Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1900572925

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/2051/25

Номер провадження 1-кс/711/579/25


УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2025 року м.Черкаси

Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1

з участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2

прокурора - ОСОБА_3

слідчого - ОСОБА_4

підозрюваного - ОСОБА_5

захисника - адвоката ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , погодженого прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , по матеріалам кримінального провадження №12024250000000122, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03.04.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбаченихч.1, ч.2, ч.3 ст.307 КК України про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Черкаси, українця, громадянина України, з середньою освітою, розлученого, утриманців не маючого, не працюючого, інвалідом, депутатом, учасником бойових дій не являється, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, -

підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1, ч.2, ч.3 ст.307 КК України, -

В С Т А Н О В И В :

Старший слідчий в ОВС відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , звернулася до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, погодженого прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , по матеріалам кримінального провадження №12024250000000122, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03.04.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбаченихч.1, ч.2, ч.3 ст.307 КК України, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 .

В обґрунтування клопотання зазначено, щослідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Черкаській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024250000000122 від 03.04.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1, ч.2, ч.3 ст.307 КК України.

Досудовим розслідуванням установлено, що ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, посягаючи на встановлені законодавством України суспільні відносини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що охороняють здоров`я населення України, незаконно, в порушення вимог Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» та Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними», усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, за невстановлених досудовим розслідуванням даті, часі, місці та обставин, незаконно придбав психотропну речовину, обіг якої обмежено - амфетамін, яку незаконно зберігав у невстановленому досудовим розслідуванням місці до 15.05.2024, а також переслав її з метою збуту за наступних обставин.

15.05.2024 о 14 годині 18 хвилин ОСОБА_5 , маючи умисел на пересилання з метою збуту обмежених до вільного обігу речовин, перебуваючи в приміщенні поштового відділення №1 ТОВ «Нова Пошта», що розташоване за адресою: Черкаська область, м. Сміла, вул. Богдана Хмельницького, 29, діючи умисно, передав працівникам поштової установи картонну коробку з написом «… ГІДАЗЕПАМ ІС…» із наклеєним папірцем жовтого кольору з рукописним написом «ОСОБА_10», після чого, вказавши свої анкетні дані « ОСОБА_5 , НОМЕР_1 », оформив поштове відправлення (посилку) за ТТН № 59 0011 5275 0496 на ім`я « ОСОБА_7 , НОМЕР_2 смт. Брюховичі, відділення «Нової пошти» №1».

Цього ж дня, в ході проведення негласних слідчих (розшукових) дій у виді накладення арешту на кореспонденцію, огляду та виїмки кореспонденції в ТОВ «Нова Пошта» за абонентським номером НОМЕР_3 , відправник ОСОБА_5 , працівниками УСБУ в Черкаській області у поштовому відправленні (посилці) за ТТН № 59 0011 5275 0496 на ім`я « ОСОБА_7 , НОМЕР_2 смт. Брюховичі, відділення «Нової пошти» №1», оглянуто картонну коробку з написом «… ГІДАЗЕПАМ ІС…» із наклеєним папірцем жовтого кольору з рукописним написом «ОСОБА_10», при відкритті якої виявлено прозорий поліетиленовий зіп-пакет із сімома фольговими згортками. При розкритті даних згортків встановлено, що в них міститься порошкоподібна речовина, з якої відібрано зразок, та у подальшому встановлено, що у відібраному зразку порошкоподібної речовини міститься психотропна речовина, обіг якої обмежено - амфетамін, маса якої в перерахунку на амфетамін-основу становить 0,183 г.

Тим самим, встановлена достатність доказів для підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.307 КК України - незаконне придбання, зберігання, пересилання з метою збуту психотропних речовин.

Також ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, посягаючи на встановлені законодавством України суспільні відносини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що охороняють здоров`я населення України, незаконно, в порушення вимог Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» та Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними», усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, за невстановлених досудовим розслідуванням даті, часі, місці та обставин, повторно незаконно придбав психотропну речовину, обіг якої обмежено - амфетамін, а також придбав наркотичний засіб, обіг якого обмежено - канабіс, які незаконно зберігав у невстановленому досудовим розслідуванням місці до 23.05.2024, та переслав їх з метою збуту за наступних обставин.

23.05.2024 о 08 годині 54 хвилини ОСОБА_5 , маючи умисел на пересилання з метою збуту обмежених до вільного обігу речовин, перебуваючи в приміщенні поштового відділення №1 ТОВ «Нова Пошта», що розташоване за адресою: Черкаська область, м. Сміла, вул. Богдана Хмельницького, 29, умисно, діючи повторно, передав працівникам поштової установи картонну коробку з написом «…AirPods Pro…», після чого, вказавши свої анкетні дані « ОСОБА_5 , НОМЕР_1 », оформив поштове відправлення (посилку) за ТТН № 59 0011 5695 5136 на ім`я « ОСОБА_8 , НОМЕР_4 смт. Миколаївка, відділення «Нової пошти» №1».

Цього ж дня, в ході проведення негласних слідчих (розшукових) дій у виді накладення арешту на кореспонденцію, огляду та виїмки кореспонденції в ТОВ «Нова Пошта» за абонентським номером НОМЕР_3 , відправник ОСОБА_5 , працівниками УСБУ в Черкаській області у поштовому відправлення (посилці) за ТТН № 59 0011 5695 5136 на ім`я « ОСОБА_8 , НОМЕР_4 смт. Миколаївка, відділення «Нової пошти» №1», оглянуто картонну коробку з написом «…AirPods Pro…», при відкритті якої виявлено прозорий поліетиленовий зіп-пакет, в який поміщено ще один прозорий зіп-пакет із вмістом порошкоподібної речовини та десять прозорих зіп-пакетів із вмістом подрібненої речовини рослинного походження зеленого кольору, з яких відібрано зразки та у подальшому встановлено, що у відібраному зразку порошкоподібної речовини міститься психотропна речовина, обіг якої обмежено - амфетамін, маса якої в перерахунку на амфетамін-основу становить 0,074 г, а відібраний зразок подрібненої речовини рослинного походження зеленого кольору є наркотичним засобом, обіг якого обмежено - канабіс, маса висушеного наркотичного засобу канабісу становить 0,47 г.

Також ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, посягаючи на встановлені законодавством України суспільні відносини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що охороняють здоров`я населення України, незаконно, в порушення вимог Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» та Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними», усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, за невстановлених досудовим розслідуванням даті, часі, місці та обставин, повторно незаконно придбав психотропну речовину, обіг якої обмежено - амфетамін, та в подальшому незаконно зберігав її за адресою: АДРЕСА_2 , з метою збуту до 08.01.2025, а також здійснив її збут за наступних обставин.

08.01.2025, близько 12 години 38 годин, ОСОБА_5 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , відчинив двері ОСОБА_9 , який був залучений працівниками правоохоронних органів до проведення негласної слідчої (розшукової) дії у виді контролю за вчиненням злочину у формі оперативної закупки. Під час розмови ОСОБА_9 запитав у ОСОБА_5 чи можливо у нього придбати 1,5 грами амфетаміну, на що останній ствердно відповів та отримав від ОСОБА_9 грошові кошти в сумі 600 гривень, після чого зайшов до квартири, зачинивши за собою двері, а ОСОБА_9 залишився чекати біля дверей.

Того ж дня, о 12 годині 39 хвилин, з метою реалізації свого злочинного умислу, направленого на незаконний збут психотропної речовини, обіг якої обмежено - амфетамін, діючи повторно, ОСОБА_5 відчинив вхідні двері до квартири та збув ОСОБА_9 цю речовину, передавши йому в руки прозорий поліетиленовий пакет із зіп-застібкою, в якому містились три фольгові згортки із вмістом порошкоподібної речовини білого кольору із світло-жовтим відтінком, яка містить у своєму складі психотропну речовину, обіг якої обмежено - амфетамін, маса якої в перерахунку на амфетамін-основу становить 0,465 г.

Крім того, ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, посягаючи на встановлені законодавством України суспільні відносини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що охороняють здоров`я населення України, незаконно, в порушення вимог Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» та Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними», усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, за невстановлених досудовим розслідуванням даті, часі, місці та обставин, повторно незаконно придбав психотропну речовину, обіг якої обмежено - амфетамін, яку незаконно зберігав з метою збуту до 12.03.2025 за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

За результатами проведеного обшуку 12.03.2025, в період часу з 06 години по 40 хвилини по 11 годину 52 хвилини, за місцем проживання ОСОБА_5 , що за адресою: АДРЕСА_1 , працівниками правоохоронних органів виявлено та вилучено з морозильної камери в кімнаті поліетиленовий пакет із вмістом порошкоподібної речовини білого кольору, яка містить в своєму складі психотропну речовину, обіг якої обмежено - амфетамін, маса якої в перерахунку на амфетамін-основу становить 77,65 г., що відповідно до Таблиці невеликих, великих та особливо великих розмірів психотропних речовин, що знаходяться у незаконному обігу, затвердженої наказом МОЗ України №188 від 01.08.2000, є особливо великими розмірами.

13.03.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1, ч.2, ч.3 ст.307 КК України.

Причетність ОСОБА_5 до вчинення зазначених кримінальних правопорушень підтверджується наступними доказами: висновками експертиз № СЕ-19/124-24/8266-НЗПРАП від 30.05.2024, № СЕ-19/124-24/10320-НЗПРАП від 22.07.2024, № СЕ-19/124-24/10319-НЗПРАП від 22.07.2024, № СЕ-19/124-25/1571-НЗПРАП від 31.01.2025, протоколом добровільної видачі від 08.01.2025, протоколами негласних слідчих (розшукових) дій №5/1/1957т від 16.05.2024, №5/1/2131т від 24.05.2024, №5/1/91т від 08.01.2025, №5/1/2875т від 03.07.2024, №5/1/4632т від 08.11.2024, №5/1/613т від 30.01.2025, №5/1/625т від 30.01.2025, №5/1/628т від 30.01.2025, протоколом обшуку від 12.03.2025 за адресою: АДРЕСА_1 , висновком експертизи № СЕ-19/124-25/3898-НЗПРАП від 13.03.2025 та іншими матеріалами кримінального провадження.

Санкцією ч.3 ст.307 КК України передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від дев`яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Згідно з п.4 ч.2 ст.183 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою застосовується до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п`ять років.

Слідчий та прокурор вказують, що метою застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання ризикам, передбачених ч.1 ст.177 КПК України.

В ході досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п. п. 1, 3, 4, 5 ч.1 ст.177 КПК України.

Так, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1, ч.2, ч.3 ст.307 КК України, тобто тяжких злочинів, за які передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до десяти років з конфіскацією майна, та особливо тяжкому злочину, за який передбаченого покарання у вигляді на строк від дев`яти до дванадцяти років з конфіскацією майна, а тому, враховуючи тяжкість покарання та відсутність в сукупності міцних соціальних зв`язків, існує обґрунтований ризик, що він з метою ухилення від кримінальної відповідальності може переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду, що вказує на ризик, передбачений п.1 ч.1 ст.177 КПК України.

Також, ОСОБА_5 має реальну можливість здійснювати незаконний вплив на свідка ОСОБА_9 , який брав участь у проведенні негласних слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні, шляхом вмовлянь, погроз чи шантажу з метою зміни показань на його користь чи відмови від надання показань з метою уникнення ним кримінальної відповідальності та вживати заходів, спрямованих на унеможливлення здобуття органом досудового розслідування інших фактичних даних, необхідних для повного, всебічного та об`єктивного розслідування кримінального правопорушення, що вказує на наявність ризику, передбаченого п.3 ч.1 ст.177 КПК України.

До того ж, на цей час, в ході досудового розслідування не встановлено та не допитано всіх свідків, у зв`язку з чим ОСОБА_5 , перебуваючи на волі, матиме змогу контактувати з ними та незаконно впливати на них.

Окрім цього, враховуючи те, що на цей час не встановлено вичерпного кола осіб, причетних до кримінальних правопорушень, вчинення яких інкриміновано ОСОБА_5 , останній, перебуваючи на волі, матиме можливість спілкуватись з такими особами, чим буде перешкоджати встановленню всіх обставин злочинів та перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, що вказує на наявність ризику, передбаченого п.4 ч.1 ст.177 КПК України.

Слідчий та прокурор зазначають про необхідність врахувати, що ОСОБА_5 не працевлаштований та не має систематичного законного джерела доходу, що вказує на те, що вказана злочинна діяльність є основним джерелом його доходу та він може вчинити інше кримінальне правопорушення, що вказує на ризик, передбачений п.5 ч.1 ст.177 КПК України.

Виходячи з усього вище перерахованого, орган досудового розслідування приходить до висновку, що жоден із м`якших запобіжних заходів не здатен забезпечити виконання підозрюваним ОСОБА_5 покладених на нього обов`язків та запобігти настанню вищевказаних ризиків.

Вище перелічені ризики повністю підтверджуються матеріалами кримінального провадження і саме застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою щодо ОСОБА_5 забезпечить виконання покладених на нього процесуальних обов`язків і надасть можливість досягти завдань, передбачених ст.2 КПК України, а саме: захист особи від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування з тим, щоб кожний хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини.

Характер вчинених злочинних дій свідчить про зневажливе ставлення до норм моралі, норм закону. Вказані ризики є реальними та виправдовують даний запобіжний захід. В свою чергу, інші більш м`які запобіжні заходи не забезпечать належної процесуальної поведінки підозрюваного.

Зважаючи на те, що підозрюваному інкриміновано вчинення особливо тяжкого злочину у сфері незаконного обігу психотропних речовин, що створює загрозу для населення та становить підвищену суспільну небезпеку, тримання під вартою ОСОБА_5 повністю виправдовується інтересами суспільства, які в даному випадку переважають інтереси підозрюваного щодо забезпечення поваги до особистої свободи.

Також слідчий та прокурор звертають увагу, що відповідно до п.5 ч.4 ст.183 КПК України слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначати розмір застави у кримінальному провадженні щодо особливо тяжкого злочину у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.

В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 та слідчий ОСОБА_4 підтримали подане клопотання в повному обсязі та просили застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.

Підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник - адвокат ОСОБА_6 в судовому засіданні просили застосувати більш м`який запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, а у випадку застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою просили визначити розмір застави.

Заслухавши доводи прокурора ОСОБА_3 та слідчого ОСОБА_4 , пояснення та заперечення підозрюваного ОСОБА_5 та його захисника - адвоката ОСОБА_6 , дослідивши клопотання та долучені до нього матеріали, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.

За змістом ст.131 КПК України запобіжні заходи є заходами забезпечення кримінального провадження і застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до положень ст.177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Згідно з нормами ст.178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує у разі визнання підозрюваного винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється; вік та стан здоров`я підозрюваного; міцність соціальних зв`язків підозрюваного в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; наявність у підозрюваного постійного місця роботи або навчання; репутацію підозрюваного; майновий стан підозрюваного; наявність судимостей у підозрюваного; дотримання підозрюваним умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини; ризик продовження чи повторення протиправної поведінки, зокрема ризик летальності, що його створює підозрюваний, у тому числі у зв`язку з його доступом до зброї.

Разом з цим, відповідно до ч.1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчинення підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст.177 КПК України, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Відповідно до положень ч.1 ст.183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст.177 КПК України.

Згідно з вимогами п.4 ч.2 ст.183 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як до раніше судимої особи, яка підозрюється чи обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п`ять років.

Відповідно до положень п.5 ч.4 ст.183 КПК України, слідчий суддя при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному щодо особливо тяжкого злочину у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.

Слідчим суддею встановлено, що 13.03.2025 року ОСОБА_5 повідомлено про підозруу вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.307 КК України - у незаконному придбанні, зберіганні, пересиланні з метою збуту психотропних речовин; ч.2 ст.307 КК України - у незаконному придбанні, зберіганні, пересиланні з метою збуту наркотичних засобів та психотропних речовин, а також у незаконному збуті психотропних речовин, вчинених повторно; ч.3 ст.307 КК України - у незаконному придбанні, зберіганні з метою збуту психотропних речовин, вчинених повторно, у особливо великих розмірах, що згідно ст.12 КК України відносяться до категорії тяжких та особливо тяжких злочинів, санкція тяжчого з яких передбачає покарання у виді позбавленням волі на строк від дев`яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.

Надаючи оцінку обґрунтованості підозри, слідчий суддя звертає увагу, що «обґрунтована підозра» у вчинені кримінального правопорушення передбачає наявність фактів або інформації, які могли б переконати об`єктивного спостерігача, що відповідна особа могла вчинити злочин. (рішення у справі «Нечипорук і Йонкало проти України»)

При цьому, слідчий суддя, на даному етапі провадження, не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема оцінювати докази з точки зору їх достатності та допустимості для визнання особи винуватою чи невинуватою у вчиненні кримінальних правопорушень. На підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів, слідчий суддя повинен визначити лише чи є причетність особи до вчинення кримінальних правопорушень вірогідною та достатньою для застосування щодо особи обмежувальних заходів.

У даному кримінальному провадженні зв`язок ОСОБА_5 з обставинами та подіями розслідуваних кримінальних правопорушень, на думку слідчого судді, існує, а з урахуванням сукупності наданих доказів, слідчий суддя вбачає причетність ОСОБА_5 до вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.1, ч.2, ч.3 ст.307 КК України, та обґрунтованість врученої підозри на даній стадії кримінального провадження, що є однією із складових для можливості застосування запобіжного заходу, який забезпечить дієвість кримінального провадження та належну процесуальну поведінку підозрюваного, а також убезпечить існуючі ризики.

Разом з цим, метою застосування запобіжного заходу є не карна функція, а забезпечувальна, тобто до підозрюваного має бути застосований такий вид запобіжного заходу, який би в повній мірі забезпечив належну процесуальну поведінку підозрюваного та запобігав ризикам, передбачених ст.177 КПК України і встановлених у судовому засіданні, а також відповідав засадам гарантування основоположних прав людини на свободу та особисту недоторканність (пп. «а» п.1 ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).

Вирішуючи клопотання слідчого/прокурора, суд враховує вимоги ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини, згідно із якими обмеження права на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.

Тяжкість обвинувачення може бути достатньою причиною разом з іншими для застосування підозрюваному, обвинуваченому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (рішення Європейського суду з прав людини від 26.02.2015 «Баришевський проти України», 12.03.2013 у справі «Волосюк проти України», 25.03.1999 «Пелісьє і Сассі проти Франції»).

У справі «Ілійков проти Болгарії», Європейський суд з прав людини вказав, що «суворість передбаченого покарання» є суттєвим елементом при оцінюванні «ризиків переховування або повторного вчинення злочинів».

В рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Клоот проти Бельгії» зазначено, що ризик вчинення нових правопорушень має місце, коли попередня поведінка особи дає підстави для очікувань, що вона не має наміру зупинятись у своїх злочинних діях; коли небезпека має бути явною, а запобіжний захід необхідним в світлі обставин справи і, зокрема, біографії та характеристики особи.

Ризики вчинення підозрюваним дій, передбачених ч.1 ст.177 КПК України, вважаються наявними за умови встановлення слідчим суддею обґрунтованої ймовірності реалізації ним таких дій. При цьому, КПК України не вимагає доказів того, що підозрюваний обов`язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він схильний і має реальну можливість їх здійснити у цьому кримінальному провадженні в майбутньому.

Оцінивши досліджені у судовому засіданні матеріали клопотання, з огляду на вагомість наданих доказів та їх взаємозв`язок, слідчий суддя вважає, що на даній стадії досудового розслідування кримінального провадження №12024250000000122 є необхідність у застосуванні відносно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Слідчий суддя вважає, що стороною обвинувачення доведено існування ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 4, 5 ч.1 ст.177 КПК України, у даному кримінальному провадженні, а саме: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків;перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення у якому підозрюється.

За таких обставин, враховуючи наявність обгрунтованої підозри, обставини вчинення кримінальних правопорушень, наявність ризиків у даному кримінальному проваджені, даних про особу підозрюваного ОСОБА_5 , (зокрема: не працевлаштований та не має систематичного законного джерела доходу, що вказує на те, що діяльність з незаконним обігом наркотичних засобів та психотропних речовин є основним джерелом його доходу та він може вчинити інше кримінальне правопорушення), слідчий суддя приходить до висновку про необхідність застосування відносно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, оскільки інший запобіжний захід не забезпечить дієвості даного кримінального провадження та належної процесуальної поведінки підозрюваного ОСОБА_5 на даній стадії досудового розслідування та, на переконання слідчого судді, не буде порушувати баланс інтересів щодо прав особистої свободи останнього та завдань кримінального провадження.

Даних про те, що підозрюваний ОСОБА_5 за станом здоров`я чи з інших причин не може утримуватися під вартою в умовах Черкаського слідчого ізолятору, слідчим суддею не встановлено.

Разом з цим, враховуючи обставини та ризики цього кримінального провадження щодо продовження злочинної діяльності, оскільки ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, слідчий суддя, з урахуванням положень п.5 ч.4 ст.183 КПК України, вважає за доцільне не визначати розмір заставипідозрюваному ОСОБА_5 .

Підстав для застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_5 більш м`якого запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту - слідчим суддею не встановлено.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 131, 132, 177, 178, 182, 183, 194, 196, 197 КПК України, слідчий суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

Клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування злочинів загально кримінальної спрямованості СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , погодженого прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, - задовольнити.

Застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, строком на 60 днів, тобто до 10.05.2025 року включно, без визначення розміру застави.

Ухвала підлягає до негайного виконання, але може бути оскаржена в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення.


Повний текст ухвали виготовлено та проголошено 17.03.2025 року о 09:00 годині.








Слідчий суддя: ОСОБА_1



  • Номер: 11-сс/821/140/25
  • Опис:
  • Тип справи: кримінальне провадження з перегляду ухвал слідчих суддів апеляційною інстанцією
  • Номер справи: 711/2051/25
  • Суд: Черкаський апеляційний суд
  • Суддя: Константин В.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.03.2025
  • Дата етапу: 17.03.2025
  • Номер: 11-сс/821/140/25
  • Опис:
  • Тип справи: кримінальне провадження з перегляду ухвал слідчих суддів апеляційною інстанцією
  • Номер справи: 711/2051/25
  • Суд: Черкаський апеляційний суд
  • Суддя: Константин В.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.03.2025
  • Дата етапу: 18.03.2025
  • Номер: 11-сс/821/140/25
  • Опис:
  • Тип справи: кримінальне провадження з перегляду ухвал слідчих суддів апеляційною інстанцією
  • Номер справи: 711/2051/25
  • Суд: Черкаський апеляційний суд
  • Суддя: Константин В.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.03.2025
  • Дата етапу: 26.03.2025
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація