Судове рішення #19016952


Справа  № 2-а-845/11

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

"04" жовтня 2011 р.  Стрийський міськрайонний суд Львівської області

в складі : головуючої –судді                                         Гули Л.В.

                при секретарі                                            Волос О.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Стрию справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Стрию про визнання дій протиправними та зобов’язання нарахувати і виплатити щомісячну державну соціальну грошову допомогу як дитині війни,  

ВСТАНОВИВ :

Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом та просить визнати протиправними дії відповідача з приводу ненарахування та невиплати на свою користь недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни та зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити їй оспорювану допомогу за період з січня 2008 року по серпень  2011 року та в подальшому виплачувати підвищення до пенсії як дитині війни в розмірі 30 %  мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни’’. В обґрунтування заявлених вимог покликається на те, що вона відповідно до ст. 1 Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни” є дитиною війни. Статтею 6 Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни’’передбачено щомісячну соціальну допомогу дітям війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, однак така допомога не виплачувалась їй у повному обсязі. Просила позов задовольнити.

       Позивачка в судове засідання не з’явилася, подала клопотання про розгляд справи за її відсутності.

       Представник відповідача в судове засідання не з’явився, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності та заперечення проти позову, з якого вбачається, що механізм реалізації положень ст. 6 Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни’’врегульовано шляхом внесення змін до статті Закону України ’’Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України’’, згідно з яким дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України ’’Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту’’) до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

       Статтею 7 Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни’’передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Оскільки управління Пенсійного фонду України в м. Стрию здійснює свої повноваження по ефективному використанню коштів Пенсійного фонду України, реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду України джерел і відповідно до конкретних напрямів витратної частини бюджету Пенсійного Фонду України, то у відповідності до п. 9 Положення ’’Про Пенсійний фонд України’’передбачено вичерпний перелік напрямів використання коштів Пенсійного фонду України, які використовуються виключно за призначенням та вилученню не підлягають.

        Крім того, Законом України ’’Про соціальний захист дітей війни’’ не визначено на законодавчому рівні, за рахунок яких коштів і джерел, в якому порядку, яким чином обчислювати вказаний розмір. Законодавством України не визначено поняття мінімальної пенсії за віком як розрахункової величини для підвищення пенсії згідно зі ст. 6 Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни’’, оскільки ч. 3 ст. 28 Закону України ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений на рівні прожиткового мінімуму, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно із Законом України ’’Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування’’.

        Враховуючи те, що Законом України ’’Про соціальний захист дітей війни’’передбачено, що фінансування виплат за цим Законом проводиться із державного бюджету, а не із бюджету Пенсійного фонду України, в діях управління ПФУ в м. Стрию не вбачається будь-яких порушень законодавства. Разом з тим, законодавством не прийнято жодного нормативного акту на виконання вказаних вимог Закону, не визначено на законодавчому рівні, які органи повинні виплачувати підвищення до пенсії, за рахунок яких коштів і джерел, в якому порядку, яким чином обчислювати вказаний розмір. Крім того, Законом України ’’Про внесення змін до Закону України ’’Про Державний бюджет України на 2011 рік’’, який набрав чинності 19.06.2011 року, передбачено, що у 2011 році норми і положення ст. 6 Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни’’застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. На виконання цього Закону було прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року, якою передбачено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 грн., а тому вважає позов безпідставним і просить відмовити в його задоволенні.

        Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких грунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги підставні та підлягають до часткового задоволення.   

        Законом України ’’Про соціальний захист дітей війни’’від 18.11.2004 року установлено правовий статус дітей війни, визначено основи їх соціального захисту та гарантовано їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.

        Статтею 1 цього Закону визначено, що дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

        Відповідно до ст. 6 Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни’’від 18.11.2004 року з 01.01.2006 року таким особам пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є дитиною війни в розумінні Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни’’, що не заперечується відповідачем, а відтак, на неї повністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України ’’Про соціальний захист дітей війни’’, в тому числі й право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, як передбачено статтею 6 зазначеного Закону.

        Частина 2 статті 8 Конституції України встановлює вимогу щодо законів України –усі вони приймаються виключно на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

        Частиною 3 статті 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

        Законом України ’’Про Державний бюджет України на 2007 рік’’дію ст. 6 Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни’’від 18 листопада 2004 року зупинено на 2007 рік та встановлено, що підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни’’виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України ’’Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту’’), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

        Однак, Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09 липня 2007 року визнано неконституційними п.12 ст. 71 та ст. 111 Закону України ’’Про державний бюджет України на 2007 рік’’, що призупиняли дію ст. 6 Закону України  ’’Про соціальний захист дітей війни’’від 18 листопада 2004 року.

        Законом  України  ’’Про  Державний бюджет України на 2008 рік’’від 28.12.2007 року дію ст. 6 Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни’’обмежено та встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України ’’Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту’’), до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення в розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

        Однак, Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008 року визнано неконституційними п.п. 2 п. 41 розділу II Закону України ’’Про Державний бюджет України на 2008 рік’’, що призупиняли дію ст. 6 Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни’’ від 18 листопада 2004 року.

        З дня ухвалення Конституційним Судом України Рішень № 6-рп/2007 та № 10-рп/2008 положення Законів України ’’Про Державний бюджет України на 2007 рік’’та ’’Про Державний бюджет України на 2008 рік’’, що визнані неконституційними, втратили чинність, отже, з цього часу відновлено дію ст 6 Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни’’.

        Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 та від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 мають перспективну дію та преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, та є обов’язковими до виконання на території України, є остаточними і не можуть бути оскаржені.

        Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’ мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

        Статтею 52 Закону України ’’Про Державний бюджет України на 2010 рік’’ прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 1 липня 2010 року 709 грн., з 1 жовтня 2010 року –723 грн., з 1 грудня 2010 року –734 грн. та статтею 21 Закону України ’’Про Державний бюджет України на 2011 рік’’ прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить з 1 січня 2011 року 750 грн., з 1 квітня 2011 року –764 грн.

Таким чином, враховуючи ту обставину, що позивачка пропустила строк звернення до суду, оскільки звернулася з позовом лише 29.08.2011 року, а тому, застосовуючи строк звернення до суду, визначений ст. 99 КАС України, ухвалою від 16.09.2011 року залишено без розгляду позовні вимоги в частині виплати позивачці підвищення до пенсії з 01.01.2008 року по 28.02.2011 року.

Положення ч. 3 ст. 28 Закону України ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’, на думку суду, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних з мінімальною пенсією  за  віком,  оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч. 1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком, а тому заперечення управління Пенсійного фонду України в м. Стрию проти вимог позивачки в цій частині не заслуговують на увагу.

Пунктом 7 частини 1 Закону України ’’Про внесення змін до Закону України ’’Про Державний бюджет України на 2011 рік’’Прикінцеві положення Закону України ’’Про Державний бюджет України на 2011 рік’’доповнено пунктом 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення ст. 6 Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни’’ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. А відтак, визначення порядку та розмірів виплат дітям війни у 2011 році делеговано Кабінету Міністрів України.

На виконання пункту 4 Прикінцевих положень Закону України ’’Про Державний бюджет України на 2011 рік’’постановою Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року, яка набрала чинності 23.07.2011 року, встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 грн.

За  таких  обставин,  суд  приходить  до  висновку,  що позовні вимоги позивачки ОСОБА_1  в  частині визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в м. Стрию щодо відмови в нарахуванні та виплаті їй підвищення до пенсії в розмірі, встановленому ст. 6 Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни’’, за період з 01.03.2011 року по 22.07.2011 року, є підставними і підлягають до задоволення.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на положення ст., ст. 21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання протиправними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов’язання вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю. Встановивши, що відповідач у справі порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд визнає такі дії протиправними і зобов’язує провести нарахування та виплату належних позивачу сум відповідно до закону, а не ухвалює рішення про стягнення чи виплату їх конкретних розмірів.

Крім того, предметом судового захисту можуть бути тільки порушені, невизнані чи оспорювані права, а на момент розгляду справи такий факт порушення права позивачки в майбутньому відсутній.

Оскільки функції з призначення, нарахування та виплати пенсії позивачці здійснює Пенсійний фонд України в особі управління Пенсійного фонду України в м. Стрию, обов’язок щодо нарахування і виплати спірної допомоги слід покласти на відповідача у справі.

Достатніх правових підстав чи застережень щодо неможливості підвищення пенсії позивачці у передбаченому ст. 6 Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни’’ розмірі суд не вбачає.  

Суд не бере до уваги покликання відповідача на відсутність бюджетного фінансування на виплату передбаченого Законом України ’’Про соціальний захист дітей війни’’ підвищення до пенсії як на причину невиконання покладених на нього зобов’язань, оскільки реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі ’’Кечко проти України’’).

Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб’єкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ним оскаржуваного рішення про відсутність підстав для нарахування та виплати позивачці підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачки є обґрунтованими, правомірними та підлягають до часткового задоволення.

Керуючись ст., ст. 19, 22, 55, 64, 95 Конституції України, ст., ст. 1, 3, 6, 7 Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни’’від 18.11.2004 року, ст. 28 Закону України ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’, Законом України ’’Про державний бюджет України на 2010 рік’’, Законом України ’’Про внесення змін до Закону України ’’Про Державний бюджет  України  на  2011 рік’’, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, Постановою Кабінету Міністрів України № 745 від 06 липня 2011 року, ст., ст. 9, 71, 86, 159-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

        Позов задовольнити частково.

        Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию щодо невиконання законодавчо визначеного обов’язку здійснити за період з 01 березня 2011 року по 22 липня 2011 року перерахунок надбавки до пенсії ОСОБА_1 в розмірі, встановленому ст. 6 Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни’’, протиправними.

        Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Стрию нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст. 6 Закону України ’’Про соціальний захист дітей війни’’, за період з 01.03.2011 року по 22.07.2011 року з врахуванням ст. 28 Закону України ’’Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування’’та виплачених сум.   

В решті позовних вимог відмовити.  

        Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання її копії.






Суддя           Л. В. Гула




  • Номер: 2-а/172/11
  • Опис: про визнання неправомірними дії УПФУ в Іванівському районі Одеської області щодо несвоєчасного нарахування та виплати підвищення до пенсії згідно ЗУ 3551 ХІІ ветерану війни - учаснику війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-845/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Гула Л.В.
  • Результати справи: у задоволенні позову відмовлено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.06.2011
  • Дата етапу: 25.07.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягненя щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-845/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Гула Л.В.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.02.2011
  • Дата етапу: 23.08.2012
  • Номер:
  • Опис: Про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та зобов’язання суб’єкта владних повноважень нарахувати і виплатити 30% надбавки до пенсії, як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-845/11
  • Суд: Глобинський районний суд Полтавської області
  • Суддя: Гула Л.В.
  • Результати справи: скасовано частково
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.01.2011
  • Дата етапу: 19.04.2013
  • Номер: 2-а/2522/1219/11
  • Опис: про стягнення з органу владних повноважень-УПФУ в Талалаївському районі не отриманої щомісячної державної соціалььної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-845/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Гула Л.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.03.2011
  • Дата етапу: 25.05.2011
  • Номер:
  • Опис: поновлення пропущенного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої соціальної допомоги Дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-845/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Гула Л.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.12.2010
  • Дата етапу: 07.02.2011
  • Номер: 2-а-845/2011
  • Опис: зобов’язання перерахувати та виплатити щомісячну надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-845/11
  • Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Гула Л.В.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.04.2011
  • Дата етапу: 24.05.2011
  • Номер: 2-а/1714/1146/11
  • Опис: визнання діянь протиправними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-845/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Гула Л.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.09.2011
  • Дата етапу: 02.11.2011
  • Номер: 2-а/168/11
  • Опис: про визнання дій неправомірними . зобов"язання здійснити перерахунок та виплату щомісячного підвищення пенсії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-845/11
  • Суд: Літинський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Гула Л.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.06.2011
  • Дата етапу: 18.08.2011
  • Номер:
  • Опис: про стягнення недоплаченої щомісячної державної допомоги дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-845/11
  • Суд: Галицький районний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Гула Л.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.02.2011
  • Дата етапу: 30.03.2011
  • Номер:
  • Опис: Визнання бездіяльності УПФ України в Крижопільському районі та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-845/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Гула Л.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.02.2011
  • Дата етапу: 11.08.2011
  • Номер: 2-а/140/11
  • Опис: про визнання протиправною бездіяльність УПФУ в Берегівському р-ні та зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-845/11
  • Суд: Берегівський районний суд Закарпатської області
  • Суддя: Гула Л.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Зареєстровано
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 03.06.2011
  • Дата етапу: 03.06.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація