Справа № 991/782/25
Провадження 1-кс/991/776/25
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2025 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , детектива ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Києві клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 , погоджене прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів в межах виконання запиту про міжнародну правову допомогу,
ВСТАНОВИВ:
До Вищого антикорупційного суду надійшло вищевказане клопотання (далі - Клопотання).
Клопотання мотивовано тим, що в межах виконання запиту про міжнародну правову допомогу Мазовецького відділу по боротьбі з організованою злочинністю та корупцією Національної прокуратури у Варшаві від 22.07.2024, надісланого у зв`язку із розслідуванням № 1001-105 до справи 115.2023 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1, 5 ст. 299 Кримінального кодексу Польщі у детективів Національного антикорупційного бюро України виникла необхідність в отриманні інформації та документів, що стосуються банківських рахунків ОСОБА_5 (РНОКП НОМЕР_1 ) та перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за період часу з моменту їх відкриття по 22.07.2024 включно.
У судовому засіданні детектив Клопотання підтримала, просила задовольнити із зазначених у ньому підстав.
Представник АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » повідомлявся належним чином про дату, час та місце судового засідання, однак в судове засідання не з`явився, жодних заяв до канцелярії суду не надходило, причини неявки невідомі.
Відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Враховуючи положення ч. 4 ст. 163 КПК України та з метою дотримання розумних строків розгляду клопотання, що є одним з пріоритетних завдань кримінального провадження, здійснення якого має забезпечити, зокрема, слідчий суддя на досудовому провадженні, з метою дотримання прав, свобод та інтересів учасників провадження та забезпечення швидкого, повного та неупередженого судового розгляду, слідчий суддя вважає можливим провести розгляд клопотання за відсутності представника особи, у володінні якої знаходяться документи.
Слідчий суддя, дослідивши Клопотання, а також додані до нього матеріали, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачений такий вид заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп`ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп`ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення.
Згідно ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 561 КПК України на території України з метою виконання запиту про надання міжнародної правової допомоги можуть бути проведені будь-які процесуальні дії, передбачені цим Кодексом або міжнародним договором.
Частиною 1 ст. 562 КПК України передбачено, що якщо для виконання запиту компетентного органу іноземної держави необхідно провести процесуальну дію, виконання якої в Україні можливе лише з дозволу прокурора або суду, така дія здійснюється лише за умови отримання відповідного дозволу в порядку, передбаченому цим Кодексом, навіть якщо законодавство запитуючої сторони цього не передбачає. Підставою для вирішення питання щодо надання такого дозволу є матеріали звернення компетентного органу іноземної держави.
Відповідно до ст. 2 Договору між Україною і Республікою Польща про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах від 24.05.2023 (далі - Договір) суди і органи прокуратури Договірних Сторін, що далі іменуються «установи юстиції» надають взаємну правову допомогу у цивільних та кримінальних справах. Інші органи Договірних Сторін, компетентні в цивільних та кримінальних справах, звертаються за наданням правової допомоги за посередництвом власних установ юстиції.
Договірні Сторони надають взаємну правову допомогу щодо підготовки, пересилки та вручення документів, виконання обшуку, вилучення та видачі речових доказів, проведення експертизи, огляду, допиту сторін, свідків, експертів, підозрюваних, обвинувачених і підсудних, а також виконання інших процесуальних дій (ст. 4 Договору).
Зі змісту Клопотання та доданих до нього матеріалів вбачається, щоу НАБУ перебуває запит компетентного органу Республіки Польща від 22.07.2024 про надання правової допомоги у розслідуванні № 1001-105 до справи 115.2023 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1, 5 ст. 299 Кримінального кодексу Польщі.
Відповідно до запиту про міжнародну правову допомогу від 22.07.2024 вказане кримінальне правопорушення полягає у здійсненні в період часу з 15 лютого 2023 року по 27 вересня 2023 року в м. Варшаві та інших не встановлених місцях операцій з переказу попередньо отриманих внаслідок вчинення заборонених дій коштів через банківські рахунки, відкриті в Акціонерному товаристві « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а також Акціонерному товаристві « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на користь громадян України: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_10 на загальну суму не менше ніж 1 661 449,00 євро, та у подальшому переказі цих коштів на інші банківські рахунки за кордон з метою приховання їх злочинного походження.
Доводи детектива та додані до клопотання матеріали дають достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 може бути причетний до вчинення злочину, передбаченого ч. 1, 5 ст. 299 Кримінального кодексу Польщі (стаття 209 КК України) та має відкриті рахунки у АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а саме: НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 .
Також є достатні підстави вважати, що інформація про рух по зазначеним рахунках в період часу з моменту їх відкриття по 22.07.2024 включно має суттєве значення для встановлення обставин Кримінального провадження (зберігання/використання/пересилання коштів, які є предметом злочину, інформація про відправників, отримувачів таких коштів).
Відповідно до статті 60 Закону України «Про банки та банківську діяльність» інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку (у т.ч. відомості про банківські рахунки клієнтів, операції по ним та інші пов`язані відомості) є банківською таємницею. Положення ст. 62 даного Закону визначають, що інформація щодо юридичних і фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду, є банківською таємницею.
За змістом п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать, зокрема, відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Згідно зазначених положень закону, наявна в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » інформація є охоронюваною законом таємницею, а тому може бути розкритою виключно за рішенням суду, що унеможливлює її здобуття органом досудового розслідування в інший спосіб.
Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов наступних висновкі:
- існують достатні підстави вважати, що документи, доступ до яких просить надати детектив,перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »;
- отримані в установленому кримінальним процесуальним законом порядку документи, а саме шляхом отримання дозволу на тимчасовий доступ, можуть бути використані як доказ у розслідуванні № 1001-105 до справи 115.2023 на підтвердження обставин, які мають суттєве значення для справи;
- в інший спосіб, аніж шляхом тимчасового доступу до вищевказаних відомостей, які перебувають у володінні банку, з`ясувати інформацію щодо руху коштів по вказаним рахункам підприємства та інші відомості, що стосуються цих банківських рахунків, що має значення доказів у Кримінальному провадженні, неможливо, оскільки лише зазначений банк є власником інформації, що підлягає вилученню.
Вимога детектива про вилучення копій зазначених у Клопотанні документів є співрозмірною з метою отримання доступу до таких документів та необхідність досягнення зазначеної мети, їх вилучення слідчий суддя вважає виправданим, оскільки такий ступінь втручання в права та свободи особи повністю виправдовує потреби досудового розслідування.
З огляду на зазначене, слідчий суддя приходить до висновку, що Клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 163-164, 166, 309, 369-372, 561, 562 КПК України, слідчий суддя,
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання задовольнити.
Уповноваженим особам АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » надати детективам Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 , ОСОБА_13 тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити такі копії в друкованому та електронному вигляді, що містять відомості по банківським рахункам ОСОБА_5 (РНОКП НОМЕР_1 ): НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , а саме:
- документів, які подавалися до вказаного банку для відкриття, визначення/зміни умов використання або закриття рахунків, документів із зазначенням осіб, які мають право розпоряджатися коштами на вказаних рахунках, паспортів, договорів та інших документів щодо випуску та передачі платіжних карток для доступу до вказаних рахунків, карток зі зразками підписів осіб, які мають право розпоряджатися коштами на вказаних рахунках, договорів на підключення до системи Інтернет-банк та SMS-банк, інформацію щодо місця інсталяції відповідного програмного забезпечення та обладнання, на яке воно було інстальовано;
- документів, що містять відомості про рух коштів по зазначеним рахункам (із зазначенням відомостей про осіб, які здійснювали перерахування коштів на ці рахунки, та осіб, на користь яких здійснювалося перерахування коштів із цих рахунків, дат, сум та валюти таких перерахувань, призначення таких платежів, номерів рахунків і назв банківських установ платників та отримувачів таких коштів, реквізитів платників та одержувачів платежів) у період часу з моменту відкриття рахунків по 22.07.2024 включно;
- документів, на підставі яких здійснювалось зарахування, списання коштів або зняття готівкових грошових коштів з рахунків (платіжних доручень, меморіальних ордерів, повідомлень про переказ коштів, довіреностей, договорів, інвойсів тощо) у період часу з моменту відкриття рахунків по 22.07.2024 включно;
- документів щодо проведення співробітниками вказаного банку фінансового моніторингу операцій по зазначеним рахункам, зокрема, реєстрів ризикованих операцій, повідомлень про такі операції, довідок з обґрунтуванням недоцільності інформування національного підрозділу фінансової розвідки про фінансові операції, анкет клієнта.
Строк дії ухвали - до 07.03.2025 включно.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Зобов`язати детектива Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 невідкладно письмово повідомити слідчого суддю про дату звернення цієї ухвали до виконання.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_14
- Номер: 1-кс/991/776/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 991/782/25
- Суд: Вищий антикорупційний суд
- Суддя: Біцюк А.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.01.2025
- Дата етапу: 29.01.2025
- Номер: 1-кс/991/776/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 991/782/25
- Суд: Вищий антикорупційний суд
- Суддя: Біцюк А.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.01.2025
- Дата етапу: 30.01.2025
- Номер: 1-кс/991/776/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 991/782/25
- Суд: Вищий антикорупційний суд
- Суддя: Біцюк А.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.01.2025
- Дата етапу: 07.02.2025