Справа № 932/1252/25
Провадження № 1-кс/932/484/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2025 року м. Дніпро
Слідчий суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в приміщенні суду в м. Дніпрі скаргу ОСОБА_3 , який діє в інтересах військової частини НОМЕР_1 , на бездіяльність слідчого Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого в м. Краматорську, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, –
ВСТАНОВИВ:
До Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська звернувся представник ОСОБА_3 , який діє в інтересах військової частини НОМЕР_1 , зі скаргою на бездіяльність уповноважених осіб Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого в м. Краматорську, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Скаржник просить поновити строк на оскарження та зобов`язати службових осіб ТУ ДБР, розташованого в м. Краматорську, уповноважених на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за ознаками злочину передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України про вчинення солдатом ОСОБА_4 кримінального правопорушення (відповідно до повідомлення командира військової частини НОМЕР_1 за вих. №4820/7623)
Обґрунтовуючи скаргу, представник військової частини НОМЕР_1 , зазначає, що 08.11.2024 року було направлено за вих. №4820/7623 на адресу ТУ ДБР, розташованого в м. Краматорську у порядку ст. 214 КПК України для розгляду та прийняття рішення було направлено повідомлення (з додатком акту службового розслідування) про вчинення військовослужбовцем солдатом ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України (самовільне залишення військової частини або місця служби без поважних причин, вчинені в бойовій обстановці, а так само ті самі дії тривалістю понад три доби, вчинені в умовах воєнного стану) .
В судове засідання представник військової частини НОМЕР_1 , ОСОБА_5 не з`явився. Про розгляд скарги був повідомлений належним чином, зазначив в прохальній частині про розгляд скарги за його відсутності.
ТУ ДБР, розташованого в м. Краматорську, явку представника в судове засідання не забезпечив.
У відповідності до ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду скарги слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Дослідивши матеріали скарги та долучені до неї матеріали, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Виходячи з доданих матеріалів до скарги вбачається, що повідомлення за вих. №4820/7623 від 08.11.2024 року, про вчинення кримінального правопорушення військовослужбовцем солдатом ОСОБА_4 , направлено засобами поштового зв`язку 09.11.2024 на адресу ТУ ДБР, розташованого в м. Краматорську, згідно копії накладної АТ «Укрпошта» №5270003061219 долученої до матеріалів справи, повідомлення було отримано 12.11.2024 р., проте в установлений законом строк, відомості не було внесено до ЄРДР.
Вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, визначений ч. 1 ст. 303 КПК України. Зокрема, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Станом на момент розгляду скарги слідчому судді не надано інформації про те, що подана заява розглянута і відомості про кримінальне правопорушення внесені до ЄРДР, тобто уповноваженими особами ТУ ДБР, у м. Краматорська допущено бездіяльність, щодо внесення інформації про вчинення злочину.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Чинне кримінальне процесуальне законодавство України, зокрема ст. 214 КПК України передбачає, що слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
При цьому вказаний обов`язок прокурора, слідчого не вимагає оцінки цими суб`єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності складу злочину для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Тобто, норми КПК України не передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а передбачають лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.
На відміну від раніше діючого порядку порушення кримінальної справи, коли уповноважена особа (слідчий, дізнавач) до прийняття відповідного процесуального рішення – порушення кримінальної справи, повинні були оцінити наявність ознак злочину, чинний КПК України таких положень (вимог) не містить.
Порядок формування та ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також надання відомостей з нього визначає Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, яке затверджене наказом Генерального прокурора №298 від 30.06.2020 р.
Результатом запровадження таких процедур є встановлення імперативного обов`язку після отримання заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення унесення за нею відомостей до ЄРДР, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 25 КПК України, прокурор, слідчий зобов`язані в межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в разі надходження заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Відповідно до п. 18 ст. 3 КПК України до повноважень слідчого судді належить здійснення у порядку, передбаченому КПК України судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Таким чином, слідчий суддя, враховуючи вищевикладене та беручи до уваги, що органом досудового розслідування заяву залишено без відповідного реагування та слідчому судді не надано пояснень щодо цього, приходить до висновку про необхідність задовольнити скаргу представника ОСОБА_3 , який діє в інтересах військової частини НОМЕР_1 , на бездіяльність слідчого ТУ ДБР, розташованого в м. Краматорську, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР за повідомленням вих. №4820/7623 від 08.11.2024 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КПК України, за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу.
З урахуванням вимог ст. ст. 214, 303 КПК України слідчий суддя вважає за необхідне зобов`язати уповноважену особу ТУ ДБР, розташованого в м. Краматорську, внести відомості до ЄРДР про кримінальне правопорушення, за результатами розгляду повідомленням вих. №4820/7623 від 08.11.2024 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 214, 303-307, 309, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу ОСОБА_3 , який діє в інтересах військової частини НОМЕР_1 , на бездіяльність слідчого Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого в м. Краматорську, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань – задовольнити.
Зобов`язати уповноважену особу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого в м. Краматорську, внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі повідомлення військової частини НОМЕР_1 за вих. №4820/7623 від 08.11.2024 року, про вчинення кримінального правопорушення, військовослужбовцем солдатом ОСОБА_4 , за ч. 5 ст. 407 КК України та повідомити заявника у строки, визначені ст. 214 КПК України, з урахуванням положень ст. 28 КПК України.
Ухвала слідчого судді є обов`язковою для виконання.
Ухвала оскарженню не підлягає, у відповідності до статті 309 КПК України.
Слідчий суддя ОСОБА_6
- Номер: 1-кс/932/484/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 932/1252/25
- Суд: Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Сітніков Т.Б.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.02.2025
- Дата етапу: 06.02.2025
- Номер: 1-кс/932/484/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 932/1252/25
- Суд: Шевченківський районний суд міста Дніпра
- Суддя: Сітніков Т.Б.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.02.2025
- Дата етапу: 07.02.2025