КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ
Справа № 552/8516/24
Провадження № 1-кс/552/9/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.02.25 м. Полтава
25 лютого 2025 року слідчий суддя Київського районного суду м. Полтави ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши клопотання начальника Державної установи «Полтавська установа виконання покарань (№ 23)» ОСОБА_3 про конфіскацію в дохід держави предметів, заборонених для користування та зберігання в слідчих ізоляторах,
ВСТАНОВИВ:
начальник Державної установи «Полтавська установа виконання покарань (№ 23)» Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (далі за текстом – ДУ «Полтавська УВП (№23)») ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про конфіскацію заборонених для зберігання предметів.
У клопотанні зазначив, що в ході обшуку, який проводився 17.07.2024 в камері № 147 ДУ «Полтавська УВП (№ 23)» в ув`язненого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.2 ст.255, ч.4 ст.28, ч.4 ст.189, ч.4 ст.28, ч.3 ст.289, ч.4 ст.28, ч.5 ст.185, ч.4 ст.28, ч.2 ст.194, ч.4 ст.28, ч.3 ст.146 КК України, виявлено та вилучено мобільний телефон марки «Redmi» (ІМЕІ не встановлено), яким заборонено користуватися та зберігати при собі ув`язненим та засудженим.
Просив слідчого суддю конфіскувати в дохід держави вказаний мобільний телефон.
Розглянувши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про попереднє ув`язнення», на яку посилається начальник установи в клопотанні, режим у місцях попереднього ув`язнення, тобто порядок і умови тримання осіб, взятих під варту, та нагляду за ними з метою забезпечення попереднього ув`язнення, встановлюється цим Законом та іншими нормативними актами. Особи, щодо яких як запобіжний захід обрано тримання під вартою або до яких застосовано тимчасовий чи екстрадиційний арешт, підлягають обшуку, медичному огляду, дактилоскопуванню і фотографуванню; їх ознайомлюють з правами, обов`язками та вимогами режиму. Речі, які є при них, а також передачі і посилки, що надходять на їх ім`я, підлягають огляду, а листування - перегляду. Їм забороняється мати при собі гроші та цінні речі, а також предмети, не дозволені для зберігання в місцях попереднього ув`язнення. Вилучені у них при доставленні в місця попереднього ув`язнення гроші зараховуються на їх особові рахунки, а цінні речі і предмети здаються на зберігання; гроші та цінні речі, одержані шляхом обману під час перебування в місцях попереднього ув`язнення або джерело одержання яких не встановлено, передаються в доход держави за мотивованою постановою начальника установи для попереднього ув`язнення, санкціонованою прокурором, копія якої приєднується до особової справи особи, яка тримається під вартою.
Правилами внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України, які затверджені наказом Міністерства юстиції України від 14 червня 2019 року № 1769/5, ув`язненим і засудженим забороняється передавати, а також користуватися та зберігати при собі - будь-яку теле-, радіо- аудіо- та відеоапаратуру (за винятком телевізора, DVD-плеєра - по одному на камеру або жиле приміщення), а також USB флеш-накопичувачі; радіоелектронні засоби, призначені для передавання чи приймання радіосигналів (радіостанції, комунікатори, мобільні телефони та зарядні пристрої до них, SIM-картки, скетч-картки поповнення рахунку мобільного зв`язку, пейджери, роутери тощо), друкарські машинки, розмножувальні прилади та гарнітура до них; комп`ютерну техніку (за винятком комп`ютерної техніки, що встановлена у класах та використовується у навчальному процесі або для реалізації права на користування мережею Інтернет у порядку, передбаченому КВК), ігрові консолі та приставки, портативні відеоігри та зарядні пристрої до них, тощо.
Згідно з п. 6.4. зазначених Правил, вилучені в ув`язнених гроші та цінні речі і предмети, отримані шляхом обману під час тримання у СІЗО або власник яких не встановлений, передаються в дохід держави згідно з постановою про передавання заборонених для зберігання речей та предметів у дохід держави (додаток 14), підписаною начальником СІЗО та санкціонованою прокурором.
Водночас п. 6.5. зазначених Правил передбачено, що вилучення грошей, цінних речей та предметів у засуджених, щодо яких вироки набрали законної сили, проводиться відповідно до статей 59, 102 КВК.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що мобільний телефон марки «Redmi» (ІМЕІ не встановлено), який був виявлений та вилучений 17 липня 2024 року в ході обшуку в камері № 147 ДУ «Полтавська УВП (№ 23)» в ув`язненого ОСОБА_4 , дійсно є предметом, який заборонений для зберігання та користування особами, що утримуються в слідчих ізоляторах, тому він передається в дохід держави згідно з постановою начальника СІЗО, яка санкціонована прокурором.
З матеріалів справи вбачається, що постановою начальника ДУ «Полтавська УВП (№ 23)» ОСОБА_3 від 29.07.2024, яка санкціонована начальником відділу протидії порушенням прав людини у правоохоронній та пенітенціарній сферах Полтавської обласної прокуратури ОСОБА_5 , прийнято рішення про передачу в дохід держави вилученого мобільного телефону.
ОСОБА_4 , якому належить, виявлений під час обшуку, заборонений предмет, не є особою, стосовно якої вирок набрав законної сили, тобто не є засудженою особою.
Відповідно до ч. 7 ст. 102 КВК України перелік і кількість предметів і речей, які засуджені можуть мати при собі, визначається нормативно-правовими актами Міністерства юстиції України. Зберігання засудженими при собі речей, а також предметів, які заборонено використовувати в колоніях, не допускається. Виявлені у засуджених речі та предмети, які заборонено використовувати в колоніях, вилучаються, про що посадовою особою колонії складається протокол. За клопотанням установи виконання покарання слідчий суддя розглядає питання про конфіскацію таких речей та предметів або про передачу їх на зберігання до звільнення засудженого відповідно до положень розділу VIII Кримінального процесуального кодексу України
Тобто, в силу норм ст. 102 КВК України та в порядку, визначеному розділом VІІІ КПК України, слідчим суддею може бути розглянуто питання про конфіскацію заборонених речей та предметів або про передачу їх на зберігання виключно щодо предметів та речей, які були вилучені у засудженого.
Враховуючи, що ОСОБА_4 не є засудженим, щодо нього застосовано запобіжний захід – тримання під вартою, тому в даному випадку слідчим суддею не можуть бути застосовані норми ст. 59 та ст. 102 КВК України.
На підставі викладеного, слідчий суддя приходить до висновку, що як нормами Закону України «Про попереднє ув`язнення», так і нормами КВК України та КПК України не віднесено до компетенції слідчого судді прийняття рішення про передачу виявлених та вилучених в особи, яка не є засудженою, заборонених предметів в дохід держави.
Отже, у задоволенні клопотання начальника ДУ «Полтавська УВП (№ 23)» слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 59, 102, 107 КВК України, слідчий суддя,
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання начальника Державної установи «Полтавська установа виконання покарань (№ 23)» ОСОБА_3 про конфіскацію в дохід держави предметів, заборонених для користування та зберігання в слідчих ізоляторах.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`яти днів безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1
- Номер: 1-кс/552/2805/24
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 552/8516/24
- Суд: Київський районний суд м. Полтави
- Суддя: Любчик В.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.12.2024
- Дата етапу: 04.12.2024
- Номер: 1-кс/552/9/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 552/8516/24
- Суд: Київський районний суд м. Полтави
- Суддя: Любчик В.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.12.2024
- Дата етапу: 30.12.2024
- Номер: 1-кс/552/9/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 552/8516/24
- Суд: Київський районний суд м. Полтави
- Суддя: Любчик В.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.12.2024
- Дата етапу: 25.02.2025