Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 жовтня 2011 року Справа № 2а-3251/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Тихонова І.В.
при секретарі: Калашнікові Д.О.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 09.02.2011)
представника відповідача: не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецький хімремонт» про стягнення витрат на виплату і доставку пенсії за віком на пільгових умовах,-
ВСТАНОВИВ:
13 квітня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (далі – УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області) до Відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецький хімремонт» (далі - ВАТ «Сєвєродонецький хімремонт») про стягнення витрат на виплату і доставку пенсій за віком на пільгових умовах.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що на підставі Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» від 26.09.1997 № 400 та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, ВАТ «Сєвєродонецький хімремонт» повинно вносити до Пенсійного фонду обов’язкові платежі у розмірі 100% фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Станом на 01.04.2011 заборгованість відповідача перед ПФУ по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій за віком на пільгових умовах за період з 01.07.10 по 01.04.11 склала 601 427,97 грн. У зв’язку з чим, позивач просить стягнути з відповідача ВАТ «Сєвєродонецький хімремонт» на користь УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області заборгованість по витратам на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах за списком № 1 за період з 01.07.2010 по 01.04.2011 в сумі 601 427,97 грн.
Ухвалою від 27 квітня 2011 року провадження по вищезазначеній справі було зупинено до набрання законної сили судового рішення по адміністративній справі № 2а-3088/11/1270 за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецький хімремонт» до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій.
12 жовтня 2011 року ухвалою суду провадження у справі № 2а-3251/11/1270 за позовом УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області до ВАТ «Сєвєродонецький хімремонт» про стягнення витрат на виплату і доставку пенсії за віком на пільгових умовах, поновлено у зв’язку з тим, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23 травня 2011 року у справі № 2а-3088/11/1270 позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства “Сєвєродонецький Хімремонт” до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними – задоволені у повному обсязі. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 липня 2011 року апеляційну скаргу УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області залишено без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 травня 2011 року – залишено без змін.
Представник позивача у судовому засіданні надав заяву про зменшення позовних вимог, в обґрунтування якої зазначив, що згідно довідки № 02-07 від 26.09.2011 УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області нарахування за пенсіонера ОСОБА_2 за період з 01.07.2010 по 01.04.2011 у розмірі 4 738,80 грн. підлягає списанню у зв’язку зі смертю. У зв’язку з чим, представник позивача просить стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах за списком № 1 за період з 01.07.2010 по 01.04.2011 у розмірі 596 689,17 грн.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату й час слухання справи був повідомлений належним чином, причину неявки суду не доповів, заперечень проти позову не надав, заяв про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши документи і матеріали справи, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року № 400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
У відповідності до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003, підприємства та організації з грошових коштів, які призначені на оплату праці, вносять до Пенсійного Фонду України плату, яка покриває витрати на доставку та виплату пільгових пенсій, у тому числі, призначених згідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», при цьому зберігається порядок покриття цих витрат, який діяв до набрання чинності Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (зареєстровано в Мінюсті України 16 січня 2004 року за № 64/8663), плату Пенсійному фонду на покриття фактичних витрат на виплату пенсій за віком на пільгових умовах вносять підприємства незалежно від форм власності та господарювання. Несвоєчасно перераховані суми витрат на виплату і доставку пенсій вважаються боргом (недоїмкою).
Відповідно до п. 6.1. вказаної Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:
-90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році.
-100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2012 році.
Відповідно до пункту 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (пункт 6.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) до Пенсійного фонду України.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць (пункт 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України).
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство «Сєвєродонецький Хімремонт» (далі –ВАТ «Сєвєродонецький Хімремонт») створено рішенням Фонду державного майна України, наказ від 15.07.1994 № 50-АТ згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.12.1992 року № 686 «Про затвердження порядку перетворення в процесі приватизації державних підприємств у відкриті акціонерні товариства» (п. 1.1 Статуту ВАТ «Сєвєродонецький Хімремонт»), зареєстровано виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради Луганської області 27.12.1994. Наказом Фонду державного майна України від 16.12.1994 року № 56-АТ затверджено Статут та органи управління ВАТ «Сєвєродонецький Хімремонт».
Згідно п. 3.3 Статуту ВАТ «Сєвєродонецький Хімремонт» товариство є правонаступником Сєвєродонецького державного ремонтного підприємства «Хімремонт» (далі –СДРП «Хімремонт»).
СДРП “Хімремонт” в свою чергу було утворене згідно рішення Держхімпрому України від 25.03.1992 року № 35 на базі ремонтно-будівельно-монтажного управління № 5 треста “Дніпрохімремонт” та зареєстроване 02.06.1992. (п. 1.1 Статуту СДРП “Хімремонт”)
Як вбачається зі статуту, СДРП “Хімремонт” не є правонаступником ремонтно-будівельно-монтажного управління № 5 треста “Дніпрохімремонт”.
Як вбачається з розрахунку фактичних витрат на доставку та виплату пенсій, відповідач має заборгованість, щодо витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” за списком № 1 за період з 01.07.2010 по 01.04.2011 яка складає 601 427,97 грн.
Згідно довідки № 02-07 від 26.09.2011 УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області нарахування за пенсіонера ОСОБА_2 за період з 01.07.2010 по 01.04.2011 у розмірі 4 738,80 грн. підлягає списанню у зв’язку зі смертю. Тому заборгованість відповідача по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах за списком № 1 станом на 19.10.2011 за період з 01.07.2010 по 01.04.2011 становить 596 689,17 грн.
Відповідно до п. 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011 одним з основних завдань Пенсійного фонду України є керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Згідно ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих
місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам;
в) трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі;
г) жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі;
д) жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;
е) жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну,- після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;
є) робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20
років;
ж) жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;
з) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
Порядок відшкодування фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій передбачений Інструкцією про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8363 (далі - Інструкція).
Згідно п. 6.2 Інструкція витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Відповідно до п. 6.3 Інструкції у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми
зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
Як вбачається з матеріалів справи, ремонтно-будівельно-монтажне управління № 5 треста “Дніпрохімремонт” не було юридичною особою, тому відповідно до вимог законодавства не мало ніяких прав та обов’язків. СДРП “Хімремонт” було утворено та зареєстровано 02.06.1992 лише на базі майна ремонтно-будівельно-монтажного управління № 5 треста “Дніпрохімремонт”.
Враховуючи те, що ВАТ “Сєвєродонецький Хімремонт” є правонаступником лише СДРП “Хімремонт”, суд дійшов до висновку, що ВАТ “Сєвєродонецький Хімремонт” зобов’язаний відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за період роботи працівників на ВАТ “Сєвєродонецький Хімремонт” та СДРП “Хімремонт”, тобто з 02.06.1992.
Суд критично оцінює посилання позивача на наявність довідок про наявність стажу, що дає право на призначення пенсій на пільгових умовах, які начебто підтверджують, що ВАТ “Сєвєродонецький Хімремонт” є правонаступником ремонтно-будівельно-монтажного управління № 5 треста “Дніпрохімремонт”.
Дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області щодо нарахування Відкритому акціонерному товариству “Сєвєродонецький Хімремонт” до відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які набули повністю або частково необхідний стаж до 02 жовтня 1992 року оскаржено відповідачем в судовому порядку.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23 травня 2011 року у справі № 2а-3088/11/1270 позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства “Сєвєродонецький Хімремонт” до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними – задоволені у повному обсязі. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 липня 2011 року апеляційну скаргу УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області залишено без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 травня 2011 року – залишено без змін (арк. справи 142-144). На момент розгляду даної справи Постанова Луганського окружного адміністративного суду від 23 травня 2011 року у справі № 2а-3088/11/1270 набрало законної сили.
Частиною 3 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Відповідно до частини 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Згідно із частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, у суду немає підстав для задоволення позову.
Питання про розподіл судових витрат зі сплати судового збору судом не вирішується, оскільки позивач відповідно до пункту 15 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 20 жовтня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 24 жовтня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 72, 87, 94, 158-163, 167, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позов Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до Відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецький хімремонт» про стягнення витрат на виплату і доставку пенсії за віком на пільгових умовах – відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 24 жовтня 2011 року.
Суддя І.В.Тихонов