Справа № 2-а-6575/11
П О С Т А Н О В А
іменем України
"24" листопада 2011 р. суддя Дніпровського районного суду міста Києва Макарчук В.В., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, –
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до відповідача Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовувала тим, що вона є “дитиною війни”, а тому відповідно до Закону України “Про соціальний захист дітей війни” і має право на пільги, передбачені цим Законом. Так, згідно зі ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” позивач зазначила, що вона має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Оскільки відповідачем було відмовлено в проведенні нарахування та виплати 30% надбавки до пенсії з 09.07.2007 року, позивач і звернулась до суду за захистом своїх порушених прав та просить суд визнати дії відповідача щодо відмови у нарахуванні і виплати несплаченої їй державної соціальної допомоги як дитині війни (30% надбавки до пенсії) з 09.07.2007 року протиправними; зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити їй у повному обсязі недоплачену як дитині війни щомісячну державну соціальну 30% надбавку, що передбачена ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, починаючи з 09.07.2007 року, а також нараховувати і виплачувати 30% надбавку до пенсій як дитині війни у повному розмірі в подальшому (довічно). Сплачені судові витрати покласти на відповідача.
У своїх письмових запереченнях відповідач просив розглядати справу без участі представника Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва, а також відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки нарахування пенсійних виплат позивачу здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства.
Ухвалою судді Дніпровського районного суду м. Києва від 09.11.2011 року відкрито провадження у даній справі в частині позовних вимог про визнання дій протиправними, зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням надбавки, встановленої ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, починаючи з 05.04.11.
Ухвалою судді Дніпровського районного суду м. Києва від 09.11.2011 року позовні вимоги в частині визнання дій протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 09.07.2007 року по 04.04.2011 року включно залишено без розгляду.
Суд, керуючись вимогами ст.183-2 КАС України, ухвалив розглянути справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому їх дослідженні, прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав. Позивач народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 року, перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва, отримує пенсію за віком та має статус дитини війни.
Вона стверджувала, що у 2007 році не отримувала надбавку до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, а з 01.01.2008 року вона отримує цю надбавку не у повному обсязі.
05.09.2011 року позивач звернулась до Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва з заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням 30% надбавки, встановленої ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, однак листом від 06.09.2011 року відповідач відмовив у перерахунку пенсії.
Ст.1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (02.09.1945 року) Другої світової війни їй було менше 18 років. На час закінчення Другої світової війни позивачеві не виповнилось 18 років.
Отже, позивач відноситься до категорії дітей війни та на неї поширюється дія вказаного вище Закону, зокрема, вона має право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, як передбачено ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правого акта, який би визначав розмір мінімальної пенсії за віком, немає. Ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове пенсійне страхування” встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок –20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове пенсійне страхування” передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абз.1 ч.1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. При цьому, ч.2 ст.5 Закону України “Про загальнообов’язкове пенсійне страхування” встановлено, що виключно цим Законом визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Враховуючи те, що нормами цього Закону встановлений розмір мінімальної пенсії за віком, а для інших нормативно-правових актів може застосовуватись лише в частині, що не суперечить цьому Закону, суд приходить до висновку, що будь-яким іншим нормативно-правовим актом не може визначатись розмір мінімальної пенсії за віком.
Ч.3 ст. 46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних витрат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Тобто, пенсії та інші види соціальних виплат, що є єдиним джерелом існування, не можуть бути нижче від прожиткового мінімуму, який встановлений законом.
Законом України “Про прожитковий мінімум”. Даний Закон дає визначення прожиткового мінімуму, закладає правову основу для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України “Про прожитковий мінімум” прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність. Цією ж статтею визначено, що прожитковий мінімум застосовується зокрема для: встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім’ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України; формування Державного бюджету України та місцевих бюджетів.
З викладеного вбачається, що прожитковий мінімум є базою для розрахунку мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії за віком, інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України, та ґрунтується зокрема на ч.3 ст.46 Конституції України, у відповідності до якої пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги не можуть бути нижчими ніж прожитковий мінімум, встановлений законом. Крім того, Державний бюджет України при його формуванні ґрунтується на прожитковому мінімумі, з огляду на що, витратна частина бюджету України не може не базуватися на прожитковому мінімумі як соціальній гарантії, встановленій Конституцією України –основним законом України, який має найвищу юридичну силу, норми якого є нормами прямої дії; закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Згідно зі ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, встановлена ч.2 ст.46 Конституції України мінімальна соціальна гарантія для визначення пенсії та інших видів соціальних виплат, що є єдиним джерелом існування, –прожитковий мінімум, який встановлюється законом, не може бути зменшений ані законом, ані підзаконним нормативно-правовим актом.
У відповідності до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Таким чином, щомісячна доплата до пенсії для дітей війни є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального закону, є дітьми війни. Тобто, фактично ця щомісячна надбавка є формою реалізації конституційного права громадян, які є дітьми війни, на соціальний захист.
Також згідно зі ст.7 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України. За умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату щомісячних надбавок дітям війни це створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена надбавка. Однак, в той же час, на думку суду, це не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання надбавки до пенсії, яка прямо передбачена законом.
Ч.2 ст.3 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
З цих підстав суд приходить до висновку про неприпустимість при встановленні розміру державної соціальної підтримки дітей війни виходити з положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, якими виплата державної соціальної підтримки передбачена у значно менших розмірах, оскільки Конституція України має вищу юридичну силу порівняно з іншими Законами України.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” ч.1 ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” викладена в новій редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” розділ II цього Закону, яким і внесено зміни до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” набирав чинності з 01.01.2008 та діяв до прийняття Конституційним Судом України рішення від 22.05.2008 року у справі у справі №10-рп/2008.
За таких обставин, надбавка, передбачена ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, підлягала виплаті у період з 22.05.2008 року до 31.12.2008 року.
Закон України “Про Державний Бюджет України на 2009 рік” від 26.12.2008 року не містить положень, що зупиняють дію Закону України “Про соціальний захист дітей війни” чи його окремих норм, тому зазначена вище надбавка підлягала виплаті за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року.
Також не містять положень, що зупиняють дію Закону України “Про соціальний захист дітей війни” чи його окремих норм Закон України “Про Державний Бюджет України на 2010 рік” від 27.12.2009 року та Закон України “Про Державний Бюджет України на 2011 рік” від 23.12.2009 року.
14.06.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” №3491-VI, який набрав чинності 19.06.2011 року.
П.7 ч.1 зазначеного Закону Прикінцеві положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” доповнено п.4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Із аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
На виконання п.7 ч.1 зазначеного Закону Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 року прийнято постанову “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету” №745, якою установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,80 грн. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до абзацу першого цього пункту та Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” таке підвищення проводиться за їх вибором згідно з одним із зазначених Законів. Ця постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності 23.07.2011 року.
Отже, на спірні відносини одночасно поширюється дія ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, якою передбачено, що особи, які відносяться до категорії дітей війни, мають право на підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії та норма п.7 ч.1 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” №3491-VI, якою передбачено, що у 2011 році норми і положення ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Під час вирішення питання, яка з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню до спірних правовідносин, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше. У даному випадку пізніше прийняті норми Закону України від 14.06.2011 року “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”№3491-VI .
Таким чином, починаючи з 23.07.2011 року визначення розміру підвищення до пенсії особам, які відносяться до категорії дітей війни, здійснюється з урахуванням положень Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” №3491-VI та постанови Кабінету Міністрів України 06.07.2011 року “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету” №745.
Отже, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача щодо визнання дій протиправними та зобов’язання нарахувати та виплатити пенсію з урахуванням недоплаченої щомісячної державної соціальної надбавки у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 05.04.2011 року по 22.07.2011 року включно, є обґрунтованими та, відповідно, такими, що підлягають задоволенню.
В частині вимог щодо зобов’язання відповідача нараховувати і виплачувати підвищену на 30% надбавку до пенсії як дитині війни у повному розмірі довічно слід відмовити, оскільки ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва та отримує пенсію і рішення суду в частині зобов’язання відповідача на майбутнє виплачувати спірні кошти не відповідає змісту законодавства, так як судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання та не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин.
Відповідно до ст.94 КАС України суд, вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір у розмірі 1,70 грн.
Зважаючи на вищенаведене, відповідно до ст.ст.8, 22, 46, 152 Конституції України, Закону України “Про Державний бюджет на 2006 рік”, Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік”, Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, Закону України “Про Державний Бюджет України на 2009 рік”, Закону України “Про Державний Бюджет України на 2010 рік”, Закону України “Про Державний Бюджет України на 2011 рік”, Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” №3491-VI, ст.ст.1, 3, 5, 6, 7 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, ст.ст.5, 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст.1, 2 Закону України “Про прожитковий мінімум”, рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/07, рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, постанови Кабінету Міністрів України 06.07.2011 року “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету” №745 та керуючись, ст.ст. 2, 17, 69, 71, 87, 90, 94, 99, 158, 159, 160, 162, 163, 167, 183-2, 256 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії –задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 як дитині війни відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” пенсії з урахуванням щомісячного підвищення у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, розмір якої встановлено ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, з 05.04.2011 року по 22.07.2011 року включно.
Зобов’язати Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 як дитині війни відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” пенсії з урахуванням щомісячного підвищення у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, розмір якої встановлено ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, починаючи з 05.04.2011 року по 22.07.2011 року включно, з урахуванням раніше здійснених виплат.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір у розмірі 1,70 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Допустити негайне виконання постанови в межах суми платежу за один місяць.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд міста Києва шляхом подання в десятиденний строк з дня отримання копії цієї постанови апеляційної скарги.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.В. Макарчук
- Номер: 6-а/162/197/2019
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-6575/11
- Суд: Любешівський районний суд Волинської області
- Суддя: Макарчук В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.05.2019
- Дата етапу: 28.05.2019
- Номер: 6-а/358/35/21
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-6575/11
- Суд: Богуславський районний суд Київської області
- Суддя: Макарчук В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.01.2021
- Дата етапу: 27.01.2021
- Номер: 2-а/2303/5507/11
- Опис: про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-6575/11
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Макарчук В.В.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.10.2011
- Дата етапу: 13.02.2013
- Номер: 2-а/1603/3545/11
- Опис: діти війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-6575/11
- Суд: Гадяцький районний суд Полтавської області
- Суддя: Макарчук В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.08.2011
- Дата етапу: 19.09.2011