Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1927202817

Справа № 208/732/25

Провадження № 2/175/690/25

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


"01" квітня 2025 р. смт. Слобожанське

       Суддя Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області Краснокутська Н.С., розглянувши матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 , третя особа: Орган опіки та піклування Дружківської міської ради, до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав,-


ВСТАНОВИВ:

       До Заводського районного суду міста Дніпродзержинська було подано позовну заяву ОСОБА_1 , третя особа: Орган опіки та піклування Дружківської міської ради, до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав.

       20.01.2025 року Заводським районним судом міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області була постановлена ухвала про направлення справи за підсудністю до Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області.

       Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.03.2025 року визначено, що дану справу буде розглядати суддя Краснокутська Н.С.

06.03.2025 року Дніпропетровським районним судом Дніпропетровської області було направлено ухвалу до Міністерства соціальної політики України.

31.03.2025 року до Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області надійшла відповідь з Міністерства соціальної політики України № 8067/0/290-25/13 від 31.03.2025 року, у якій було зазначено про те, що відсутня інформація щодо ОСОБА_2 .

       Суддя, дослідивши матеріали справи та додані додатки до позовної заяви, встановила, що дана цивільна справа непідсудна Дніпропетровському районному суду Дніпропетровської області та помилково була направлена до Дніпропетровському районному суду Дніпропетровської області за підсудністю.

       Відповідно до ч.1 ст. 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.

За правилами ч. 9 ст. 187 ЦПК України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.

       Відповідно до отриманої Заводським районним судом міста Дніпродзержинська інформації (а.с.24) про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання відповідача ОСОБА_2 вказана особа зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що належить за підсудністю до Красноармійського міськрайонного суду Донецької області, підсудність даного суду рішенням ВРП від 29.08.2024 року № 2584/0/15-24 з 02.09.2024 року було визначено саме Заводському районному суду міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області.

Таким чином суд доходить висновку про те, що дану справу було помилково надіслано до Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області.

Важливість суворого дотримання правил про підсудність доводиться і практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ). Зокрема, як порушення вимог пункту 1 статті 6 Конвенції ЄСПЛ розглядає порушення правил територіальної підсудності без належного законного обґрунтування, незважаючи на наявність чітких правил підсудності, встановлених ЦПК.

За усталеною практикою ЄСПЛ, термін право на «суд, встановлений законом», охоплює не лише правову основу самого існування суду, але й дотримання таким судом певних норм, що регулюють його діяльність, у тому числі всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (рішення ЄСПЛ у справі Leo ZAND v. Austria, заява № 7360/76, § 68). Якщо суд не має юрисдикції судити підсудного відповідно до чинних положень національного права, він не є «встановленим законом» (рішення ЄСПЛ у справах Jorgic v. Germany, заява 74613/01, § 64).

У рішенні ЄСПЛ "Сокуренко і Стригун проти України" суд повторює, що, як було раніше визначено, фраза "встановленого законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. У рішенні раніше згадуваної справи "Занд проти Австрії", зазначено, що термін "судом, встановленим законом» у пункті 1 статті 6 передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів".

Встановлення правил підсудності має важливе значення для правильного функціонування судової системи, а також для виконання судами покладених на них завдань і визначення суду, компетентного здійснювати провадження щодо конкретної справи. Підсудність є ефективним засобом, який сприяє тому, щоб конкретна справа розглядалася і вирішувалася законним, компетентним, незалежним і неупередженим судом до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.

За допомогою правил про підсудність забезпечується також рівність всіх громадян перед законом і судом. Будучи одним з проявів цієї конституційної засади, чітко встановлена законом підсудність набуває ознак суб`єктивного права людини на законного суддю, тобто права будь-якої людини знати наперед, який саме суд і в якому складі відповідно до закону правомочний здійснювати стосовно нього судове провадження, якщо така необхідність виникне.

       Відповідно до ч. 1 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 ЦПК України, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана (ст. 32 ЦПК України).

Разом з тим, недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ч. 1 ст. 378 ЦПК України).

       У зв`язку з тим, що зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання відповідача у справі (86020, Донецька область, с. Очеретине, вул. Миру, буд.6) відноситься до Заводського районного суду міста Дніпродзержинська, суд вважає за необхідне направити цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , третя особа: Орган опіки та піклування Дружківської міської ради, до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав до Заводського районного суду міста Дніпродзержинська (51925, Україна, Дніпропетровська обл., місто Кам`янське, вулиця Ігнатія Ясюковича, будинок, 5) за територіальною підсудністю.

На підставі вищевикладеного, керуючись ч. 1 ст.31, ч. 9 ст. 187, ст. 260 ЦПК України, суддя, -


ПОСТАНОВИВ:

Матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 , третя особа: Орган опіки та піклування Дружківської міської ради, до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав передати за територіальною підсудністю до Заводського районного суду міста Дніпродзержинська (51925, Україна, Дніпропетровська обл., місто Кам`янське, вулиця Ігнатія Ясюковича, будинок, 5) .

Копію ухвали про передачу справи за підсудністю направити позивачу.

Передача справи на розгляд іншого суду за підсудністю здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.

Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.




Суддя Н. С. Краснокутська







Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація