КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.10.2011 № 34/609
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Нєсвєтову Н.М.
суддів:
при секретарі:
за участю представників:
від прокуратури: Заступник начальника відділу Генеральної прокуратури України – Шокіна Т.В. за посвідченням.
від позивача: не з’явився;
від відповідача - 1: ОСОБА_1 - за довіреністю
від відповідача - 2: ОСОБА_2 - за довіреністю
розглянувши апеляційну скаргу Заступника Генерального прокурора України
на рішення Господарського суду міста Києва від 19.12.2007р.
по справі № 34/609 (суддя Сташків Р.Б.)
за позовом Обслуговуючого кооперативу житлового кооперативу «Житлосервіс»
до 1) Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації);
2) Київської міської ради
про зобов’язання вчинити дії та визнання дій такими, що суперечать чинному законодавству
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду міста Києва від 19.12.2007р. позовні вимоги задоволено повністю. Зобов’язано Київську міську раду вчинити дії, спрямовані на реалізацію прав Обслуговуючого кооперативу житлового кооперативу «Житлосервіс» на отримання документів, які відповідно до закону посвідчують право на земельну ділянку на вул. Бродівській у Голосіївському районі м. Києва, а саме щодо підписання, видачі та реєстрації правовстановлюючих документів на зазначену земельну ділянку відповідно до вимог статті 125 Земельного кодексу України. Зобов’язано Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати державний акт на право власності на земельну ділянку на вул. Бродівській у Голосіївському районі міста Києва без сплати відновної вартості зелених насаджень, що розташовані на земельній ділянці та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва. Стягнуто з Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради на користь Обслуговуючого кооперативу житлового кооперативу «Житлосервіс» судові витрати.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Заступник Генерального прокурора України звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду міста Києва від 19.12.2007р. по справі № 34/609 скасувати, та прийняти нове рішення, яким в позові Обслуговуючому кооперативу житлового кооперативу «Житлосервіс» відмовити.
Скаржник в апеляційній скарзі вказує на те, що рішення Господарського суду міста Києва від 19.12.2007р. прийнято з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права та з неповним з’ясуванням обставин, що мають значення для справи.
Ухвалою від 29.08.2011р. апеляційна скарга прийнята до провадження, розгляд справи призначено на 27.09.2011р.
Ухвалою від 27.09.2011р. розгляд справи відкладено на 12.10.2011р, в зв’язку з неявкою представників позивача та відповідача-1.
В судове засідання 12.10.2011р.з’явилися представники Прокуратури та відповідачів, представник позивача не з’явився, про причини неявки суд не повідомив.
Прокурор та представники відповідачів в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримали та просили її задовольнити.
Учасники спору вважаються повідомленими про час і місце його розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві (абз. 3 п. 3.6 Роз’яснень президії Вищого арбітражного суду України від 18.09.1997р. №02-5/289 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України»).
Відповідно до пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженою наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 N75 (з подальшими змінами), перший, належним чином підписаний, примірник процесуального документа (ухвали, рішення, постанови) залишається у справі; на звороті у лівому нижньому куті цього примірника проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що містить: вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки, підпис працівника, яким вона здійснена.
Згідно п. 19 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 13.08.2008р., №01-8/482 «Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2008 року» вищезазначена відмітка про відправку процесуального документа, за умови, що її оформлено відповідно до наведених вимог названої Інструкції, є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.
Поштові відправлення з ухвалами Київського апеляційного суду по справі №34/609 були направлені сторонам за адресами, вказаними у позовній заяві та апеляційні скарзі.
Підтвердженням надсилання сторонам названих ухвал суду є відповідні відмітки на зворотньому боці цих ухвал.
Відтак, про час, дату та місце судового розгляду справи №34/609 учасники судового процесу були повідомлені своєчасно та належним чином.
Враховуючи те, що матеріали справи містять докази повідомлення всіх учасників судового процесу про дату, час та місце судового засідання по розгляду апеляційної скарги, явка представників сторін у засіданні суду апеляційної інстанції не була визнана обов’язковою, судова колегія вважає можливим здійснити перевірку рішення Господарського суду міста Києва від 19.12.2007р. за наявними у справі матеріалами без участі представника позивача.
Розглянувши апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, судова колегія встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи рішенням Київської міської ради від 01.10.2007р. №352/3186 було вирішено передати Обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу «Житлосервіс» земельні ділянки по вул. Бродівській у Голосіївському районі міста Києва для житлової забудови.
Відповідно до зазначеного рішення ОКЖК «Житлосервіс» зобов’язаний був у місячний термін звернутись до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) із клопотанням щодо організації робіт по винесенню меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) та виготовленню документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку та право користування земельною ділянкою.
Позивач 26.10.2007р. звернувся до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) з листом № 27, в якому просив виготовити документи, що посвідчують право власності та право користування землею за адресою вул. Бродівська та здійснити їх реєстрацію та видачу.
Листами №05-49/36998 від 07.11.2007р. та №05-49/37876 від 14.11.2007р. Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) повідомило ОКЖК «Житлосервіс» про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006р. №1045 «Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів, квітників у населених пунктах» та ст. 207 Земельного кодексу України позивачу необхідно сплатити відновну вартість зелених насаджень та відшкодувати втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Вважаючи вимоги Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) незаконними та такими, що порушують права ОКЖК «Житлосервіс», Обслуговуючий кооператив житловий кооператив «Житлосервіс» звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) та Київської міської ради про зобов’язання Київську міську раду вчинити дії, спрямовані на реалізацію прав Обслуговуючого кооперативу житлового кооперативу «Житлосервіс» на отримання документів, які відповідно до закону посвідчують право на земельну ділянку на вул. Бродівській у Голосіївському районі м. Києва, а саме щодо підписання, видачі та реєстрації правовстановлюючих документів на зазначену земельну ділянку відповідно до вимог статті 125 Земельного кодексу України; зобов’язання Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати державний акт на право власності на земельну ділянку на вул. Бродівській у Голосіївському районі м. Києва без сплати відновної вартості зелених насаджень, що розташовані на земельній ділянці та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову, виходячи з наступного.
Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Визначені у Земельному кодексі України норми щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва спрямовані на забезпечення раціонального використання і охорони особливо цінних земель сільськогосподарського призначення та земель лісового фонду з метою збереження їх кількісного і якісного стану. Відшкодування втрат передбачає компенсацію суспільству негативних наслідків соціально-економічного, екологічного характеру, що настають внаслідок переведення особливо цінних земель сільськогосподарського призначення та лісового фонду до інших категорій земель, а також у разі обмеження землекористування чи погіршення якості земель як особливого національного надбання, що перебуває під особливою охороною держави.
Пунктом 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч. 2 ст. 207 Земельного кодексу України відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ); лісових земель та чагарників, як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб не пов’язаних з сільськогосподарським та лісогосподарським виробництвом.
Згідно з частиною 5 статті 207 Земельного кодексу України, втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва визначаються в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Порядку визначення втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 №1279 передбачено, що відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей не пов’язаних із веденням сільського і лісового господарства, провадиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок.
Відповідно до ч.1 ст.208 Земельного кодексу України від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва звільняються громадяни та юридичні особи у разі використання земельних ділянок для будівництва шкіл, дошкільних закладів, державних об’єктів охорони здоров’я, культури, фізкультури та спорту, соціального забезпечення, державних об’єктів дорожнього будівництва, культових споруд релігійних організацій, кладовищ, меліоративних систем, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд, під будівництво і обслуговування жилих будинків і господарських будівель, для розміщення внутрігосподарських об’єктів сільськогосподарських, рибогосподарських і лісогосподарських підприємств, організацій та установ, видобування торфу за умови повернення земельних ділянок у стані, придатному для попереднього використання, під об’єкти і території природно - заповідного фонду.
Пунктом 3 Порядку визначення втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 № 1279 визначено, що від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва звільняються юридичні і фізичні особи у разі надання їм вилучених сільськогосподарських і лісових угідь у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди. При цьому вказаним пунктом надано право на звільнення від сплати втрат лише надання землі під індивідуальне житлове і гаражне будівництво.
Як вбачається з матеріалів справи пунктом 1 рішення Київської міської ради від 01.10.2007р. №352/3186 затверджено містобудівне обґрунтування щодо зміни цільового призначення сільськогосподарських земель під малоповерхову житлову забудову Обслуговуючого кооперативу житлового кооперативу «Житлосервіс» на вул. Бродівській у Голосіівському районі м.Києва.
Обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу «Житлосервіс» були передані земельні ділянки загальною площею 51,18 га на вул. Бродівській у Голосіївському районі міста Києва, за рахунок частини земель сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Хотівський» з віднесенням земельних ділянок загальною площею 50,17 га до земель запасу житлової та громадської забудови з виключенням її з категорії земель сільськогосподарського призначення (п.5. рішення). Вказаним рішенням позивачу затверджено проект землеустрою (пункт 6).
Отже, позивач набув право власності на земельні ділянки сільськогосподарських угідь зі зміною їх цільового призначення для розміщення садибної житлової забудови, рекреаційних цілей та благоустрою.
Виходячи зі змісту ст. 208 Земельного кодексу України від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва звільняються громадяни та юридичні особи у разі надання ним земельних ділянок, зокрема, під будівництво і обслуговування житлових будинків і господарських будівель за умови повернення земельних ділянок у стані, придатному для попереднього використання, під об’єкти та території природно-заповідного фонду.
Пунктом 8.8. рішення Київської міської ради від 01.10.2007р. №352/3186 Обслуговуючий кооператив житловий кооператив «Житлосервіс» зобов’язано здійснити відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва в установленому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що позивач у встановленому законом порядку не оскаржував рішення Київської міської ради від 01.10.2007р. №352/3186 в частині зобов’язання його відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва.
Таким чином, враховуючи викладене та вимоги законодавства, позивачем не доведено наявність підстав звільнення його від відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва.
Згідно статті 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, при цьому, видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. Процедуру видалення дерев, кущів, газонів і квітників на території населеного пункту визначено Порядком видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 року №1045, згідно якого видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордера. Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної чи фізичної особи про видалення зелених насаджень. Ордер видається після визначення стану зелених насаджень спеціальною комісією і складання акта обстежень тих насаджень, що підлягають видаленню, який має бути погоджений з територіальним органом Мінприроди, та сплати відновної вартості зелених насаджень. Ордер на видалення зелених насаджень компетентний орган видає не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню. Згідно з пунктами 10, 11 цього ж Порядку видалення зелених насаджень на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, та на присадибній ділянці здійснюється за рішенням власника (користувача) земельної ділянки без сплати їх відновної вартості, при цьому, відновна вартість зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, що відведена в установленому порядку фізичній або юридичній особі, сплачується під час передачі такої ділянки у власність відповідної особи.
З огляду на зазначене, позивачем не доведено наявність підстав звільнення його від сплати відновної вартості зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, що відведена у власність.
Згідно ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно ст.1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Враховуючи вищевикладене, з огляду на встановлені обставини справи та наведені положення законодавства, судова колегія вважає, що позивачем не доведено порушення його прав за захистом яких позивач звернувся з позовом у даній справі.
З огляду на зазначене, судова колегія вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
За вказаних обставин, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Господарського суду міста Києва від 19.12.2007 року прийняте з неповним з’ясуванням обставин, що мають значення для справи, а отже підлягає з цих підстав скасуванню, з прийняттям нового рішення про відмову у позові.
Апеляційна скарга є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 49 України ГПК України при відмові у позові судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 99, 101 - 105 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Заступника Генерального прокурора України на рішення Господарського суду міста Києва від 19.12.2007р. у справі № 34/609 задовольнити.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 19.12.2007 року у справі № 34/609 скасувати.
3. Прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
Стягнути з Обслуговуючого кооперативу житлового кооперативу «Житлосервіс» (01001, м.Київ, вул. Рибальська, 13, код 35197561) в дохід Державного бюджету та 127,50 грн. (сто двадцять сім) грн. 50 коп. - державного мита за подання апеляційної скарги.
Видати наказ.
Видачу наказу доручити Господарському суду міста Києва.
4. Матеріали справи № 34/609 повернути до господарського суду міста Києва.
Головуючий суддя
Судді