№2-751/08
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2008 року Печерський районний суд м. Києва в складі :
головуючого - судді Кафідової О.В.,
при секретарі - Нечаєвій Ю.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві цивільну справу за позовом Спілки громадських організацій „Тендерна палата України” до ОСОБА_1 про визнання недостовірної , негативної інформації та захисту ділової репутації,
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до суду з позовом до зазначеного відповідача про визнання інформації недостовірною ,спростування недостовірної інформації, захист ділової репутації і відшкодування моральної шкоди , просить постановити рішення , яким визнати відомості , які були розповсюджені на Інтернет сайті , який зареєстровано на ім”я відповідача , в мережі Інтернет „Економічна правда” в статті „Чи хоче Президент порядку в держзакупівлях?” , такими , що не відповідають дійсності, а саме :
„… На перший погляд , це нововведення покливане виправити ситуацію , за якою супровід держзакупівель став доволі прибутковим бізнесом для структур , наближених до ТПУ.»
Крім того , позивач просить зобов”язати відповідачаОСОБА_2 спростувати наведену інформацію не пізніше наступного дня від набрання рішенням законної сили у той же спосіб , у який вона була поширена під заголовком ”Спростування” :
„П”ятнадцятого січня дві тисячі восьмого року , в мережі Інтернет , на сайті ( http//www.epravda.com.ua ) середневизначеного числа осіб була поширена стаття під назвою : „Чи хоче Президент порядку в держзакупівлях” викладена негативна та недостовірна інформація щодо дій службових осіб Тендерної палати України , а саме :
„… На перший погляд , це нововведення покливане виправити ситуацію , за якою супровід держзакупівель став доволі прибутковим бізнесом для структур , наближених до ТПУ.»
Поширена інформація принижує ділову репутацію Тендерної палати України в громадській думці з точки зору додержання законів , дискредитує Тендерну палату України” .
Крім того , позивач просить стягнути з відповідача судові витрати .
В судовому засіданні представник позивача Краснов П.І. підтримав зазначені позовні вимоги , просив їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини , викладені в позові та додаткових поясненнях .
Представник відповідача ОСОБА_3 позов не визнала , просила в задоволенні позову відмовити , посилаючись на те , що спірний уривок не містить негативної та недостовірної інформації , а є результатом оціночних суджень автора статті , не містить ознак негативності та фактичних даних щодо позивача , не порушує суб”ктивне право позивача, тому не може завдати шкоди інтересам позивача , вважає позов необгрунтованим та безпідставним .
Суд , вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові докази , приходить до наступних висновків .
Як вбачається з наданої позивачем копії статті „Чи хоче Президент порядку в держзакупівлях” , яка розміщена 15.01.2008 на сайті http//www.epravda.com.ua - „Економічна правда”, зареєстрований сайт на ім”я відповідача , в статті міститься оспорюваний позивачем фрагмент .
Згідно ст. 10 Конвенції про захист прав і основних свобод людини , кожна людина має право на свободу виявлення поглядів . Це право включає свободу дотримуватись своїх поглядів , одержувати і поширювати інформацію та ідеї без втручання держави і незалежно від кордонів.
Згідно ст. 34 Конституції України , кожному гарантується право на свободу думки і слова , на вільне вираження своїх поглядів і переконань , кожен має право вільно збирати , зберігати , використовувати і поширювати інформацію усно , письмово або в інший спосіб - на свій вибір .
Крім того , як вбачається зі спірного уривку , зазначене речення не може вважатись негативною інформацією , щодо позивача , оскільки не містить ознак такої , що формує у читача негативну оцінку , тому не може зашкодити правам позивача .
Таким чином , будь яка особа , яка висловила свої оціночні судження , щодо конкретних подій , не може бути зобов”язана доводити їх правдивість , оскільки це є порушенням свободи поглядів , яка є основною складною права , гарантованого ст. 10 вищезазначеної Конвенції .
Виходячи з вищенаведеного , суд вважає доведеною невідповідність відомостей , викладених в спірному уривку ознакам таких , що не відповідають дійсності, є негативними , підлягають спростуванню та завдають шкоди інтересам позивача, відсутні докази, що спірний уривок є недостовірною інформацією, а відтоді відсутні підстави для їх спростування та відновлення порушеного права позивача за ст. 277 ЦК України.
Таким чином суд , оцінивши в сукупності добуті в судовому засіданні докази , знаходить необхідним в задоволенні позову відмовити , оскільки встановлено, що позов необгрунтований та безпідставний , відповідачем не порушені права позивача.
На підставі викладеного , керуючись ст. ст. 34, 68 Конституції України , ст. 10 Конвенції про захист прав і основних свобод людини , ст.ст.16, 23, 94, 201, 277 ЦК України , Законом України “Про інформацію “, ст. ст. 10, 60, 131, 140, 174 , 195 , 208, 209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України суд , -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Спілки громадських організацій „Тендерна палата України” до ОСОБА_1 про визнання недостовірної , негативної інформації та захисту ділової репутації - залишити без задоволення .
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва через Печерський районний суд м. Києва .
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження .
СУДДЯ: