Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1917183610

Справа №735/266/25р.

Провадження по справі № 2/735/137/2025р.


Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України


24 березня 2025 року                                                                                        смт. Короп


          Коропський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого - судді Балаби О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Редько А.О.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Короп цивільну справу за позовом ОСОБА_1  до Коропської селищної ради про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,

в с т а н о в и в:


Позивач звернувся до суду із позовом до відповідача про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, вказуючи на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його прабаба - ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно в тому числі право на земельну часку (пай) колишнього КСП «Вольниця» с. Рождественське (Жовтневе), Новгород-Сіверського (колишнього Коропського) району, розміром 2,64 в умовах кадастрових гектарах. Згідно заповіту ОСОБА_3 все своє майно заповіла позивачу, який прийняв спадщину. Оскільки сертифікат на право на земельну частку (пай) було втрачено, нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, тому звернувся до суду.

У підготовче судове засідання позивач не з`явився, проте у позові просить розглянути справу без його участі. Позов підтримує та просить задовольнити.

У підготовче судове засідання представник відповідача не з`явився, проте надав заяву про розгляд справи у відсутність представника. Позов визнають повністю. Відзив на позов не надіслали.

Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Згідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення, зокрема у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов наступного висновку.


Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 .

Як вбачається з матеріалів спадкової справи № 9/2025 спадкоємцем майна померлої ОСОБА_2 є ОСОБА_1 , який прийняв спадщину відповідно до ст. 1268 ЦК України.

Проте, позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки не було надано документ, що посвідчує право власності на земельну ділянку чи сертифікат на право на земельну частку (пай).

Згідно довідки виданої відділом 2 управлінням у Новгород-Сіверському районі Головного Держгеокадастру у Чернігівській області від 03.07.2023 в книзі реєстрації сертифікатів по колишньому КСП «Вольниця» с. Рождественське (Жовтневе), Новгород-Сіверський (Коропський) район є запис про те, що на гр. ОСОБА_3 зареєстровано 23.08.1996 року сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0126731 згідно розпорядження Коропської райдержадміністрації від 15.07.1996, № 156. Площа в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) 2,64 га. Державний акт на право власності на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на ОСОБА_3 не виготовлявся. Нормативно-грошова оцінка земельної частки (паю) станом на 13.05.2005 становить 17200,77.

Про втрату сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0126731 було розміщено оголошення в газеті «Нові горизонти».

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Статтею 5 ЦПК України встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судому передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до пункту 1 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості), згідно з пунктом 5 цього ж указу видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією.

Статтею 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (намісцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» передбачено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Відповідно до пунктів 16, 17 Перехідних положень Земельного кодексу України, громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю. Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними прав вимоги на відведення земельної частки (пай) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Згідно п. 3.5 Інформаційного листа Вищого ССУ з розгляду кримінальних та цивільних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Визнання відповідачем пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому є всі підстави для задоволення позову.

        Керуючись ст. ст. 12, 81, 200, 206, 247, 263-265,  354  ЦПК України суд,


у х в а л и в:


позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) в порядку спадкування право на земельну частку (пай) розміром 2,64 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) колишнього КСП «Вольниця» с. Рождественське (Жовтневе), Новгород-Сіверського (Коропського) району Чернігівської області згідно сертифікату про право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0126731.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду в 30-денний строк, який обчислюється з дня проголошення (складення) рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано.

Повний текст рішення виготовлено 24.03.2025.






Суддя: О.А. Балаба


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація