Справа № 2-А-3505/2009/1231
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2009р.Стаханівський міський суд Луганської області у складі: головуючого судді Ромашки В.П. при секретарі Єтєпньовій А.О. за участю:
позивача ОСОБА_1, його представника ОСОБА_2, представника відповідача Тимофіїва Е.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду м. Стаханова справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Стаханові про визнання бездіяльності незаконною та покладення зобов’язання по здійсненню перерахунку пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Звертаючись до суду позивач зазначив, що він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС І категорії і з 12.06.08р. має другу групу інвалідності у зв’язку з захворюванням, пов’язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідач призначив йому пенсію у розмірі, що не відповідає діючому законодавству України. Відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» основний розмір пенсії має бути визначений у сумі 8 мінімальних пенсій за віком: у сумі 3984грн. (з 498грн), додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю - у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком: у сумі 373грн. 50коп. Позивач просив визнати дії відповідача неправомірними та зобов’язати його зробити відповідні перерахунки за період з 01.08.09р. з перерахуванням у подальшому відповідно до Законодавства України.
Відповідачем позов не визнано, надано письмові заперечення, у яких зазначено, що заява про перерахунок пенсії, з якою позивач у справі звертався до нього, не відповідала вимогам щодо її форми та змісту. Крім того, ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що конкретні розміри пенсій, доплат та компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до індексу вартості життя і зростанням мінімальної заробітної плати. Позивачеві встановлено розмір пенсії згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №654 від 16.07.08р.
У судовому засіданні позивач позов підтримав у повному обсязі, пояснень по суті не надав.
Представник позивача у інтересах позивача позов підтримав у повному обсязі, пояснивши, що відповідач керується нормою Закону у редакції, яка визнана неконституційною. До того ж відповідач мав виконати Закон щодо порядку розрахунків суми пенсії без будь якого звернення позивача, окрім відповідного звернення про перерахунок при переході з третьої групи інвалідності на другу.
Представник відповідача позов не визнав, пославшись на обставини, викладені за текстом письмових заперечень.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Не оспорюється, що позивач у справі є інвалідом другої групи і має право на отримання та, станом на 01.08.09р., отримує пенсію по інвалідності другої групи внаслідок захворювання, спричиненого ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Ці обставини підтверджено копіями Посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (ар.с.З), Посвідчення про те, що ОСОБА_1 є інвалідом другої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (ар.с.4), Довідки МСЕК (ар.с.5),
Експертного висновку МСЕК (ар.с.6), Той факт, що з приводу правильності нарахування йому пенсії як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС І категорії інваліду другої групи внаслідок захворювання, пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, підтверджується копією заяви позивача у справі на імя відповідача у справі від 12.08.09р. на ар.с. 7 та відповіді на неї (ар.с.8). Заява ОСОБА_1 від 12.08.09р. з приводу правильності нарахування суми пенсії прийнята УПФ України у м. Стаханові у порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян» №393/96-ВР від 02.10.96р. і жодних роз’яснень про порядок її оформлення у відповіді на неї не міститься.
Між сторонами у справі склалися правовідносини, що регулюються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
У відповідності до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів II групи, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком. У разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 означеного Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Згідно зі ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам II групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Згідно зі ст. 67 того ж Закону: конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Частина 1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначає, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Конституційний Суд України у рішенні №8-рп/2005 від 11.10.2005 по справі №1-21/205 з питання реалізації права на соціальний захист зазначив неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належить громадяни яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішенні Конституційного суду зазначалось, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається (аналогічно рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року N 8-рп/99, від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року N 7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року N 20-рп/2004, від 22.05.08р. №10-рп/2008, від 27.11.08р. №26-рп/2008).
Виходячи з наведеного, суд вважає, що посилання відповідача на те, що розрахунок пенсії позивачеві зроблено у відповідності до діючого законодавства є безпідставними, а доводи позивача заслуговують на увагу. Безпідставними суд вважає також посилання відповідача на те, що заява, адресована позивачем у справі до нього, не відповідала вимогам щодо її форми та змісту, оскільки звернення не було пов’язане з призначенням чи перерахунком пенсії у випадках, які передбачено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України №22-11 від 25.11.05р., а викликано незгодою з порядком нарахування суми пенсії та її розміром. Відповідачем у справі ця заява фактично і прийнята у порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян» (№393/96-ВР від 02.10.96р.), а не як заява про перерахунок призначеної пенсії.
З урахуванням того, що розмір мінімальної пенсії за віком змінюється, позовні вимоги, щодо покладення на Управління Пенсійного Фонду України м. Стаханова Луганської області зобов’язання у подальшому здійснювати перерахунок пенсії у зв’язку з збільшенням мінімального розміру пенсії за віком, є також обгрунтованими і підлягають задоволенню, але лише на період до зміни порядку нарахування пенсії у законодавчому порядку чи зміни обставин, які є похідними даними при нарахуванні пенсії позивачеві (окрім мінімального розміру пенсії за віком, тобто величини не уособленої).
Керуючись ст. 46, ст. 124, 129 Конституції України, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"№796-ХП, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 09.07.03р., ст.ст. 10, 11, 18, ст.158, 159, 160, 161, 162, 163, 185, 186 КАС України від суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Стаханові про визнання бездіяльності незаконною та покладення зобов’язання по здійсненню перерахунку пенсії задовольнити у повному обсязі.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України у м. Стаханові Луганської області по розрахунку розміру пенсії, що належить до виплати ОСОБА_1 як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС І категорії інваліду другої групи у зв’язку з захворюванням, пов’язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС неправомірними.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Стаханові Луганської області зробити розрахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії як інваліду другої групи внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС за період з 01.08.09р. визначивши основну пенсію у розмірі восьми мінімальних розмірів пенсії за віком, що повинна бути не нижче розміру прожиткового мінімуму станом на 01.08.09р., та додаткової пенсії у розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком станом на 01.08.09р.. У разі зміни на законодавчому рівні мінімального розміру пенсії за віком (прожиткового мінімуму) здійснювати щодо ОСОБА_1 відповідні перерахунки без звернення пенсіонера, а лише на підставі законодавчих змін.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції до Донецького адміністративного апеляційного суду через Стаханівський міський суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення та апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.