У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 183/14114/23
№ 1-кс/183/272/25
13 лютого 2025 року м. Самар
Слідчий суддя Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 , за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 (в режимі відеоконференції),
розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Сєвєродонецьку) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську ОСОБА_5 , погоджене прокурором Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_6 у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62023050020000554 від 27.11.2023 за підозрою
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Марківка, Марківського району, Луганської області, громадянина України, раніше не судимого, військовослужбовця Державної прикордонної служби України за контрактом, який проходить військову службу на посаді інспектора прикордонної служби 2 категорії-черговий відділення управління службою відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_3 , у військовому званні «головний сержант», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 408 КК України та ч. 7 ст. 111-1 КК України
в с т а н о в и в :
Слідчий звернувся до слідчого судді Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області з клопотанням, погоджене прокурором про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62023050020000554 від 27.11.2023 за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 408 КК України та ч. 7 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що головний сержант ОСОБА_7 20.07.2021 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 призначений на посаду інспектора прикордонної служби 2 категорії-черговий відділення управління службою відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 »
(тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно до ст. 65 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України, які проходять військову службу відповідно до законодавства.
Будучи військовослужбовцем військової служби за контрактом, головний сержант ОСОБА_7 , відповідно до вимог ст. ст. 9, 11, 16, 121, 122 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1 – 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, зобов`язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, суворо дотримуватися Статутів Збройних Сил України, бути дисциплінованим, не допускати негідних вчинків самому та утримувати від них інших військовослужбовців.
Проте, головний сержант ОСОБА_7 , достовірно знаючи свої обов`язки, передбачені зазначеним вище законодавством, яке регламентує порядок виконання військового обов`язку і проходження військової служби, та маючи можливість належно їх виконувати, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом, свідомо допустив їх порушення та вчинив військовий злочин проти встановленого порядку проходження військової служби.
24.02.2022 головний сержант ОСОБА_7 , усвідомлюючи реальну можливість участі у веденні бойових дій, вирішив не виконувати свої обов`язки щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України та взагалі ухилитися від військової служби.
З цією метою, 24.02.2022 головний сержант ОСОБА_7 , будучи військовослужбовцем військової служби за контрактом, реалізуючи свій злочинний намір, діючи умисно, в умовах воєнного стану, порушив вимоги зазначеного вище законодавства та самовільно залишив місце служби, а саме: район виконання завдання відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_3 , що дислокувався в АДРЕСА_2 , з метою ухилитися від військової служби, в умовах воєнного стану.
Таким чином, головний сержант ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за викладених вище обставин обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 408 КК України – дезертирстві, тобто самовільному залишенні місця служби з метою ухилитися від військової служби, вчиненому в умовах воєнного стану.
Крім цього, згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 Російською Федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв`язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
На підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб введено воєнний стан.
У подальшому, воєнний стан неодноразово продовжувався у встановленому Закон порядку, допоки Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 6 травня 2024 року №271/2024, затвердженого Законом України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 08.05.2024 р. №3684-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року на 90 діб.
Разом з тим, головний сержант ОСОБА_7 20.07.2021 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 призначений на посаду інспектора прикордонної служби 2 категорії-черговий відділення управління службою відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 »(тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до ст. 65 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України, які проходять військову службу відповідно до законодавства.
Будучи військовослужбовцем та громадянином України, головний сержант ОСОБА_7 , відповідно до вимог ст. ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1 – 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, зобов`язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, суворо дотримуватися Статутів Збройних Сил України, бути дисциплінованою, не допускати негідних вчинків самій та утримувати від них інших військовослужбовців.
Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; Суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України; Кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У зв`язку із веденням агресивної війни з боку Російської Федерації проти України, з 24.02.2022 захоплено територію смт. Марківка Старобільського району Луганської області.
Проте, головний сержант ОСОБА_7 , будучи військовослужбовцем військової служби за контрактом та проходячи її на посаді інспектора прикордонної служби 2 категорії-черговий відділення управління службою відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_4 , діючи умисно, в порушення вимог ст. 65 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», ст.ст. 9, 11, 16, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1–4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, будучи громадянином України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалася приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, усвідомлюючи російську агресію проти України, з метою переслідування своїх корисних інтересів, маючи злочинний умисел на отримання відповідної посади у незаконному правоохоронному органі - структурному підрозділі так званого «МГБ ЛНР» окупаційної адміністрації рф, створеному на тимчасово окупованій території м. Луганську Луганської області, в період часу з 24.02.2022 по 24.06.2023, більш точний час встановити з об`єктивних причин не виявилось можливим, перебуваючи на території м. Луганська Луганської області, вступив у злочинну змову з окупаційними військами російської федерації та представниками незаконних збройних формувань так званої «лнр», та отримавши від них пропозицію зайняття посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, так званій «службі прикордонної охорони міністерства державної безпеки луганської народної республіки», в порушення вимог Конституції та Законів України добровільно, умисно, протиправно погодився на вказану пропозицію.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_7 , в період з 24.02.2022 по 24.06.2023, більш точний час встановити з об`єктивних причин не виявилось можливим, перебуваючи на території м. Луганська Луганської області, маючи умисел на добровільне зайняття посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, погодився на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора – російської федерації та представників незаконних збройних формувань так званої «лнр» та в порушення вимог Конституції та Законів України добровільно, умисно, протиправно зайняв посаду та розпочав «службу» в у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, а саме у підрозділі «служби прикордонної охорони міністерства державної безпеки луганської народної республіки» мовою оригіналу – «служба пограничной охраны мгб лнр», створеному на тимчасово окупованій території за адресою: Луганська область, м. Луганськ, вул. Радянська, 79, де діє окупаційна адміністрація держави-агресора.
Таким чином, головний сержант ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за викладених вище обставин обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення ч. 7 ст. 111-1 КК України - у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території.
27.11.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62023050020000554 було внесено відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 408 КК України.
09.01.2025 постановою прокурора Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони ОСОБА_8 кримінальне провадження № 62023050020000554 від 27.11.2023 було об`єднано з матеріалами кримінального провадження № 42024132610000166 від 04.12.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України та кримінальному правопорушенню присвоєно № 62023050020000554 від 27.11.2023.
09.01.2025 у вказаному кримінальному провадженні було повідомлено про нову та зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 408, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
20.01.2025 підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - оголошено в розшук.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 297-2 КПК України (виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини): підставами для обґрунтованої підозри ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 408, ч. 7 ст. 111-1 КК України, є зібрані у кримінальному провадженні докази, а саме протоколи допитів свідків, протоколами огляду, протоколами пред`явлення особи для впізнання за фотознімками та іншими матеріалами кримінального провадження.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України (відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної ВРУ державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного у міжнародний розшук): із огляду інтернет видань, вбачається, що ОСОБА_7 перебуває на тимчасово окупованій території України в с. Просяне Старобільського району Луганської області.
Також, перебування підозрюваного ОСОБА_7 на тимчасово окупованій території України позбавило орган досудового розслідування можливості вручити йому письмове повідомлення про підозру за ч. 4 ст. 408, ч. 7 ст. 111-1 КК України від 09.01.2025 у день складання, у зв`язку з чим, зазначене повідомлення про підозру та повістки про виклики відповідно до вимог ч. 1 ст. 278, ст. ст. 111, 135 КПК України направлено у спосіб, передбачений для вручення повідомлень, а саме опублікування на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора від 09.01.2025 та офіційному сайті видання Кабінету Міністрів України «Урядовий кур`єр» №12 (7937) від 15.01.2025 та направлено на його місце роботи.
Разом з тим, на виклики слідчого підозрюваний ОСОБА_7 до органу досудового розслідування не з`явився.
20.01.2025 у зв`язку з неявкою за викликом слідчого та ухиленням від слідства, підозрюваного ОСОБА_7 оголошено у розшук, здійснення якого в подальшому доручено працівникам Державної прикордонної служби України.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 297-2 КПК України (виклад обставин про те, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності): враховуючи те, що 18.11.2025, 19.11.2025, 20.11.2025 підозрюваний належним чином викликався до органу досудового розслідування, в тому числі для вручення повідомлення про підозру, проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з`явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що відповідно до огляду інтернет видань ОСОБА_7 перебуває у с. Просяне Старобільського району Луганської області, тобто на території, яка на цей час непідконтрольна державним органам України, оскільки тимчасово окупована країною-агресором рф та її незаконними збройними формуваннями, з урахуванням наведеного, необхідно вважати, що підозрюваний ОСОБА_7 переховується від органу досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Слід зазначити, що відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Під збройними формуваннями Російської Федерації Закон № 1207-VII визначає регулярні з`єднання і підрозділи, підпорядковані Міністерству оборони Російської Федерації, підрозділи та спеціальні формування, підпорядковані іншим силовим відомствам Російської Федерації, їхні радники, інструктори та іррегулярні незаконні збройні формування, озброєні банди та групи найманців, створені, підпорядковані, керовані та фінансовані Російською Федерацією, а також за допомогою окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні Російській Федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України (п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України № 1207-VII).
Таким чином, незаконні збройні формування так званої «ЛНР» відносяться до збройних формувань окупаційної влади країни-агресора РФ.
З березня 2022 року збройні формування окупаційної влади країни -агресора Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль території в с. Просяне Старобільського району Луганської області, а тому вказана територія знаходиться під окупацією збройних формувань Російської Федерації.
Крім того, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 23.12.2022 затверджено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Відповідно до вказаного Переліку до наказу, Марківська селищна територіальна громада Старобільського району Луганської області, перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку РФ та незаконного збройного формування, так званого «ЛНР».
Так, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура(ч. 1 ст. 2 КПК України).
Спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України).
Наведені вище обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний ОСОБА_7 перебуває на тимчасово окупованій території України та переховується там від органів досудового розслідування.
Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.
Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62023050020000554 від 27.11.2023 стосовно підозрюваного ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 408, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Згідно із ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII передбачено, що ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом.
Згідно з ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтею 111 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Враховуючи, що підозрюваний ОСОБА_7 на теперішній час переховується від органів досудового розслідування, перебуває на тимчасово окупованій території України, а тому, відповідно діючого законодавства зазначена особа належним чином повідомлена про виклик на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.
Крім того, п. 2 ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII встановлено, що вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.
Досудовим розслідуванням достовірно встановлено, що підозрюваний ОСОБА_7 ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибув на виклик без поважної причини більше як три рази), перебуває на тимчасово окупованій території України - в с. Просяне Старобільського району Луганської області, у зв`язку із чим, його оголошено у розшук.
У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 297-2 КПК України, слід зазначити, що наразі у кримінальному провадженні відсутня необхідність проведення допиту свідків під час розгляду клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчим суддею.
Відповідно до Положення про слідчі відділи Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, затвердженого наказом в.о. директора Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську № 20ДСК від 14.09.2021, Другий слідчий відділ (з дислокацією у м. Сєвєродонецьку Луганської області) здійснює свою діяльність та розташований за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова, 26 – та який здійснює розслідування кримінальних правопорушень, вчинених на територіях та населених пунктах, розташованих на території Луганської області.
Відповідно до листа Касаційного кримінального суду у складі Верховного суду № 292/0/158-21 від 15.04.2021 визначено територіальну підсудність за місцем знаходження (реєстрації) відповідного органу досудового розслідування, зокрема, Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Сєвєродонецьку) Луганської області – за Сєвєродонецьким міським судом Луганської області та Луганським апеляційним судом.
Сєвєродонецьким міським судом Луганської області ухвалено наказ про припинення роботи (діяльності) Сєвєродонецького міського суду Луганської області з 24.02.2022 до вирішення питання щодо її відновлення у встановленому законодавством порядку.
У зв`язку з введенням воєнного стану на території України та неможливістю Сєвєродонецьким міським судом Луганської області здійснювати правосуддя під час воєнного стану, розпорядженням Верховного Суду України № 1/0/9-22 від 06.03.2022, відповідно до ч. 7 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», змінено територіальну підсудність судових справ з Сєвєродонецького міського суду Луганської області на Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив його задовольнити, мотивуючи обставинами, викладеними в ньому.
Захисник в судовому засіданні заперечив проти задоволення даного клопотання.
Слідчий суддя, вислухавши думку учасників судового провадження, вирішуючи клопотання слідчого, дійшов такого висновку.
Слідчим суддею встановлено, що слідчими Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Сєвєродонецьку) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62023050020000554 від 27.11.2023, за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 408 КК України та ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до ст. 297-1 КПК України, Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п`ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Частиною 1 статті 42 КПК України передбачено, що підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
27.11.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62023050020000554 було внесено відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 408 КК України.
09.01.2025 постановою прокурора Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони ОСОБА_8 кримінальне провадження № 62023050020000554 від 27.11.2023 було об`єднано з матеріалами кримінального провадження № 42024132610000166 від 04.12.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України та кримінальному правопорушенню присвоєно № 62023050020000554 від 27.11.2023.
09.01.2025 у вказаному кримінальному провадженні було повідомлено про нову та зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 408, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
20.01.2025 підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - оголошено в розшук.
Підозрюваний ОСОБА_7 неодноразово викликався до органу досудового розслідування, в тому числі для вручення повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, за його участю, але за викликами не прибув.
При цьому, слідчий суддя, перевіривши на виконання вимог ст. 297-4 КПК України, матеріали, якими обґрунтовується клопотання, вважає достатніми наявні в матеріалах клопотання докази, які дають підстави дійти висновку про обґрунтованість підозри ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованих йому стороною обвинувачення кримінальних правопорушень.
Перевіряючи достатність доказів для такого висновку, слідчий суддя, поряд з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини, зокрема, згідно з рішенням Європейського суду з прав людини у справі Нечипорук та Йонкало проти України від 21 квітня 2011 року термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (також рішення від 30 серпня 1990 р. у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» (Fox, CampbellandHartleyv. theUnitedKingdom), п. 32, Series А, № 182). Натомість, не будучи наділеним повноваженнями щодо оцінки доказів на даній стадії кримінального судочинства, слідчий суддя, позбавлений можливості надати перевагу одним доказам перед іншими шляхом їх оцінки та аналізу в сукупності. Питання щодо доведеності вини особи та правильності кваліфікації її дій відповідно до закону про кримінальну відповідальність підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду кримінального провадження по суті.
Письмовими доказами підтверджено, що відповідно до огляду інтернет видань за участі свідків ОСОБА_7 перебуває у с. Просяне Старобільського району Луганської області, тобто на території, яка на цей час непідконтрольна державним органам України, оскільки тимчасово окупована країною-агресором рф та її незаконними збройними формуваннями, з урахуванням наведеного, стороною обвинувачення доведено, що підозрюваний ОСОБА_7 переховується від органу досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч.2 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях з цієї дати, визначено Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.
Відтак, враховуючи, що прокурором в судовому засіданні доведено та підтверджено наявними в матеріалах клопотання доказами, що ОСОБА_7 було оголошено у розшук, отже останній переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності та стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває на тимчасово окупованій території – у Луганської області, слідчий суддя доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання органу досудового розслідування про здійснення спеціального досудового розслідування.
Керуючись ст. ст. 297-1 – 297-5, 309, 371, 372, 376, 532 КПК України, слідчий суддя
п о с т а н о в и в :
Клопотання слідчого, про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62023050020000554 від 27.11.2023 за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 408 КК України та ч. 7 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № № 62023050020000554 від 27.11.2023 стосовно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 408 КК України та ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та окремому оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
- Номер: 1-кс/183/3448/23
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 183/14114/23
- Суд: Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Ігольнікова М.О.
- Результати справи: клопотання (заяву) задоволено, у тому числі частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.12.2023
- Дата етапу: 28.12.2023
- Номер: 1-кс/183/3449/23
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 183/14114/23
- Суд: Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Ігольнікова М.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.12.2023
- Дата етапу: 28.12.2023
- Номер: 1-кс/183/31/24
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 183/14114/23
- Суд: Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Ігольнікова М.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.12.2023
- Дата етапу: 28.12.2023
- Номер: 1-кс/183/3448/23
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 183/14114/23
- Суд: Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Ігольнікова М.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.12.2023
- Дата етапу: 28.12.2023
- Номер: 1-кс/183/31/24
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 183/14114/23
- Суд: Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Ігольнікова М.О.
- Результати справи: інше
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.12.2023
- Дата етапу: 02.07.2024
- Номер: 1-кс/183/272/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 183/14114/23
- Суд: Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Ігольнікова М.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.02.2025
- Дата етапу: 06.02.2025
- Номер: 1-кс/183/272/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 183/14114/23
- Суд: Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Ігольнікова М.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.02.2025
- Дата етапу: 07.02.2025
- Номер: 1-кс/183/272/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 183/14114/23
- Суд: Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Ігольнікова М.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.02.2025
- Дата етапу: 13.02.2025
- Номер: 1-кс/183/372/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 183/14114/23
- Суд: Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Ігольнікова М.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.02.2025
- Дата етапу: 20.02.2025
- Номер: 1-кс/183/372/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 183/14114/23
- Суд: Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Ігольнікова М.О.
- Результати справи: клопотання (заяву) задоволено, у тому числі частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.02.2025
- Дата етапу: 21.02.2025
- Номер: 1-кс/183/372/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 183/14114/23
- Суд: Самарівський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Ігольнікова М.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.02.2025
- Дата етапу: 21.02.2025