Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1900586732

Справа № 711/522/25

Номер провадження 3/711/270/25


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


17 березня 2025 року                                                                         м.Черкаси


Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Остапенко Ю.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні,адміністративні матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції (протокол серії ВАД

№ 071080), про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, українки, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: в матеріалах справи відсутній, офіційно не працюючої,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 51 КУпАП,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , 12 січня 2025 року, близько 15:39 години, перебуваючи в магазині ТМ «Аврора» за адресою: м. Черкаси, вул. Небесної Сотні, 105, таємно викрала з полиці магазину ліхтарик ручний «Luno 3 реж.», ліхтарик ручний «Luno 4 реж.», шкарпетки жіночі із стразами, ложки столові «Almo», загальною вартістю товару 414 грн 17 коп. без ПДВ. Правопорушення вчинене повторно протягом року, 02.12.2024 ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 51 КУпАП відповідно до протоколу серії ВАВ №206475 від 02.11.2024.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3

ст. 51 КУпАП.

ОСОБА_1 на визначені 03.02.2025, 19.02.2025, 10.03.2025, 17.03.2025 дати судових засідань не з`явилася, судові повістки про дату, час і місце розгляду справи були направлені за її адресою, вказаною в матеріалах справи, однак конверти повернуті до суду без отримання ОСОБА_1 з відмітками «за закінченням терміну зберігання» та «адресат відсутній за вказаною адресою».

Крім того, у зв`язку із систематичною неявкою на виклики до суду постановою від 19.02.2025 до ОСОБА_1 застосовано примусовий привід, з приводу якого сектором поліцейської діяльності № 1 (м. Кам`янка) відділу поліції № 2 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській областіповідомлено про його невиконання через відсутність ОСОБА_1 за місцем свого проживання.

Вказане свідчить про те, що ОСОБА_1 ухилилася від явки до суду, при цьому причин неявки суду не повідомила, клопотань про відкладення розгляду не заявляла.

Згідно з ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 51 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов`язковою. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Ураховуючи, що ОСОБА_1 від прибуття до суду ухилилася, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не направляла, привід щодо неї органами поліції не виконаний, суд уважає за можливе розглянути цю справу за її відсутності у судовому засіданні, оскільки надмірне і безпідставне затягування розгляду справи може призвести до закінчення строків накладення адміністративного стягнення.

Безпідставне умисне затягування розгляду справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона прав і свобод громадян, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.

Суд також враховує практику Європейського суду з прав людини, яка визначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.

Як зазначено у рішенні Європейського суду з прав людини в справі «Пономарьов проти України» сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

ОСОБА_1 під час складання протоколу про адміністративне правопорушення була повідомлена працівниками поліції про направлення матеріалів щодо неї на розгляд до Придніпровського районного суду м. Черкаси.

Таким чином, суд виконав свій обов`язок щодо повідомлення ОСОБА_1 про судовий розгляд справи відносно неї. У свою чергу, ОСОБА_1 , достеменно знаючи про складання на неї протоколу про адміністративне правопорушення, не вжила достатніх і розумних заходів, щоб дізнатись про стан відомого їй судового провадження.

Згідно зі статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності до закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Недотримання строків розгляду справ про адміністративне правопорушення порушує конституційне право на судовий захист, гарантований ст. 55 Конституції України, і негативно впливає на ефективність правосуддя та на авторитет судової влади.

З огляду на наведене, суддя вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Дослідивши письмові матеріали справи та відео з нагрудних камер працівників поліції приходжу до наступного.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.

Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до положень ст. 280 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення у числі інших визначених законом обставин зобов`язаний з`ясувати: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення; чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Частиною 3 ст. 51 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частиною першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.

Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується:

- протоколом серії ВАД № 071080 від 12.01.2025, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП;

- інформацією ТМ «Аврора» про виявлення за допомогою камер внутрішнього відеоспостереження факту крадіжки 12.01.2025 ліхтарика ручного «Luno 3 реж.» вартістю 77 грн, ліхтарика ручного «Luno 4 реж.» вартістю 88 грн, шкарпеток жіночих із стразами вартістю 59 грн, ложок столових «Almo» в кількості 7 шт. вартістю 273 грн, а загалом вартість викраденого 12.01.2025 товару становила 497 грн (414,17 грн без ПДВ);

- письмовими поясненнями свідка – працівника магазину «Аврора» ОСОБА_2 від 12.01.2025 про виявлення її колегою факту крадіжки товарів з полиць магазину, у зв`язку з чим вони затримали особу, за якою спостерігали по камерах відеоспостереження магазину, та викликали поліцію;

- відомостями рапорта командира взводу № 2 роти № 3 батальйону УПП в Черкаській області ДПП старшого лейтенанта поліції Радька А. В. від 12.01.2025 про прибуття до магазину «Аврора» за адресою: м. Черкаси, вул. Небесної Сотні, 105, за повідомленням про крадіжку, де на місці виявили ОСОБА_1 як особу, яка таємно взяла товари з полиць магазину;

- копією постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 02.12.2024 у справі №712/13249/24 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1

ст. 51 КУпАП та накладення на неї стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- відеозаписами з нагрудних камер працівників поліції із зафіксованими обставинами виявлення з допомогою внутрішніх камер відеоспостереження магазину факту крадіжки ОСОБА_1 в ТМ «Аврора» непродовольчих товарів та складання щодо останньої адміністративних матеріалів.

Зазначені вище докази сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.

Розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 51 КУпАП, доведена повністю.

Обставин, що пом`якшують або обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 КУпАП, суддя під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про відшкодування винним майнової шкоди, якщо у результаті вчинення адміністративного правопорушення заподіяно майнову шкоду громадянинові, підприємству, установі або організації.

У протоколі серії ВАД № 071080 від 12.01.2025, складеному щодо ОСОБА_1 , зазначено, що адміністративним правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду на загальну суму 497 грн, (414 грн. 17 коп. без ПДВ). Оскільки матеріали справи не містять відомостей чи повернуті товари, що стали предметом посягання, власнику (представнику магазина), а від представників юридичної особи, якій заподіяна шкода, жодних заяв чи клопотань із цього приводу не надходило, суд позбавлений можливості вирішити питання про відшкодування ОСОБА_1 майнової шкоди.

Згідно зі ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення суддя враховує характер вчиненого правопорушення, яке є умисним і корисливим, особу порушника, ступінь її вини, відсутність обтяжуючих відповідальність обставин, майновий стан ОСОБА_1 , яка не працевлаштована, а тому вважає недоцільним застосування для її виправлення стягнення у виді штрафу, навіть в мінімальному розмірі, оскільки існують обґрунтовані ризики, що призначене судом стягнення не буде виконане.

Беручи до уваги обставини вчинення адміністративного правопорушення, суд вважає за можливе накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді громадських робіт в межах санкції, передбаченої ч. 3 ст. 51 КУпАП, та вважає, що таке стягнення є доцільним для її виправлення та попередження вчинення нею нових правопорушень.

Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, міститься у ст. 5 вказаного Закону.

Відтак, із ОСОБА_1 у дохід держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605 грн 60 коп., оскільки судом не встановлено підстав для її звільнення від сплати цього збору.

Керуючись положеннями статей 33, 40-1, 221, 268, 276, 283, 284 КУпАП, суддя


П О С Т А Н О В И В:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 51 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді 40 (сорока) годин громадських робіт.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п`ять) грн 60 коп (одержувач платежу ГУК у Черк. обл./Придніпр. р-н/22030101, код ЄДРПОУ 37930566, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО: 899998, рахунок отримувача UA968999980313141206000023765).

Строк пред`явлення до виконання постанови в частині стягнення судового збору 3 місяці.

Відповідно до ч. 1 ст. 321-1 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання нею законної сили.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.




Суддя Ю. А. Остапенко




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація