справа №2-а-8560/11
ПОСТАНОВА
і м е н е м У К Р А Ї Н И
31 жовтня 2011 року місто Бахчисарай
Суддя Бахчисарайського районного суду Автономної Республіки Крим Радькова І.В.
при секретарі Сторчаковой Н.Ю.
розглянувши порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі про зобов’язання провести перерахунок пенсії,
в с т а н о в и в :
позивач звернувся до суду із вимогами про стягнення недоплаченої соціальної допомоги та зобов’язанні йому виплати за період з 01.01.2011 року по день набрання законної сили постанови суду, мотивуючи свої вимоги тим, що він є дитиною війни у розумінні Закону України «Про соціальний захист дітей війни»і має право на пільги, передбачені цим Законом. Зокрема, посилаючись на статтю 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», позивач зазначив, що має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, котра йому не виплачується в установленому законом порядку.
Ухвалою Бахчисарайського районного суду АР Крим адміністративний позов в частині вимог поданих із порушенням строку визначених ст. 99 КАСУ залишено без розгляду.
Від сторін у справі надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутність. Беручі до уваги, що клопотання про розгляд справи за їх відсутність заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, відповідно до положення ст. 122 ч.4 КАСУ.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Як встановлено в ході судового засідання між сторонами склались правовідносини, витікаючи із права особи отримувати щомісячну надбавку відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»дітям війни пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до вимог статті 7 вказаного Закону України фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет на 2011 рік»від 14.06.2011 року №3491-YI, який набув чинності 19.06.2011 року встановлено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінетом Міністрів України, який до набрання чинності Законом №3491- YI не прийняв відповідного нормативного акту щодо встановлення розмірів виплат категорії «діти війни», у зв’язку із чим застосуванню підлягає положення ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», яке діє з 22.05.2008 року (з часу ухвалення рішення КСУ 22 травня 2008 року №10-рп/2008).
14.06.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України №3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чинності 19.06.2011 року.
Пунктом 7 частини I Закону України №3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»доповнено пунктом 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39,50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14,22,37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету»встановлено виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, сім’ям, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення,особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», дітей війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань»).
Таким чином, визнання порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінетом Міністрів України. Під час вирішення питання, яка з одно предметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню для розв’язання спорів зазначеної категорії, перевагу слід надати тій з них, що прийнята пізніше.
Таким чином, позовні вимоги в межах 6-місячного терміну звернення до суду до 19.06.2011 року мають буди задоволені. Тоді як з 19.06.2011 року в задоволенні позову слід відмовляти з тих підстав, що Кабінетом міністрів України визначена сума підвищення до пенсії дітям війни постановою №745 від 06.07.2011 року.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне здійснити позивачу перерахунок та виплату недоплаченого до пенсії з 28.04.2011 року по 18.06.2011 року в межах заявлених позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання противоправними рішення суб’єкту владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішенням чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Судовий збір підлягає стягненню на користь позивача відповідно до ст. 94 КАСУ.
На підставі рішення Конституційного суду України 10-рп від 22.05.2008 року, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 ч.1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. 122 ч.4 КАСУ, суд
п о с т а н о в и в :
позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 28 ч.1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»з 28.04.2011 року по 18.06.2011 року.
Стягнути за рахунок державного бюджету на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1,70 (одна) грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга в Севастопольський апеляційній адміністративний суд протягом 10 днів з дня її отримання.
Суддя Радькова І.В.
2а-8560/2011