- відповідач: Рогатинська міська рада
- Представник позивача: Падучак Іванна Іванівна
- позивач: Лапка Олег Васильович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 349/135/25
Провадження № 2/349/187/25
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
11 лютого 2025 року м. Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області в складі
головуючого судді Гаврилюк О.О.
з участю секретаря судового засідання Гошко І.В.
розглянув у відкритому підготовчому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження цивільну справу № 349/135/25 за позовом ОСОБА_1 до Рогатинської міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини,
встановив:
ОСОБА_1 , інтереси якого представляє адвокат Падучак І.І., звернувся до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини.
В обгрунтування позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 . Внаслідок його смерті відкрилася спадщина на належне спадкодавцю майно, в тому числі на земельні ділянки, які належали спадкодавцю на підставі Державних актів на право власності на земельну дялянку серія ЛВ № 033213 та серія ЛВ № 004610 видані 31 грудня 2004 року. Позивач ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом. Спадщини не прийняв, у зв`язку з перебуванням на службі у складі Збройних Сил України. У січні 2025 року позивач звернувся до нотаріуса з заявою про оформлення спадкових прав. У видачі свідоцтва про право на спадщину йому відмовлено, оскільки він пропустив строк, визначений для прийняття спадщини. З врахуванням наведеного, просив визначити йому додатковий строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини.
Відповідач відзиву щодо позову не подав.
Ухвалою судді Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 03 лютого 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження, справу призначено до підготовчого засідання.
Позивач у підготовче засідання не з`явився, представник позивача у позовній заяві подав клопотання про розгляд справи за відсутності сторони позивача. Позовні вимоги підтримують повністю.
Відповідач заперечень щодо позову не надав, представник відповідача - Рогатинської міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області у підготовче засідання не з`явився, подав суду заяву в якій просить розгляд справи проводити без його участі, заперчень до позову немає, позов визнає.
Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Участь у судових засіданнях - це право, а не обов`язок сторін по справі. Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Суд, дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, встановив такі обставини справи і відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 , виданого 10 січня 2023 року Рогатинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Відповідно до копії довідки № 42, виданої Центром надання адміністративних послуг Рогатинської міської ради 30 жовтня 2024 року, копії довідки № 17-11/27 виданої Підмихайлівським старостинським округом Рогатинської міської ради 30 жовтня 2024 року, ОСОБА_2 на день смерті був зареєстрований і проживав за адресою: АДРЕСА_1 . В зазначеному домоволодінні крім нього ніхто не був зареєстрований та не проживав. Заповіт від імені ОСОБА_2 у Підмихайлівському старостинському окрузі не посвідчувався.
Згідно копій свідоцтва про народження ОСОБА_1 серія НОМЕР_2 , виданого Солонівською сільською радою Пустомитівського району Львівської області 24 листопада 1990 року, його батьком зазначений ОСОБА_2 .
За копіями Державних актів на право власності на земельну ділянку серія ЛВ № 033213 та серія ЛВ № 004610, виданих 31 грудня 2004 року Пустомитівською районною державною адміністрацією Львівської області, ОСОБА_2 набув право власності на земельні ділянки площею 0,6174 та 1,8742 га у межах згідно з планом, які розташовані на території Жирівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до копії довідки № 186 виданої військовою частиною НОМЕР_3 Міністерства оборони України 17 грудня 2024 року, ОСОБА_1 перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації, згідно Указу Президента України від 22 лютого 2022 року № 69/2022 з 03 червня 2022 року по теперішній час.
Постановою приватного нотаріуса Івано-Франківського нотаріального округу Івано-Франківської області Дзери М.Л. від 07 січня 2025 року, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв`язку з пропуском строку, визначеного для прийняття спадщини. За матеріалами спадкової справи єдиним спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживав до дня смерті по АДРЕСА_1 є ОСОБА_1 .
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статей 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (стаття 1217 ЦК України).
Згідно з частинами першою, другою статті 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини є день смерті особи.
За статтею 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно частини 1 статті 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до частини 1 статті 1269 спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. У разі відсутності такої згоди, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (стаття 1272 ЦК України).
За п.24 Постанови пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення
додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини 3 статті 1272 ЦК
Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.
За правовою позицією Верховного Суду, яка викладена у постанові від 26 червня 2019 року № 61-38298св18, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При вирішенні цього питання необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Пропуск строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування.
За таких обставин, досліджених і перевірених у судовому засіданні, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Керуючись ст.263-265 ЦПК України, суд,-
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Рогатинської міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - чотири місяці, з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви нотаріусу про прийняття спадщини, що відкрилась внаслідок смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідач: Рогатинська міська рада Івано-Франківської області, місцезнаходження: вул. Галицька, 65, м. Рогатин, Івано-Франківська область, Івано-Франківський район, код ЄДРПОУ 04054323.
Повне судове рішення складено 11 березня 2025 року.
Суддя О.О.Гаврилюк
- Номер: 2/349/187/25
- Опис: про визначення додаткового строку для прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 349/135/25
- Суд: Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Гаврилюк О.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.01.2025
- Дата етапу: 29.01.2025
- Номер: 2/349/187/25
- Опис: про визначення додаткового строку для прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 349/135/25
- Суд: Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Гаврилюк О.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.01.2025
- Дата етапу: 03.02.2025
- Номер: 2/349/187/25
- Опис: про визначення додаткового строку для прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 349/135/25
- Суд: Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Гаврилюк О.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.01.2025
- Дата етапу: 11.02.2025