Судове рішення #18661048

  Миколаївський районний суд Одеської області

67000, Одеська область, Миколаївський район, с.м.т. Миколаївка вул. Центральна,3  

Справа  № 2-а-1096/2011

Категорія 99

  П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

18.10.2011 року          

18 жовтня 2011 року  Суддя Миколаївського районного суду Одеської області   Парій І.О.., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1  до  Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Одеської області  про поновлення пропущеного строку для звернення до суду про визначення відмови відповідача виплатити щомісячну державну соціальну допомогу «Дітям війни»безпідставною та вчинення певних дій.

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Одеської області та просить суд зобов’язати Управління пенсійного фонду України у Миколаївському районі Одеської області провести перерахунок та забезпечити проведення йому підвищення до пенсії передбачене ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у розмірі 30  відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеної Законом України  «Про загальнообов’язкове страхування»з весь час дії ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»та надалі нараховувати вище вказані виплати в повному обсязі довічно.

При цьому позивач  посилається на те, що він належить до соціальної категорії «Дитина війни»та відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком.

Позивач просить також визнати дії відповідача щодо відмови йому в нарахуванні підвищення пенсії на підставі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в розмірі, встановленому ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»незаконними.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, просить суд розглянути справу у його відсутності, з вимогами позивачки не згоден.

Вивчивши зібрані по справі докази суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справи названої категорії в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.        

Згідно ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»дитиною війни є особа, який є громадянином України та якій  на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Позивач ОСОБА_1  ІНФОРМАЦІЯ_1, а тому є дитиною війни в розумінні Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що підтверджується  копією паспорта серії НОМЕР_1(а.с.4) та довідкою Миколаївського управління праці та соціального захисту населення (а.с.5).

Управління Пенсійного фонду України у Миколаївському районі Одеської області відмовило ОСОБА_1  в нарахуванні виплат, передбачених ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»посилаючись на Закон України «Про державний бюджет України на 2008 рік»(а.с.6).

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», «Дітям війни»пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»та ст. 6 цього Закону викладено в такій редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів».

Однак, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 положення пункту 41 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»та про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28.12.2007 щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Ураховуючи положення Конституції України щодо дії нормативно-правових актів у часі, положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у редакції 2004 року поновили свою дію у 2007 році –з 09.07.2007р., у 2008 році –з 22.05.2008р.. Отже, право на здійснення перерахунку підвищення до пенсії у розмірах, визначених Законом України «Про соціальний захист дітей війни», мають діти війни: за 2007 рік –з 09.07.2007 до 31.12.2007, за 2008 рік –з 22.05.2008 до 31.12.2008. Відповідно у 2007 році у період із 01.01.2007 до 08.07.2007 та у 2008 році –з 01.01.2008 до 21.05.2008 положення законів про Державний бюджет на ці роки були чинними та підлягали виконанню.

Законом України "Про Державний бюджет на 2010 рік" дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" не зупинено. Відповідно до  Закону України " Про Державний бюджет на 2010 рік " розміри державних соціальних гарантій  на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України. Відповідним Законом, який встановлює доплату до пенсії дітям війни є Закон України “Про соціальний захист дітей війни”. Таким чином  відповідач повинен діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

Законом України "Про Державний бюджет на 2011 рік" дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей" не зупинено. Відповідно Закону України " Про Державний бюджет на 2011 рік " розміри державних соціальних гарантій  на 2011 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України. Відповідним Законом, який встановлює доплату до пенсії дітям війни є Закон України “Про соціальний захист дітей війни”. Таким чином, відповідач у 2011 році повинен діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Згідно вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-ІV   відповідач повинен  нарахувати позивачу  підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення „Про Пенсійний фонд України" і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.         

На підставі викладеного суд вважає неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Миколаївському районі Одеської області про відмову позивачу в нарахуванні виплат, передбачених ст. 6 Закону України «Про соціальну допомогу дітям війни».

Доводи відповідача про відсутність коштів на виконання Закону України «Про соціальний захист дітей війни»судом не можуть бути прийняті до уваги, оскільки вони суперечать чинному законодавству, яке стосується вказаних спірних правовідносин.

Разом з тим суд не може зобов’язати відповідача здійснювати «в повному обсязі довічно»нарахування позивачу щомісячної державної соціальної допомоги як «Дитині війні»після ухвалення наявної постанови, оскільки неможливо передбачити в майбутньому чи будуть порушуватись права позивача відповідачем, що було б підставою для ухвалення такого рішення.

Частиною 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлюється, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.

Виходячи з вимог названої статі суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню в період з 18 квітня 2011 року по 18 жовтня  2011 року, тобто по день винесення постанови по вказаній справі ( шість місяців), а підстав  для поновлення пропущеного строку –на весь час дії Закону України «Про соціальний захист дітей війни»- для звернення до адміністративного суду немає.

У відповідності до викладеного позивачу необхідно відмовити також в вимогах про стягнення підвищення до пенсії, передбаченого ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за весь час дії вказаного закону.

На підставі викладеного, керуючись ст. 64  Конституції України, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. 6-14, 71, ч.2 ст.99, 159-163, 167, 183-2, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

П О С Т А Н О В И В :

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Одеської області  щодо відмови  ОСОБА_1  нарахуванні виплат, передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни» неправомірними.       

Адміністративний позов ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Одеської області про   стягнення недоплаченої щомісячно державної соціальної допомоги «Дітям війни»- задовольнити частково.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Миколаївському районі Одеської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1  підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період з 18 квітня 2011 року по 18 жовтня  2011 року включно.

В решті позовних вимог щодо нарахування та виплаті йому соціальної допомоги  за весь час дії ст.6 Закону України «Про соціальний захист  дітей війни»та довічно ОСОБА_1  відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Одеського  адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя:                       


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація