Судове рішення #18523881

Справа № 22 - 162  11                               Головуючий у 1 інстанції  Шатілова Л. Г.

Категорія 27                     Доповідач Кучерява В. Ф.

                        Рішення

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

9  березня    2011 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Донецької області у складі:

    Головуючого  Баркової Л. Л.

      Суддів  Кучерявої В. Ф. Ткаченко Т. Б.

    При секретарі Грішко С. В.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Маріуполі справу за позовом   Публічного акціонерного товариства комерційний банк „ПриватБанк”( далі ПАТ КБ „ПриватБанк”) до ОСОБА_1  про звернення стягнення на предмет застави за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 25 листопада 2010 року

                    ВСТАНОВИЛА:

    З таким позовом позивач звернувся до суду. Посилався на те, що 03.05.2006 року  між позивачем та відповідачем було укладено  кредитний договір і  він отримав кредит у сумі 59918,5 грн зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 14,76 % на рік на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим терміном повернення 03.05.2011 року у забезпечення виконання  договору відповідач уклав  договір застави рухомого майна - надав у заставу легковий автомобіль  DAEWOO, випуску 2006 року, належний йому на праві власності.

    Оскільки у відповідача утворилась заборгованість по кредиту у сумі 21 538,07 грн,  банк просив звернути стягнення  на предмет застави – названий автомобіль шляхом продажу вказаного автомобіля банком з укладенням  від імені відповідача договору купівлі- продажу будь- яким способом з іншою особою покупцем, із зняттям вказаного автомобіля з обліку у органах ДАЇ, а також наданням  позивачу  всіх повноважень , необхідних для здійснення продажу.

    Рішенням  Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 25 листопада 2010 року позов  ПАТ КБ „ПриватБанк” задоволено”

    В рахунок погашення  заборгованості за кредитним договором № MRH0AN 2000001 від03.05.2006 року у загальній сумі  21538, 07, яка складає заборгованість за кредитом19818,84 грн, заборгованість по процентам за користування кредитом 217,36 грн., пені за несвоєчасне  виконання зобов’язань за договором 0,06 грн, 500 грн – штраф фіксована частина, 1001,81 грн – штраф процентна складова- звернено стягнення на предмет застави, автомобіль марки DAEWOO, рік випуску 2006, тип ТЗ, легковий, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить на праві власності ОСОБА_1 шляхом продажу вказаного автомобіля ПАТ КБ „Приватбанк” з укладенням від імені відповідача договору купівлі – продажу будь – яким засобом з іншою особою – покупцем, а також зняття зазначеного автомобілю з обліку в органах ДАЇ, а також ПАТ КБ „Приват Банку” всіх повноважень, необхідних для здійснення продажу.

    Стягнуто з ОСОБА_1  на користь ПАТ КБ „Приват Банк” судовий збір 229,52 грн та витрати з ІТЗ  120 грн

    З рішенням суду не згодний  відповідач, який просить рішення суду скасувати, відмовити у задоволенні позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, що заборгованість утворилась із-за того, що банк підвищив процентну ставку, яку він не погодився платити.

    Заслухавши суддю – доповідача, пояснення апелянта та його представника, які просили задовольнити  апеляційну скаргу, заперечення  позивача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню  з таких підстав.

    Відповідно до вимог ч. 2 ст. 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов’язок позичальника повернути позику частинами( з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини, позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилась . та сплати процентів, належних  йому відповідно до ст. 1048 цього Кодексу.

    Відповідно до ст. 589 ЦК України у разі невиконання зобов’язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення на предмет  застави.

    Як вбачається з пояснення сторін та розрахунку заборгованості за кредитним договором, відповідач  регулярно повертає чергову частину позики, але в обсязі, встановленому при укладенні договору , оскільки не визнає , що  банк збільшив  процентну ставку за користування кредитом, та за рахунок того, що  відповідач не сплачує страхові внески, згідно умов договору. Строк договору спливає  у травні 2011 року  і на час  розгляду справи в апеляційному суді  заборгованість за кредитним договором згідно розрахунку банку складає  14 685,93 грн. (  тіло кредиту – 5 295, 93 грн, прострочений кредит  9390 грн.)

    Звертаючи стягнення на заставлене майно – автомобіль, суд не дав  правової оцінки співмірності визначеної банком суми заборгованості за кредитом із вартістю заставленого автомобіля.

    З договору застави вбачається,  що заставлена вартість  предмету  застави складає 48600 грн ( а.с. 11), а згідно розрахунку банку,  заборгованість за кредитним договором складає 14 685, 93 грн.

    З урахуванням того, що відповідач регулярно виконує свої зобов’язання перед банком, хоча і  в меншому обсязі, враховуючи не співмірність  суми заборгованості  та предмету застави, закінчення строку договору  у травні 2011 року, колегія суддів вважає, що підстав для  звернення стягнення на предмет застави  в даному випадку не вбачається.

    Відповідно до вимог  ст. 303 ЦПК України апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду  у межах вимог, заявлених у суді першої інстанції.

    З позовом до суду звернувся позивач, який , посилаючись на умови договору, просив  звернути стягнення на  заставлене майно. При цьому відповідач з позовом про визнання  недійсними  пунктів договорів  чи  щодо законності  збільшення процентної ставки  до суду не звертався. Тому колегія  суддів не входить в обговорення  питань законності збільшення  процентної ставки за кредитним договором.

    Керуючись ст. 303,307,309 ЦПК України, колегія суддів

                ВИРІШИЛА:

    Апеляційну скаргу ОСОБА_1  задовольнити.

    Рішення  Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 25 листопада 2010 року скасувати.

    Відмовити ПАТ КБ „ПриватБанк” у задоволенні позову про звернення стягнення на предмет застави – автомобіль , належний  ОСОБА_1.

    Рішення набирає чинності з моменту проголошення і може бути оскаржене протягом  двадцяти днів до суду касаційної інстанції.

    Судді:

   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація