Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1915207794

провадження № 3/294/1152/25

справа № 294/716/24


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2025 року                                                                                           м. Чуднів




Суддя Чуднівського районного суду Житомирської області Білера І.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з ВП № 5Житомирського РУП ГУ НП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

   ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , оператор в ТОВ «Чуднівський елеватор АІК»,

за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-


ВСТАНОВИВ:


Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 756765 від 22.03.2024 ОСОБА_1 22.03.2024 о 09 год 10 хв в м. Чуднів по вул. Соборній, керував автомобілем марки «ГАЗ –САЗ 3507», днз НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп`яніння. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законодавством порядку відмовився. Від керування транспортним засобом відсторонений шляхом передачі тверезому водієві.

Таким чином, ОСОБА_1 своїми діями порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачено адміністративну відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 з`явився та пояснив, що дійсно керував транспортним засобом, аде був тверезей. Так як його працівники поліції зупинили вперше, то розхвилювався і спочатку відмовився від проходження медичного огляду, однак згодом погодився. Разом з тим, поліцейський не дав йому такої можливості. Надав суду для огляду висновок КНП «Чуднівська лікарня», відповідно до якого 22.03.2024 станом на 11 год 30 хв ОСОБА_1 перебував в тверезому стані.

       Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , оглянувши висновок КНП «Чуднівська лікарня», суд дійшовнаступного висновку.

Диспозицією частини 1 ст. 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність, в тому числі, за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

       Згідно з п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

       Відповідно до ст.266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`ягніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису,а вразі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

       Згідно з п. п. 2-7 Розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735, огляд на стан алкогольного сп`яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання. Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Огляд на стан сп`яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції. Перед проведенням огляду на стан сп`яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп`яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

       Результати огляду на стан сп`яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів (п. 10 Розділу ІІ Інструкції).

       У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу. Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції (п. п. 7, 8 Розділу ІІ Інструкції).

       Аналогічні положення містяться і в Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 № 1103, відповідно до якого огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків; водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється уповноваженою особою для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я; у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я уповноважена особа в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду (п. п. 3, 4, 6 Порядку).

       За вимогами п. 11 розділу ІІ Інструкції від 09.11.2015 року № 1452/735, оформлення матеріалів огляду на стан сп`яніння водія транспортного засобу здійснюється згідно з чинним законодавством.

       На виконання вищевказаних положень законодавства суду надані:

       - протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130, серії ААД №756765 від 22.03.2024;

       - акт огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовився пройти на місці зупинки транспортного засобу, огляд на стан виявлення алкогольного сп`яніння;

- диск з відеофайлами.

       Оглядом в судовому засіданні диску з відеофайлами судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував біля транспортного засобу разом з братом та поліцейськими. Поліцейський повідомив ОСОБА_1 , що проти нього складається протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки є підозри на наявність в останнього стану алкогольного сп"яніння. На запитання поліцейського, чи пройде ОСОБА_1 огляд на стан сп"яніння за допомогою приладу Драгер, останній мовчав. Лише після кількох запитань поліцейського ОСОБА_1 надав нечітку відмову помахом голови. Після певного проміжку часу, протягом якого складались адміністративні матеріали поліцейським, ОСОБА_1 та його брат, який перебував біля нього, попросили поліцейського пройти огляд на стан сп"яніння, однак поліцейський сказав, що йому все-рівно, оскільки уже складено протокол про адміністративне правопорушення за відмову від проходження огляду.

       Таким чином, оцінивши в сукупності наявні в матеріалах справи докази, в тому числі долучені до справи відеофайли, суд дійшов переконання, що не надавши можливості ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп"яніння на місці зупинки транспортного засобу на прохання останнього є порушенням Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України від 09.11.2015 № 1452/735, оскільки це не становило для поліцейського жодних складностей, а спеціальний технічний засіб був наявний при ньому.

Більше того, у матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні будь - які докази інформування ОСОБА_1 про порядок застосування спеціального технічного засобу, а також направлення на огляд до медичного закладу.

На переконання суду, у випадку дотримання поліцейським належного інформування ОСОБА_1 про порядок проходження огляду на стан алкогольного сп"яніння, останній погодився би на такий огляд, про що свідчать його показання в суді, висновок КНП «Чуднівська лікарня», а також відеодайли, долучені до матеріалів справи.

Таким чином, зважаючи на вищевказані обставини, суд дійшов висновку про відсутність доказів порушення ОСОБА_1 вимог п. 2.5 ПДР України, та відповідно, наявність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, що є підставою для закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 36, 130, 130, 268, 280, 283, 284 КодексуУкраїни про адміністративні правопорушення, -


ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 130 КУпАП, закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.




       Суддя                         Ірина БІЛЕРА


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація