Судове рішення #18697509

Справа №2-а-1004/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

          04 жовтня 2011 року суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Гордійчук І.О., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області про визнання незаконними дій Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі щодо нарахування пенсії та про зобов'язання перерахунку і виплати пенсії,

в с т а н о в и в:

          

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача Управління пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області та просить: визнати незаконними дії відповідача з приводу нарахування та виплати їй, як інваліду 1 групи по захворюванню, яке пов'язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС - пенсії (державної і додаткової) та щомісячної доплати до пенсії, які проводяться не у відповідності до вимог ст.39, ч.4 ст.54 та ст.50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме як інваліду 1 групи по захворюванню, яке пов'язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС за період з 10 березня 2010 року по даний час:

- державної (основної) - у розмірі не менше 10 мінімальних пенсій за віком,

- додаткової пенсії - у розмірі 100% мінімальної пенсії за віком щомісячно,

- щомісячної доплати до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, за період з моменту призначення пенсії і по даний час - у розмірі двох мінімальних заробітних плат.

Крім того, просить зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії (державної і додаткової) відповідно до вимог ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку 10мінімальних пенсій за віком (державної) та 100% мінімальної пенсії за віком (додаткової), як інваліду 1 групи по захворюванню, яке пов'язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, що розраховується залежно від законодавчо встановленого прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб за період з 10 березня 2010 року і по даний час, а також щомісячної доплати до пенсії у розмірі двох мінімальних заробітних плат, як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, на підставі ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період починаючи з моменту нарахування пенсії і по даний час та провести їх доплату за вказаний період з урахуванням фактично виплачених сум пенсії за цей час.

Відповідач - Управління пенсійного фонду України в Дубровицькому районі Рівненської області в своїх запереченнях позов не визнав та пояснив, що згідно п.7 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Позивач отримує пенсію по інвалідності та додаткову пенсію відповідно до норм чинного законодавства, зокрема норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови КМУ "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" та постанови КМУ "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", які не відмінено, не зупинено і не скасовано, а отже вони продовжують діяти. Розрахунок доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоактивного контролю проводиться відповідно до норм Постанови КМУ "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".  Позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до  Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування"  та додаткову пенсію відповідно до норм чинного законодавства. Відповідно до ст.10 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має право на різні види пенсії призначається один з видів пенсії за її вибором. Отримання позивачем пенсії  по інвалідності відповідно до  Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" виключає одночасне отримання ним пенсії по інвалідності відповідно до  Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Суд визнав наявні докази достатніми для прийняття судового рішення в порядку скороченого провадження та ухвалення постанови відповідно до ч.6 ст.183-2 КАС України.

Ухвалою суду від 22.08.2011 року вимоги позивача за період з 10.03.2010 року по 18.01.2011 року залишено без розгляду, відкрите скорочене провадження з 19.01.2011 року. Ухвала вступила в законну силу.

Оцінивши повідомлені сторонами обставини та давши їм належну юридичну оцінку, суд вважає, що позов  підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач є непрацюючим пенсіонером, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі та проживає на території радіоактивного забруднення - у зоні гарантованого добровільного відселення, а саме в м.Дубровиця Рівненської області.

Крім того, позивач, являючись постраждалим від наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, має 1-гу групу інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з наслідків аварії на ЧАЕС.

Зазначені обставини підтверджуються довідкою серії МСЕ №0170397 (а.с.10), довідкою №3152/03 від 06.05.2011 року (а.с.11),  копією трудової книжки (а.с.8-9) та копією паспорта з відміткою про реєстрацію місця проживання (а.с.6).

Відповідно до ч.2 ст.39 Закону України № 796-XII від 28 лютого 1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті, а саме доплата вказаним особам встановлена у розмірі двох мінімальних заробітних плат.

Згідно ч.4 ст.54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 1-й групі інвалідності - 10мінімальних пенсій за віком.

У відповідності до ст.50 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до 1 категорії, зокрема інвалідам 1ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі100 % мінімальної пенсії за віком.

Із довідки №12926/03 вбачається, що позивач отримує пенсію по інвалідності Відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до ст.10 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має право на різні види пенсії призначається один з видів пенсії за її вибором. Отримання позивачем пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" виключає одночасне отримання ним пенсії по інвалідності відповідно до  Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Тому позовні вимоги в частині зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії (державної) відповідно до вимог ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку 10 мінімальних пенсій за віком (державної) не підлягають до задоволення.

Однак, позивачу як державна і додаткова пенсія так і доплата до пенсії нараховувалась та виплачувалась без урахування вимог ст.ст.39, 50 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Позивач, вважаючи невірно нараховану їй пенсію (державну та додаткову) та доплату до пенсії, звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі із заявою про перерахунок на що отримав відмову

У відповідності до ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір пенсії повинен збільшуватись у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, отже перерахунок пенсії здійснюється з дня встановленого нового розміру прожиткового мінімуму.

Згідно ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Суд вважає відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії та доплати до пенсії позивачу незаконною, оскільки з ст.ст.18, 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" вбачається, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо рівня життя населення, що постраждало внаслідок аварії на ЧАЕС.

Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закон України "Про державний бюджет України" на відповідний рік має вищу юридичну силу.

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру пенсій учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС та доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам суд вважає, що застосуванню підлягають ст.39, ч.1 ст.50 та ч.4 ст.54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанови КМ України, які звужують обсяг встановлених законом прав.

При розгляді даної справи, суд взяв до уваги принцип верховенства права, передбачений ст.8 Конституції України.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Доводи відповідача щодо неможливості задоволення позовних вимог у зв'язку з відсутністю бюджетних коштів, призначених на ці виплати, судом не приймаються до уваги. Суд вважає необхідним визначити, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Відповідно до п.4 Постанови КМ України №936 від 20.09.2005 року “Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплата компенсації, допомог та пенсії непрацюючим пенсіонерам проводиться Управліннями Пенсійного фонду за місцем отримання пенсії.

Таким чином, до повноважень Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі належить нарахування та виплата позивачеві зазначеної доплати.

Діяння відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та доплати до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення відповідно до ч.2 ст.39 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 19.01.2011 року слід визнати протиправними та зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю та доплату до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення відповідно із урахуванням проведених виплат за вказаний період.

          Як вбачається з матеріалів справи, позивач просить зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії та доплати до пенсії без обмеження певним строком.

          Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Отже, визнання будь-якого права на майбутнє є безпідставним та необґрунтованим, а тому перерахунок державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та доплати до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення відповідно до ст.ст.39, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" слід провести за період з 19.01.2011 року по день звернення до суду - 19 липня 2011 року.

Керуючись ст.ст.8, 22, 46 Конституції України, ст.ст.10, 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ч.2 ст.39, ч.1 ст.50, ч.4 ст.54, ст.ст.49, 50, 67, 71 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.ст.160-163, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

                              

          Позов задоволити частково.

          Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі з приводу нарахування та виплати ОСОБА_1 як інваліду 1 групи по захворюванню, яке пов'язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС - пенсії (додаткової) та щомісячної доплати до пенсії, які проводяться не у відповідності до вимог ст.39 та ст.50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме як інваліду 1 групи по захворюванню, яке пов'язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС за період з 19 січня 2011 року по 19 липня 2011 року:

- додаткової пенсії - у розмірі 100% мінімальної пенсії за віком;

- щомісячної доплати до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні гарантованого добровільного відселення - у розмірі двох мінімальних заробітних плат - незаконними.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 100% від мінімальної пенсії за віком та доплату до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення відповідно до ч.2 ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі двох мінімальних заробітних плат з 19 січня 2011 року по 19 липня 2011 року  із урахуванням проведених виплат за вказаний період.

          Постанова суду, винесена в порядку скороченого провадження підлягає негайному виконанню.

          В решті позовних вимог відмовити.

          Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Дубровицький районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

          

          Суддя:   підпис.

          З оригіналом згідно.

          Суддя Дубровицького

          районного суду                                                                                І.О.Гордійчук

  • Номер:
  • Опис: про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1004/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Гордійчук І.О.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.02.2011
  • Дата етапу: 14.03.2011
  • Номер: 2-а/1047/11
  • Опис: Про визнання неправомірними дій органу Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі щодо перерахунку пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1004/11
  • Суд: Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Гордійчук І.О.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.03.2011
  • Дата етапу: 04.05.2011
  • Номер: 2-а/1506/2646/11
  • Опис: Про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1004/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Гордійчук І.О.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.07.2011
  • Дата етапу: 27.07.2011
  • Номер: 2-а-1004/2011
  • Опис: про зобов"язання здійснити перерахунок та виплатити щомісячне підвищення до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1004/11
  • Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Гордійчук І.О.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.04.2011
  • Дата етапу: 11.05.2011
  • Номер: 2-а/1714/1715/11
  • Опис: визнання протиправними дій та про зобов"язання Управління пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненської області здійснити перерахунок пенсії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1004/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Гордійчук І.О.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.11.2011
  • Дата етапу: 26.12.2011
  • Номер:
  • Опис: про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1004/11
  • Суд: Сквирський районний суд Київської області
  • Суддя: Гордійчук І.О.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.03.2011
  • Дата етапу: 21.03.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація