Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1944602028

Справа № 276/572/25

Провадження по справі 2/276/377/25

                                                                       

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху


08 квітня 2025 року с-ще Хорошів


Суддя Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області Семенюк А.С. вирішуючи питання про відкриття провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про оспорювання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаною позовною заявою, в якій просить суд виключити відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, як про батька дитини з актового запису про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складеного Черняхівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 27 липня 2024 року за №80.

Крім того, позивач при зверненні до суду із вищевказаним позовом заявив клопотання про звільнення його від сплати судового збору, оскільки він є безробітний та не має доходів. Також зазначив, що він звернувся за захистом своїх прав до центру з надання безоплатної правничої допомоги з метою отримання безкоштовної вторинної правової допомоги, а надання особі безоплатної вторинної правничої допомоги за рахунок держави підтверджує належність такої особи до соціально незахищених верств населення.

За правилами цивільного процесуального законодавства позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статтям 175 та 177 ЦПК України.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд вважає, що позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків, тому що її подано з порушенням вимог ст.ст.175, 177 ЦПК України.

Так, сторона позивача при зверненні до суду із вищевказаним позовом вказує на наявність вищезазначених підстав для звільнення від сплати судового збору.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» № 3674-VІ (далі за текстом - Закон № 3674-VІ), який набув чинності 01.11.2011 року.

За статтями 1, 2 Закону № 3674-VІ судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Стаття 8 Закону України «Про судовий збір» регулює питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.

Так, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Підставою для вчинення судом дій, зазначених у вищевказаному Законі є врахування ним майнового стану сторін. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно ст.136 ЦПК України повинна навести доводи і надати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому законом порядку і розмірі. Водночас відсутність таких доказів чи їх неналежність є підставою для відмови в задоволенні заяви про відстрочення, розстрочення чи звільнення від сплати судового збору.

Наведеною нормою передбачено право суду, а не його обов`язок щодо звільнення від сплати судового збору.

При зверненні до суду представник позивача надав довідку Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про неотримання допомоги №338 від 29.01.2025 року, відповідно до якої він не перебуває на обліку у відділі соціальних допомог. Також долучив копію доручення №004-0602213 від 28 лютого 2025 року для надання безоплатної вторинної правничої допомоги. Окрім того, до клопотання про звільнення від сплати судового збору позивач додав копію Індивідуальних відомостей про застраховану особу з Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5), в яких відображено інформацію про доходи заявника по 2023 рік включно. Разом з тим, актуальних відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків, позивачем до суду не надано. Згідно наданих позивачем відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків від 27.02.2025 №0625-25-08593, інформація про доходи ОСОБА_1 за період з 1 кварталу 2024 року по 3 квартал 2024 року відсутня.

Також стороною позивача на підтвердження матеріального стану позивача не надано документів, які підтверджують відсутність об`єктів нерухомого майна, транспортних засобів, депозитів, які б дійсно свідчили про скрутний матеріальний стан.

В той же час, підстави, на які посилається позивач у клопотанні для його звільнення від сплати судового збору, а саме що він є безробітним та належить до соціально незахищених верств населення, а тому не має можливості сплатити судовий збір, суд вважає недостатніми, так як вони не підтверджують неплатоспроможність позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, судові процедури повинні бути справедливими для всіх учасників процесу.

Статтею 129 Конституції України визначено, що однією із засад судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Дослідивши клопотання та докази, надані позивачем, на підтвердження вказаних ним обставин, суддя дійшов висновку про відсутність підстав для звільнення позивача від сплати судового збору, оскільки доказів на підтвердження тяжкого майнового становища не надано, вимоги, визначені ст. 8 Закону України «Про судовий збір» не підтверджені.

За таких обставин, позивачем не доведені підстави для звільнення від сплати судового збору, у зв`язку з чим у задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Відповідно до ч. 1 ст.4Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено ставку судового збору за подання позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою або фізичною особою підприємцем в розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено у 2025 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб: з 1 січня 2025 року 3028 грн.

Таким чином, розмір судового судовий збору за позовною вимогою про оспорювання батьківства становить 1211 грн. 20 коп. (3028х0,4).

Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 1211 грн. 20 коп. та надати суду докази сплати судового збору в зазначеному розмірі.

Реквізити для сплати судового збору:

Володарсько – Волинський районний суд,

ГУК у Житомирській області

/ТГ смт.Хорошів/22030101

р/р UA538999980313101206000006751,

код ЄДРПОУ 37976485, ККД 22030101

Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).

Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на те, що позивач подав позов, який не відповідає вимогам ст.ст.175, 177 ЦПК України, Закону України «Про судовий збір», а саме позивачем не сплачено судовий збір, а подане клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору суд вважає необґрунтованим та не підтвердженим належними доказами, суддя приходить до висновку про необхідність залишити позовну заяву без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення виявлених недоліків.

Керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 56, 175, 177, 185 України, суддя, -

п о с т а н о в и в:

У задоволенні клопотання позивача ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про оспорювання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення вказаних в ухвалі недоліків протягом десяти днів з дня отримання копії даної ухвали.

Попередити сторону позивача, що у випадку, якщо в зазначений строк недоліки позовної заяви не будуть усунені, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає.





Суддя                                                                                      А.С.Семенюк



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація