- Правопорушник: Дігас Ольга Василівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 277/213/25
П О С Т А Н О В А
іменем України
13 березня 2025 року смт Ємільчине
Суддя Ємільчинського районного суду Житомирської області Т.Г. Корсун, розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з відділення поліції №1 Звягельського районного відділу поліції ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, жительки АДРЕСА_1 , працюючої молодшою медичною сестрою Березівського інтернату,
за ч. 3 ст .184 Кодексу України про адміністративні правопорушення
ВСТАНОВИВ:
До Ємільчинського районного суду Житомирської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №044552 від 28.01.2025 року, зі змісту якого вбачається, що 20.01.2025 року близько 09 год. 30 хв. за адресою: вул. Орловщина, с. Андрієвичі, Андрієвицький ліцей, ОСОБА_1 ухилилася від належного виконання покладених на неї обов`язків по вихованню неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка 20.01.2025 о 09 год. 30 хв. перебуваючи в приміщенні Андрієвицького ліцею, була учасником бійки, виражалася нецензурним словами, порушила громадський спокій, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.3 ст.184 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вказала, що не погоджується зі складенням протоколу про вчинення нею адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
За приписами ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.
Згідно зі ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП України суду надані: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №044552 від 28.01.2025 року, пояснення ОСОБА_2 від. 20.01.2025 року, пояснення ОСОБА_3 від 06.02.2025, пояснення ОСОБА_4 від 06.02.2025 року, пояснення ОСОБА_5 від 23.01.2025 року, пояснення ОСОБА_2 від 28.01.2025 року, пояснення ОСОБА_6 від 28.01.2025 року, пояснення ОСОБА_7 від 06.02.2025 року, пояснення ОСОБА_8 від 23.01.2025 року, пояснення ОСОБА_9 від 23.01.2025 року, характеристику від 06.02.2025 року, копію паспорта гр. ОСОБА_1 , копію паспорта гр. ОСОБА_2 .
Відповідно до ст.9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Складом адміністративного правопорушення є передбачена нормами права сукупність ознак (елементів), за наявності яких те чи інше протиправне діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Таку сукупність ознак формують чотири складових елементи: об`єкт, об`єктивна сторона (характеризують зовнішню сторону правопорушення); суб`єкт та суб`єктивна сторона (характеризують внутрішню сторону правопорушення).
Відповідно до диспозиції ч. 3 ст. 184 КУпАП адміністративним правопорушенням євчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.
Підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність у діях зазначеної особи складу правопорушення.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об`єктивних і суб`єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення (об`єкт, об`єктивна сторона, суб`єкт, суб`єктивна сторона).
Суб`єктивна сторона даного правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності. В той же час, відповідальність у батьків чи осіб, які їх замінюють за ч.3 ст.184 КУпАП, настає у разі вчинення правопорушення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти роківправопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу, а саме по собі зазначення в протоколі про адміністративне правопорушення про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , була учасником бійки, виражалася нецензурними словами, чим порушила громадський спокій, без зазначення скоєння нею адміністративного правопорушення і якого саме, не утворює об`єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП.
З досліджених матеріалів провадження судом встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення не має вказівки на статтю КУпАП, якою передбачене адміністративне правопорушення вчинене неповнолітнім у справі, що розглядається.
Конкретизований зміст бланкетної диспозиції передбачає певну деталізацію відповідних положень інших нормативно правових актів, що наповнює норму більш конкретним, змістом для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації.
Згідно із зазначеним, під час проведення правової кваліфікації діяння необхідно обов`язково встановити, який саме нормативно-правовий акт та у якій редакції був чинним на момент вчинення конкретного правопорушення та встановлював порядок здійснення діяльності, який особа, що притягається до відповідальності, порушила, в чому полягає невідповідність її дій закону.
Таким чином, суд констатує, що суть адміністративного правопорушення, яка викладена в протоколі про адміністративне правопорушення, не містить у собі ознак правопорушення, передбаченого ч.3 ст.184 КУпАП.
Крім того, до матеріалів справи не додано доказів того, що гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є матір`ю чи особою яка її замінює гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до вимог ч.2 ст.254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Законодавством не передбачено винятків із цього положення.
З матеріалів справи вбачається, що протокол про адміністративні правопорушення серії ВАВ №044552 від 28.01.2025 року за ч.3 ст.184 КУпАП складений 28.01.2025 року, в той час, як подія, яка стала підставою для складання цього протоколу, відбулася 20.01.2025 року.
У зв`язку із пропуском встановленого законодавством терміну складання протоколу про притягнення ОСОБА_10 до адміністративної відповідальності та відсутністю будь-яких пояснень з боку уповноваженого органу щодо причин не складення адміністративного протоколу у строк, встановлений у ст.254 КУпАП, суддя вважає цей протокол недопустимими доказами у справі.
Вирішуючи питання щодо належності, допустимості та достатності доказів на підтвердження факту скоєння притягуваною адміністративного правопорушення, суд враховує практику Європейського суду з прав людини, зокрема позицію суду у справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyevav. Russia», рішення від 30.05.2013 р., заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява №926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що «…суд не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом)». Таким чином, суд має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчинення адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено перед судом. Суд також не має права самостійно вишукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки, таким чином перебиратиме на себе функції обвинувача, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, враховуючи відсутність належних доказів та інших об`єктивних даних на підтвердження кваліфікації дій ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 184 КУпАП, суд дійшов висновку, що провадження у даній справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ч.3 ст.184, ст. 247, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Провадження по справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.184 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Ємільчинський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її винесення.
СуддяТ. Г. Корсун
- Номер: 3/277/134/25
- Опис: не виконання батьками
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 277/213/25
- Суд: Ємільчинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Корсун Т.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.02.2025
- Дата етапу: 27.02.2025
- Номер: 3/277/134/25
- Опис: не виконання батьками
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 277/213/25
- Суд: Ємільчинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Корсун Т.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.02.2025
- Дата етапу: 28.02.2025
- Номер: 3/277/134/25
- Опис: не виконання батьками
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 277/213/25
- Суд: Ємільчинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Корсун Т.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.02.2025
- Дата етапу: 13.03.2025
- Номер: 3/277/134/25
- Опис: не виконання батьками
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 277/213/25
- Суд: Ємільчинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Корсун Т.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.02.2025
- Дата етапу: 13.03.2025