Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1869605313

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          24 лютого 2025 року                                                                                 м. Житомир                           

справа № 240/18997/24

категорія 108010200

Житомирський окружний адміністративний суд

у складі судді Горовенко А.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул.Лятошинського Бориса, 5, адміністративну справу за позовом   Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінтрейд Полісся" до Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,-

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрінтрейд Полісся" звернулося до суду з позовом, у якому просить:

- визнати неправомірним та скасувати рішення про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №42 від 10.09.2024 Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області;

- визнати неправомірним та скасувати рішення про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №43 від 10.09.2024 Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області;

- визнати неправомірним та скасувати рішення про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №43 від 10.09.2024 Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області;

- визнати неправомірним та скасувати рішення про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №44 від 10.09.2024 Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області;

- визнати неправомірним та скасувати рішення про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №45 від 10.09.2024 Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області.

- зобов"язати Головне управління Державної податкової служби у Житомирській області  видати ліцензії Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрінтрейд Полісся" на право роздрібної торгівлі пальним за адресами місць торгівлі:

Житомирська область, м.Житомир, вул.Покровська, 239/В;

Житомирська область, м.Житомир, вул.Тараса Бульби-Боровця, 42;

Житомирська область, Житомирський район, с.Дениші, вул.Незалежності, 1а;

Житомирська область, м.Житомир, вул. Покровська 35.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з метою одержання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним товариство звернулося до відповідача із заявами та пакетом документів, передбачених статтею 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального». Розглянувши заяви позивача, відповідач 10.09.2024 прийняв оскаржувані рішення про відмову у видачі ліцензії у зв`язку з тим, що до заяв не долучено акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, необхідних для роздрібної торгівлі пальним.

Зазначає, що АЗС є модульними конструкціями заводського виготовлення, що не потребують проведення будівельних робіт та отримання дозвільних документів у сфері будівництва. Крім того вказує, що раніше здійснював діяльність на підставі аналогічних ліцензій за тими ж адресами.

Вважаючи вказані рішення Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області щодо відмови у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 09  жовтня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з ухвалою суду від 31 жовтня 2024 року у задоволенні заяви позивача щодо забезпечення позову,  відмовлено.

Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду відзив на позовну заяву (за вх.№58550/24), у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування своєї правової позиції вказує на те, що в порушення ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР контролюючим органом встановлено невідповідність, а саме відсутність документів що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства: акту вводу в експлуатацію об`єкта або акту готовності об`єкта до експлуатації, сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інших документів що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці зберігання пального, необхідних для зберігання пального.

Також, не надано копій документів, що підтверджують право використання об`єктів роздрібної торгівлі пальним за місцем провадження діяльності, яка підлягає ліцензуванню.

Крім того, вказує, що у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, то суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання щодо якого звернувся позивач. Головне управління Державної податкової служби у Житомирській області ще не вичерпало своїх дискреційних повноважень у питанні щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Згідно з ухвалою суду від 07.11.2024 у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи з викликом сторін, відмовлено.

26 листопада 2024 року позивач надіслав до суду відповідь на відзив на позовну заяву, у якій додатково вказує, що для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним суб`єкт господарювання зобов`язаний подати до ліцензійного органу акт вводу в експлуатацію об`єкта, акт готовності об`єкта до експлуатації або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта щодо виконаного цілісним заводським виробом стаціонарного АЗС. Проте, такий обов`язок не виникає, якщо АЗС розміщено як модульна конструкція заводського виготовлення, і для його установлення не передбачено будь-яких будівельних робіт, зокрема, улаштування фундаменту. Проте оскаржувані рішення не містять зрозумілих обґрунтувань щодо неприйняття відповідачем документів, які надав позивач, відсутні мотиви прийняття такого рішення, тощо, тобто не відповідає положенням ст.2 КАС України.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України.

Згідно з ч.5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.

Судом встановлено, що маючи намір здійснювати  роздрібну торгівлю пальним  за адресою місць торгівлі: Житомирська область, м.Житомир, вул.Покровська, 239/В; Житомирська область, м.Житомир, вул.Тараса Бульби-Боровця, 42; Житомирська область, Житомирський район, с.Дениші, вул.Незалежності, 1а; Житомирська область, м.Житомир, вул. Покровська 35, позивач звертався до Головного управління Державної податкової служби із заявами від 23.08.2024.

До кожної із заяв щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним товариство додало пакет документів перелік та зміст якого сторонами не оспорюється.

За результатами розгляду заяв щодо отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, Головне управління Державної податкової служби у Житомирській області прийняло рішення:

-  №42 від 10.09.2024 про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою місця роздрібної торгівлі: Житомирська область, м.Житомир, вул.Покровська, 239/В (а.с. 34-35);

- №43 від 10.09.2024  про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою місця роздрібної торгівлі: Житомирська область, м.Житомир, вул.Тараса Бульби-Боровця, 42 (а.с. 57-58);

- №44 від 10.09.2024 про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним  за адресою місця роздрібної торгівлі: Житомирська область, Житомирський район, с.Дениші, вул.Незалежності, 1а (а.с. 76-77);

-  №45 від 10.09.2024 про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою місця роздрібної торгівлі: Житомирська область, м.Житомир, вул.Покровська 35 (а.с. 102-104).

Відмова у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним у всіх вищевказаних рішеннях мотивована невідповідністю доданих до заяви документів вимогам статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме:

- відсутні документи, що підтверджують прийняття всіх об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, а саме: акту вводу в експлуатацію об`єкта або акту готовності об`єкта до експлуатації або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів або інших документів, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства щодо всіх об`єктів у місці роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним.

Також вказано, що заявником (позивачем) не подані документи, що підтверджують його право використання об`єктів роздрібної торгівлі пальним за місцем провадження діяльності, яка підлягає ліцензуванню.

Не погодившись із рішеннями про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним з підстав зазначених у них, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків та зборів» від 23 листопада 2018 року №2628-VIII внесені зміни до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР, зокрема, запроваджено ліцензування видів господарської діяльності з виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, зазначені зміни вступили  в силу з 01 липня 2019 року.

Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР) визначено, що оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб`єктам господарювання (у тому числі іноземним суб`єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб`єктам господарювання (у тому числі іноземним суб`єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва).

Відповідно до ч.23 ст.15 Закону №481/95-ВР (тут і далі – у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин, а для малих виробників виноробної продукції алкогольних напоїв без додавання спирту: вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Частиною 34 статті 15 цього ж Закону передбачено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років

Згідно з частинами тридцять шостою - тридцять дев"ятою статті 15 Закону №481/95-ВР ліцензія видається за поданою нарочно, поштою або в електронному вигляді заявою суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (крім ліцензії на оптову торгівлю пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібну торгівлю пальним, зберігання пального з метою подальшої його реалізації іншим споживачам).

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в податкових органах.

За змістом частини сорок першої статті 15 Закону №481/95-ВР для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

- акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

За приписами частини  сорок третьої статті 15 Закону №481/95-ВР відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

Аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що для здійснення господарської діяльності, зокрема з роздрібної торгівлі пальним, суб`єкт господарювання має отримати ліцензію на здійснення такої діяльності. Вичерпний перелік документів, що подається разом із заявою про отримання ліцензії, визначений статтею 15 Закону №481/95-ВР. У цьому переліку, крім іншого, визначено акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства.

Вказаний висновок узгоджується із правовою позицією, що міститься, зокрема у постановах Верховного Суду від 6 квітня 2021 року у справі №240/8544/20, від 8 червня 2022 року у справі №340/3135/20, від 9 серпня 2022 року у справі №580/2513/21 та від 23 лютого 2023 року у справі №140/1784/22.

Частинами сорок восьмою та п"ятдесятою статті 15 Закону №481/95-ВР визначено, що вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється. Зазначені в цьому Законі документи (крім документів, які подаються заявником для отримання ліцензії на право виробництва пального, оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального) подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, який видав оригінал документа або посадовою особою органу ліцензування. Заява про видачу ліцензії та визначені цим Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або надсилаються рекомендованим листом.

Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального – не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.

Матеріали справи свідчать, що в п.10 заяви щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 23.08.2024 б/н вказана адреса місця роздрібної торгівлі пальним: Житомирська обл., м. Житомир, вул. Покровська, 239/В.

Згідно з долученої до заяви копії дозволу Управління Держпраці у Житомирській області від 21.02.2019 №096.19.18 дозволяється ТОВ "Укрінтрейд Полісся" експлуатувати обладнання, призначене для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі:

- резервуар стальний горизонтальний циліндричний для ПММ V=4,0 м.куб. надземний для зберігання нафтопродуктів, зав. №56236, інв. №3, 1998 року виготовлення, Україна;

- резервуар стальний горизонтальний циліндричний для ПММ V=4,0 м3, надземний для зберігання нафтопродуктів, зав. №56237, інв. №4, 1998 року виготовлення, Україна;

- колонка паливороздавальна типу Шельф 100*2КЕД-50-0,25-1-2, зав. № 12170, 2018 року виготовлення, Україна - за місцем експлуатації: м. Житомир, вул. Покровська, 239 В.

Також згідно з дозволом Управління Держпраці у Житомирській області від 26.12.2018 №959.18.18 дозволяється ТОВ "Укрінтрейд Полісся" експлуатувати:

1. Обладнання, призначене для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі за місцем експлуатації в м.Житомир, вул.Покровська,239В:

- колонка для відпуску скрапленого газу типу «LРG-10», зав. №638, 2005 року виготовлення, Україна;

- агрегат насосний типу SКС 4.08.5.1160LРG, зав. №693434, 2016 року виготовлення, Польща;

2. Посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа:

- резервуар надземний для зріджених вуглеводних (нафтових) газів (СУГ, СИГ, LРG), для зберігання зрідженого газу (пропан, бутан, пропан-бутан), що працює під тиском 1,6 МПа, об`ємом 10 м3, зав. №5116, реєстр. №4895, 2006 року виготовлення, Україна

Також до заяви надано копію дозволу Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці від 12.07.2023 №ДЗ-2939/Ц3/1-23, згідно з яким дозволяється ТОВ "Укрінтрейд Полісся" експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки:

- обладнання, що працює під тиском, яке зазначене у Технічному регламенті обладнання, що працює під тиском, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 №27: 1) ємність наземна для зріджених вуглеводневих газів об`ємом 4,85 куб.м., зав. №23386; 2) ємність наземна для зріджених вуглеводневих газів об`ємом 4,85 куб.м., зав. №24605; 3) ємність наземна для зріджених вуглеводневих газів об`ємом 4,85 куб.м., зав. №27878; 4) ємність наземна для зріджених вуглеводневих газів об`ємом 4,85 куб.м., зав. №26476;

- обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначені у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016р. №1055: 1) резервуар стальний горизонтальний циліндричний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу РГС-10, зав. №56243; 2) резервуар стальний горизонтальний циліндричний 2-х секційний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу РГС-10 (5,5+4,5), зав. №56238; 3) резервуар стальний горизонтальний циліндричний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу РГС-10, зав. №56236; 4) резервуар стальний горизонтальний циліндричний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу РГС-10, зав. №56237; 5) резервуар стальний горизонтальний циліндричний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу РГС-4, зав. №56230; 6) резервуар стальний горизонтальний циліндричний 2-х секційний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу РГС-10 (5+5), зав. №56231; 7) резервуар стальний горизонтальний циліндричний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу РГС-4, зав. №56232; 8) колонка паливороздавальна марки Шельф 100-50-1-1-1, зав. №12559; 9) колонка паливороздавальна марки Шельф 100-50-2-1-2, зав. №13462; 10) колонка паливороздавальна марки Шельф 100-50-2-1-2, зав. №14640; 11) колонка паливороздавальна марки Шельф 100-90-1-1-1, зав. №15787; 12) колонка паливороздавальна марки Шельф 100-50-2-1-2, зав. №14879; 13) колонка для відпуску зрідженого газу марки Tatsuno ВМР511/LРG №759/07; 14) колонка для відпуску зрідженого газу марки типу Шельф 100-1LРG, зав. №619; 15)          колонка для відпуску зрідженого газу марки типу Шельф 100-1 LРG, зав. №1333; 16) колонка паливороздавальна марки Шельф 100-50-1-1-1, зав. №14641 за адресами виробництва: м.Житомир, вул. Тараса Бульби-Боровця, 42; м. Житомир, вул. Покровська, 239-В; м.Житомир, вул. Покровська, 35; Житомирський р-н., с. Дениші, вул. Незалежності, 1.

У пункті 10 заяви щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 23.08.2024 б/н вказана адреса місця роздрібної торгівлі пальним: м. Житомир, вул. Тараса Бульби-Боровця, 42.

Згідно з долученою до вищевказаної заяви копії дозволу Управління Держпраці у Житомирській області від 21.02.2019 №092.19.18 дозволяється ТОВ "Укрінтрейд Полісся" експлуатувати обладнання, призначене для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі:

- резервуар стальний горизонтальний циліндричний для ПММ V=10,0 м3, надземний для зберігання нафтопродуктів, зав. №56244, інв. №5, 1999 року виготовлення, Україна;

- резервуар стальний горизонтальний циліндричний для ПММ V=10,0 м3, надземний для зберігання нафтопродуктів, зав. №56245, інв. №6, 1999 року виготовлення, Україна;

-  колонка паливороздавальна типу Шельф 100*2КЕД-50-0,25-1-2, зав. №12191. 2018 року виготовлення, Україна - за місцем експлуатації: м. Житомир, вул. Тараса Бульби-Боровця, 42.

Згідно з дозволом Управління Держпраці у Житомирській області від 16.09.2016 №853.16.18 (копію долучено до заяви) дозволяється ТОВ "Укрінтрейд Полісся" експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки:

- електрообладнання, призначене вибухонебезпечних зонах: 1) газороздавальна колонка для видачі зрідженого вуглеводневого газу (пропан-бутану) ВМР51 1LРG «Tatsuno-Веnс», 2007 року виготовлення, Чехія; 2) газороздавальна колонка для видачі зрідженого вуглеводневого газу (пропан-бутану) «Шельф 100-1LРG», 2006 року виготовлення, Україна; 3) насосний агрегат перекачування зрідженого вуглеводневого газу (пропан-бутан) Hydro-Vacum SКС 4.08.5.1160 LРG з електродвигуном (2од.), 2006 року, виготовлення, 2007 року виготовлення, Польща;

- посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа: 1) резервуар для зберігання зрідженого вуглеводневого газу (пропан-бутан) «VРS» V=4,85 м3 (4 од.), 2005, 2006, 2007 року виготовлення, Чехія - за адресами виробництва: м. Житомир, вул. Покровська, 35; м.Житомир, вул. Тараса Бульби-Боровця, 42.

Також до заяви надано копію дозволу Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці від 12.07.2023 №ДЗ-2939/Ц3/1-23, згідно з яким дозволяється ТОВ "Укрінтрейд Полісся" експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки:

- обладнання, що працює під тиском, яке зазначене у Технічному регламенті обладнання, що працює під тиском, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 №27: 1) ємність наземна для зріджених вуглеводневих газів об`ємом 4,85 куб.м., зав. №23386; 2) ємність наземна для зріджених вуглеводневих газів об`ємом 4,85 куб.м., зав. №24605; 3) ємність наземна для зріджених вуглеводневих газів об`ємом 4,85 куб.м., зав. №27878; 4) ємність наземна для зріджених вуглеводневих газів об`ємом 4,85 куб.м., зав. №26476;

- обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначені у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016р. №1055: 1) резервуар стальний горизонтальний циліндричний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу РГС-10, зав. №56243; 2) резервуар стальний горизонтальний циліндричний 2-х секційний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу РГС-10 (5,5+4,5), зав. №56238; 3) резервуар стальний горизонтальний циліндричний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу РГС-10, зав. №56236; 4) резервуар стальний горизонтальний циліндричний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу РГС-10, зав. №56237; 5) резервуар стальний горизонтальний циліндричний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу РГС-4, зав. №56230; 6) резервуар стальний горизонтальний циліндричний 2-х секційний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу РГС-10 (5+5), зав. №56231; 7) резервуар стальний горизонтальний циліндричний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу РГС-4, зав. №56232; 8) колонка паливороздавальна марки Шельф 100-50-1-1-1, зав. №12559; 9) колонка паливороздавальна марки Шельф 100-50-2-1-2, зав. №13462; 10) колонка паливороздавальна марки Шельф 100-50-2-1-2, зав. №14640; 11) колонка паливороздавальна марки Шельф 100-90-1-1-1, зав. №15787; 12) колонка паливороздавальна марки Шельф 100-50-2-1-2, зав. №14879; 13) колонка для відпуску зрідженого газу марки Tatsuno ВМР511/LРС - зав. №759/07; 14) колонка для відпуску зрідженого газу марки типу Шельф 100-1LРС, зав. №619; 15) колонка для відпуску зрідженого газу марки типу Шельф 100-1LРС, зав. №1333; 16) колонка паливороздавальна марки Шельф 100-50-1-1-1, зав. №14641 за адресами виробництва: м. Житомир, вул.Тараса Бульби-Боровця, 42; м.Житомир, вул. Покровська, 239-В; м. Житомир, вул.Покровська, 35; Житомирський р-н., с. Дениші, вул. Незалежності, 1.

У пункті 10 заяви щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 23.08.2024 б/н вказана адреса місця роздрібної торгівлі пальним: Житомирська область, Житомирський район, с. Дениші, вул. Незалежності, 1/А.

Згідно з долученої до заяви копії дозволу Управління Держпраці у Житомирській області від 21.02.2019 №098.19.18 дозволяється ТОВ "Укрінтрейд Полісся" експлуатувати обладнання, призначене для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі: резервуар стальний горизонтальний циліндричний для ПММ V=4,0 м3 надземний для зберігання нафтопродуктів, зав. №56238, інв. №7, 1998 року виготовлення, Україна; резервуар стальний горизонтальний циліндричний для ПММ V=4,0 м3, надземний для зберігання нафтопродуктів, зав. №56239, інв. №8, 1998 року виготовлення, Україна; колонка паливороздавальна типу Шельф 100*2КЕД-50-0,25-1-2, зав. №121 10. 2018 року виготовлення, Україна; за місцем експлуатації: Житомирська обл., Житомирський район, с. Дениші, вул. Незалежності, 1а.

Долученим до вищевказаної заяви дозволом Управління Держпраці у Житомирській області від 26.12.2018 №961.18.18 дозволяється ТОВ "Укрінтрейд Полісся" експлуатувати:

- обладнання, призначене для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі: 1) колонка для відпуску скрапленого газу типу «GDXКL 220», зав. №619, 2003 року виготовлення, Україна; 2) агрегат насосний типу 8КС 4.08.5.1160 LРС, зав. №785144, 2016 року виготовлення, Польща;

- посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа: 1) резервуар надземний для зріджених вуглеводних (нафтових) газів (СУГ, СНГ, LРС), для зберігання зрідженого газу (пропан, бутан, пропан-бутан), що працює під тиском 1,57 МПа, об`ємом 10 м3 зав. №2165, реєстр. №4896, 2017 року виготовлення, Україна за місцем експлуатації: Житомирська обл., Житомирський район, с. Дениші, вул. Незалежності, 1а.

У п. 10 заяви щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 23.08.2024 б/н вказана адреса місця роздрібної торгівлі пальним: м. Житомир, вул. Покровська, 35.

Згідно з долученим до вищевказаної заяви дозволом Управління Держпраці у Житомирській області від 21.02.2019 №094.19.18 дозволяється ТОВ "Укрінтрейд Полісся" експлуатувати обладнання, призначене для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі:

- резервуар стальний горизонтальний циліндричний для ПММ V=4,0 м3 надземний для зберігання нафтопродуктів, зав. №56234, інв. №1, 1998 року виготовлення, Україна;

- резервуар стальний горизонтальний циліндричний для ПММ V=4,0 м3 надземний для зберігання нафтопродуктів, зав. №56235, інв. №2, 1998 року виготовлення, Україна;

- колонка паливороздавальна типу Шельф 100*2КЕД-50-0,25-1-2, зав. №12268, 2018 року виготовлення, Україна - за місцем експлуатації: м. Житомир, вул. Покровська, 35.

Також до заяви надано копію дозволу Центрально-Західного мМіжрегіонального управління Державної служби з питань праці від 28.12.2023 №ДЗ-5622/ЦЗ/1-23, згідно з яким дозволяється ТОВ "Укрінтрейд Полісся" експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки:

- обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначені у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016р. №1055: 1) колонка для відпуску скрапленого газу марки ВМР 511LРG, серійний номер 759/07/, 2007 року виготовлення, Чеська Республіка; 2) колонка для відпуску скрапленого газу марки Шельф 100-1 LРG, серійний номер №698, 2005 року виготовлення, Україна - за адресами виробництва: м. Житомир, вул. Покровська, 239 в, м.Житомир, вул. Покровська, 35.

Згідно з дозволом Управління Держпраці у Житомирській області від 16.09.2016 №853.16.18 дозволяється ТОВ "Укрінтрейд Полісся" експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки:

- електрообладнання, призначене вибухонебезпечних зонах: 1) газороздавальна колонка для видачі зрідженого вуглеводневого газу (пропан-бутану) ВМР511LРG «Таstuno-Bens», 2007 року виготовлення, Чехія; 2) газороздавальна колонка для видачі зрідженого вуглеводневого газу (пропан-бутану) «Шельф 100-1 LРG», 2006 року виготовлення, Україна; 3) насосний агрегат перекачування зрідженого вуглеводневого газу (пропан-бутан) Hydro-Vacum SКС 4.08.5.1160 LРG з електродвигуном (2 од.), 2006 року виготовлення, 2007 року виготовлення, Польща;

- посудини , що працюють під тиском понад 0,05 МПа: 1) резервуар для зберігання зрідженого вуглеводневого газу (пропан-бутан) «VРS» V=4,85 м3 (4 од.), 2005, 2006, 2007 року виготовлення, Чехія - за адресами виробництва: м. Житомир, вул. Покровська, 35; м.Житомир, вул. Тараса Бульби-Боровця, 42.

Також до заяви надано копію дозволу Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці від 12.07.2023 №ДЗ-2939/Ц3/1-23, згідно з яким дозволяється ТОВ "Укрінтрейд Полісся" експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки:

- обладнання, що працює під тиском, яке зазначене у Технічному регламенті обладнання, що працює під тиском, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 №27: 1) ємність наземна для зріджених вуглеводневих газів об`ємом 4,85 куб.м., зав. №23386; 2) ємність наземна для зріджених вуглеводневих газів об`ємом 4,85 куб.м., зав. №24605; 3) ємність наземна для зріджених вуглеводневих газів об`ємом 4,85 куб.м., зав. №27878; 4) ємність наземна для зріджених вуглеводневих газів об`ємом 4,85 куб.м., зав. №26476;

- обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначені у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016р. №1055: 1) резервуар стальний горизонтальний циліндричний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу Р^С-10, зав. №56243; 2) резервуар стальний горизонтальний циліндричний 2-х секційний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу РГС-10 (5,5+4,5), зав. №56238; 3) резервуар стальний горизонтальний циліндричний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу РГС-10, зав. №56236; 4.) резервуар стальний горизонтальний циліндричний для надземного зберіг ання світлих нафтопродуктів типу РГС-10, зав. №56237; 5) резервуар стальний горизонтальний циліндричний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу РГС-4, зав. №56230; 6) резервуар стальний горизонтальний циліндричний 2-х секційний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу РГС-10 (5+5), зав. №56231; 7) резервуар стальний горизонтальний циліндричний для надземного зберігання світлих нафтопродуктів типу РГС-4, зав. №56232; 8) колонка паливороздавальна марки Шельф 100-50-1-1-1, зав. №12559; 9) колонка паливороздавальна марки Шельф 100-50-2-1-2, зав. №13462; 10) колонка паливороздавальна марки Шельф 100-50-2-1-2, зав. №14640; 11) колонка паливороздавальна марки Шельф 100-90-1-1-1, зав. №15787; 12) колонка паливороздавальна марки Шельф 100-50-2-1-2, зав. №14879; 13) колонка для відпуску зрідженого газу марки Tatsuno ВМР511/LРG-U, зав. №759/07; 14) колонка для відпуску зрідженого газу марки типу Шельф 100-1 LРG, зав. №619; 15) колонка для відпуску зрідженого газу марки типу Шельф 100-1 LРG, зав. №1333; 16) колонка паливороздавальна марки Шельф 100-50-1-1-1, зав. №14641 за адресами виробництва: м.Житомир, вул. Тараса Бульби-Боровця, 42; м. Житомир, вул. Покровська, 239-В; м.Житомир, вул. Покровська, 35; Житомирський р-н., с. Дениші, вул. Незалежності, 1.

Однак, відповідач ухвалив рішення №42, №43, №44 та №45 від 10.09.2024, якими відмовив позивачу у видачі ліцензії за вищевказаними заявами та на підставі зазначених документів.

Підставою для відмови в оскаржуваних рішеннях вказано те, що позивач не надав акту вводу в експлуатацію об`єкта, або акту готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним.

В свою чергу, суд не погоджується з позицією контролюючого органу, зважаючи на наступне.

Насамперед слід зазначити, що за змістом пункту 14 Положення про Міністерство розвитку громад та територій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.04.2014 №197 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 №850), для розгляду наукових рекомендацій та проведення фахових консультацій з основних питань діяльності у Мінрегіоні можуть утворюватися постійні або тимчасові консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи. Рішення про утворення чи ліквідацію колегії, інших постійних або тимчасових консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, їх кількісний та персональний склад, положення про них затверджує Міністр.

У межах зазначених вище повноважень наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 26.10.2020 №257 затверджено Положення про Науково-технічну раду Міністерства розвитку громад та територій України.

Згідно з пунктом 1 розділу І вказаного Положення науково-технічна рада (далі - НТР) є постійно діючим консультативно-дорадчим органом Міністерства розвитку громад та територій України, утвореним для надання наукових рекомендацій та проведення фахових консультацій з основних питань діяльності, що належать до компетенції Мінрегіону.

У пункті 2 розділу II вказаного Положення НТР закріплено, що відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, але не виключно, розглядає найважливіші науково-технічні проблеми та надає пропозиції щодо пріоритетних напрямів та тематики наукових (науково-технічних) робіт (наукових досліджень та науково-технічних (експериментальних) розробок, далі - наукових робіт) у відповідних сферах; бере участь в організації наукових робіт із пріоритетних напрямів діяльності у сферах будівництва, житлово-комунального господарства і регіонального розвитку та наукового обґрунтування науково-технічного розвитку будівельної галузі.

Рішенням від 10.12.2015 №88 НТР схвалено методичний посібник "Деякі особливості визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об`єктів будівництва" (далі - методичні рекомендації), у вступі до якого зазначено, що "Директивою Ради Європейського Союзу 89/106/ЄЕС, прийнятою у 1988 році, країнам, що входять до складу Євросоюзу, було запропоновано новий підхід до питань технічного регулювання будівельної діяльності. З прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 20.12.2006 №1764 "Про затвердження Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд" Україна зробила перший практичний крок на шляху приєднання до європейських принципів технічного регулювання. У першу чергу це стосувалося забезпечення надійності та конструктивної безпеки будівель, споруд, будівельних конструкцій та основ. Наразі в Україні поряд з національною функціонує європейська гілка нормативної бази, основою якої є запровадження розрахунку будівельних конструкцій за Єврокодами".

У главі 2.6 Методичних рекомендацій зазначено, що "контейнерні АЗС, виготовлені як цілісний заводський виріб відповідно до затверджених у встановленому порядку технічних умов з обов`язковим забезпеченням системами блискавкозахисту, очищення стоків тощо та розміщені на ділянці, забезпеченій інженерною інфраструктурою, що дає можливість підключення та функціонування АЗС без виконання будівельних робіт, не є об`єктом будівництва. Водночас контейнерні АЗС не можуть бути віднесені до тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, оскільки вони є об`єктами підвищеної небезпеки та екологічно небезпечними об`єктами. Контейнерні АЗС - установка для відпуску нафтопродуктів, яка складається з резервуара і паливороздавальної колонки, зблокованих в єдиному контейнері".

Верховний Суд у постанові від 23 серпня 2023 у справі № 640/27953/21 зазначив, що установлення на бетонний майданчик АЗС, які виконані як цілісний заводський виріб і для їх установлення не передбачено виконання будь-яких будівельних робіт, зокрема, улаштування фундаменту, не є будівництвом, а тому при розміщенні такої АЗС не виникає обов`язку щодо прийняття в експлуатацію об`єкта будівництва.

Зазначене означає, що розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності, а саме контейнерної або модульної АЗС не підлягає прийняттю в експлуатацію. Відповідно, на цю контейнерну/модульну АЗС не видаються документи, які підтверджують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта відповідно до ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Крім того згідно з висновків Верховного Суду у постанові від 09 серпня 2022 року у справі №580/2513/21 зазначено, що для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним суб`єкт господарювання зобов`язаний подати до ліцензійного органу акт вводу в експлуатацію об`єкта, акт готовності об`єкта до експлуатації або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта щодо виконаного цілісним заводським виробом стаціонарного АЗС, проте такий обов`язок не виникає, якщо АЗС розміщено на бетонному майданчику як цілісний заводський виріб і для його установлення не передбачено будь-яких будівельних робіт, зокрема, улаштування фундаменту.

Отже для визначення того, чи відноситься АГЗП, що належить позивачу, до об`єкту будівництва у розумінні містобудівного законодавства та чи потребує введення в експлуатацію, необхідно визначити вид цього АГЗП.

Так, відповідно до пунктів 3.1, 3.2 ДБН В.2.5-20:2018 «Газопостачання» автомобільна газозаправна станція СВГ (АГЗС) – це комплекс, призначений для заправки газобалонних автомобілів скрапленим вуглеводневим газом, до складу якого входять споруди та обладнання допоміжного призначення (будинки та приміщення для сервісного обслуговування автомобілів, водіїв та пасажирів та інші допоміжні будинки);

автомобільний газозаправний пункт СВГ (АГЗП) - це комплекс, призначений для заправки газобалонних автомобілів скрапленим вуглеводневим газом, в складі якого не передбачаються будинки та приміщення для обслуговування автомобілів, водіїв та пасажирів та інші допоміжні будинки.

Згідно із ДБН В.1.1-7 «Автозаправні станції. Основи проектування та будівництва» АЗС класифікуються за потужністю та технологічними рішеннями, зокрема, АГЗС - Автозаправна станція зріджених вуглеводневих газів пропан-бутан з резервуарами від 20 м до 100 куб. м., АГЗП - автогазозаправний пункт зріджених газів з надземними резервуарами до 10 куб. м або з підземними до 20 куб. м.

Відповідно до пункту 3.38 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» модульна автозаправна станція - автозаправна станція з наземним розташуванням резервуарів для зберігання палива, технологічне обладнання якої призначене для заправлення автотранспорту; характеризується розосередженим розташуванням ПРК та резервуара зберігання палива.

В таблиці 10.9 ДБН Б.2.2-12:2019 зазначено, що заправки з роздільним (модульним) наземним резервуаром ємністю до 80 м куб., включно (наземне розташування) відносяться до типу В (середніх АЗС).

Відповідно до паспортів резервуарів надземних, які знаходяться на складі паливно-мастильних матеріалів позивача, їх ємність не перевищує 50 м куб, зокрема вони встановлюються на опорах, які є елементами збірної одиниці резервуару та ідуть в комплекті з самими резервуарами. Тобто, для встановлення зазначених резервуарів не потрібно улаштування фундаменту.

Відтак, зазначені паливно-заправні пункти відповідають ознакам модульної автозаправної станції.

Матеріали справи свідчать,  за змістом доданих до заяви про видачу ліцензії документів, пункт паливозаправний, резервуар горизонтальний, який позивач мав намір використовувати для здійснення господарської діяльності з роздрібної торгівлі пальним, є наземним обладнанням, яке складається з декількох частин, однак не має фундаменту. Модуль заправки автомобілів моторним паливом є рухомим майном, тобто матеріальним об`єктом, який може бути переміщеним без заподіяння йому шкоди.

Вказане підтверджується технічними паспортами на обладнання, які засвідчують, що резервуари та паливороздавальні колонки є цілісними виробами заводського виготовлення, які не потребують проведення будівельних робіт. При цьому специфікація обладнання виробника передбачає монтаж шляхом встановлення на підготовлений майданчик без влаштування фундаменту та проведення будівельних робіт. Також документація заводу-виробника підтверджує відповідність обладнання технічним регламентам та можливість його безпечної експлуатації після монтажу. Фактичний спосіб розміщення АЗС здійснено без проведення будівельних робіт та влаштування фундаменту.

З огляду на вказане, враховуючи те, що встановлення (розміщення) модулів паливозаправних колонок та резервуарів на залізобетонних плитах не є об`єктом будівництва, не вимагає прийняття їх в експлуатацію як об`єктів будівництва, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав вимагати від суб`єкта господарювання акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства.

Крім того, суд погоджується доводами позивача щодо неконкретності підстав для відмови у видачі ліцензії, які визначені відповідачем в оскаржуваних рішеннях.

Так, у рішеннях зазначається, що заявником не наданий акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об`єкта в експлуатацію відповідно до законодавства щодо всіх об`єктів у місці роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним.

Водночас, у відзиві на позовну заяву відповідач покликається на те, що документом, який повинен був бути наданий позивачем щодо паливозаправного пункту є паспорт прив`язки, який видається щодо тимчасової споруди, якою власне і є ПЗП. Стосовно будь-яких інших об`єктів, які могли бути розміщені на земельній ділянці, інформація не наводиться.

Разом з тим, у спірних рішеннях відсутнє посилання на ненадання позивачем саме цього документа (паспорта прив`язки тимчасової споруди). З огляду на вказане, доводи відповідача судом до уваги не приймаються як такі, що не були покладені в основу оскаржуваних рішень.

Таким чином, відповідачем не доведено факт проведення дослідження складу або кількості об`єктів у місці роздрібної торгівлі пальним, які могли вважатись об`єктами у розумінні вимог ч.42 ст.15 Закону №481/95-ВР, щодо яких заявник повинен був надати відповідні документи, які б свідчили про прийняття/введення їх в експлуатацію як об`єктів будівництва. Також, як встановлено зі змісту оскаржуваних рішень, контролюючий орган не надав оцінки типу ПЗП, не досліджував його технічні характеристики, зокрема на основі паспорту резервуару горизонтального надземного, паспорту та інструкції по експлуатації колонки паливнороздавальної для рідкого палива, технічного паспорту сталевого горизонтального циліндричного резервуара, які були надані заявником разом із заявами про видачу ліцензії.

У той же час, зі змісту наданих документів та фототаблиць судом встановлено, що вищезгадані ПЗП, їх резервуари,  колонки виготовлений заводським способом відповідно до вимог технічних умов, з надземним розташуванням контейнера для зберігання палива, до складу якого входять резервуар зберігання палива, технологічне обладнання і паливороздавальна колонка, виконані як єдиний виріб, тому для його установлення не передбачено виконання будь-яких додаткових будівельних робіт, у тому числі влаштування фундаменту. Отже, оскільки встановлення ПЗП не є будівництвом, у позивача не виник обов`язок, зокрема, щодо прийняття в експлуатацію об`єкта будівництва.

Аналогічна правова позиція відображена у постанові Верховного Суду від 22.07.2021 у справі № 640/19955/19.

Таким чином, враховуючи вказані норми та характеристики резервуарів для зберігання пального, а саме, що вони виготовлені у заводських умовах відповідно до вимог технічних умов і технічної документації, погодженої і затвердженої у встановленому законом порядку, встановлюються з наземним розташуванням єдиним виробом, без проведення будівельних робіт, суд дійшов висновку про відсутність у позивача обов`язку забезпечити прийняття в експлуатацію зазначених об`єктів у розумінні Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Щодо доводів контролюючого органу про відсутність документів, що підтверджують право використання об"єктів роздрібної торгівлі пальним за місцем провадження діяльності, яка підлягає ліцензуванню, то суд дійшов висновку про їх  безпідставність.

Матеріали справи свідчать, що разом із заявами щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрінтрейд Полісся" надало контролюючому органу:

- договір оренди нерухомого майна №7/22 від 01.01.2022, предметом якого є майданчик асфальтний, площею 250 кв.м за адресою: м.Житомир, вул. Покровська, 239-В (а.с. 14-17, 18, 19);

- договір суборенди земельної ділянки №11 від 01.01.2024,  предметом якого є земельна ділянка площею 0,02 га для розміщення та експлуатації модульної автозаправної станції адресою: м.Житомир, вул.Тараса-Боровця, 42 (а.с. 37-40, 41);

- договір оренди нерухомого майна  №01/07 від 01.07.2024, предметом якого  є користування земельною ділянкою для розміщення та експлуатації модульної автозаправної станції  за адресою: Житомирська область, с.Дениші. вул.Незалежності 1-А (а.с. 60-61, 62);

- договір суборенди №1/24 від 01.01.2024, предметом якого є користування земельною ділянкою  загальною площею 100 кв.м зі складом під паливно-мастильні матеріали загальною площею 30,7 кв.м. для роздрібної торгівлі пальним, за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с. 79-81, 82).

З огляду на вказане, позивачем надано договори оренди землі, укладені позивачем з їх власниками, та документи, що підтверджують право орендодавців автозаправних станцій та комплексів на користування земельними ділянками, на яких розташовані вказані об`єкти роздрібної торгівлі пальним.

Відповідно до частини першої статті 759 Цивільного кодексу України (далі також - ЦК України) за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно зі статтею 796 ЦК України одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму.

У договорі найму сторони можуть визначити розмір земельної ділянки, яка передається наймачеві. Якщо розмір земельної ділянки у договорі не визначений, наймачеві надається право користування усією земельною ділянкою, якою володів наймодавець.

Якщо наймодавець не є власником земельної ділянки, вважається, що власник земельної ділянки погоджується на надання наймачеві права користування земельною ділянкою, якщо інше не встановлено договором наймодавця з власником земельної ділянки.

Отже, при укладенні договору найму об`єкта (споруди, окремої частини, ін.) презюмується, що наймач має право користування земельною ділянкою, на якій знаходиться такий об`єкт, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму.

Передача земельної ділянки у користування за вказаними правилами проводиться незалежно від того, чи існують у договорі умови щодо прав на земельні ділянки, на яких розташовані об`єкти (споруди, ін.), що передаються у найм. Крім того, норми, які встановлюють наведені правила, не мають характеру диспозитивності, тобто застосовуються й поза волею наймодавця та наймача.

Важливим є той факт, що надання наймачу права користування земельною ділянкою є обов`язковим не тільки для сторін за договором оренди об`єкта, що знаходиться на земельній ділянці, а й для власника земельної ділянки у разі, коли такою особою не є наймодавець. Презюмується, що власник земельної ділянки погоджується на надання наймачеві права користування нею, якщо інше прямо не встановлене договором наймодавця з власником земельної ділянки.

Наведене правозастосування відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 22 липня 2021 року у справі № 640/19955/19, від 10 листопада 2023 року у справі № 440/2474/20.

У спірній ситуації позивач, зокрема за договорами оренди  нерухомого майна набув право користування земельними ділянками, розміщеними під об`єктами оренди - автозаправними станціями та комплексами, незважаючи на відсутність окремо укладених договорів оренди відповідних земельних ділянок.

Твердження відповідача про ненадання позивачем документів, що підтверджують право використання об"єктів роздрібної торгівлі пальним за місце провадження діяльності, є безпідставними.

Підсумовуючи наведене, Головним управлінням ДПС у Житомирській області не доведено правомірність прийнятих ним рішень про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №42 від 10.09.2024,  №43 від 10.09.2024, №44 від 10.09.2024, №45 від 10.09.2024.

На підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, з урахуванням висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними та скасування рішень Головного управління ДПС у Житомирській області №42 від 10.09.2024,  №43 від 10.09.2024, №44 від 10.09.2024, №45 від 10.09.2024 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрінтрейд Полісся" у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Також суд зауважує, що у прохальній частині позовної заяви щодо визнання протиправними та скасування рішень, двічі вказано про рішення "№43 від 10.09.2024 Головного управління ДПС у Житомирській області", однак матеріали справи та обґрунтування позову свідчать  про наявність лише одного рішення за номером "43 від 10.09.2024", протилежного ні позивачем, ні відповідачем суду не доведено та не повідомлено.  З огляду на вказане, суд розцінює зазначене, як помилковість формування прохальної частини позовних вимог.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління ДПС у Житомирській області видати Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрінтрейд Полісся" ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним суд зазначає, що за правилами абзацу другого частини четвертої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

На законодавчому рівні поняття «дискреційні повноваження» суб`єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення.

Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені в законі.

Водночас повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.

За таких обставин наразі зобов`язання Головного управління ДПС у Житомирській області видати позивачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за рішенням суду суперечить завданням адміністративного судочинства.

На переконання суду, ефективним та належним щодо спірних правовідносин способом захисту прав позивача є зобов`язання Головного управління ДПС у Житомирській області повторно розглянути заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінтрейд Полісся",  з доданими документами, щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним у місцях роздрібної торгівлі пальним, розташованих за адресами: Житомирська область, м.Житомир, вул.Покровська, 239/В; Житомирська область, м.Житомир, вул.Тараса Бульби-Боровця, 42; Житомирська область, Житомирський район, с.Дениші, вул.Незалежності, 1а; Житомирська область, м.Житомир, вул. Покровська 35, та прийняти рішення з урахуванням висновків суду у даній справі.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.

У силу приписів ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-


вирішив:


Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінтрейд Полісся" (вул.Михайла Грушевського, 14/20, офіс 118, м. Житомир, Житомирський р-н, Житомирська обл.,10029, ідн. номер 40306360) до  Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області   (вул. Юрка Тютюнника, 7,м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н,10003, код ЄДРПОУ 44096781) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області №42 від 10.09.2024,  №43 від 10.09.2024, №44 від 10.09.2024, №45 від 10.09.2024 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрінтрейд Полісся" у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Зобов"язати Головне управління Державної податкової служби у Житомирській області повторно розглянути заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінтрейд Полісся", з доданими документами, від 23.08.2024 щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним у місцях роздрібної торгівлі пальним, розташованих за адресами: Житомирська область, м.Житомир, вул.Покровська,239/В; Житомирська область, м.Житомир, вул.Тараса Бульби-Боровця,42; Житомирська область, Житомирський район, с.Дениші, вул.Незалежності,1а; Житомирська область, м.Житомир, вул. Покровська,35, та прийняти рішення з урахуванням висновків суду у даній справі.

У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінтрейд Полісся" судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 12112 (дванадцять тисяч сто дванадцять) грн 00 (нуль) коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.


          Суддя                                                                                 А.В. Горовенко


          Повний текст складено: 24 лютого 2025 р.

          24.02.25


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація