Судове рішення #1915755
Справа №22 -328|08

 

Справа №22 -328|08                                                                                  Головуючий у 1 інстанції Ковтун Л.М.                                                    Категорія 45, 47                                                                                               Доповідач  Кривохижа В. І.

 

 

 

                                                    РІШЕННЯ

                                           ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

1квітня  2008 року                 Колегія  суддів  судової  палати  в  цивільних справах

апеляційного суду Кіровоградської області в складі:

                                                                   Головуючої:       Кривохижі В.І.                      

                                                                                Суддів:      Черниш Т.В.

                                                                                             Чорнобривець О.С.

                                                                      при секретарі      Дімановій Н.І.

                                                         

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за  апеляційними скаргами ОСОБА_1,ОСОБА_2на рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 27 грудня 2007 року, апеляційною скаргоюОСОБА_2на ухвалу Ленінського районного суду м. Кіровограда від 10 січня 2008 року,-

        

                                                         ВСТАНОВИЛА:

 

         У  грудні 2006 рокуОСОБА_1звернувся в суд з позовом доОСОБА_2про зменшення розміру аліментів.

         Зазначав, що рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда від           9 листопада 2001 року  з нього на користь відповідачки були стягнуті аліменти в розмірі 1/3 частини його заробітку (доходів) на утримання доньок: ОСОБА_3 таОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, до їх повноліття. Оскільки донька ОСОБА_3ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла, він і просив зменшити розмір стягнутих з нього аліментів до 1/5 частини його заробітку на утримання доньки ОСОБА_4, до її повноліття, з урахуванням  його матеріального становища, надання ним допомоги на утримання іншої доньки   ОСОБА_5 у зв'язку з навчанням, призупинивши виконання по виконавчому листу у частині виплати на доньку ОСОБА_3.

         В судовому засіданні позивач надав заяву про зміну позовних вимог, зазначаючи, що на двох дітей має стягуватися 1/3 частина заробітку, а оскільки з нього продовжують стягуватися аліменти в тому ж розмірі, рішенням цього ж суду з нього додатково стягнуто аліменти на повнолітню дитину в розмірі 1/6 частини на період до 30.06.2009 року, тому і просив на цей період зменшити розмір стягнення аліментів до 1/6 частини всіх видів заробітку. До того ж врахувати, що з нього стягується 50 % заробітку і на проживання залишається сума менша прожиткового мінімуму доходів громадян, визначеного законом.

         Рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда від 27 грудня 2007 року позов задоволений частково. Зменшено, на період з 18.12.2006 року - з дати подачі позову до суду і до закінчення навчання ОСОБА_5 тобто до 30.06.2009 року, розмір аліментів за виконавчим листом №2-3347/2001, що стягуються з ОСОБА_1. на користь ОСОБА_2 з 1/3  до 1/4 частини всіх видів заробітку, але не менше 1/2 частини неоподаткованого мінімуму доходів громадян, допустивши негайне виконання рішення.

         Ухвалою цього ж суду від 10 січня 2008 року роз'яснено рішення, а саме про те, що порядок стягнення, перерахунку, збільшення, зменшення розміру аліментів проводиться в межах прийнятого рішення виконавчими органами. При прийнятті рішення щодо зменшення розміру аліментів саме на період з 18.12.2006 року - з дати подачі позову до суду і до закінчення навчання ОСОБА_5 тобто до 30.06.2009 року, суд виходив із заявлених щодо періоду зменшення позовних вимог позивача, не виходячи за межі позову, тому обсяги стягнення аліментів після 30.06.2009 року визначатимуться за рішенням суду відповідно до діючих виконавчих листів.

         В апеляційній скарзіОСОБА_1. ставить питання про зміну рішення суду через порушення судом норм матеріального і процесуального права, неповне з'ясування та встановлення обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду цим обставинам, що виникло внаслідок неправильного дослідження і оцінки обставин справи. Просить зменшити розмір аліментів за виконавчим листом №2-3347/2001, що стягуються  з нього на користь відповідачки, з 1/3 до 1/6 частини всіх видів заробітку, але не менше 1/2 частини неоподаткованого мінімуму доходів громадян.

         В апеляційній скарзі ОСОБА_2 ставить питання про зміну судового рішення через порушення судом норм цивільно-процесуального та цивільного законодавства. Зазначає, зокрема, що законодавством не передбачена  зміна розміру аліментів з дати подання позову та негайне виконання судового рішення, оскільки у новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням законної сили. Тому і просила ухвалити нове рішення, яким виключити з його резолютивної частини ці вказівки. З підстав порушення судом норм процесуального права просила скасувати і ухвалу суду від 10 січня 2008 року про роз'яснення судового рішення.

         Заслухавши доповідача, пояснення позивача, який підтримував доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи в межах доводів апеляційних скарг і вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що  апеляційна скарга ОСОБА_1. підлягає відхиленню, апеляційні скарги ОСОБА_2 - частковому задоволенню, а рішення суду підлягає зміні, ухвала- скасуванню з таких підстав.

         Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

         Згідно ст. 192 СК України  розмір аліментів, визначений за рішенням суду, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них.

         Судом встановлено, що за виконавчим листом №2-3347/2001 з ОСОБА_1. на користь ОСОБА_2 стягуються  аліменти на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, починаючи з 22.10.2001 року до повноліття, тобто, до 10.05.2019 року, в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку, але не менше 1/2 частини  неоподаткованого мінімуму доходів громадян (а.с.6).

         Відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_3померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року (а.с.4).

         Рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда від 11 липня 2007 року з позивача стягнуто аліменти на користь ОСОБА_5у розмірі 1/6 частини всіх видів заробітку, починаючи з 18.12.2006 року і до закінчення навчання, тобто до 30.06.2009 року (а.с.33).

         З урахуванням зміни сімейного стану одержувача аліментів, тобто знаходженні на її утриманні однієї доньки,  та матеріального стану позивача, судом відповідно до ст. ст. 180, 192 СК України обгрунтовано зменшено розмір стягнутих за вищезазначеним виконавчим листом аліментів до 1/4 частини всіх видів заробітку.

         При цьому, вимоги про зменшення розміру аліментів до 1/5 частини заявлені позивачем до повноліття доньки ОСОБА_4 (а.с.2), а зміна вимог щодо зменшення їх до 1/6 частини стосується лише періоду до 30.06.2009 року, тобто, на період виплати аліментів доньці ОСОБА_5у зв'язку з її навчанням ( а.с. 48,60, 67).

         Тому зазначення у судовому рішенні періоду стягнення  аліментів у новому розмірі з 18.12.2006 року до 30.06.2009 року є помилковим і безпідставним.

         Згідно ч. 2 ст. 182 СК України  розмір аліментів на одну дитину за жодних обставин не може бути меншим ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

         При цьому, п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від        15 травня 2006 року “Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів”  роз'яснено, що у новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням законної сили.

         До того ж ст. 367 ЦПК України допускається негайне виконання рішень лише у справах про стягнення аліментів, і не передбачене при  його зміні.

         Враховуючи, що висновки суду не відповідають обставинам справи, неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права, відповідно до  ст. 309 ЦПК України рішення суду підлягає зміні зі стягненням 1/4 частини всіх видів заробітку, але не менше, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з дня набрання рішенням законної сили і до повноліття дитини.

         Враховуючи, що рішення суду першої інстанції підлягає зміні в частині роз'яснення його судом, ухвала суду від  10 січня 2008 року про його роз'яснення підлягає скасуванню.

         Доводи скарги позивача щодо врахування судового рішення від 11 липня 2007 року про стягнення з нього аліментів на повнолітню дитину у зв'язку з її навчанням,  не грунтуються на законі, оскільки утримання батьками неповнолітніх дітей є їх обов'язком (ст.180 СК України), а повнолітніх - за умови, якщо вони можуть надавати матеріальну допомогу (ст.199 СК України). При цьому, загальний розмір аліментів складає 5/12 частини заробітку позивача (1/4+1/6), що відповідає вимогам  ч.3 ст. 70 Закону України “Про виконавче провадження”, яким передбачено, що максимальний розмір аліментів, які стягуються з боржника, не повинен перевищувати 50 відсотків заробітної плати цієї особи.

         На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 303, 307, 309, 311, 313, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів,-

 

                                                         ВИРІШИЛА:

 

         Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити, апеляційні скарги ОСОБА_2задовольнити частково.

         Рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 27 грудня 2007 року змінити.

         Зменшити розмір аліментів, стягнутих за виконавчим листом №2-3347/2001, виданим Ленінським районним судом м. Кіровограда 19 листопада 2001 року, що стягуються з ОСОБА_1 на користьОСОБА_2з 1/3 до 1/4 частини всіх видів заробітку, але не менше, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з дня набрання рішенням законної сили і до повноліття дитини.

         Ухвалу Ленінського районного суду м. Кіровограда від 10 січня 2008 року скасувати.

         Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене до Верховного Суду України протягом двох місяців.

 

         Головуюча:

 

         رَنن³:

        

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація