Судове рішення #1921042
36/404

      КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД       

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8                                                            т. (044) 278-46-14


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


 29.11.2007                                                                                           № 36/404

 Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

 головуючого:          Моторного О.А.

 суддів:             

 при секретарі:            

 За участю представників:

 від позивача -          Шульженко І.В.,

від відповідача 1- Кузьменкова Ю.М.,від відповідача 2- Кузьменкова Ю.М.,

 

 розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Київської міської ради

 на рішення Господарського суду мяста Києва від 25.10.2007

 у справі № 36/404  

 за позовом                               Товариства з обмеженою відповідальністю "Київ-Нафта"

 до                                                   1.Київська міська рада

                                                  2.Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)

             

                       

 про                                                  визнання права на земельну ділянку та укладення договору оренди

 

ВСТАНОВИВ:

 Рішенням Господарського суду міста Києва від 25.10.2007 позов задоволено повністю. Визнано право Товариства з обмеженою відповідальністю “Київ-Нафта” на оренду земельної ділянки на перетині просп. Відрадного та вул. Миколи Шепелєва у Солом’янському районі міста Києва згідно з проектом відведення та висновками, які містяться в ньому, який погоджений в порядку, встановленому рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 № 457/1867 “Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в місті Києві”. Визнано укладеним договір оренди земельної ділянки на перетині просп. Відрадного та вул. Миколи Шепелєва у Солом’янському районі міста Києва між Товариством з обмеженою відповідальністю “Київ-Нафта” та Київською міською радою в редакції, яка підписана Товариством з обмеженою відповідальністю “Київ-Нафта” та відповідає вимогам Закону України “Про оренду землі” та типового договору оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220, а земельну ділянку такою, що передана з моменту набрання чинності рішенням суду, на умовах визначених зазначеним договором. Зобов’язано Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір оренди земельної ділянки на перетині просп. Відрадного та вул. Миколи Шепелєва у Солом’янському районі міста Києва з усіма додатками, що є його невід’ємними частинами, між орендодавцем – Київською міською радою та орендарем - Товариством з обмеженою відповідальністю “Київ-Нафта”, у встановленому порядку. Стягнуто з Київської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Київ-Нафта” державне мито в розмірі 85 грн. та 59 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Стягнуто з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Київ-Нафта” державне мито в розмірі 85 грн. та 59 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, представниками відповідач-1 було подано апеляційні скарги до Київського апеляційного господарського суду, в яких просили скасувати рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Також представники відповідача-1 в апеляційних скаргах посилаються на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.

Позивач відзив на апеляційні скарги не надав, але представник у судовому засіданні просив апеляційні скарги залишити без задоволення, а рішення від 25.10.2007 – без змін.

Дослідивши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та проаналізувавши, на підставі встановлених фактичних обставин справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, апеляційний господарський суд встановив наступне.

Згідно ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров’я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об’єкти, визначені відповідно до закону як об’єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Згідно ч. 5 ст.16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від імені та в інтересах територіальних громад права суб’єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до ст. 16 Закону України “Про оренду землі” встановлено, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Порядок надання земельних ділянок у користування в місті Києві, затверджений рішенням Київради від 26.06.2003 № 512/672.

Листом № 226/3 від 19.12.2002 позивач звернувся до Київської міської ради з клопотанням про виділення в оренду земельної ділянки площею 0,20 га на перетині просп. Відрадного та вул. Миколи Шепелєва у Солом’янському районі м. Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування автозаправного комплексу.

23.12.2002 Київським міським головою була надана згода № 32641 на розроблення проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га на перетині просп. Відрадного та вул. Миколи Шепелєва у Солом’янському районі м. Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування автозаправного комплексу.

24.10.2005 Головним управлінням земельних ресурсів було визначено технічні умови, згідно яких позивач замовив у землевпорядної організації ПП “Топос” розробку відповідного проекту відведення земельної ділянки.

Згідно ч.6 ст.123 ЗК України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об’єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Як вбачається з позитивних висновків: Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища № 19-918 від 10.02.2005; Київської міської санітарно-епідеміологічної станції № 2115 від 28.03.2005; Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві № 08-8-20/3685 від 25.06.2004; Головного управління культури, мистецтв та охорони культурної спадщини № 001-09/1647 від 28.05.2004; Дочірнього підприємства “Інститут Генерального плану міста Києва” ВАТ “Київпроект” № 1955 від 09.09.2005; Солом’янської районної у місті Києві державної адміністрації № 9518/01 від 26.12.2003; Київського міського головного управління земельних ресурсів № 02-09-3/1139 від 19.04.2005; Головного управління земельних ресурсів № 03-16/624 від 23.06.2005, вказаний проект відведення земельних ділянок позивачем було погоджено з усіма відповідними органами.

Крім того, позивачем було отримано позитивний висновок державної землевпорядної експертизи № 09-31 від 27.04.2005, на виконання вимог Закону України “Про державну експертизу землевпорядної документації”.

23.06.2005 Головним управлінням земельних ресурсів КМДА було складено висновок № 03-16/624 про погодження проекту відведення земельної ділянки щодо передачі позивачу в короткострокову оренду на 1 рік земельної ділянки площею 0,20 га для будівництва, експлуатації та обслуговування автозаправного комплексу на перетині просп. Відрадного та вул. Миколи Шепелєва у Солом’янському районі м. Києва.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем-2 було сформовано кадастрову справу № А-5696, а позивачем було виконано всі вимоги Земельного кодексу України, Закону України “Про оренду землі” та рішення Київської міської ради від 26.06.2003 № 512/672 для оформлення зазначеної земельної ділянки.

Як підтверджується штампом із вказаною датою 17.06.2006 на титульному листі проекту відведення про перевірку і прийняття документів, землевпорядною організацією ПП “Топос” у червні 2005 року було направлено проект відведення земельної ділянки до Київської міської ради через Головне управління виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Статтею 24 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в місті Києві, затвердженого рішенням від 15.07.2004 № 457/1867 передбачено, що проект рішення Київради після ухвалення постійною комісією Київради з питань містобудування та землекористування висновку з цього питання відповідно до Регламенту Київради подається до президії Київради для внесення на розгляд на найближчому пленарному засіданні Київради. Проект відведення земельної ділянки повинен бути розглянутий у місячний строк.

Згідно ч. 9 ст. 123 ЗК України відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.

Статтею 6 Закону України “Про оренду землі” встановлено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

06.07.2007 листом № 060707 позивач звернувся до Київської міської ради, до якого додав підписаний з свого боку договір оренди земельної ділянки у двох примірниках.

Відповідно до ст. 181 ГК України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Згідно ст. 42 Закону України ”Про місцеве самоврядування в Україні” міський голова укладає договори від імені територіальної громади.

Проте, вказаний договір оренди земельної ділянки Київським міським головою підписаний або повернутий із зауваженням позивачу не був.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Однак, відповідачами не було надано доказів того, що повідомлені позивачем відомості не відповідають дійсності.

Крім того, Київською міською радою наголошується на тому, що сторонами не було узгоджено істотні умови договору оренди земельної ділянки, оскільки процедура узгодження умов договору має відбуватись шляхом направлення протоколу розбіжностей до договору. Проте, як підтверджується вищезазначеним листом відповідача-2 від 13.08.2007 протокол розбіжностей до договору, заперечення щодо редакції договору, або будь-яких інших документів Київською міською радою надано не було.

Згідно ч. 1 ст.20 Закону України “Про оренду землі” укладений договір оренди підлягає державній реєстрації.

Положенням про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) встановлюється, що затверджене рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 № 182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.

У відповідності до рішення Київради від 29.05.2003 № 433/593 „Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві” Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту “з” ст. 9 та пункту “є” ст.184 Земельного кодексу України.

Проте, Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) не було забезпечено підготовку угоди до договору оренди земельної ділянки, а також не здійснено його державну реєстрацію.

Враховуючи викладене, апеляційний господарський суд не знаходить підстав для задоволення апеляційних скарг Київської міської ради, а рішення Господарського суду міста Києва від 25.10.2007 у справі № 36/404 є обґрунтованим і таким, що прийняте без порушення норм матеріального права.

Керуючись ст. 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд,


ПОСТАНОВИВ:

 Апеляційні скарги Київської міської ради залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду міста Києва від 25.10.2007 у справі № 36/404 - без змін.

Матеріали справи № 36/404 повернути до Господарського суду міста Києва.

 Головуючий суддя                                                                      


 Судді                                                                                          



  


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація