Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1944608876


Справа № 703/6863/24

2/703/401/25


ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2025 року                                                                                                       м. Сміла

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Волосовського В.В.,

за участю секретаря судового засідання Похітон Я.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін в залі суду в м. Сміла цивільну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитними договорами, -

                                                                         встановив:

ТОВ «ФК «Європейська агенція з повернення боргів» (далі ТОВ «ФК «ЄАПБ») звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за:

- кредитним договором № 100171559 від 15 грудня 2021 року в розмірі 18980 грн. 00 коп., з яких: 5200 грн. 00 коп. - сума заборгованості за основною сумою боргу, 12740 грн. 00 коп. - сума заборгованості за відсотками; 1040 грн. 00 коп. – заборгованість за комісією;

- кредитним договором № 3604802057/750367 від 12 листопада 2021 року в розмірі 8775 грн. 00 коп., з яких:  3000 грн. 00 коп. - сума заборгованості за основною сумою боргу; 5775 грн. 00 коп. - сума заборгованості за відсотками;

- кредитним договором № 00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року в розмірі 18000 грн. 00 коп., з яких: 4500 грн. 00 коп. - сума заборгованості за основною сумою боргу; 13500 грн. 00 коп. - сума заборгованості за відсотками.

Всього ж позивач просив стягнути на його користь з відповідача ОСОБА_1 заборгованість за вказаними кредитними договорами в розмірі 45755 грн. 00 коп., а також понесені позивачем судові витрати по оплаті судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 15 грудня 2021 року між ТОВ «МІЛОАН» (первісний кредитор) та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір № 100171559. Даний кредитний договір укладено в електронній формі в Особистому кабінеті позичальника, що створений в інформаційно-телекомунікаційній системі товариства та доступний зокрема через сайт товариства та/або відповідний мобільний додаток чи інші засоби, відповідно до п.6 Кредитного договору, порядок (технологія) укладення договору та спосіб ідентифікації, верифікації позичальника.

Відповідно до п.п.2.1 Кредитного договору, кредитні кошти надаються ТОВ «МІЛОАН» позичальнику у безготівковій формі шляхом їх перерахування за реквізитами платіжної картки, реквізити якої надані відповідачем первісному кредитору з метою отримання кредиту.

Згідно п.п.1.1 Кредитного договору, кредит вважається наданим в день перерахування ТОВ «МІЛОАН» грошових коштів у сумі, визначеній у п.1.2 кредитного договору, за реквізитами, зазначеними у п.2.1 кредитного договору.

Підписанням Кредитного договору відповідач підтвердив, що він ознайомився з наявними схемами кредитування, отримав проект цього кредитного Договору разом з додатками (в електронному вигляді в особистому кабінеті), ознайомився з усіма його умовами. Приймаючи умови кредитного договору, відповідач також підтверджує, що умови Договору йому зрозумілі та він підтверджує, що договір адаптовано до його потреб та фінансового стану, а інформація надана йому Кредитодавцем з дотриманням вимог законодавства та забезпечує правильне розуміння позичальником суті фінансової послуги без нав`язування її придбання.

Згідно з умовами кредитного договору позичальник зобов`язався вчасно повернути кредит та сплатити відсотки за користування ним в порядку, визначеному договором.

16 липня 2024 року між ТОВ «МІЛОАН» та ТОВ «ФК «Європейська агенція з повернення боргів» укладено договір факторингу №16072024, у відповідності до умов якого, ТОВ «МІЛОАН» передає (відступає) ТОВ «ФК «ЄАПБ» за плату належні йому права вимоги, а ТОВ «ФК «ЄАПБ» приймає належні ТОВ «МІЛОАН» права вимоги до боржників, вказаними у реєстрі боржників.

Згідно п. 1.1. Договору факторингу, фактор зобов`язується передати грошові кошти в розпорядження клієнта (ціна продажу) за плату, а клієнт відступити факторові право грошової вимоги, строк виконання зобов`язань за якою настав або виникне в майбутньому до третіх осіб боржників, включаючи суму основного зобов`язання (кредиту), плату за кредитом, пеню за порушення грошових зобов`язань та інші платежі, право на одержання яких належить клієнту.

Відповідно до п. 1.2 Договору факторингу, сторони погодили, що перехід від клієнта до фактора прав вимоги заборгованості до боржників відбувається в момент підписання сторонами акту прийому-передачі реєстру боржників згідно Додатку № 2, після чого фактор стає кредитором по відношенню до боржників стосовно заборгованостей та набуває відповідні права вимоги. Підписаний сторонами та скріплений їх печатками акт заборгованості та є невід`ємною частиною цього договору.

Відповідно до реєстру боржників від 16 липня 2024 року до Договору факторингу №16072024 від 16 липня 2024 року, ТОВ «ФК «ЄАПБ» набуло права грошової вимоги до відповідача в сумі 18980 грн. 00 коп., з яких: 5200 грн. 00 коп. - сума заборгованості за основною сумою боргу, 12740 грн. 00 коп. - сума заборгованості за відсотками; 1040 грн. 00 коп. – сума заборгованості за комісією, 0,00 грн. – сума заборгованості за пенею.

У разі сплати відповідачем коштів на рахунок первісного кредитора, вони були б перераховані на рахунки ТОВ «ФК «ЄАПБ» та зараховані на погашення кредитної заборгованості.

Всупереч умовам кредитного договору, незважаючи на повідомлення, відповідач не виконав свого зобов`язання. Після відступлення позивачу права грошової вимоги до відповідача, останній не здійснив жодного платежу для погашення існуючої заборгованості ні на рахунки ТОВ «ФК «ЄАПБ», ні на рахунки попереднього кредитора.

З моменту отримання права вимоги до відповідача, а саме 16 липня 2024 року, позивачем не здійснювалося нарахування жодних штрафних санкцій.

Таким чином, ОСОБА_1 має непогашену заборгованість перед ТОВ «ФК «ЄАПБ» за кредитним договором № 100171559 від 15 грудня 2021 року розмірі 18980 грн. 00 коп., з яких: 5200 грн. 00 коп. - сума заборгованості за основною сумою боргу, 12740 грн. 00 коп. - сума заборгованості за відсотками; 1040 грн. 00 коп. – сума заборгованості за комісією, відтак вказану суму заборгованості позивач просив стягнути з відповідача.

Крім того, 12 листопада 2021 року між ТОВ «Кредитна установа «ЄВРОПЕЙСЬКА КРЕДИТНА ГРУПА» (первісний кредитор) та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір № 3604802057/750367, який також підписано електронним підписом позичальника, що відтворений шляхом використання ним одноразового ідентифікатора і був надісланий на номер мобільного телефону відповідача, зазначений в договорі, відповідно до умов якого ТОВ «Кредитна установа «ЄВРОПЕЙСЬКА КРЕДИТНА ГРУПА»  надає клієнту фінансовий кредит в розмірі, на умовах строковості, зворотності, платності, а останній  зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом в порядку та на умовах, визначених договором. Згідно п.п.1.4. п.1 Кредитного договору кредит надано клієнту в безготівковій формі у національній валюті на реквізити платіжної банківської картки, вказаної останнім.

Відповідно до п.п. 6.8. п.6 Кредитного договору, підписанням нього Договору Клієнт підтверджує, що він ознайомлений, повністю розуміє, погоджується і зобов`язується неухильно дотримуватись Правил надання грошових коштів у позику, у тому числі на у мовах фінансового кредиту Товариства.

Відповідно до п.п. 1.5. п. 1 Кредитного договору, невід`ємною частиною цього договору є публічна пропозиція (оферта) Товариства на укладення договору про надання фінансового кредиту за допомогою електронних засобів, яка розмішена на сайті Товариства https://www.eurogroshi.com.ua/, тому приймаючи умови кредитного договору ОСОБА_1 підтвердив, що він ознайомлений з усіма умовами, повністю розуміє, погоджується і зобов`язується неухильно дотримуватися цих Правил, які є публічною пропозицією (офертою)  у розумінні ст. ст. 641, 644 ЦК України на укладення договору кредиту та визначають порядок і умови кредитування, права і обов`язки сторін, іншу інформацію, необхідну для укладення договору.

Обчислення строку користування кредитом та нарахування процентів за цим договором здійснюється за фактичну кількість календарних днів користування кредитом, при цьому проценти за користування кредитом нараховуються на залишок заборгованості за кредитом у відсотках від суми кредиту з першого дня надання кредиту, тобто з дня перерахування грошових коштів на банківський рахунок, вказаний позичальником до дня повного погашення заборгованості за кредитом.

12 серпня 2022 року між ТОВ «КУ «ЄВРОПЕЙСЬКА КРЕДИТНА ГРУПА» та ТОВ «ФК «ЄАПБ» укладено Договір факторингу №12082022 у відповідності до умов якого ТОВ «КУ «ЄВРОПЕЙСЬКА КРЕДИТНА ГРУПА» передає (відступає) ТОВ «ФК «ЄАПБ» за плату належні йому права вимоги, а ТОВ «ФК «ЄАПБ» приймає належні ТОВ «КУ «ЄВРОПЕЙСЬКА КРЕДИТНА ГРУПА» права вимоги до боржників, вказаних у Реєстрі боржників.

Так, відповідно до Реєстру боржників від 12 серпня 2022 року до договору факторингу №12082022 ТОВ «ФК «ЄАПБ» набуло права грошової вимоги до відповідача ОСОБА_1 в сумі  8775 грн. 00 коп., з яких:  3000 грн. 00 коп. - сума заборгованості за основною сумою боргу; 5775 грн. 00 коп. - сума заборгованості за відсотками; 0,00 грн. - сума заборгованості за пенею.

Всупереч умовам кредитного договору, незважаючи на повідомлення, відповідач не виконав свого зобов`язання. Після відступлення позивачу права грошової вимоги до відповідача, останній не здійснив жодного платежу для погашення існуючої заборгованості ні на рахунки ТОВ «ФК «ЄАПБ», ні на рахунки попереднього кредитора.

З моменту отримання права вимоги до відповідача, а саме 12 серпня 2022 року, позивачем не здійснювалося нарахування жодних штрафних санкцій.

Таким чином, ОСОБА_1 має непогашену заборгованість перед ТОВ «ФК «ЄАПБ» за кредитним договором № 3604802057/750367 від 12 листопада 2021 року в розмірі 8775 грн. 00 коп., з яких:  3000 грн. 00 коп. - сума заборгованості за основною сумою боргу; 5775 грн. 00 коп. - сума заборгованості за відсотками, відтак вказану суму заборгованості позивач просив стягнути з відповідача.

Крім того, 02 лютого 2021 року між ТОВ «Фінансова компанія «ІНВЕСТРУМ» (далі первісний кредитор) та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір № 00665-02/2021. Відповідач отримав кредит. Кредитний договір був укладений в електронному вигляді шляхом використання позичальником одноразового ідентифікатора і був надісланий на номер мобільного телефону відповідача, про що свідчить п. 7 Кредитного договору, адреса, реквізити та підпис сторін.

Відповідно до п.п. 1.1. п. 1 Кредитного договору, Товариство надає клієнту фінансовий кредит в розмірі, на умовах строковості, зворотності, платності, а клієнт зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом в порядку та на умовах, визначених договором.

Згідно п.п. 1.7 п. 1 Кредитного договору, приймаючи  умови кредитного договору, клієнт підтверджує, що усвідомлює, що на правовідносини за цим Договором не розповсюджується дія Закону України «Про споживче кредитування».

Згідно з п.п. 2.3. п.2 Кредитного договору Обчислення строку користування кредитом та нарахування процентів за цим Договором здійснюється за фактичну кількість календарних днів користування кредитом. При цьому проценти за користування кредитом нараховуються у відсотках від суми кредиту з першого дня надання кредиту Клієнту (перерахування грошових коштів на банківський рахунок, вказаний Клієнтом) до дня повного погашення заборгованості за кредитом (зарахування грошових коштів на поточний рахунок Товариство) включно. Нарахування і сплата процентів проводиться на залишок заборгованості за кредитом.

Відповідно до п.п. 1.6. п. 1 Кредитного договору, невід`ємною частиною цього Договору є Правила надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту фінансового кредиту, які розміщені на сайтах Товариства - https://www.zecredit.com.ua. Приймаючи умови кредитного договору, клієнт підтвердив, що він ознайомлений з усіма його умовами, повністю розуміє, погоджується і зобов`язується неухильно їх дотримуватися.

Ці правила є публічною пропозицією (офертою) у розумінні ст. ст. 641, 644 ЦК України на укладення договору кредиту та визначають порядок і умови кредитування, права і обов`язки сторін, іншу інформацію, необхідну для укладення договору.

30 листопада 2021 року між ТОВ «ФК «ІНВЕСТРУМ» та ТОВ «ФК «ЄАПБ» укладено Договір факторингу №30112021-1, у відповідності до якого ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ІНВЕСТРУМ» передало (відступило) ТОВ «ФК «ЄАПБ» за плату належні йому права вимоги, а ТОВ «ФК «ЄАПБ» прийняло належні ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ІНВЕСТРУМ» права вимоги до боржників, вказаних у реєстрі боржників.

Відповідно до витягу з реєстру боржників до Договору факторингу №30112021-1 від 30 листопада 2021 року, ТОВ «ФК «ЄАПБ» набуло права грошової вимоги до відповідача ОСОБА_1 в сумі 18000 грн. 00 коп., з яких: 4500 грн. 00 коп. - сума заборгованості за основною сумою боргу; 13500 грн. 00 коп. - сума заборгованості за відсотками.

Відтак, всупереч умовам кредитного договору № 00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року, відповідач не виконав свого зобов`язання.

Після відступлення позивачу права грошової вимоги до відповідача, остання не здійснила жодного платежу для погашення існуючої заборгованості на рахунки ТОВ «ФК «ЄАПБ», ні на рахунки попереднього кредитора.

У разі сплати відповідачем коштів на рахунок первісного кредитора, вони були б перераховані на рахунок ТОВ «ФК «ЄАПБ» та зараховані на погашення кредитної заборгованості.

З моменту отримання права вимоги до відповідача, а саме з 12 серпня 2022 року позивачем не здійснювалося нарахування жодних штрафних санкцій.

Таким чином, позивач вказує, що ОСОБА_1 має непогашену заборгованість перед ТОВ «ФК`ЄАПБ» за кредитним договором № 00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року у розмірі 18000 грн. 00 коп., з яких: 4500 грн. 00 коп. - сума заборгованості за основною сумою боргу; 13500 грн. 00 коп. - сума заборгованості за відсотками, відтак вказану суму заборгованості позивач просив стягнути з відповідача.

Посилаючись на вказані обставини та те, що на даний час відповідач продовжує ухилятись від виконання зобов`язань і заборгованість за вищевказаними кредитними договорами не погашає, що є порушенням законних прав ТОВ «ФК «ЄАПБ», який набув права вимоги за ними, позивач звернувся до суду з позовом та просить стягнути з відповідача заборгованість в загальному розмірі 45755 грн. 00 коп., та понесені судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 3028 грн. в примусовому порядку.

Ухвалою судді від 07 січня 2025 року призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Відповідачу визначено строк для надіслання до суду відзиву на позовну заяву, позивачу – для надання відповіді на відзив.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, в позовній заяві просив розглядати справу у його відсутності, проти заочного розгляду справи не заперечував.

Відповідач в судове засідання повторно не з`явився, причини неявки суду не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином шляхом направлення судової повістки за адресою зареєстрованого місця проживання, а також за адресою вказаною позивачем у позовній заяві, що підтверджується матеріалами поштової кореспонденції про вручення поштових відправлень. Крім того, відповідач про день та час розгляду справи повідомлявся шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України. Відзиву на позов у встановлений судом строк до суду не подав, клопотання від нього про розгляд справи у порядку загального позовного провадження не надходило.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 191 ЦПК України,  у  разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

За згодою позивача, викладеною в письмовій заяві, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).  

У відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності  осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

Оскільки розгляд справи відбувався за відсутності учасників процесу фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалося.

У зв`язку з неявкою в судове засідання відповідача розгляд справи проведено в порядку заочного розгляду, передбаченого гл. 11 ЦПК України, про що судом постановлено ухвалу.

Вивчивши матеріали справи, надані сторонами докази, дослідивши їх всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи, суд приходить до наступного.

За змістом ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Захист цивільних прав - це застосування цивільно-правових засобів з метою їх забезпечення.

Відповідно до пунктів 3, 4 частини першої статті 3 Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства є: свобода договору, свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом.

Підстави виникнення цивільних прав та обов`язків визначені в статті 11 Цивільного кодексу України, зокрема з договорів та інших правочинів.

Статтею 14 цього Кодексу визначено, що цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Виконання цивільних обов`язків забезпечується засобами заохочення та відповідальністю, які встановлені договором або актом цивільного законодавства.

Під кредитними правовідносинами розуміють такі, що виникають з приводу надання (передачі, використання) грошових коштів на умовах повернення.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про банки та банківську діяльність», банківський кредит - будь-яке зобов`язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов`язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов`язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов`язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми.

Кредитний договір є різновидом договору позички, тому до правовідносин, що виникають на його основі, застосовуються ті ж правила, що діють для договорів позички.

Відповідно до ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Судом встановлено, що між сторонами виникли спірні правовідносини з приводу виконання договірних зобов`язань.

Так, 15 грудня 2021 року між ТОВ «МІЛОАН» та ОСОБА_1 було укладено договір про споживчий кредит № 100171559  (індивідуальна частина), який підписаний ОСОБА_1 електронним підписом одноразовим ідентифікатором F39147 (а.с.9-13).

Згідно п.1.1 вказаного Договору, кредитодавець зобов`язується на умовах визначених цим договором, на строк визначений п.1.3 договору надати позичальнику грошові кошти у сумі визначеній у п.1.2 договору, а позичальник зобов`язується повернути кредитодавцю кредит, сплатити комісію за надання кредиту та проценти за користування кредитом в рекомендовану дату платежу, але не пізніше дати остаточного погашення заборгованості, згідно п.1.4 договору та виконати інші зобов`язання у повному обсязі на умовах та в строки/терміни, що визначені договором. Кредит надається з метою задоволення потреб позичальника не пов`язаних з підприємницькою, незалежною професійною діяльністю та виконанням обов`язків найманого працівника. Типом кредиту є кредит.

Відповідно до п.1.2 зазначеного Договору, сума (загальний розмір) кредиту становить 5200,00 гривень.

Згідно п.1.3 вказаного Договору, кредит надається загальним строком на 30 днів з 15.12.2021 року (дата надання кредиту)

Відповідно до п.1.4 зазначеного Договору, Термін (дата) повернення кредиту і сплати комісії за надання кредиту та процентів за користування кредитом (дата платежу): 14.01.2022 року.

Згідно п.1.5 вказаного Договору, загальні витрати Позичальника за кредитом, що включають загальну суму зборів, платежів та інших витрат Позичальника, пов`язаних з отриманням, обслуговуванням та поверненням кредиту, включаючи проценти за користування кредитом та комісії (без врахування суми (тіла) кредиту) складають 3380.00 грн. в грошовому виразі та 44,164.00 відсотків річних у процентному значенні (орієнтовна реальна річна процентна ставка), і включає в себе складові, визначені у п.п. 1.5.1-1.5.2 Договору. Орієнтовна загальна вартість кредиту для Позичальника, ідо складається з суми загального розміру кредиту та загальних витрат Позичальника за кредитом складає 8580,00 гривень. Загальні витрати Позичальника за кредитом, орієнтовна реальна річна процентна ставка, орієнтовна загальна вартість кредиту для Позичальника, а також строк кредиту розраховані виходячи з Припущення, що Позичальник отримає кредитні кошти в день укладення цього договору, а строк кредитування залишиться не змінним та що Кредитодавець і Позичальник виконають свої обов`язки на умовах та у строки, визначені в цьому Договорі, зокрема Позичальник здійснить повне погашення заборгованості в термін, вказаний в п.1.4 Договору. Позичальник розуміє та погоджується, що наведені в цьому пункті показники не підлягають оновленню у випадку продовження Позичальником строку кредитування, часткового дострокового погашення заборгованості чи прострочення виконання ним зобов`язань.

Відповідно до п.1.5.1 зазначеного Договору, комісія за надання кредиту 1040,00 гривень, яка нараховується за ставкою 20.00 відсотків від суми кредиту одноразово.

Згідно п.1.5.2 вказаного Договору, Проценти за користування кредитом: 2340,00 грн., які нараховуються за ставкою 1.50 відсотків від фактичного залишку кредиту за кожен день строку користування кредитом.

Відповідно до п.1.6 зазначеного Договору, стандартна (базова) процентна ставка за користування кредитом становить 5.00 відсотків від фактичного залишку кредиту за кожен день користування кредитом.

Згідно п.1.7 вказаного Договору, Тип процентної ставки за цим Договором: фіксована. Особливості нарахування процентів визначені п.п.2.2,.2.3 цього Договору.

Відповідно до п.2.1 зазначеного Договору, кредитні кошти надаються позичальнику безготівково на картковий рахунок.

Згідно п.2.2.1 вказаного Договору, позичальник сплачує кредитодавцю комісію за надання кредиту та проценти за користування кредитом у розмірах, зазначених в п 1.5.1.-1.5.2. Договору, в термін (дату) вказаний в п.1.4. У випадку якщо Позичальник продовжує строк кредитування вказаний в п. 1.3 Договору, він додатково має сплатити комісію за управління та обслуговування кредиту, проценти за ставкою визначеною п. 1.5.2 або проценти за стандартною (базовою) ставкою, визначеною п. 1.6 Договору, у сумі та на умовах, визначених п. 2.3 Договору.

Згідно п.2.2.2 вказаного Договору, нарахування кредитодавцем процентів здійснюється з дати, наступної за днем надання кредиту по дату завершення строку кредитування на залишок фактичної заборгованості за кредитом за кожен день користування.

Відповідно до п.3.2.6 зазначеного Договору, кредитодавець має право відступати, передавати та будь-яким іншим чином відчужувати, а також передавати в заставу свої права за цим договором (повністю або частково) на користь третіх осіб в будь-який час протягом строку дії цього договору без згоди позичальника. У випадку, якщо після відступлення прав вимоги за цим договором кредитодавець отримає від позичальника платіж (кошти) для погашення існуючої заборгованості за цим договором, такий платіж (кошти) відповідно до ч.2 ст.516 ЦК України позичальнику не повертаються і зараховуються в рахунок виконання зобов`язань позичальника за договором.

Згідно п.4.2 вказаного Договору, у разі прострочення позичальником зобов`язань зі сплати заборгованості згідно з умовами цього договору, кредитодавець починаючи з дня наступного за датою спливу строку кредитування (датою остаточного погашення заборгованості), з урахування пролонгації та оновлених графіків платежів, що складаються у зв`язку з продовженням строку кредитування (пролонгацією), має право (не обов`язок) нарахувати проценти за стандартною ставкою передбаченою п.1.6 договору в якості процентів за порушення грошового зобов`язання, передбачених ст.625 ЦК України. У випадку нарахування процентів, вважається, що ця умова договору встановлює інший розмір процентів в розумінні ч.2 ст.625 ЦК України, на рівні стандартної ставки, передбаченої п.1.6 договору. Обов`язок позичальник по сплаті таких процентів настає після відповідної вимоги кредитодавця.

Відповідно до п.6.1 зазначеного Договору, цей кредитний договір укладається в електронній формі в Особистому кабінеті позичальника, що створений в інформаційно телекомунікаційній системі товариства та доступний зокрема через сайт товариства та/або відповідний мобільний додаток чи інші засоби.

Згідно п.6.3 вказаного Договору, приймаючи пропозицію товариства про укладання цього кредитного договору позичальник також погоджується з усіма додатками та невід`ємними частинами (у т.ч. Правилами, Паспортом споживчого кредиту та Графіком платежів).

Відповідно до п.6.5, 6.6 зазначеного Договору, цей договір прирівнюється до такого, що укладений у письмовій формі. Місцем укладення та виконання цього договору є місцезнаходження кредитодавця.

Згідно п.7.1 вказаного Договору, цей договір (з додатками №1 та №2,), набуває чинності з моменту його укладення в електронній формі, а права та обов`язки сторін, що ним обумовлені, з моменту отримання кредиту, який визначається згідно Правил та відповідно до способу надання кредиту, визначеному у п.2.1 цього договору. Строк дії цього Договору складає період, що обчислюється з моменту його укладення і до моменту повного фактичного виконання сторонами своїх зобов`язань. Сторони домовились, що повне виконання зобов`язань повинно відбутися не пізніше дати остаточного погашення заборгованості згідно п.1.4 договору.

Як вбачається з Графіка платежів за договором про споживчий кредит, який є додатком №1 до договору про споживчий кредит № 100171559 від 15 грудня 2021 року, датою видачі кредиту є 15 грудня 2021 року, датою повернення кредиту є 14 січня 2022 року. Реальна річна процентна ставка 44,164%. Загальна вартість кредиту становить 8580 гривень 00 копійок (а.с.13-зворот).

У Паспорті споживчого кредиту № 100171559, який є додатком №2 до Договору про споживчий кредит № 100171559 від 15 грудня 2021 року, передбачено, що основними умовами кредитування з урахуванням побажань споживача є: тип кредиту кредит; сума кредиту 5200 гривень 00 копійок; строк кредитування 30 днів, мета отримання - задоволення потреб позичальника не пов`язаних з підприємницькою діяльністю, незалежною професійною діяльністю та виконанням обов`язків найманого працівника; спосіб надання переказ на картковий рахунок. Забезпечення не застосовується. Власний платіж споживача не передбачається; процентна ставка 1,50 відсотків за кожен день користування кредитом в межах строку користування, вказаного в п.1.3. договору; стандартна (базова) ставка 5.00 відсотків за кожен день користування кредитом, яка застосовується у випадку продовження строку кредитування, вказаного в п.1.3 договору; тип процентної ставки - фіксована; комісія за надання кредиту 1040 гривень 00 копійок, яка нараховується за ставкою 20.00 відсотків від суми кредиту одноразово. Реальна річна процентна ставка 44,164%. Загальна вартість кредиту становить 8580 гривень 00 копійок (а.с.14).

Таким чином, сторони узгодили розмір кредиту/позики, грошову одиницю, в якій надано кредит, строк та умови кредитування, що свідчить про наявність волі відповідача для укладення такого договору, на таких умовах шляхом підписання договору електронним підписом одноразовим ідентифікатором F39147.

Відповідно до ч.1 ст.626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно положень статей 3, 627 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ст.1046 ЦК України, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей визначених родовими ознаками.

Згідно ч.1 ст.1047 ЦК України, у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, договір позики укладається у письмовій формі незалежно від суми.

Відповідно до ч.1 ст.207 ЦК України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.

Згідно ст.5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа. Склад та порядок розміщення обов`язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством. Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму. Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму. Допустимість електронного документа як доказу не може заперечуватися виключно на підставі того, що він має електронну форму.

Згідно ч.6 ст.11 Закону України «Про електронну комерцію», відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти електронний договір, про її прийняття (акцепт) може бути надана шляхом заповнення формуляра заяви (форми) про прийняття такої пропозиції в електронній формі, що підписується в порядку, передбаченому статтею 12 цього Закону.

Відповідно до ст.3, 12 Закону України «Про електронну комерцію», якщо відповідно до акта цивільного законодавства або за домовленістю сторін електронний правочин має бути підписаний сторонами, моментом його підписання є використання електронного підпису одноразовим ідентифікатором, визначеним цим Законом, тобто даними в електронній формі у вигляді алфавітно-цифрової послідовності, що додаються до інших електронних даних особою, яка прийняла пропозицію (оферту) укласти електронний договір, та надсилаються іншій стороні цього договору.

Згідно ст.3 Закону України «Про електронну комерцію», одноразовий ідентифікатор - алфавітно-цифрова послідовність, що її отримує особа, яка прийняла пропозицію (оферту) укласти електронний договір шляхом реєстрації в інформаційно-телекомунікаційній системі суб`єкта електронної комерції, що надав таку пропозицію. Одноразовий ідентифікатор може передаватися суб`єктом електронної комерції, що пропонує укласти договір, іншій стороні електронного правочину засобом зв`язку, вказаним під час реєстрації у його системі, та додається (приєднується) до електронного повідомлення від особи, яка прийняла пропозицію укласти договір.

ТОВ «МІЛОАН» виконав вимоги укладеного між ним та відповідачем кредитного договору та надав відповідачу кредитні кошти, які в цьому договорі зазначені, що не спростовано стороною відповідача.

Таким чином, суд дійшов висновку про доведеність укладеного між ТОВ «МІЛОАН» (первісним кредитором) та відповідачем у справі – ОСОБА_1 вказаного правочину.

За приписами п.1 ч.1 ст.512 ЦК України, кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Відповідно до ч.1 ст.513 ЦК України, правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.

Згідно ст.514 ЦК України, до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відступлення права вимоги є договірною передачею вимог первісного кредитора новому кредиторові та відбувається на підставі укладеного між ними правочину.

Нормами ч.1 ст.1077 ЦК України визначено, що за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов`язується передати кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов`язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника).

За змістом ч.1 ст.1078 ЦК України, предметом договору факторингу може бути право грошової вимоги, строк платежу за якою настав (наявна вимога), а також право вимоги, яке виникне в майбутньому (майбутня вимога).

Згідно ст.1081 ЦК України, клієнт відповідає перед фактором за дійсність грошової вимоги, право якої відступається, якщо інше не встановлено договором факторингу.

Так, 16 липня 2024 року між ТОВ «МІЛОАН» та ТОВ «ФК «Європейська агенція з повернення боргів» укладено договір факторингу №16072024, у відповідності до умов якого, ТОВ «МІЛОАН» передає (відступає) ТОВ «ФК «ЄАПБ» за плату належні йому права вимоги, а ТОВ «ФК «ЄАПБ» приймає належні ТОВ «МІЛОАН» права вимоги до боржників, вказаними у реєстрі боржників (а.с. 13-14).

Згідно п. 1.1. Договору факторингу, фактор зобов`язується передати грошові кошти в розпорядження клієнта (ціна продажу) за плату, а клієнт відступити факторові право грошової вимоги, строк виконання зобов`язань за якою настав або виникне в майбутньому до третіх осіб боржників, включаючи суму основного зобов`язання (кредиту), плату за кредитом, пеню за порушення грошових зобов`язань та інші платежі, право на одержання яких належить клієнту.

Відповідно до п. 1.2 Договору факторингу, сторони погодили, що перехід від клієнта до фактора прав вимоги заборгованості до боржників відбувається в момент підписання сторонами акту прийому-передачі реєстру боржників згідно Додатку № 2, після чого фактор стає кредитором по відношенню до боржників стосовно заборгованостей та набуває відповідні права вимоги. Підписаний сторонами та скріплений їх печатками акт заборгованості та є невід`ємною частиною цього договору.

Відповідно до реєстру боржників від 16 липня 2024 року до Договору факторингу №16072024 від 16 липня 2024 року, ТОВ «ФК «ЄАПБ» набуло права грошової вимоги до відповідача в сумі 18980 грн. 00 коп., з яких: 5200 грн. 00 коп. - сума заборгованості за основною сумою боргу, 12740 грн. 00 коп. - сума заборгованості за відсотками; 1040 грн. 00 коп. – заборгованість за комісією, 0,00 грн. – сума заборгованості за пенею (а.с.18).

Відповідно до розрахунку заборгованості за кредитним договором № 100171559 від 15 грудня 2021 року заборгованість не погашена, залишок заборгованості складає 18980 грн. 00 коп. При цьому із вказаного розрахунку вбачається, що з моменту отримання права вимоги до відповідача, а саме з 16 липня 2024 року позивачем не здійснювалося нарахування відсотків чи штрафних санкцій (а.с.19).

Доказів погашення відповідачем ОСОБА_2 заборгованості за вищевказаним кредитним договором як позивачу, так і первісному кредитору, матеріали справи не містять.

Правовою підставою заявлених Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» вимог є положення цивільного законодавства, які регулюють зобов`язальні правовідношення.

Враховуючи вищевикладене, відповідач істотно порушив умови кредитного договору, ст.ст.526, 527, 530, 1048, 1050, 1054 ЦК України, в зв`язку з чим утворилась заборгованість, а тому позовні вимоги в частині стягнення тіла кредиту за договором про споживчий кредит № 100171559  від  15 грудня 2021 року (індивідуальна частина) у вигляді тіла кредиту в розмірі 5200 грн. є правомірними та підлягають до задоволення.

Що стосується вимог позивача про стягнення відсотків за користування кредитом, суд зазначає наступне.

Пунктом 1 статті 536 ЦК України передбачено, що за користування чужими коштами боржник зобов`язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами.

Відповідно до частини першої статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (частина перша статті 1048 ЦК України).

Частиною першою статті 1048 ЦК України передбачено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Однак, слід звернути увагу, що нарахування процентів за користування кредитом продовжувалось після закінчення строку на який було надано позику, тобто після 14 січня 2022 року, що є порушенням вимог закону (статті 1048, 1050 ЦК України) та не узгоджується з практикою Великої Палати Верховного Суд висловленої у постанові від 23 травня 2018 року у справі № 910/1238/17.

Також, Велика Палата Верховного Суду у пункті 54 постанови від 28 березня 2018 року у справі № 444/9519/12 зробила правовий висновок, що право кредитодавця нараховувати передбачені договором проценти за кредитом припиняється після спливу визначеного договором строку кредитування чи у разі пред`явлення до позичальника вимоги згідно з частиною другою статті 1050 ЦК України. В охоронних правовідносинах права та інтереси позивача забезпечені частиною другою статті 625 ЦК України, яка регламентує наслідки прострочення виконання грошового зобов`язання.

Наведений підхід до вирішення спорів у подібних відносинах підтверджений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05 квітня 2023 року (справа № 910/4518/16), де викладені такі правові висновки.

Як вже встановлено судом у договором про споживчий кредит № 100171559  від  15 грудня 2021 року (індивідуальна частина), визначено наступне: сума (загальний розмір) кредиту становить 5200,00 гривень; кредит надається загальним строком на 30 днів з 15.12.2021 року (дата надання кредиту); процентна ставка 1,50 відсотків за кожен день користування кредитом; стандартна (базова) ставка 5.00 відсотків за кожен день користування кредитом, яка застосовується у випадку продовження строку кредитування; термін (дата) повернення кредиту і сплати комісії за надання кредиту та процентів за користування кредитом (дата платежу): 14.01.2022 року; загальні витрати Позичальника за кредитом, що включають загальну суму зборів, платежів та інших витрат Позичальника, пов`язаних з отриманням, обслуговуванням та поверненням кредиту, включаючи проценти за користування кредитом та комісії (без врахування суми (тіла) кредиту) складають 3380.00 грн. в грошовому виразі та 44,164.00 відсотків річних у процентному значенні (орієнтовна реальна річна процентна ставка), Орієнтовна загальна вартість кредиту  складається з суми загального розміру кредиту та загальних витрат Позичальника за кредитом складає 8580,00 гривень.

Аналізуючи наведені умови договору щодо строку, на який видається кредит, порядку нарахування процентів, суд приходить до висновку, що у договорі відсутні чіткі і зрозумілі для споживача умови про право кредитодавця нараховувати проценти за фактичне правомірне користування коштами після закінчення строку дії договору, тобто після 14 січня 2022 року, доказів пролонгації договору матеріали справи не містять по позивачем не надано.

З умов вказаного договору слідує, що його сторони, у разі укладення такого договору, не узгодили належним чином відповідальність за прострочення грошового зобов`язання відповідно до ст. 625 ЦК України у виді сплати процентів за неправомірне користування кредитом.

Таким чином, кредитор за договором про споживчий кредит № 100171559  від  15 грудня 2021 року (індивідуальна частина), міг нараховувати відсотки виключно в межах строку правомірного користування позичальником коштів, а саме у період строку користування кредитом, який становить 30 днів, тобто з 15 січня 2021 року по 14 січня 2022 року. За вказаних обставин, нарахування відсотків за вказаним договором після 30 січня 2021 року не ґрунтується на умовах указаного договору та вимогах чинного законодавства України, внаслідок чого є безпідставним.

Таким чином, позивач відповідно до ст. 1048 ЦК України має право стягнути заборгованість за нарахованими та несплаченими відсотками за користування кредитними коштами у межах погодженого позикодавцем та боржником строку кредитування. Після закінчення строку його дії у позивача відсутні правові підстави нараховувати передбачені договором відсотки.

Відтак загальна сума відсотків що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, який набув права вимоги за даним кредитним договором становить 2340 гривень 00 копійок.

Отже, за умовами договору про споживчий кредит № 100171559  від  15 грудня 2021 року (індивідуальна частина), сторони погодили строк користування коштами 30 днів, тому починаючи із спливу вказаного строку, позичальник не мав права нараховувати проценти за користування позикою, а тому стягненню з відповідача підлягає: 5200 грн. 00 коп. розмір кредиту; 2340 гр. 00 коп. нараховані відсотки за 30 днів та комісія за надання кредиту, встановлена п. 1.5.1. договору що складає 20% від суми кредиту та становить 1040 грн. 00 коп. У задоволенні решти позовних вимог щодо стягнення відсотків, нарахованих після закінчення строку договору про споживчий кредит № 100171559  від  15 грудня 2021 року слід відмовити за безпідставністю.

Окрім того, 12 листопада 2021 року між ТОВ «Кредитна установа «ЄВРОПЕЙСЬКА КРЕДИТНА ГРУПА» (первісний кредитор) та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір № 3604802057/750367 (Індивідуальна частина договору про надання фінансового кредиту), який також підписано електронним підписом позичальника R95683, що відтворений шляхом використання ним одноразового ідентифікатора і був надісланий на номер мобільного телефону відповідача, зазначений в договорі, відповідно до умов якого ТОВ «Кредитна установа «ЄВРОПЕЙСЬКА КРЕДИТНА ГРУПА»  надає ОСОБА_1 фінансовий кредит в розмірі, на умовах строковості, зворотності, платності, а останній  зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом в порядку та на умовах, визначених договором. Кредит надано клієнту в безготівковій формі у національній валюті на реквізити платіжної банківської картки, вказаної останнім в договорі. Клієнт підтвердив що на правовідносини за цим Договором не розповсюджується дія Закону України «Про споживче кредитування». Обчислення строку користування кредитом та нарахування процентів за цим договором здійснюється за фактичну кількість календарних днів користування кредитом, при цьому проценти за користування кредитом нараховуються на залишок заборгованості за кредитом у відсотках від суми кредиту з першого дня надання кредиту, тобто з дня перерахування грошових коштів на банківський рахунок, вказаний позичальником до дня повного погашення заборгованості за кредитом. Невід`ємною частиною цього договору є публічна пропозиція (оферта) Товариства на укладення договору про надання фінансового кредиту за допомогою електронних засобів, яка розмішена на сайті Товариства https://www.eurogroshi.com.ua/, тому приймаючи умови кредитного договору ОСОБА_1 підтвердив, що він ознайомлений з усіма умовами, повністю розуміє, погоджується і зобов`язується неухильно дотримуватися цих Правил, які є публічною пропозицією (офертою)  у розумінні ст. ст. 641, 644 ЦК України на укладення договору кредиту та визначають порядок і умови кредитування, права і обов`язки сторін, іншу інформацію, необхідну для укладення договору (а.с.27-28).

Так, згідно п.1.1 Договору Товариство надає Клієнту фінансовий кредит в межах суми 3000.00 грн. 00 коп., зазначеної Клієнтом в заявці, на умовах строковості, зворотності, платності, а Клієнт зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом в порядку та на умовах, визначених цим Договором.

Відповідно до п.п. 1.2 Договору кредит надається строком на 30 днів, тобто до 11.12.2021 року. Строк дії Договору починається з моменту його укладення відповідно до вимог Закону України «Про електронну комерцію»

Згідно п.п.1.3. Договору за користування кредитом Клієнт сплачує Товариству 912,5 % (процентів) річних від суми кредиту в розрахунку 2,5 % (процентів) на добу. Тип процентної ставки фіксована.

Згідно п.п.1.4. Договору кредит надається Клієнту в безготівковій формі у національній валюті на реквізити платіжної банківської картки, вказаної Клієнтом.

Згідно п.п.1.6. Договору стандартна процентна ставка для продукту «Миттєва позика» становить 2,5% на добу, для продукту «Дрібні покупки» - 3,5% на добу.

Згідно п.п.1.7. Договору товариство надає кредит шляхом його переказу на рахунок Клієнта протягом 3-х календарних днів з дня укладення Договору. Сума кошів вважається наданою в день здійснення банківського переказу Товариством, від цього дня починається відлік перебігу строку.

Як вбачається з додатку №1 до договору про надання фінансового кредиту № 3604802057/750367 від 12 листопада 2021 року, датою видачі кредиту є 12 листопада 2021 року, датою повернення кредиту є 11 грудня 2021 року. Реальна річна процентна ставка – 114432,08%. Загальна вартість кредиту становить 5250 гривень 00 копійок, з яких сума кредиту – 3000 грн., проценти за користування кредитом – 2250 грн.(а.с.29).

Також до позовної заяви позивачем долучено інформацію про контактні дані кредитодавця, яка підписана електронним підписом відповідача ОСОБА_1 (R95683) та за своєю суттю є паспортом споживчого кредиту, оскільки підписана  останнім до укладення вказаного договору та містить усі його істотні умови.

ТОВ «КУ «ЄВРОПЕЙСЬКА КРЕДИТНА ГРУПА» виконало вимоги укладеного між ним та відповідачем кредитного договору та надало відповідачу кредитні кошти, які в цьому договорі зазначені, що не спростовано стороною відповідача.

Таким чином, суд дійшов висновку про доведеність укладеного між ТОВ «КУ «ЄВРОПЕЙСЬКА КРЕДИТНА ГРУПА»  (первісним кредитором) та відповідачем у справі – ОСОБА_1 вказаного правочину.

12 серпня 2022 року між ТОВ «КУ «ЄВРОПЕЙСЬКА КРЕДИТНА ГРУПА» та ТОВ «ФК «ЄАПБ» укладено Договір факторингу №12082022 у відповідності до умов якого ТОВ «КУ «ЄВРОПЕЙСЬКА КРЕДИТНА ГРУПА» передає (відступає) ТОВ «ФК «ЄАПБ» за плату належні йому права вимоги, а ТОВ «ФК «ЄАПБ» приймає належні ТОВ «КУ «ЄВРОПЕЙСЬКА КРЕДИТНА ГРУПА» права вимоги до боржників, вказаних у Реєстрі боржників (а.с.30-31).

Відповідно до Реєстру боржників від 12 серпня 2022 року до договору факторингу №12082022 ТОВ «ФК «ЄАПБ» набуло права грошової вимоги до відповідача ОСОБА_1 в сумі  8775 грн. 00 коп., з яких:  3000 грн. 00 коп. - сума заборгованості за основною сумою боргу; 5775 грн. 00 коп. - сума заборгованості за відсотками; 0,00 грн. - сума заборгованості за пенею (а.с.33).

Відповідно до розрахунку заборгованості за кредитним договором № 3604802057/750367 від 12 листопада 2021 року заборгованість не погашена, залишок заборгованості складає 8875 грн. 00 коп. При цьому із вказаного розрахунку вбачається, що з моменту отримання права вимоги до відповідача, а саме з 12 серпня 2022 року позивачем не здійснювалося нарахування відсотків чи штрафних санкцій.

Доказів погашення відповідачем ОСОБА_2 заборгованості за вищевказаним кредитним договором як позивачу, так і первісному кредитору, матеріали справи не містять.

Правовою підставою заявлених Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» вимог є положення цивільного законодавства, які регулюють зобов`язальні правовідношення.

Враховуючи вищевикладене, відповідач істотно порушив умови кредитного договору № 3604802057/750367 від 12 листопада 2021 року та ст.ст.526, 527, 530, 1048, 1050, 1054 ЦК України, в зв`язку з чим утворилась заборгованість, а тому позовні вимоги в частині стягнення тіла кредиту за вказаним кредитним договором у вигляді тіла кредиту в розмірі 3000 грн. є правомірними та підлягають до задоволення.

Що стосується вимог позивача про стягнення відсотків за користування кредитом, суд вважає, що такі також підлягають до часткового задоволення.

Так, судом встановлено, що за умовами кредитного договору № 3604802057/750367 від 12 листопада 2021 року сума (загальний розмір) кредиту становить 3000.00 грн. 00 коп., кредит надано строком на 30 днів, тобто до 11.12.2021 року, процентна ставка - 912,5 % (процентів) річних від суми кредиту в розрахунку 2,5 % (процентів) на добу, тип процентної ставки фіксована, стандартна процентна ставка для продукту «Миттєва позика» становить 2,5% на добу, для продукту «Дрібні покупки» - 3,5% на добу, датою видачі кредиту є 12 листопада 2021 року, датою повернення кредиту є 11 грудня 2021 року. Реальна річна процентна ставка – 114432,08%. Загальна вартість кредиту становить 5250 гривень 00 копійок, з яких сума кредиту – 3000 грн., проценти за користування кредитом – 2250 грн.

Відтак, аналізуючи наведені умови договору щодо строку, на який видається кредит, порядку нарахування процентів, суд приходить до висновку, що у договорі відсутні чіткі і зрозумілі для споживача умови про право кредитодавця нараховувати проценти за фактичне правомірне користування коштами після закінчення строку дії договору, тобто після 12 грудня 2021 року, доказів пролонгації договору № 3604802057/750367 від 12 листопада 2021 року матеріали справи не містять по позивачем не надано.

З умов вказаного договору слідує, що його сторони, у разі укладення такого договору, не узгодили належним чином відповідальність за прострочення грошового зобов`язання відповідно до ст. 625 ЦК України у виді сплати процентів за неправомірне користування кредитом.

Таким чином, кредитор за договором № 3604802057/750367 від 12 листопада 2021 року, міг нараховувати відсотки виключно в межах строку правомірного користування позичальником коштів, а саме у період строку користування кредитом, який становить 30 днів, тобто з 12 листопада 2021 року по 12 грудня 2021 року. За вказаних обставин, нарахування відсотків за вказаним договором починаючи з  12 грудня 2021 року не ґрунтується на умовах указаного договору та вимогах чинного законодавства України, внаслідок чого є безпідставним.

Таким чином, позивач відповідно до ст. 1048 ЦК України має право стягнути заборгованість за нарахованими та несплаченими відсотками за користування кредитними коштами у межах погодженого позикодавцем та боржником строку кредитування. Після закінчення строку його дії у позивача відсутні правові підстави нараховувати передбачені договором відсотки.

Відтак загальна сума відсотків що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, який набув права вимоги за даним кредитним договором становить 2250 грн.

Отже, за умовами договору № 3604802057/750367 від 12 листопада 2021 року, сторони погодили строк користування коштами 30 днів, тому починаючи із спливу вказаного строку, позичальник не мав права нараховувати проценти за користування позикою, а тому стягненню з відповідача підлягає: 3000 грн. 00 коп. - розмір кредиту та  2250 грн. нараховані відсотки в межах строку дії договору. У задоволенні решти позовних вимог щодо стягнення відсотків, нарахованих після закінчення строку № 3604802057/750367 від 12 листопада 2021 року слід відмовити за безпідставністю.

Окрім того, судом встановлено, що 02 лютого 2021 року між ТОВ «ФК «Інвеструм» та ОСОБА_1 укладено договір про надання фінансового кредиту №00665-02/2021, який підписаний відповідачем ОСОБА_1 електронним підписом з одноразовим ідентифікатором W79972.

Відповідно до п.1.1 вказаного Договору про надання фінансового кредиту, товариство надає клієнту фінансовий кредит в розмірі 4500 гривень 00 копійок на умовах строковості, зворотності, платності, а клієнт зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом в порядку та на умовах, визначених цим договором.

Згідно п.1.2 зазначеного Договору кредит надається строком на 30 днів, тобто до 03.03.2021 року.

Відповідно до п.1.3 вказаного Договору про надання фінансового кредиту, за користування кредитом клієнт сплачує товариству 912,5,0% річних від суми кредиту в розрахунку 2,50% на добу. Тип процентної ставки - фіксована.

Відповідно до п.1.5 вказаного Договору датою укладення договору вважається дата перерахунку грошових коштів на банківський рахунок клієнта

Згідно п.1.6 зазначеного Договору невід`ємною частиною цього договору є Правила надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, які розміщені на сайтах товариства - https://www.zecredit.com.ua.

Згідно п.4.3 зазначеного Договору про надання фінансового кредиту, у разі, якщо клієнт не повернув кредит в строк, зазначений в п.1.2 цього договору та/або в додатку до цього договору, проценти передбачені в п.1.3 цього договору, продовжують нараховуватися за кожний день користування кредитними коштами, але в будь-якому випадку не більше 90 календарних днів, починаючи з дня укладення договору.

Згідно п.6.1 зазначеного Договору про надання фінансового кредиту, цей договір складений українською мовою, підписаний з використанням електронного підпису одноразовим ідентифікатором відповідно до Закону України «Про електронну комерцію».

ТОВ «ФК «Інвеструм» виконало вимоги укладеного між ним та відповідачем кредитного договору та надало відповідачу кредитні кошти, які в цьому договорі зазначені, що не спростовано стороною відповідача.

Таким чином, суд дійшов висновку про доведеність укладеного між ТОВ «ФК «Інвеструм»  (первісним кредитором) та відповідачем у справі – ОСОБА_1 вказаного правочину.

Відповідно до Додатку №1  від 02.02.2021 року до Договору про надання фінансового кредиту №00665-02/2021, графік розрахунків та орієнтовна сукупна вартість кредиту визначена наступна: строк на який надано кредит - 30 днів; сума кредиту - 4500 гривень 00 копійок; проценти за користування кредитом - 2,5 % за день користування, сума нарахованих процентів за користування кредитом – 3375 гривень 00 копійок; реальна загальна вартість кредиту 7875 гривень 00 копійок.

Також, 02 лютого 2021 року під час укладення вищевказаного договору про надання фінансового кредиту, відповідачем ОСОБА_1 підписано одноразовим ідентифікатором інформацію щодо умов надання ТОВ «ФК «Інвеструм» кредиту (а.с.41).

09 березня 2021 року ОСОБА_1 подав до ТОВ «ФК «Інвеструм» заяву на відстрочення виконання зобов`язання за договором про надання фінансового кредиту, в якій просив продовжити строк дії договору  про надання фінансового кредиту №00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року на термін 30 днів, тобто до 08 квітня 2021 року. Цього ж дня  між ТОВ «ФК «Інвеструм» та ОСОБА_1 укладено Додаткову угоду до Договору про надання фінансового кредиту №00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року, яка підписана ОСОБА_1 електронним підписом з одноразовим ідентифікатором W40251 (а.с. 42).

Згідно п.1 вказаної Додаткової угоди, сторони погодилися продовжити строк дії договору на термін 30 днів (включаючи 6 днів прострочення) тобто до 08 квітня 2021 року.

Відповідно до п.2 зазначеної Додаткової угоди, у зв`язку з продовженням стоку дії договору, клієнт зобов`язується здійснити повернення кредиту відповідно до умов зміненого графіка розрахунків: термін, на який надано кредит, - 30 днів; сума кредиту 4500 гривень; фіксована процентна ставка за день користування 2,5,00%; сума відсотків за користування кредитом 3375 грн. 00 копійок; до сплати оплати (всього) 7875 грн. 00 копійок.

Згідно п.4 Додаткової угоди, всі інші положення договору залишаються без змін.

30 листопада 2021 року між ТОВ «ФК «Європейська агенція з повернення боргів» («Фактор») та ТОВ «ФК «Інвеструм» («Клієнт») укладено Договір факторингу №30112021-1 (а.с.43).

Відповідно до п.1.1 вказаного Договору факторингу, за цим договором фактор зобов`язується передати грошові кошти в розпорядження клієнта (ціна продажу) за плату, а клієнт відступити факторові право грошової вимоги, строк виконання зобов`язань за якою настав або виникне в майбутньому до третіх осіб боржників, включаючи суму основного зобов`язання (кредиту), плату за кредитом (плату за управління кредитом, плату за процентною ставкою), пеню за порушення грошових зобов`язань та інші платежі, право на одержання яких належить клієнту. Перелік боржників, підстави виникнення права грошової вимоги до боржників, сума грошових вимог та інші дані зазначені в Реєстрі боржників, який формується згідно Додатку №1 та є невід`ємною частиною договору.

Згідно п.1.2 зазначеного Договору факторингу, перехід від клієнта до фактора прав вимоги заборгованості до боржників відбувається в момент підписання сторонами акту прийому-передачі відповідного реєстру боржників згідно Додатку №2, після чого фактор стає кредитором по відношенню до боржників стосовно заборгованості та набуває відповідні права вимоги.

30 листопада 2021 року фактором - ТОВ «ФК «Європейська агенція з повернення боргів» та клієнтом - ТОВ «ФК «Інвеструм» підписано акт прийому-передач Реєстру Боржників за договором факторингу №30112021-1 (а.с. 45).

Відповідно до Витягу з Реєстру Боржників від 30 листопада 2021 року до Договору факторингу №30112021-1 від 30 листопада 2021 року, ТОВ «ФК «Європейська агенція з повернення боргів» набуло права грошової вимоги до ОСОБА_1 за кредитним договором № 00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року у загальній сумі 18000 грн. 00 коп., з яких: 4500 грн. 00 коп. - сума заборгованості за основною сумою боргу; 13500 грн. 00 коп. - сума заборгованості за відсотками; 0 гривень 00 копійок сума заборгованості за пенею.

Як вбачається з розрахунку заборгованості за кредитним договором №00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року, який складений представником ТОВ «ФК «Європейська агенція з повернення боргів» за період з 30 листопада 2021 року по 30 листопада 2024 року, ОСОБА_1 має заборгованість перед ТОВ «ФК «Європейська агенція з повернення боргів» за кредитним договором №00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року в сумі 18000 грн. 00 коп., з яких: 4500 грн. 00 коп. - сума заборгованості за основною сумою боргу; 13500 грн. 00 коп. - сума заборгованості за відсотками (а.с. 47).

Доказів погашення відповідачем ОСОБА_2 заборгованості  по тілу кредиту за вищевказаним кредитним договором №00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року та доказів погашення відповідачем заборгованості за умовами Додаткової угоди № 2 від 09 березня 2021 року  до кредитного договору №00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року як позивачу, так і первісному кредитору, матеріали справи не містять.

Правовою підставою заявлених Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» вимог є положення цивільного законодавства, які регулюють зобов`язальні правовідношення.

Враховуючи вищевикладене, відповідач істотно порушив умови Додаткової угоди № 2 від 09 березня 2021 року до кредитного договору №00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року  та ст.ст.526, 527, 530, 1048, 1050, 1054 ЦК України, в зв`язку з чим утворилась заборгованість, а тому позовні вимоги в частині стягнення тіла кредиту за вказаним кредитним договором у вигляді тіла кредиту в розмірі 4500 грн. є правомірними та підлягають до задоволення.

Що стосується вимог позивача про стягнення відсотків за користування кредитом, суд вважає, що такі також підлягають до часткового задоволення.

Так, судом встановлено, що за умовами кредитного договору №00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року сума (загальний розмір) кредиту становить 4500.00 грн. 00 коп., кредит надано строком на 30 днів, тобто до 03 березня 2021 року, процентна ставка - 912,5 % (процентів) річних від суми кредиту в розрахунку 2,5 % (процентів) на добу, тип процентної ставки фіксована, , датою видачі кредиту є дата перерахування коштів на банківський рахунок клієнта, загальна вартість кредиту становить 7800 грн. 00 коп., з яких сума кредиту – 4500 грн., проценти за користування кредитом – 3375 грн.

Матеріалами справи підтверджується, що сторони, відповідно до умов договору №00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року дійшли згоди про його пролонгацію. В зв`язку з чим між ТОВ «ФК «Інвеструм» та ОСОБА_1 укладено Додаткову угоду до Договору про надання фінансового кредиту №00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року, яка підписана ОСОБА_1 електронним підписом з одноразовим ідентифікатором W40251.

За умовами пролонгації договору №00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року, згідно Додаткової угоди до нього, у зв`язку з продовженням стоку дії договору, клієнт зобов`язується здійснити повернення кредиту відповідно до умов зміненого графіка розрахунків: термін, на який надано кредит, - 30 днів; сума кредиту 4500 гривень; фіксована процентна ставка за день користування 2,5,00%; сума відсотків за користування кредитом 3375 грн. 00 копійок; до сплати оплати (всього) 7875 грн. 00 копійок.

При цьому суд враховує, що за умовами договору №00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року продовження строку дії такого договору можливе лише за умови сплати нарахованих відсотків за користування кредитом, згідно графіку розрахунків до договору №00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року. Відтак, на момент укладення додаткової угоди, а саме станом на 09 березня 2021 року відповідачем було здійснено погашення нарахованих відсотків за користування кредитом згідно графіку розрахунків до договору№00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року. 

Відтак, аналізуючи наведені умови договору щодо строку, на який видається кредит, порядку нарахування процентів, суд приходить до висновку, що у договорі №00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року та в додатковій угоді до нього відсутні чіткі і зрозумілі для споживача умови про право кредитодавця нараховувати проценти за фактичне правомірне користування коштами після закінчення строку дії договору, тобто після 08 квітня 2021 року, якою є дата закінчення строку дії додаткової угоди про продовження строку дії договору №00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року, доказів пролонгації означеного договору після 08 квітня 2021 року матеріали справи не містять по позивачем не надано.

З умов вказаного договору та додаткової угоди до нього слідує, що його сторони не узгодили належним чином відповідальність за прострочення грошового зобов`язання відповідно до ст. 625 ЦК України у виді сплати процентів за неправомірне користування кредитом.

Таким чином, кредитор за договором №00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року, міг нараховувати відсотки виключно в межах строку правомірного користування позичальником коштів, а саме у період строку користування кредитом, який становить 30 днів з дня підписання додаткової угоди, тобто з 09 березня 2021 року по 08 квітня 2021 року включно. За вказаних обставин, нарахування відсотків за вказаним договором починаючи з  09 квітня 2021 року не ґрунтується на умовах указаного договору та додаткової угоди до нього та вимогах чинного законодавства України, внаслідок чого є безпідставним.

Таким чином, позивач відповідно до ст. 1048 ЦК України має право стягнути заборгованість за нарахованими та несплаченими відсотками за користування кредитними коштами у межах погодженого позикодавцем та боржником строку кредитування. Після закінчення строку його дії у позивача відсутні правові підстави нараховувати передбачені договором відсотки.

Відтак загальна сума відсотків що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, який набув права вимоги за даним кредитним договором становить 3375 грн.

Отже, за умовами договору №00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року та додаткової угоди до нього, сторони погодили строк користування коштами який було пролонговано на 30 днів, тому починаючи із спливу вказаного строку, позичальник не мав права нараховувати проценти за користування позикою, а тому стягненню з відповідача підлягає: 4500 грн. 00 коп. - розмір кредиту та  3375 грн. нарахованих відсотків в межах строку дії додаткової угоди до договору №00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року. У задоволенні решти позовних вимог щодо стягнення відсотків, нарахованих після закінчення строку дії додаткової угоди від 09 березня 2021 року до договору №00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року слід відмовити за безпідставністю.

Згідно частин 1, 5, 6, 7 статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Всупереч положень частини 1 статті 81 ЦПК України, відповідачем не надано жодних доказів своєчасного та у повному обсязі виконання умов кредитних договорів, у передбачені ними строки кредити не погашені.

При цьому позивачем були надані належні докази, які містять інформацію щодо предмету доказування та підтверджують законність означених позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що відповідач взятих на себе зобов`язань у строки, передбачені вищевказаними кредитними договорами, належним чином не виконав, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ «ФК «Європейська агенція з повернення боргів» є обгрунтованими.

Водночас з врахуванням встановлених обставин справи та досліджених доказів, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, та стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «ФК«ЄАПБ» суми заборгованості: за кредитним договором № 100171559 від 15 грудня 2021 року в розмірі 8580 грн. 00 коп., з яких: 5200 грн. 00 коп. - сума заборгованості за основною сумою боргу, 2340 грн. 00 коп. - сума заборгованості за відсотками, 1040 грн. 00 коп. – заборгованість за комісією; за кредитним договором № 3604802057/750367 від 12 листопада 2021 року в розмірі 5250 грн. 00 коп., з яких:  3000 грн. 00 коп. - сума заборгованості за основною сумою боргу, 2250 грн. 00 коп. - сума заборгованості за відсотками; та за кредитним договором № 00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року в розмірі 7875 грн. 00 коп., з яких: 4500 грн. 00 коп. - сума заборгованості за основною сумою боргу; 3375 грн. 00 коп. - сума заборгованості за відсотками. Всього з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума коштів в розмірі 21705 грн. 00 коп.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позивачем при подачі позовної заяви до суду був сплачений судовий збір у розмірі 3028 грн., а тому суд вважає за необхідне стягнути з відповідача по справі на користь позивача судовий збір у відповідності до п. 3 ч. 2 ст. 141 ЦПК України пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а саме у розмірі 1436 грн. 41 коп.

На підставі зазначеного та керуючись ст.ст. 15, 16, 526, 546, 548, 549, 610, 626, 628, 629,  638, 1050, 1054-1056 ЦК України, ст.ст. 4, 5, 7, 12, 13, 76, 77, 80, 81, 89, 141, 206, 264, 265 ЦПК України, статті 3, 11, 12 Закону України «Про електронну комерцію», -

                                                            ухвалив:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитними договорами задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» заборгованість за кредитним договором № 100171559 від 15 грудня 2021 року в розмірі 8580 грн. 00 коп., з яких: 5200 грн. 00 коп. - сума заборгованості за основною сумою боргу, 2340 грн. 00 коп. - сума заборгованості за відсотками, 1040 грн. 00 коп. – заборгованість за комісією; заборгованість за кредитним договором № 3604802057/750367 від 12 листопада 2021 року в розмірі 5250 грн. 00 коп., з яких:  3000 грн. 00 коп. - сума заборгованості за основною сумою боргу, 2250 грн. 00 коп. - сума заборгованості за відсотками; та заборгованість за кредитним договором № 00665-02/2021 від 02 лютого 2021 року в розмірі 7875 грн. 00 коп., з яких: 4500 грн. 00 коп. - сума заборгованості за основною сумою боргу; 3375 грн. 00 коп. - сума заборгованості за відсотками, а всього – 21705 (двадцять одна тисяча сімсот п`ять) грн. 00 коп.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів»   судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1436 (одна тисяча чотириста тридцять шість) грн. 41 (сорок одна) коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене позивачем до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом цих строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.


Сторони по справі:

Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів», ЄДРПОУ 35625014, місцезнаходження: 01032,м. Київ, вул. Симона Петлюри, 30.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 , останнє відоме місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 .


Суддя:                                                        В. В. Волосовський




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація