Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1931405681

Справа №173/3627/24

Провадження №2/173/372/2025


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

                                                               

04 березня 2025 р. м. Верхньодніпровськ


Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Бурхана С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін матеріали справи

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Іннова Фінанс ”

представник позивача Шведка Даніела Ігорівна

до ОСОБА_1

про стягнення заборгованості,


ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Іннова Фінанс” (далі - позивач) звернулось до Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення заборгованості за кредитним договором.        

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається на те, що 27.05.2024 року між ТОВ “Іннова Фінанс” та відповідачем було укладено Договір про надання грошових коштів у позику № 4106940524.

       Відповідно до Договору позики Позикодавець зобов`язується надати Позичальнику Позику на суму у розмірі: 7 000 грн. шляхом перерахунку на поточний рахунок Позичальника, уключаючи використання реквізитів платіжної картки ( НОМЕР_1 ) на умовах строковості, зворотності, платності, а Позичальник зобов`язується повернути Позику у погоджений умовами Договору строк або достроково та сплатити проценти за користування Позикою, нараховані згідно п. 2.6.1., п. 2.6.2. та п. 2.6.3. цього Договору, його додатків.

Позикодавець свої зобов`язання виконав в повному обсязі та надав Відповідачу грошові кошти в розмірі 7 000 гривень.

       Проте відповідач свої зобов`язання за договором належним чином не виконав, суму позики не повернув, проценти за користування грошовими коштами не сплатив та станом на дату підготовки позовної заяви заборгованістьВідповідача перед Позивачем складає 29 023 грн. 40 коп.: 7 000 грн. 00 коп. - заборгованість за тілом кредиту; 18 690 грн. 00 коп. - заборгованість за процентами; 3 333 грн. 40 коп. - пеня за кожен день прострочення у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України.

Ухвалою Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачу було встановлено строк для подання до суду відзиву, оформленого відповідно до вимог статті 178 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), на позовну заяву та всіх доказів, що підтверджують заперечення проти позову.

Відповідачем відзив на позовну заяву не наданий. Про дату час і місце розгляду справи відповідач повідомлена належним чином, повідомлялася про розгляд справи шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України

Проте, відповідач відзив на позовну заяву в порядку статей 178, 278 ЦПК України не подала.

Приймаючи до уваги, що відповідач у строк не подала до суду відзиву на позов, а відтак не скористалася наданими йому процесуальними правами, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами відповідно до частини 2 статті 178 ЦПК України.

Відповідно до частини 5 статті 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення (частина 4 статті 268 ЦПК України).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -


ВСТАНОВИВ:

       27.05.2024 року між ТОВ “Іннова Фінанс” та ОСОБА_1 було укладено Договір про надання грошових коштів у позику № 4106940524.

       Згідно п. 2.2-2.5 Договору на умовах, встановлених договором, товариство надає позичальнику кредит у сумі 7 000 грн., строком на 360 днів, а позичальник зобов`язується одержати та повернути кошти укредиту, сплатити проценти за користування кредитом. Тип кредиту - кредит.

       Згідно п. 2.6.1 - 2.6.2 стандартна процентна ставка становить 1,5% в день, знижена - 1,05% в день, та застосовується у разі сплати позичальником 06.06.2024 року кошти у сумі, не менше суми першого платежу, визначеного Графіком платежів, що складає 735 грн.

       Згідно п. 6.5.1 Договору встановлено відповідальність позичальника у разі прострочення платежів, зокрема, у вигляді нарахування штрафу/пені.

       Позивачем здійснено розрахунок пені за порушення умов Договору про надання грошових коштів у позику № 4106940524 від 27.05.2024 року, що складає 3333 грн. 40 коп.

       Позивач виконав умови договору та надав відповідачу кошти, що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції № 19870-1354-110919567 ТОВ ФК "Контрактовий дім" від 27.05.2024.

       Зазначені реквізити банківської карти вказані у анкеті клієнта ОСОБА_1 співпадають із банківськими реквізитами карти відповідача, вказаними у договорі № 4106940524від 27.05.2024 року.

       Договір про надання грошових коштів у позику № 4106940524від 27.05.2024 року та паспорт споживчого кредиту підписано відповідачем електронним підписом одноразового ідентифікатора 4hkkh2oba та nsevtaoyq.

       За правилом ч. 1 ст. 205 ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

       Відповідно до ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв`язку.

       Абзац 2 ч. 2 ст. 639ЦК України передбачає, що договір, укладений за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем за згодою обох сторін вважається укладеним в письмовій формі.

       Згідно з п. 6 ч.1 ст. 3 Закону електронний підпис одноразовим ідентифікатором - дані в електронній формі у вигляді алфавітно-цифрової послідовності, що додаються до інших електронних даних особою, яка прийняла пропозицію (оферту) укласти електронний договір, та надсилаються іншій стороні цього договору.

       За змістом ч.ч. 3, 4, 6 ст. 11 Закону електронний договір укладається шляхом пропозиції його укласти (оферти) однією стороною та її прийняття (акцепту) другою стороною. Електронний договір вважається укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти такий договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції в порядку, визначеному частиною шостою цієї статті. Пропозиція укласти електронний договір (оферта) може бути зроблена шляхом надсилання комерційного електронного повідомлення, розміщення пропозиції (оферти) у мережі Інтернет або інших інформаційно-комунікаційних системах. Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти електронний договір, про її прийняття (акцепт) може бути надана шляхом: надсилання електронного повідомлення особі, яка зробила пропозицію укласти електронний договір, підписаного в порядку, передбаченому статтею 12 цього Закону; заповнення формуляра заяви (форми) про прийняття такої пропозиції в електронній формі, що підписується в порядку, передбаченому статтею 12 цього Закону; вчинення дій, що вважаються прийняттям пропозиції укласти електронний договір, якщо зміст таких дій чітко роз`яснено в інформаційній системі, в якій розміщено таку пропозицію, і ці роз`яснення логічно пов`язані з нею.

       Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК України договір вважається укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

       Згідно зі ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Частиною 1 ст. 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

       Відповідно до ст.ст. 610611 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

       За змістом ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

       Відповідно до ч. 1 ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

       Відповідач належним чином своїх зобов`язань за кредитним договором не виконав, своєчасно кредитні кошти та відсотки товариству не повернув, у зв`язку з чим вимога позивача ТОВ “Іннова Фінанс” про стягнення заборгованості за тілом кредиту у розмірі 7 000 грн., та 18 690 - заборгованість за відсотками є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Суд зазначає, що відповідно до вимог частини 3 статті 12, частини 1 статті 81 Цивільного процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом (частина 7 статті 81 Цивільного процесуального кодексу України).

При цьому, за приписами частини 4 статті 12 Цивільного процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

       В той же час, суд вважає, що вимога щодо стягнення з відповідача неустойки за кожен день прострочення повернення позики, задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.

       17 березня 2022 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-IX від 15 березня 2022 р., яким, зокрема, було внесено зміни до розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України та доповнено його пунктом 18, що встановлює нові правила звільнення позичальника від відповідальності в разі прострочення виконання ним своїх зобов`язань.

       Так, у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов`язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від відповідальності, визначеної статтею 625 цього Кодексу, а також від обов`язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке прострочення. Установити, що неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами, підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем).

       Враховуючи вище зазначене, вимога позивача про стягнення 3333 грн. 40 коп. неустойки за кожен день прострочення повернення позики задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (2144 грн. 18 коп.)

Керуючись статтями 76, 81, 141, 264, 265 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

            1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю “Іннова Фінанс”  представник позивача Шведка Даніела Ігорівна до  ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості задовольнити частково.

2. Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована: АДРЕСА_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Іннова Фінанс” (01014, м. Київ, вул. Болсуновська, буд. 8, пов. 9, код ЄДРПОУ 44127243)заборгованість за кредитним договором № 4106940524 від 27.05.2024 року в сумі 25690 (двадцять п`ять тисяч шістсот дев`яносто) грн., з яких:

-7000 грн. – заборгованість за тілом позики;

-18690 грн. – заборгованість за відсотками;

       3. Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована: АДРЕСА_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Іннова Фінанс” (01014, м. Київ, вул. Болсуновська, буд. 8, пов. 9, код ЄДРПОУ 44127243)понесені судові витрати в частині судового збору в сумі 2144 (дві тисячі сто сорок чотири) грн. 18 коп.

       4. В іншій частині позову відмовити.

5. Рішення може бути оскаржено у встановленому порядку до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його підписання. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.


Суддя                         С.М. Бурхан





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація