2023; належним чином засвідчену копію квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної № 7 від 16.09.2023, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняте за результатами розгляду податкової накладної № 7 від 16.09.2023 та документи на підставі яких було прийнято оскаржуване рішення.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Донецьким окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
06.01.2025 на адресу суду від Головного управління ДПС у Київській області (далі – відповідач-1) надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач-1 заперечує щодо задоволення позовних вимог.
Обгрунтовуючи відзив відповідач-1 зазначає, що відповідно АІС «Податковий блок», ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" надіслало повідомлення щодо подання документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній від 16.09.2023 № 7 з зазначеною номенклатурою: «ДК 021:2015 45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг: Поточний ремонт асфальтового покриття на автошляхах територіальної громади, внутрішньо квартальних проїздах та тротуарах, а саме ліквідація вибоїн пневмоструменевим методом по вул. Донецька в м. Зміїв Чугуївського району Харківської області», реєстрація якої за результатом автоматизованого моніторингу була зупинена з наступних підстав: «ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково повідомляємо: показник "D"=.6514%, "P"=0» та вказана пропозиція надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН.
Повідомлення розглянуто комісією ГУ ДПС у Київській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.09.2024 № 11781537/42163452 з зазначенням причини відмови: надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та/або у зв`язку з ненаданням платником копій документів. А саме, платником не підтверджено транспортування товару: не надано заявку на надання транспортних послуг, відомостей про маршрут, ТТН, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг), щодо підтвердження передачі товару. Крім того, відповідно інформаційних систем ДПС, ТОВ"КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" (код 42163452) внесено до переліку ризикових СГД, відповідно до вимог п.8 Критеріїв ризиковості платника податку згідно з Додатком 1 до Порядку зупинення.
Комісією встановлено, щодо ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" встановлено відповідність платника податку п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку згідно з Додатком 1 до Порядку зупинення, рішення від 17.07.2024 № 9450, а саме, у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/ розрахунку коригування, із зазначенням конкретної причини податкової інформації:
03 - вiдсутнiсть необхiдних умов та/або обсягiв матерiальних ресурсiв для виробництва товарiв, виконання робiт або надання послуг в обсягах, вiдображених у податковiй накладнiй/розрахунку коригування (вiдсутнi вiдомостi про об`єкти оподаткування, вiдсутнє придбання послуг оренди об`єктiв оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди мiсць зберiгання товарно-матерiальних цiнностей, послуг оренди мiсць зберiгання паливно-мастильних матерiалiв тощо), вiдповiдно до поданої до контролюючих органiв звiтностi;
07 - недостатня кiлькiсть трудових ресурсiв, необхiдних для здiйснення господарської операцiї в обсягах, зазначених у податковiй накладнiй/розрахунку коригування (за вiдсутностi iнформацiї щодо придбання послуг з виконання робiт, якi необхiднi для здiйснення господарської операцiї);
11 - накопичення залишкiв нереалiзованих товарiв за вiдсутностi (недостатностi) мiсць для їх зберiгання (власних, орендованих складських примiщень) вiдповiдно до поданої до контролюючих органiв звiтностi;
04 - постачання товарiв, вiдмiнних вiд придбаних, за вiдсутностi умов та/або матерiальних ресурсiв для виробництва таких товарiв.
Відповідно до повідомлення щодо подачi документiв про пiдтвердження реальностi здійснення операцiй, ГУ ДПС у Київській області встановлено, що позивачем надано документи не в повному обсязі.
Також відповідачем-1 заявлено клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2025 у задоволенні клопотання відповідача-1 про розгляд справи в порядку загального позовного провадження з викликом сторін - відмовлено.
Державна податкова служба України (далі – відповідач-2) своїм правом подати відзив на позовну заяву не скористалося.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відтак, враховуючи, що відповідач-2, як суб`єкт владних повноважень, без поважних причин не подав відзиву на позовну заяву, виходячи із обставин справи, зважаючи на положення ч. 6 ст. 162 КАС України, суд вважає за можливим розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 29.05.2018. Основним видом економічної діяльності згідно КВЕД 42.11 Будівництво доріг і автострад.
Між ТОВ «КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ» (Підрядник) та Комунальним підприємством «Зміїв-Сервіс» Зміївської міської ради Чугуївського району Харківський області (Замовник) був укладений договір на виконання поточного ремонту автошляхів № 219 від 06.09.2023 (далі – Договір № 219), відповідно до п.п. 1.1 якого Замовник доручає, а Підрядник зобов`язується надати наступні послуги – «Поточний ремонт асфальтового покриття на автошляхах територіальної громади, внутрішньоквартальних проїздах та тротуарах, а саме ліквідація вибоїн пневмоструменевим методом по вул. Донецька в м. Зміїв Чугуївського району Харківської області», а Замовник зобов`язується прийняти надані послуги та сплатити їх вартість.
Відповідно до п.п. 2.1, 2.2, 2.3 Договору № 219 строк надання послуг, з моменту підписання цього Договору до 18.11.2023 з правом дострокового виконання. Невід`ємною частиною договору є календарний графік надання послуг, в якому визначаються дати початку та закінчення робіт, передбачених цим договором. Місце надання послуг: 63404, Харківська обл., Чугуївський р-н., м. Зміїв, вул. Донецька. Датою закінчення надання послуг вважається дата їх прийняття Замовником.
Згідно п.п. 3.1, 3.2, 3.3 Договору № 219 ціна договору становить 81996,47 грн., в т.ч. ПДВ 13666,08 грн. Договірна ціна – є динамічною. Джерело фінансування: кошти місцевого бюджету.
Оплата наданих послуг здійснюється Замовником після підписання сторонами підтверджуючих документів прийому-передачі наданих послуг (Акту приймання виконаних робіт ф.КБ-2В та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати ф.КБ-3) та наданого Підрядником рахунку, шляхом перерахування Замовником грошових коштів на поточний рахунок Підрядника, вказаний в цьому договорі, в національній валюті України – гривня, впродовж 30 банківських днів з дати підписання акту приймання-передачі наданих послуг за умови наявності на рахунку Замовника коштів на фінансування даних послуг (п.п. 3.6 Договору № 219).
Підрядник забезпечує надання послуг матеріальними ресурсами, відповідає за їх якість і відповідність вимогам, установленим нормативними документами та кошторисною документацією (п.п. 5.1 Договору № 219).
Відповідно до п.п. 6.1 Договору № 219 Підрядник може залучити для надання послуг субпідрядні організації. Субпідрядні договори не змінюють зобов`язань Підрядника перед Замовником. Приймання та оплату наданих послуг виконаних субпідрядниками здійснює Підрядник (п.п. 6.1, 6.2 Договору № 219).
Згідно п.п. 9.1 Договору № 219 після надання послуг, передбачених цим договором, Підрядник готує та передає Замовнику оформлені Акт приймання виконаних робіт та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (ф.КБ-2В та ф.КБ-3) в двох примірниках. Замовник перевіряє їх і в разі відсутності зауважень протягом 5 робочих днів підписує або в той же термін надає Підряднику письму мотивовану відмову від підписання акту. У разі узгодження – один екземпляр такого акту та довідки Замовник зобов`язаний надіслати у цей же строк Підряднику.
Будь-які зміни та доповнення до цього договору мають силу тільки в тому випадку, якщо вони оформлені в письмовому вигляді та підписані обома сторонами у формі Додаткової угоди до цього договору (п.п. 15.1 Договору № 219).
Відповідно до п.п. 16.1 Договору № 219 даний договір набуває сили з моменту його підписання і діє до 31.12.2023, а в частині проведення перерахунків – до їх повного виконання сторонами.
За результатами господарської операції та відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України позивачем складено податкову накладну від 16.09.2023 № 7 та засобами електронного зв`язку направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно отриманої квитанції від 18.10.2023 повідомлено, що податкову накладну від 16.09.2023 № 7 прийнято, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: Податкова накладна складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково повідомлено: показник "D"=.6514%, "P"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем 13.09.2024 на виконання вимог, які вказані в квитанції від 18.10.2023 надано пояснення та копії документів.
Рішенням комісії від 17.09.2024 №11781537/42163452 відмовлено у реєстрації податкових накладних від 16.08.2023 № 1 та від 08.09.2023 № 1 у зв`язку із надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додатково зазначено конкретні документи: Первинні документи. Крім того, платнику встановлено відповідність п.8 критеріїв ризиковості платника податку згідно з Додатком 1 до Порядку зупинення.
Не погоджуючись із рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної, з метою його скасування та зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходить з наступного.
Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно п. п. "а", "б" п. 185.1 ст. 185 ПК України, постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Відповідно до вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 № 1165, яка набула чинності з 01.02.2020, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі-Порядок № 1165).
Згідно з вимогами п. 4 Порядку № 1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до п. 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.
У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг”, “Про електронні довірчі послуги” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев`ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Пунктом 7 Порядку № 1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет. Платник податку отримує розраховані показники позитивної податкової історії через електронний кабінет. (п. 8, 9 Порядку № 1165).
Пунктами 10-11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Судом встановлено та сторонами не заперечується, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних позивача слугувало те, що податкова накладна відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Водночас на момент формування квитанцій, якими зупинено реєстрацію накладних, Критерії ризиковості здійснення операцій визначалися додатком 1 до Порядку № 1165.
Пункт 8 додатку 1 до Порядку № 1165, передбачає наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Як вже встановлено судом, електронною квитанцією від 18.10.2023 позивача повідомлено, що податкову накладну від 16.09.2023 № 7 прийнято, але її реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації зазначено: Податкова накладна складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково повідомлено: показник "D"=.6514%, "P"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Оцінюючи дії платника податку та прийняті за наслідком їх вчинення рішення відповідача, суд враховує наступне.
Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2-4 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктами 6, 7 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
Згідно з пунктами 9 - 11 Порядку № 520 Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
В квитанції про зупинення, була відсутня інформація, які саме документи позивачу потрібно направити для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Однак, в рішенні від 17.09.2024 №11781537/42163452 підставою вказано «у зв`язку із надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додатково зазначено конкретні документи: Первинні документи. Крім того, платнику встановлено відповідність п.8 критеріїв ризиковості платника податку згідно з Додатком 1 до Порядку зупинення».
Судом встановлено, що ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" до контролюючого органу 13.09.2024 було подано повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 5 та пояснення з копіями документів, а саме:
- штатний розпис ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ";
- наказ про затвердження штатного розпису ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" від 31.08.2023 № 3;
- наказ ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" від 04.04.2023 № 2 ВУ про призначення на посаду ОСОБА_1 ;
- договір оренди нерухомого майна від 03.08.2023 № 03/08/2023, укладений між ТОВ "ЧЕПЛЕЙТ ОПТ" та ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ";
- акт прийому-передачі майна від 03.08.2023, що укладений за договором оренди нерухомого майна від 03.08.2023 № 03/08/2023;
- договір суборенди від 05.06.2024 № 01/04/2024-СО, укладений між ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" та ТОВ "СЛАВРЕСУРС ГРУП";
- договір оренди нежитлового приміщення від 22.04.2024 № 04/2024, укладений між ФОП ОСОБА_2 та ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ";
- додаткова угода від 05.06.2024 № 1/2024 про внесення змін до договору оренди нежитлового приміщення від 22.04.2024 № 04/2024;
- договір суборенди нерухомого майна від 01.09.2023 № 0109/23, укладений між ФОП ОСОБА_3 та ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ";
- акт прийому-передачі майна від 01.09.2023 № 1, що укладений за договором суборенди нерухомого майна від 01.09.2023 № 0109/23;
- договір підряду від 06.09.2023 № 219, укладений між КП «Зміїв-Сервіс» Зміївської міської ради Чугуївського району Харківський області та ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ";
- ліцензія Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 26.06.2018 № 37-Л що надана ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" на проведення господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з середніми та значними наслідками;
- дозвіл Головного управління Держпраці у Київській області від 11.03.2020 № 1219.20.32, що наданий ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ";
- повідомлення про об`єкти оподаткування;
- банківська виписка за 16.09.2023;
- договір про надання послуг від 04.09.2023 № 040923-1МДБ, укладений між ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" та ТОВ "КОМПАНІЯ МІСТДОРГРУП";
- специфікація до договору про надання послуг від 04.09.2023 № 040923-1МДБ;
- банківська виписка за період з 10.04.2024 по 16.04.2024;
- податкова накладна від 16.09.2023 № 7;
- договір про надання послуг з перевезення вантажів від 04.09.2023 № 040923-2МДБ, укладений між ТОВ "КОМПАНІЯ МІСТДОРГРУП" та ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ";
- додаток № 1 до договору про надання послуг з перевезення вантажів від 04.09.2023 № 040923-2МДБ;
- банківська виписка за 29.03.2024;
- акти надання послуг від 07.09.2023 № 1593 та від 08.09.2023 № 1595, укладені між ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" та ТОВ "КОМПАНІЯ МІСТДОРГРУП";
- Акт приймання виконаних робіт ф.КБ-2В та довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат ф.КБ-3;
- розрахункова карта № 361 за період з 04.09.2023 по 30.09.2023;
- видаткова накладна від 01.09.2023 № 152, що виписана на виконання договору № 1801/1-23 від 18.01.2023, що укладений між ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" та ТОВ "ПРОМ ІНТЕР ТРЕЙД";
- платіжна інструкція № 1004 від 28.09.2023 на суму 2 250 000,00 грн., платник - ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ", одержувач - ТОВ "ПРОМ ІНТЕР ТРЕЙД";
- згода на зміну призначення платежу від 28.09.2023, укладена між ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" та ТОВ "ПРОМ ІНТЕР ТРЕЙД";
- договір поставки від 18.01.2023 № 1801/1-23, укладений між ТОВ "ПРОМ ІНТЕР ТРЕЙД" та ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ";
- акт надання послуг від 07.09.2023 № 284, укладений між ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДМОНТАЖПРОЕКТ" та ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ";
- банківська виписка за період з 19.01.2024 по 19.04.2024;
- договір про надання послуг від 01.09.2023 № 0109/23-П, укладений між ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" та ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДМОНТАЖПРОЕКТ";
- додаток № 1 від 01.09.2023 до договору про надання послуг від 01.09.2023 № 0109/23-П;
- виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ".
Тобто, платник податків надав усі необхідні документи, що стосувалися його господарської операції.
Суд також зазначає, що до позовної заяви позивачем надано, серед іншого:
- акт надання послуг від 08.09.2023 № 285, укладений між ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДМОНТАЖПРОЕКТ" та ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ";
- акт надання послуг від 08.09.2023 № 1594, укладений між ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" та ТОВ "КОМПАНІЯ МІСТДОРГРУП";
- атестат виробництва від 25.01.2002 № 044, що виданий ТОВ "СУЧАСНІ ТЕХНОЛОГІЇ ДОРІГ";
- додаткова угода від 06.09.2023 до договору підряду від 06.09.2023 № 219, укладений між КП «Зміїв-Сервіс» Зміївської міської ради Чугуївського району Харківський області та ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ";
- лист КП «Зміїв-Сервіс» Зміївської міської ради Чугуївського району Харківський області від 31.08.2023 № 605/1;
- паспорт на бітумну емульсію ТОВ "СУЧАСНІ ТЕХНОЛОГІЇ ДОРІГ" від 22.02.2023;
- паспорт якості № 57 ТОВ "МАЛО-КОХНІВСЬКИЙ КАР`ЄР";
- платіжна інструкція № 1502 від 23.01.2024 на суму 109 000,00 грн., платник - ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ", одержувач - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДМОНТАЖПРОЕКТ";
- платіжна інструкція № 1503 від 25.01.2024 на суму 20 000,00 грн., платник - ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ", одержувач - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДМОНТАЖПРОЕКТ";
- платіжна інструкція № 1508 від 02.02.2024 на суму 6 000,00 грн., платник - ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ", одержувач - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДМОНТАЖПРОЕКТ";
- платіжна інструкція № 1510 від 05.02.2024 на суму 17 741,00 грн., платник - ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ", одержувач - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДМОНТАЖПРОЕКТ";
- платіжна інструкція № 1523 від 08.02.2024 на суму 41 000,00 грн., платник - ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ", одержувач - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДМОНТАЖПРОЕКТ";
- платіжна інструкція № 1533 від 12.02.2024 на суму 11 000,00 грн., платник - ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ", одержувач - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДМОНТАЖПРОЕКТ";
- платіжна інструкція № 1539 від 16.02.2024 на суму 33 000,00 грн., платник - ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ", одержувач - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДМОНТАЖПРОЕКТ";
- платіжна інструкція № 1540 від 16.02.2024 на суму 3 000,00 грн., платник - ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ", одержувач - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДМОНТАЖПРОЕКТ";
- платіжна інструкція № 1546 від 19.02.2024 на суму 7 000,00 грн., платник - ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ", одержувач - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДМОНТАЖПРОЕКТ";
- платіжна інструкція № 1548 від 21.02.2024 на суму 35 000,00 грн., платник - ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ", одержувач - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДМОНТАЖПРОЕКТ";
- платіжна інструкція № 1552 від 21.02.2024 на суму 27 000,00 грн., платник - ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ", одержувач - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДМОНТАЖПРОЕКТ";
- платіжна інструкція № 1560 від 01.03.2024 на суму 9 700,00 грн., платник - ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ", одержувач - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДМОНТАЖПРОЕКТ";
- платіжна інструкція № 1625 від 11.04.2024 на суму 31 000,00 грн., платник - ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ", одержувач - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДМОНТАЖПРОЕКТ";
- платіжна інструкція № 1663 від 19.04.2024 на суму 2 759,00 грн., платник - ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ", одержувач - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ БУДМОНТАЖПРОЕКТ";
- сертифікат відповідності, щодо продукції «Щебінь» який виданий ТОВ "МАЛО-КОХНІВСЬКИЙ КАР`ЄР";
- сертифікат відповідності, щодо емульсії бітумна, який виданий ТОВ "СУЧАСНІ ТЕХНОЛОГІЇ ДОРІГ" 11.07.2023;
- товарно-транспортні накладні від 01.09.2023 № 01/09-02, № 01/09-01, № 01/09-03, № 01/09-04, № 01/09-05, № 01/09-06, № 01/09-07 що укладені ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" та ТОВ "ПРОМ ІНТЕР ТРЕЙД" щодо перевезення щебня гранітного;
- товарно-транспортні накладні від 05.09.2023 № 05/09-01, від 08.09.2023 № 08/09-01, від 11.09.2023 № 11/09-01, від 15.09.2023 № 15/09-01 що укладені ТОВ "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" та ТОВ "ПРОМ ІНТЕР ТРЕЙД" щодо перевезення емульсії бітумна.
Відповідно до п. 25-26 Порядку № 1165 Комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, скарги на рішення комісій регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника податку та скарги на рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165.
Згідно п. 42 Порядку № 1165 рішення, прийняті комісіями контролюючих органів, підлягають реєстрації засобами інформаційних систем ДПС.
Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) (п. 44 Порядку № 1165).
Відповідно до п. 45 Порядку № 1165 розгляд питання на засіданні комісії контролюючого органу включає такі етапи: доповідь секретаря комісії; у разі виявлення платником податку бажання взяти участь у розгляді матеріалів скарги особисто або через свого представника -надання усних пояснень платником податку в режимі відеоконференції (для комісії центрального рівня); доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби); внесення членами комісії пропозицій, їх обговорення; оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання; голосування; оголошення головою комісії результатів голосування; оформлення протоколу.
У протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення.
Під час розгляду матеріалів скарги в режимі відеоконференції процес такого розгляду фіксується за допомогою технічних засобів відеозапису із зазначенням у протоколі засідання комісії ідентифікатора (посилання) відеозапису відеоконференції або з додаванням до протоколу носія відеозапису відеоконференції (п. 46 Порядку № 1165).
Суд зазначає, що відповідачем-1 не надано до суду доказів додержання вимог п. 44 Порядку № 1165 - результатів проведених перевірок поданих платником податку копій документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Суд встановив, що надіслані позивачем письмові пояснення з копіями первинних та інших документів, за формальними критеріями відображають господарську операцію та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Суд звертає увагу, що відповідачем-1 не спростовано те, що позивач скористався правом на надання пояснень та документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, та надав податковому органу письмові документи.
У постанові від 03.11.2021 по справі № 360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
Верховний Суд у постанові від 07.12.2022 у справі № 500/2237/20 вказав, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Судом встановлено, що у квитанції про зупинення, була відсутня інформація, які саме документи позивачу потрібно направити для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Формальне зазначення у квитанції пропозиції "надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН" є лише дублюванням норми п. п. 3 п. 11 Порядку № 1165.
Умови такої пропозиції дають підстави позивачу самостійно визначати перелік необхідних документів, що в подальшому виключає посилання відповідача-1 на їх недостатність чи неповноту та спростовує доводи про недостатність документів, поданих позивачем на підтвердження реальності проведених операцій.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 11.07.2024 по справі № 460/20194/22.
В даному випадку, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної не містила переліку документів, які необхідно було подати для прийняття контролюючим органом рішення про її реєстрацію.
Щодо доводів відповідача-1 про необхідність при розгляді справ цієї категорії оцінювати реальність здійснення господарських операцій між господарюючими суб`єктами, то суд зазначає, що це питання не є предметом даного судового розгляду у справі щодо оскарження рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, які стосуються наявності чи відсутності підстав для зупинення та відмови у реєстрації податкової накладної відповідно до виключних підстав для вчинення податковим органом таких дій та прийняття рішень, що передбачені податковим законодавством.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постановах від 21.12.2022 у справі № 420/3835/20, від 23.05.2024 у справі № 200/4317/22.
Такого ж висновку дійшов Перший апеляційний адміністративний суд в постанові від 10.07.2024 по справі № 200/5408/23.
У постанові від 21 лютого 2023 року по справі № 2240/3271/18 Верховний Суд зауважив на тому, що предметом доказування при вирішенні вимог про зобов`язання податкового органу зареєструвати податкову накладну (у разі скасування рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної) мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації.
Такий же підхід продемонстровано Верховним Судом і у постанові від 27.04.2023 по справі № 460/8040/20, у якій суд висловився про те, що саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об`єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов`язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.
Суд звертає увагу на той факт, що приймаючи рішення про реєстрацію податкових накладних, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операції позивача на предмет її реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.
Здійснення моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, що складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 18.07.2019 у справі № 1740/2004/18, від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18, від 25.10.2019 у справі № 0340/1834/18, від 12.11.2019 у справі № 816/2183/18, від 27.04.2023 у справі № 460/8040/20, від 29.06.2023 у справі № 500/2655/22.
Тому і суд за результатами розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарської операції за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.
Матеріалами справи підтверджено наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
В цьому випадку, під час розгляду справи відповідачі, як суб`єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому суд не враховує посилання відповідача-1 на постанови Верховного суду від 28.02.2018 у справі № 813/1766/17, від 19.03.2020 у справі № 809/1718/15, від 17.04.2020 у справі № 826/4721/15 та вважає їх помилковими, оскільки такі постанови прийняті у правовідносинах, які не є подібними. За обставинами вказаних справ предметом спору було оскарження податкових повідомлень-рішень за результатами проведених перевірок.
Разом з тим, предметом спору в цій справі є рішення відповідачів про відмову в реєстрації податкової накладної.
Зважаючи на наведену вище практику Верховного Суду щодо застосування норм Порядку № 520 та Порядку № 1165, вказані обставини в комплексному аналізі наявних у матеріалах справи доказів, що надавались для реєстрації податкових накладних, підтверджують те, що позивач надав усі наявні та достатні документи, передбачені податковим законодавством, необхідні для реєстрації податкових накладних. Натомість, всупереч ч. 2 ст. 77 КАС України контролюючий орган не довів належними, достатніми та беззаперечними доказами правомірності спірних у справі індивідуальних актів.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача у цій частині.
Що ж до позовних вимог в частині зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, то суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України № 2755-VI реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків. У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Згідно з нормами п. п. 19, 20 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства були достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Відповідно ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну від 16.09.2023 № 7 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову в розмірі 2422,40 грн.
Враховуючи викладене, сплачений позивачем судовий збір за подачу позову до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" до Головного управління ДПС у Київській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Київській області від 17.09.2024 №11781537/42163452 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" від 16.09.2023 № 7 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" від 16.09.2023 № 7 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 гривень (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЇВДОРТЕХНОЛОГІЯ" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 гривень (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя О.С. Духневич
- Номер:
- Опис: про зобов'язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 16.09.2023 р. № 7 датою її фактичного подання
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 200/8815/24
- Суд: Донецький окружний адміністративний суд
- Суддя: Духневич О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.12.2024
- Дата етапу: 17.12.2024
- Номер:
- Опис: про зобов'язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 16.09.2023 р. № 7 датою її фактичного подання
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 200/8815/24
- Суд: Донецький окружний адміністративний суд
- Суддя: Духневич О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.12.2024
- Дата етапу: 23.12.2024
- Номер:
- Опис: про зобов'язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 16.09.2023 р. № 7 датою її фактичного подання
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 200/8815/24
- Суд: Донецький окружний адміністративний суд
- Суддя: Духневич О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.12.2024
- Дата етапу: 31.01.2025
- Номер: 850/1538/25
- Опис: визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 200/8815/24
- Суд: Перший апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Духневич О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.02.2025
- Дата етапу: 27.02.2025
- Номер: 850/1538/25
- Опис: визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 200/8815/24
- Суд: Перший апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Духневич О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.02.2025
- Дата етапу: 12.03.2025
- Номер:
- Опис: про зобов'язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 16.09.2023 р. № 7 датою її фактичного подання
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 200/8815/24
- Суд: Донецький окружний адміністративний суд
- Суддя: Духневич О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.12.2024
- Дата етапу: 20.03.2025