Судове рішення #1888954
3/116

 


ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б     тел.230-31-34



РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№  3/116


25.03.08


За позовом  Державного підприємства обслуговування повітряного руху України

До                    Відкритого акціонерного товариства «Укртелеком»

Про               примусове укладення договору оренди з протоколом розбіжностей

                  

Суддя Сівакова В.В.

Представники:

від позивача            Ударцев В.В. –по дов. № 1.22.-6 від 26.02.2007

від відповідача             Хайрутдінов Ю.В. –по дов. № 9244 від 29.12.2007    

У засіданні брали участь


Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні  04.03.2008 оголошувалась перерва.

          

СУТЬ СПОРУ:

         

На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про зобов’язання Відкритого акціонерного товариства «Укртелеком»укласти договір від 02.01.2007 № 7/2-07 з протоколом розбіжностей, запропонованим Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.

                              

Відповідач у письмовому відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнає в повному обсязі з наступних підстав. Згідно з наказом ВАТ «Укртелеком»від 07.11.2005 № 404 договори оренди майна товариства оформлюються та погоджуються відповідно до Положення про порядок передачі в оренду майна ВАТ «Укртелеком», затвердженого рішенням Правління ВАТ «Укртелеком»від 02.11.2005 № 45. Пунктом 8.2 вищезгаданого Положення передбачено, що при укладанні договору оренди положення Закону України «Про оренду державного та комунального майна»від 10.04.1992 № 2269-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 «Про Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна»не застосовується. Положення про порядок передачі в оренду майна ВАТ «Укртелеком»розроблено з дотриманням всіх вимог чинного законодавства України. Відповідно до Цивільного кодексу України (ст.ст. 325,326,327) в Україні існує три форми власності - приватна, державна та комунальна. ВАТ «Укртелеком»не належить ні до приватної, ні до державної, ні до комунальної форми власності (раніше належало до колективної власності). Пунктом 1 ст. 1 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна»визначено, що цей Закон регулює відносини, пов’язані з передачею в оренду майна державних підприємств та організацій. Враховуючи вищенаведене ВАТ «Укртелеком»може на свій розсуд здавати в оренду своє (яке не належить ні до державного, ні до комунального) майно, не застосовуючи дію ЗУ «Про оренду державного та комунального майна»та постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 «Про Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна». Згідно зі ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору. Відповідно до п. 4 ст. 179 ГК України при укладанні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству. Зважаючи на вищевказане, вважає вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.


Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва


ВСТАНОВИВ:


Як вбачається з матеріалів справи, Державне підприємство  обслуговування повітряного руху України листом від 31.08.2007 № 1.15-590 звернулось до Київської міської філії ВАТ «Укртелеком»в якому просило укласти з ним договір оренди 2 кв. м. на 1 –му поверсі 3-поверховго будинку № 18 по вул. Островського.

ВАТ «Укртелеком»листом від 21.09.2007 № 091-2394 на адресу Державного підприємства  обслуговування повітряного руху України був надісланий для розгляду та підпису проект договору оренди за № 968-28/07 від 01.08.2007, при цьому зазначаючи, що він підготовлений у відповідності з вимогами Положеня про порядок передачі в оренду майна ВАТ «Укртелеком»яке введено в дію наказом ВАТ «Укртелеком»від 07.11.2005 № 404.

Отримавши проект договору № 968-28/07 від ВАТ «Укртелеком»листом № 1.15-744 від 02.11.2007 Державне підприємство  обслуговування повітряного руху України направило ВАТ «Укртелеком»проект договору разом з протоколом розбіжностей.

Листом від 06.11.2007 № 01-2856 ВАТ «Укртелеком»звернулось до Державного підприємства  обслуговування повітряного руху України з пропозицією відізвати протокол розбіжностей до договору № 968-28/07 від 01.08.2007 та підписати протягом 3-х днів проект договору, скріпивши його печаткою та повернути для подальшого погодження та підпису його керівництвом КМФ ВАТ «Укртелеком».

У листі № 1.15-772 від 19.11.2007 адресованому ВАТ «Укртелеком» Державне підприємство  обслуговування повітряного руху України зазначило, що ним було скорочено протокол розбіжностей до одного пункту, зокрема пропозиція полягає у виключенні із тексту договору положення, яке суперечить Закону України «Про оренду державного майна», зазначивши, що ВАТ «Укртелеком»не було враховано той факт, що Украерорух є державним підприємством, а тому на підставі п. 4. ст. 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»оренда майна інших форм власності регулюється положеннями цього Закону, якщо орендарями є державні підприємства… Разом з цим листом позивачем на адресу відповідача було відправлено проект договору та інший протокол розбіжностей.

ВАТ «Укртелеком»у листі № 14140-522-5 від 06.12.2007 повідомило Державне підприємство  обслуговування повітряного руху України про те, що розглянувши звернення щодо погодження протоколу розбіжностей до проекту договору оренди нерухомого майна ВАТ «Укртелеком», що належить до СТП, загальною площею 2 кв. м., розташованого за адресою м. Київ, вул. Островського, 18-а зазначає, що ВАТ «Укртелеком»не є підприємством державної форми власності і на орендні відносини товариства не поширюється дія Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Відносини, пов’язані з передачею в оренду майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, їх структурних підрозділів регулюються Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду державного та комунального майна», законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них.

Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Статтею 181 Господарського кодексу України визначений загальний порядок укладання господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками.

Згідно п. 2 ст. 181 Господарського кодексу України проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

Пунктом 3 статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні.

Відповідно до п. 4 ст. 181 Господарського кодексу України за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Як вбачається з матеріалів справи сторонами дотриманий порядок укладення договорів.

Стаття 627 Цивільного кодексу України визначає, що  відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Статтею 628 Цивільного кодексу України  передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов’язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до п. 1 ст. 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов’язань, які погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов’язкові умови договору відповідно до законодавства.

Пункт 1.2. проекту договору оренди № 968-28/07 від 01.08.2007 викладений в такій редакції: «сторони домовляються про те, що на їхні договірні відносини не поширюється норми Закону України «Про оренду державного та комунального»та постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 «Про Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна».

Позивач не погоджується з такою редакцією проекту договору, в зв’язку з тим, що є державним підприємством, а тому вважає, що зазначений пункт суперечить п. 4 ст. 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»і має бути виключений, що і було ним зазначено в протоколі розбіжностей.

Пунктом 1 статті  4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»встановлено, що оренда майна інших форм власності регулюється положеннями цього Закону, якщо орендарями є державні підприємства.

Позивач є державним підприємством і згідно проекту договору № 968-28/07 від 01.08.2007 має виступати орендарем.

Згідно з ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, не надав.


Таким чином, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.


Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись  ст. ст. 49, 82-85 ГПК України,-


В И Р І Ш И В:


1. Позов задовольнити повністю.


2. Зобов’язати Відкрите акціонерне товариство «Укртелеком»(м. Київ, вул. Горького, 40, код 01189910) укласти з Державним підприємством обслуговування повітряного руху України (м. Київ, пр-т Повітрофлотський 76-а, код 19477064) договір оренди № 968-28/07 від 01.08.2007 разом з протоколом розбіжностей, запропонованим Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, який виключає п. 1.2. проекту договору оренди № 968-28/07 від 01.08.2007 в редакції «сторони домовляються про те, що на їхні договірні відносини не поширюється норми Закону України «Про оренду державного та комунального»та постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 «Про Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна».


3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Укртелеком»(м. Київ, вул. Горького, 40, код 01189910) на користь Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (м. Київ, пр-т Повітрофлотський 76-а, код 19477064) 85 (вісімдесят п’ять) грн.. витрат по сплаті державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.



Суддя

В.В. Сівакова


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація