Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1858784890

                                               

Справа № 716/2133/24


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


06.02.2025

м. Заставна

Заставнівський районний суд Чернівецької області у складі:

головуючого судді Шевчук Р.М.

присяжних                                         Порушник Н.І., Фуштея І.Д.

секретаря судових засідань Шпаковської К.В.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 , інтереси якого представляє ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Орган опіки та піклування виконавчого комітету Заставнівської міської ради Чернівецької області про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна,


ВСТАНОВИВ:


Заявник звернувся до суду з заявою про визнання особи недієздатною та призначення опікуна матері – ОСОБА_3 , в якій зазначав, що вона є особою з інвалідністю ІІ групи загального захворювання , безтерміново, перебуває з 2022 року під спостереженням в лікаря психіатра, ій встановлено діагноз: виражена атеросклеротична деменція з психотичними включеннями.

Вказував, що внаслідок хронічного психічного захворювання мати не завжди розуміє обставини, що відбуваються навколо неї, не може дати оцінку своїм діям чи діям оточуючих, дезорієнтована в часі та власній особі, за своїм психічним станом не здатна правильно сприймати, запам`ятовувати та відтворювати факти. До самообслуговування не здатна. Потребує стороннього нагляду. Тому він змушена звернутися до суду із завою про визнання матері недієздатною.

Просив заяву задоволити, визнати недієздатною його мати – ОСОБА_3 1965 р.н., встановити над нею опіку та призначити його опікуном хворої матері.

В судовому засіданні заявник та його представник підтвердили обставини викладені в заяві, вимоги підтримали, просили їх задовольнити.

Представник заінтересованої особи – адвокат Данищук В.В., який залучений до участі в справі ухвалою суду, з метою захисту прав та законних інтересів гр. ОСОБА_3 , в судовому засіданні не заперечував проти задоволення заяви, вважав, що з метою захисту прав та законних інтересів недієздатної, належить призначити опікуном іі сина – заявника по справі.

Представник заінтересованої особи - Органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Заставнівської міської ради Чернівецького району Чернівецької області не заперечував проти задоволення заяви, просив справу слухати у його відсутності, надавши про це суду заяву.

Суд, заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши письмові докази по справі, взявши до уваги заяви учасників судового розгляду, вважає, що заява обґрунтована та підлягає до задоволення.

Відповідно до статті 36 ЦК України суд може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи, якщо вона страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок обмеження цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України. Цивільна дієздатність фізичної особи є обмеженою з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними; фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це (частина перша статті 39, частина перша статті 40 ЦК України).

Частиною третьою статті 297 ЦПК України передбачено, що у заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров?я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу. У виняткових випадках, коли особа, щодо якої відкрито провадження у справі про обмеження її у цивільній дієздатності чи визнання її недієздатною, явно ухиляється від проходження експертизи, суд у судовому засіданні за участю лікаря-психіатра може постановити ухвалу про примусове направлення фізичної особи на судово-психіатричну експертизу (стаття 298 ЦПК України).

Судом встановлено, що до суду з заявою про визнання особи недієздатною звернувся ОСОБА_1 , який є сином ОСОБА_3 , яку він просить визнати недієздатною внаслідок психічного захворювання.

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає психічним захворюванням у формі атеросклеротичної деменціі (недоумства); не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, що стверджено висновком судово-психіатричного експерта №11 від 09.12.2024 року.

Факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 відповідно до якого, батьками ОСОБА_1 , є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Мати заявника – ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , що вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 .

Шлюб, укладений між батьками заявника було розірвано, після розірвання шлюбу присвоєно прізвище матерні заявника « ОСОБА_6 », що стверджено копією про розірвання шлюбу Серії НОМЕР_3 .

Відповідно до ст.55 ЦК України, опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Відповідно до ст.58 ЦК України опіка встановлюється над фізичними особами визнаними судом недієздатними.

Згідно ч.1 ст.60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до частини першої статті 67 ЦК України опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.

За змістом частини першої, третьої статті 72 ЦК України опікун зобов`язаний дбати про збереження та використання майна підопічного в його інтересах.

Опікун самостійно здійснює витрати, необхідні для задоволення потреб підопічного, за рахунок пенсії, аліментів, відшкодування шкоди у зв`язку з втратою годувальника, допомоги на підопічну дитину та інших соціальних виплат, призначених на підопічну дитину відповідно до законів України, доходів від майна підопічного тощо.

При призначенні опікуна важливі і обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного.

Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.

Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.

Отже, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі, згідно вимог ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.

Суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна (частина перша статті 300 ЦПК України).

Системно проаналізувавши зміст частини першої статті 60 ЦК України та частини першої статті 300 ЦПК України, суд доходить висновку, що обов`язковою умовою призначення судом конкретної фізичної особи опікуном над недієздатною фізичною особою є наявність подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення саме цієї особи опікуном.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 20 травня 2020 року у справі № 736/1508/17 (провадження № 61-39361св18).

Відповідно до статті 62 ЦК України, опіка або піклування встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.

Положеннями статті 63 ЦК України закріплено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю; фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою, опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.

Для безпосереднього здійснення опіки та піклування органами опіки та піклування призначається опікун чи піклувальник.

При призначенні опікуна (піклувальника) беруться до уваги його можливості виконувати опікунські обов`язки, стосунки між ним та підопічним. Опікун чи піклувальник призначається лише за його згодою і, як правило, з числа родичів чи близьких підопічному осіб (п.3.1 Правил опіки та піклування).

Опікунами не можуть бути особи, які: не досягли 18 років; визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними, перебувають на обліку або лікуються в психоневрологічних та наркологічних закладах; раніше були опікунами чи піклувальниками та з їх вини опіку чи піклування було припинено; позбавлені батьківських        прав; інтереси яких суперечать        інтересам осіб що підлягають        опіці        чи піклуванню; засуджені за скоєння тяжкого злочину (п.3.2 Правил).

Відповідно до ст.292 ЦК України малолітня, неповнолітня особа, а також фізична особа, яка визнана недієздатною або дієздатність якої обмежена, має право на опіку та піклування.

З акту №119 обстеження матеріально побутових умов від 29.07.2024, який складений та підписаний депутатом міської ради, начальником відділу охорони здоров`я та соціального захисту, головного спеціаліста відділу охорони здоров`я та соціального захисту в присутності сусідів, вбачається, що заявник з сім`єю та матір`ю ОСОБА_3 , яка потребує постійного стороннього догляду, проживають по АДРЕСА_1 .

Як вбачається з відповіді на адвокатський запит, КНП «Заставнівська багатопрофільна лікарня» від 05.08.2024 року за даними медичного огляду гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває під спостереженням лікаря психіатра, є інвалідом ІІ групи.

З характеристики мешканця м.Заставна Чернівецького району Чернівецької області – ОСОБА_1 , виданої головою Заставнівської міської ради Чернівецької області №1597/07-24 від 20.07.2024 року вбачається, що за час проживання в м.Заставна зарекомендував себе з позитивної сторони, громадський порядок не порушує.

Відповідно до відповіді на запит №11196/123/47/02-2024 від 30.08.2024 р. виданої ГУНП в Чернівецькій області ЧРУП №3 (м.Заставна) вбачається, що ОСОБА_1 ,  ІНФОРМАЦІЯ_4 , житель м.Заставна Чернівецького району Чернівецької області до адміністративної відповідальності протягом року не притягувався.

Згідно відповіді на запит №12168/123/47/01-2024 від 25.09.2024 р. виданої ГУНП в Чернівецькій області ЧРУП №3 (м.Заставна) вбачається, що ОСОБА_1 ,  ІНФОРМАЦІЯ_4 , житель м.Заставна Чернівецького району Чернівецької областіпритягувався до кримінальної відповідальності 19.12.20219 року за ст.. 296 ч.1 КК України, на даний час судимість погашена.

Відповідно до висновку ЛКК №230 від 30 липня 2024 року ОСОБА_1 є здоровим.

Із заяви ОСОБА_7 (дошлюбне прізвище ОСОБА_8 ) вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є її матір`ю, яка хворіє психічним захворюванням. На даний час її молодший брат – ОСОБА_1 доглядає за нею. Вона не має можливості здійснювати догляд за психічно хворою ОСОБА_3 , оскільки з 2022 року проживає за кордоном, наміру повертатися в неї немає, а тому відмовляється від опіки над матір`ю, не заперечує, щоб такий догляд здійснював її брат, оскільки вони разом проживають в одному будинку, між ним та матір`ю склалися дружні відносини, в нього хороші наміри по відношенню до матері.

Враховуючи, що ОСОБА_3 згідно з висновком судово-психіатричного експерта позбавлена здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, суд вважає за необхідне визнати її недієздатною.

Згідно з частиною першою статті 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Статтею 300 ЦПК України визначено, що суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

Тобто, нормами законодавства передбачено чіткий порядок призначення над недієздатними особами опіки, а саме - за поданням відповідного органу, а не за заявою фізичної особи.

Отже, призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов`язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства: захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в цьому конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.

Крім того, фізична особа може бути призначена опікуном (піклувальником) лише за її згодою, що повинно бути виражено в письмовій заяві. Особа, яка виявила бажання виконувати обов`язки опікуна (піклувальника), подає до органу заяву про клопотання перед судом про призначення її опікуном (піклувальником). До заяви додається медичний висновок про те, що за станом здоров`я заявник може бути опікуном (піклувальником). Спеціалісти органу опіки і піклування обстежують матеріально-побутові умови проживання майбутнього опікуна (піклувальника), складають відповідний акт і готують до суду подання щодо кандидатури опікуна ( піклувальника).

Пунктом 3.3 частини 3 Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді від 17 червня 1999 року, визначений перелік документів за наявності яких орган опіки та піклування призначає опікуна, а саме: рішення суду про визнання громадянина недієздатним, акт обстеження умов проживання особи, що потребує опіки, опис її майна та майбутнього опікуна, довідки про стан здоров`я особи, яка потребує опіки та її опікуна, довідки про судимість майбутнього опікуна.

Тобто, нормами законодавства передбачено чіткий перелік документів та порядок призначення над недієздатними особами опіки.

Враховуючи зазначене, суд, дослідивши матеріали справи встановив відсутність у матеріалах справи подання та/або висновок органу опіки та піклування з приводу призначення заявника опікуном, а отже, відсутність цього подання унеможливлює вирішення судом вказаного питання, так як саме орган опіки та піклування досліджує обставини щодо можливості особи виконувати обов`язки піклувальника чи опікуна.

Отже, судом встановлена відсутність у матеріалах справи подання та/або висновку органу опіки та піклування з приводу призначення опікуна, що є обов`язковим.

Призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимог ЦПК України. Аналізуючи при цьому як норми ЦК України так і ЦПК України у даному питанні, слід дійти висновку, що законодавець, захищаючи недієздатну особу покладає на суд обов`язок відразу у рішенні про визнання особи недієздатною вирішити питання захисту прав цієї особи шляхом призначення їй опікуна за поданням органу опіки та піклування. Отже, зі змісту норм ЦК України та ЦПК України також вбачається вагома роль органу опіки та піклування, який зобов`язаний надати ґрунтовне подання суду щодо призначення опікуна, при цьому, саме на вказаний орган покладається обов`язок знайти особу, яка за своїми якостями (стан здоров`я, родинні зв`язки тощо) найбільш ефективно може виконувати обов`язки опікуна для особи, визнаної недієздатною.

Отже призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов`язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку, переслідує, перш за все, найважливішу ціль не залишити безправною особу, яка за своїм статусом позбавлена можливості самостійно здійснювати свої права у суспільстві.

Із висновку органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Заставнівської міської ради про доцільність призначення опікуна ОСОБА_1 вбачається наступне. ОСОБА_3 , 1965 року народження потребує стороннього догляду не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, з метою забезпечення особистих немайнових прав та інтересів ОСОБА_3 , а також для піклування та створення їй необхідних побутових умов, Орган опіки вважає за доцільне призначити опікуном її сина – ОСОБА_1 .

У даній справі подання органу опіки та піклування про призначення ОСОБА_1 опікуном над недієздатною ОСОБА_3 містить належну мотивацію, а також є обґрунтоване з посиланням на наявні докази щодо можливості його бути опікуном та з визначенням конкретних обставин, які зумовлюють необхідність такого призначення, також містить посилання на можливість заявника бути опікуном та відсутність заперечень проти цього з боку інших родичів: сестри – ОСОБА_7 .

Враховуючи те, що ОСОБА_1 , виявив бажання та має змогу здійснювати опіку, інша особа, яка здатна бути опікуном ОСОБА_3 , відмовилася здійснювати опіку, а положення ст. 63 ЦК України дають суду можливість не обмежуватися вибором опікуна лише з кола родичів, суд вважає за можливе призначити його опікуном, що буде відповідати інтересам недієздатної особи.

З урахуванням зазначеного та виходячи із інтересів недієздатної особи, суд вважає, що заяву ОСОБА_1 слід задовольнити та призначити його опікуном недієздатної матері – ОСОБА_3 .

Керуючись ст. 5558606263 ЦК України, ст.589247259, 264, 265, 300, 354 ЦПК України, суд, –


УХВАЛИВ:


Заяву ОСОБА_1 , інтереси якого представляє ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Орган опіки та піклування виконавчого комітету Заставнівської міської ради Чернівецької області про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна - задовольнити.

Визнати ОСОБА_3 ,  ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженку с.Бабин, мешканку АДРЕСА_1  – недієздатною строком на два роки з моменту вступу рішення суду в законну силу.

Встановити над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 опіку та призначити опікуном її сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця та мешканця АДРЕСА_2

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд Чернівецької області протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 13.02.2025.


Суддя Шевчук Р.М.




Присяжні                                                 Порушник С.І.




                                                                Фуштей І.Д.






  • Номер: 2-о/716/15/2025
  • Опис: Заява про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна.
  • Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
  • Номер справи: 716/2133/24
  • Суд: Заставнівський районний суд Чернівецької області
  • Суддя: Шевчук Р.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 03.10.2024
  • Дата етапу: 21.01.2025
  • Номер: 2-о/716/15/2025
  • Опис: Заява про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна.
  • Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
  • Номер справи: 716/2133/24
  • Суд: Заставнівський районний суд Чернівецької області
  • Суддя: Шевчук Р.М.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 03.10.2024
  • Дата етапу: 06.02.2025
  • Номер: 2-о/716/15/2025
  • Опис: Заява про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна.
  • Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
  • Номер справи: 716/2133/24
  • Суд: Заставнівський районний суд Чернівецької області
  • Суддя: Шевчук Р.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 03.10.2024
  • Дата етапу: 06.02.2025
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація