Судове рішення #1946681

                                                                                                  

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

   

 У Х В А Л А

Іменем України

 

09 квітня 2008 року                                                                                   справа № 22-а-1910/08

зал судового засідання № 3 у приміщенні суду за адресою:  м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

 

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді                                    Геращенка І.В.

суддів                                                          Міронової Г.М.  

                                                                     Василенко Л.А.

при секретарі судового засідання

 Скопинська А.О.

за участю:

 

позивача

не з'явився

представника від відповідача

Лагода Г.І. за довір. № 6361/01-15 від 23.05.2007 року

 

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

  ОСОБА_1

 

 на постанову

 Стахановського міського суду Луганської області

 

 від

 13 грудня 2007 року

 

 

 

 

у адміністративній справі

№ 2-а-205 (суддя Люклянчук В.Ф.)

 

 

 

 

за позовом

ОСОБА_1

 

до

Управляння Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області

 

 про

 визнання протиправними дій та відшкодування моральної шкоди   

 

ВСТАНОВИЛА:    

Постановою від 13 грудня 2007 року Стахановський міський суд Луганської області частково задовольнив позов ОСОБА_1, скасувавши Додаток до рішення № 4 Комісії з відшкодування коштів надміру виплачених за призначеними пенсіями по Управлінню Пенсійного фонду України в м. Стаханові. В задоволенні позову в іншій частині було відмовлено за необґрунтованістю.  

Не погодившись з прийнятим рішенням позивач звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нове судове рішення, яким її позовні вимоги задовольнити у повному обсязі, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, а саме: пп. 9 п. 1 ст. 16, пп. 1, 2 п. 2 ст.16, пп. 8.9 п. 2 ст. 17, п. 1, 2, 4 ст. 21, п. 2 ст. 22, 23, п. 1, 2 ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; п. 1, 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.1998 року № 663 "Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів громадян"; ст. 1060 ЦК України та неповне з'ясування обставин у справі, а саме: суд не врахував, що переплата, яка нарахована до утримання з неї виникла не з її вини. 

           Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги та наданих заперечень, встановила наступне.

            ОСОБА_1, 1978 року народження є інвалідом з дитинства 3 групи, що підтверджується копіями пенсійного посвідчення та довідки МСЕК (арк. спр. 6, 7).

            З 22.09.1994 року вона отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника (арк. спр. 6).

            З 25.07.2002 року ОСОБА_1 є застрахованою особою, платником страхових внесків, внесена до системи персоніфікованого обліку, що вбачається з копії свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (арк. спр. 46).

            Після звірки бази даних відділу персоніфікованого обліку і інформаційних систем та бази відділу призначення пенсії, 15.05.2007 року та 16.05.2007 року Управлянням Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області були проведені зустрічні перевірки Центральної міської лікарні м. Стаханова та виконкому Стаханівської міської ради щодо роботи ОСОБА_1 та отримання заробітної плати з індексацією у ході яких встановлено, що з 03.09.1997 року по 12.11.2004 року громадянка працювала у Центральній міській лікарні м. Стаханова, а з 15.11.2004 року по 31.12.2006 року у виконкомі Стаханівської міської ради (арк. спр. 34 - 36, 37, 40, 41).

            Відповідно до листа Стахановської міської ради від 15.05.2007 року № 92, пояснення керівника групи центральної бухгалтерії при Управлінні охорони здоров`я Стаханівської міської ради від 16.05.2007 року та пояснення начальника відділу кадрів Центральної міської лікарні м. Стаханова від 15.05.2007 року при працевлаштуванні ОСОБА_1 про факт отримання пенсії не повідомила, у зв'язку з чим установами не подані до Управляння Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області відповідні відомості про позивача (арк. спр. 61, 62, 65).     

            За результатами перевірок, Комісією з відшкодування коштів надмірно виплачених за призначеними пенсіями по Управлінню Пенсійного фонду України в м. Стаханові було прийнято рішення № 4 від 20.03.2007 року та додаткове від 15.05.2007 року про утримання згідно до ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з ОСОБА_1 переплати індексації в розмірі 10% від розміру пенсії, яка виникла у зв'язку з несвоєчасністю надання інформації про працевлаштування останньої, а саме: за період з 01.01.2005 року по 30.11.2006 року у сумі 1023 грн. 87 коп. та за період з 01.12.1998 року у сумі 87 грн. 07 коп., відповідно (арк. спр. 38, 39).

            Листом від 21.03.2007 року Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові повідомило ОСОБА_1 ро прийняте рішення щодо утримання надміру виплачених коштів (арк. спр. 5).

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Статтею19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як передбачено п. 9 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 передбачено, що підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. У разі звільнення пенсіонера з роботи власник або уповноважений ним орган подає відповідну довідку до органу, який призначає і виплачує пенсію, для проведення індексації пенсії згідно з цим Порядком.

Згідно до п. 9 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальник (підприємство або установа де працює особа) зобов'язаний повідомляти територіальний орган Пенсійного фонду про прийом на роботу або укладення відповідного договору з фізичною особою, яка не зареєстрована в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (у тому числі вперше приймається на роботу) або не пред'явила на вимогу страхувальника свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, і подавати необхідні відомості та документи для реєстрації зазначеної особи.

У відповідності із додатком до Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.03.2004 року № 4-1 - пенсіонер зобов'язаний повідомляти органи Пенсійного фонду України за місцем проживання про влаштування на роботу, у тому числі за сумісництвом, зміни у складі сім'ї та інші обставини, які відповідно до законодавства визначають право на пенсію та її розмір.

Як обумовлено п. 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846 у разі працевлаштування (навчання) особи, якій призначено пенсію, для проведення індексації пенсіонером протягом 10 днів органу, що призначає пенсію, надається довідка про прийняття на роботу (навчання), у подальшому подається довідка про розмір заробітної плати (стипендії) з урахуванням індексації.

             Відповідно до ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду  чи в судовому порядку.

            Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

            Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.

З пенсії може бути відраховано не більш як 50% її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення  переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.

            З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20% пенсії.

            Аналізуючи приведені норми законодавства, які врегульовують спірні правовідносини та фактичні обставини справи, колегія суддів вважає, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому суд першої інстанції прийшов до правильного висновку щодо правомірності дій відповідача в частині стягнення з позивача переплати індексації за період з 01.01.2005 року по 30.11.2006 року у розмірі 1023 грн. 83 коп. та неправомірності в частині стягнення з позивача переплати індексації за період з 01.12.1998 року у сумі 87 грн. 07 коп., оскільки зазначена переплата утворилася до вступу в дію Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому поверненню не підлягає.

            Щодо позовних вимог в частині відшкодування моральної шкоди, то суд першої інстанції прийшов до правомірного висновку про відмову у задоволенні, оскільки це не передбачено законодавством України про пенсійне забезпечення.      

            На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята із додержанням норм матеріального і процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовуються. 

            Керуючись статтями 24, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

 

УХВАЛИЛА:

       

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Стаханівського міського суду Луганської області від 13 грудня 2007 року у справі № 2-а-205/07 - залишити без задоволення.

           Постанову Стаханівського міського суду Луганської області від 13 грудня 2007 року у справі № 2-а-205/07 за позовом ОСОБА_1 до Управляння Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області про визнання протиправними дій та відшкодування моральної шкоди - залишити без змін.

           Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

У судовому засіданні 09 квітня 2008 року проголошено повний текст ухвали.

 

Головуючий                                                                      Геращенко І.В.

Судді                                                                                  Міронова Г.М.  

                                                                                           Василенко Л.А.

                 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація