- Представник позивача: Панасюк Наталія Антонівна
- позивач: Медведчук Олена Іванівна
- відповідач: Оратівська селищна рада Вінницького району Вінницької області
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 141/847/24
Провадження №2/141/59/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2025 року с-ще Оратів
Оратівський районний суд Вінницької області в складі: головуючого судді: Демченко І.В., при секретарі судового засідання Мазур Х.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Оратівської селищної ради Вінницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
До Оратівського районного суду Вінницької області надійшла позовна заява від представника позивача адвоката Панасюк Н.А., яка дії в інтересах ОСОБА_1 до Оратівської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка є рідною сестрою ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач).Заповіту після своєї смерті ОСОБА_2 не залишила. Після її смерті залишилось спадкове майно, яке складається з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Спадкова справа до майна померлої не заведена. У спадкодавиці, ОСОБА_2 , є спадкоємці за законом першої черги, це її мати, а також два сини. Однак, ці особи у відведений законодавством строк спадщини не приймали, на неї не претендують. ОСОБА_1 є спадкоємицею другої черги за законом після ОСОБА_3 .
Позивач до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини в відведений законодавством строк не звернулась, тому звертається до суду з позовною заявою визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , а саме три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
В судове засідання позивач не з`явилась, представником позивача подана заява, в якій просить розглянути справу без участі позивача та його представника, позовні вимоги підтримує і просить їх задовольнити.
Представник відповідача Оратівської селищної ради в судове засідання не з`явився, подав заяву, в якій просить розглянути справу без участі представника відповідача, проти задоволення позову не заперечує.
Згідно з ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Суд, дослідивши докази по справі, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_4 є рідними сестрами, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії « НОМЕР_1 від 23.02.1970;копією свідоцтва про народження серії « НОМЕР_2 від 20.01.1969 та копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 14.08.1987.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії « НОМЕР_4 від 13.02.2024.
Як вбачається з державного акту на право приватної власності на землю серії «ВН» №177 від 08.05.2001, ОСОБА_2 на підставі рішення 15 сесії 3 скликання від 08.12.2000 Фронтівської сільської ради народних депутатів передана у приватну власність земельна ділянка площею 3.5171 га в межах згідно з планом. Земельна ділянка розташована на території Фронтівської сільської ради.
Спадкова справа до майна померлої не заведена, що підтверджується витягом зі спадкового реєстру № 79689435 від 13.01.2025.
Заповіту ОСОБА_2 не залишила, що підтверджується витягом зі спадкового реєстру № 79689436 від 13.01.2025.
У спадкодавиці, ОСОБА_2 , є спадкоємці за законом першої черги, це її мати, а також два сини. Однак, ці особи у відведений законодавством строк спадщини не приймали, на неї не претендують та до суду з заявою про визначення додаткового строку звертатися наміру не мають, що підтверджується їх заявами, засвідченими належним чином відповідно до вимог Закону України «Про нотаріат»: заявою ОСОБА_5 від 18.10.2024, зареєстрованої в реєстрі за № 1-134; заявою ОСОБА_6 від 07.11.2024 зареєстрованої в реєстрі за № 1498; заявою ОСОБА_7 від 07.11.2024, зареєстрованої в реєстрі за №1497.
На день смерті ОСОБА_2 , за адресою її реєстрації та проживання інші особи не були зареєстровані та не проживали, що підтверджується довідкою № 132/08.00.27-10 від 11.11.2024 виданою Оратівською селищною радою Балабанівськимстаростинським округом.
Як вбачається з виписки із медичної карти амбулаторного хворого від 15.08.2024, ОСОБА_1 знаходилась на амбулаторному лікуванні з 05.08.2024 по 15.08.2024 в АЗПСМ.
Згідно ст. ст. 12, 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За загальним правилом право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Відповідно до ч.2 ст.1270 ЦК України якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжується до трьох місяців.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
У п.24 Постанови Пленуму № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» Верховний Суд України роз`яснив, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
У постанові Верховного Суду України від 23 серпня 2017 року у справі №6-1320 цс 17 зазначено про те, що право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив встановлений законом строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку, з урахуванням конкретних фактичних обставин справи, можуть визнаватись, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Звертаючись до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, позивач вказала, що на час смерті її сестри в Україні діяв воєнний стан, тому позивач була впевнена в тому, що строки для прийняття спадщини продовжені.
Судом встановлено, що позивач дійсно пропустила строк прийняття спадщини, встановлений ч.2. ст.1270 ЦК України, але пропущений строк є незначним, вже в грудні 2024 року позивач звернулась до суду.
Суд враховує також те, що позивач є спадкоємцем другої черги спадкування, і її право на спадкування залежало від реалізації своїх прав спадкоємцями попередньої черги спадкування, які лише в жовтні і листопаді 2024 року чітко визначили свою волю щодо відмови від прийняття спадщини.
З врахуванням викладеного, суд вважає, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 з поважних причин.
Суд також зазначає, що факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, а визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не вирішує питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК України, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.4, 12, 76-81, 89, 258-259, 263-265, 354-355 ЦПК України , суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Оратівської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк у 3 (три) місяці з дня набрання рішенням законної сили, для подання нею заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_5 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Оратівська селищна рада Вінницької області, код ЄДРПОУ 04327985, місцезнаходження: с-ще Оратів Вінницького району Вінницької області, вул. Героїв Майдану, буд.78
Суддя І. В. Демченко
- Номер: 2/141/296/24
- Опис: Позовна заява Медведчук Олени Іванівни до Оратівської селищної ради про визначення додаткового строку для подання зааяви про прийняття спадщини.
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 141/847/24
- Суд: Оратівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Демченко І. В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.12.2024
- Дата етапу: 24.12.2024
- Номер: 2/141/59/25
- Опис: Позовна заява Медведчук Олени Іванівни до Оратівської селищної ради про визначення додаткового строку для подання зааяви про прийняття спадщини.
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 141/847/24
- Суд: Оратівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Демченко І. В.
- Результати справи:
- Етап діла: Залишено без руху
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.12.2024
- Дата етапу: 30.12.2024
- Номер: 2/141/59/25
- Опис: Позовна заява Медведчук Олени Іванівни до Оратівської селищної ради про визначення додаткового строку для подання зааяви про прийняття спадщини.
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 141/847/24
- Суд: Оратівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Демченко І. В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.12.2024
- Дата етапу: 24.01.2025